Πως ξεκινήσατε να ακούτε τη μουσική που ακούτε

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 62 total)
  • Author
    nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2937
    Been thanked: 85 times
    jimmy213 wrote:
    Εγώ, κυρίως, ακούω περισσότερο Trance (vocal, emotional) και κομμάτια από 80s. Παρόλο που ούτε καν άγγιξα αυτή την δεκαετία, μου αρέσει πολύ.

Γενικά πάντως είμαι ανοιχτός σε σχεδόν όλα τα είδη, αρκεί να ακούγεται καλό στα αφτιά μου. Μπορεί να είναι παραξενιά, αλλά αν κάτι δεν μου ακούγεται καλό (με τα δικά μου ηχητικά κριτήρια) δεν υπάρχει περίπτωση να το ακούσω κι ας είναι πχ ο “ύμνος” του είδους που ακούω.

Τα παραπάνω αφορούν ξένες γλώσσες. Με τα ελληνικά τραγούδια (του σήμερα) έχουμε χωρίσει. Δεν άντεχα τόση ποιότητα. Άρα, σπάνια ακούω ραδιόφωνο (καμιά φορά βάζω kiss 92.2).
    Εξαιρείται ο mini fm φυσικά, καθώς όταν μπορώ τον έχω να σιγοπαίζει στο background.
    Σκεφτόμουν να πω και για κάποια άλλα τραγούδια που ακούω αυτή την περίοδο και έχω κολλήσει, αλλά με τόσους metalάδες εδώ μέσα μάλλον θα αρχίσει war.

Να κάνουμε μια ομάδα αντίστασης, με κοινό παρονομαστή την ηλεκτρονική μουσική γενικά και να σπάσουμε την τρομοκρατία των μεταλάδων :trollface:

Με αυτό το thread πάντως μου ήρθε και μια “λύπη”, τότε που ήμουν μικρός και είχα χρόνο να ψάξω τα πάντα από μουσική, μακάρι να είχα το shazam.
    Τι τυχεροί που είναι οι νεότεροι σήμερα.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4557
    Been thanked: 383 times
    jimmy213 wrote:
    Σκεφτόμουν να πω και για κάποια άλλα τραγούδια που ακούω αυτή την περίοδο και έχω κολλήσει, αλλά με τόσους metalάδες εδώ μέσα μάλλον θα αρχίσει war.

Εδώ μάλλον κάνεις λάθος. Τουλάχιστον όσοι είμαστε εδώ μέσα δεν έχουμε δείξει ότι είμαστε τίποτα κολλημένοι μεταλλάδες. Τσέκαρε και άλλα τόπικς, το τι ακούτε τώρα και ένα τόπικ με μπλουζ, θα παρατηρήσεις ότι οι μεταλλάδες εδώ μέσα έχουμε ποστάρει πολλές φορές σε αυτά τα τόπικς και ότι έχουμε ευρεία γκάμα προτιμήσεων. Εγώ πχ, έχω ποστάρει από Micheal Jackson και Ρόδες μέχρι Jennifer Lopez και Katy Perry. Και όπως έγραψα και παραπάνω, το μέταλ με βοήθησε πάρα πολύ στο να έχω “open mind” στη μουσική. Εντάξει, αν έβαζες κάτι σε μπίμπερ θα έκραζα, δεν το αρνούμαι. :P

Και μιας και είπες για ’80ς, την Κυριακή θα πάω σε 80ς παρτάρα στο Death Disco στου Ψυρρή με σκοπό να μην βάλω κώλο κάτω και να ιδρώσει το βαρκί απ’ το χορό. :mosh:

Και ένα γενικό σχόλιο: Σίγουρα υπάρχουν κολλημένοι μεταλλάδες που δεν καταλαβαίνουν πώς μπορεί να υπάρχουν άτομα που ακούν κάτι διαφορετικό και κάποιοι από αυτούς το δείχνουν και άσχημα προς τα έξω. Αλλά αυτοί που δεν ακούν μέταλ και έχουν επιθετικότητα του στυλ “Μέταλ ακούνε βρωμιάρηδες μαλλιάδες που ακούν τυπάδες να ουρλιάζουν και όχι να τραγουδάνε” είναι πολύ περισσότεροι και πολύ χειρότεροι.

Ξέφυγα όμως χωρίς να το θέλω, συνεχίστε. :P

Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3882
    Been thanked: 140 times

Eντάξει σχεδόν όλοι έχουμε είδη που μισούμε αλλα και κρυφές αμαρτίες, όσο οι μεταλλάδες είναι περισσότεροι πάντως μην φοβάστε θα σας αφήνουμε να τριγυρνάτε απο εδω και απο εκεί και αν τα πράγματα αγριέψουν βάλτε λίγο πλούταρχο να ηρεμήσουν 😆

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3539
    Been thanked: 278 times

Αστειευόμενος το είπα (ξέχασα να βάλω emoticon γαμώτο) :P :P
    Τόσο καιρό σας ξέρω (από τα γραφόμενα σας) δε “φοβήθηκα” μήπως με κυνηγήσετε…
    …εξάλλου θα είχατε instant-ban :trollface:

Όχι και μπιμπερό βρε. Ντάξει υπάρχουν όρια 😆
    Κάτι πιο kawaii σκεφτόμουν :spiteful:

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6872
    Been thanked: 408 times

ολοι με mainstream μεταλ ξεκινησατε

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Ενώ εσύ ξεκίνησες με Βέμπω; :trollface:

Καλημερούδια. :P

42, the answer to everything

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3150
    Been thanked: 95 times

ΜΠΑΟΚ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ SEPULTURA.

Υπάρχουν όντως κολλημένοι, πόζεροι, δήθεν ψαγμένοι και παρωπιδηκοί στο χώρο της μεταλ, όπως και σε κάθε άλλο είδος μουσικής. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί οι οποίοι αισθάνονται καλύτερα όταν νιώθουν πως ανήκουν σε κάποια “κλίκα”, κράζοντας παράλληλα τις υπόλοιπες.

Η αλήθεια είναι πως και εγώ κάνω κάποιους διαχωρισμούς: Διαχωρίζω πολλές φορές ακούσματα σε “τραγούδια” και “μουσικά κομμάτια”. Δεν σημαίνει πως δεν θα ακούσω κάποιο αν μου αρέσει, ούτε πως θεωρώ ότι η μέταλ δεν έχει “τραγούδια” και ότι όλα τα συγκροτήματα είναι αξιέπαινα (π.χ. τα περισσότερα hardcore συγκροτήματα γράφουν τραγούδια. Ναι, τα ακούω, ναι είναι γαμάτα για να βγάλεις τα νεύρα σου, αλλά ως εκεί. Δεν θα θαυμάσω την έμπνευση του κάθε πιθηκιού επειδή κατάφερε να γράψει μισό riff και να βάλει και ένα beatdown). Στην τελική, πολύ καλύτερη μουσική παίζει ένα “καλό” pop συγκρότημα, παρά ένα “κακό” metal.

Το κακό είναι πως ένα πολύ μεγάλο μέρος της σύγχρονης ελληνικής μουσικής σκηνής, κατατάσσεται (για εμένα) στην κατηγορία των τραγουδιών: Πρόκειται για αρπαχτές με μόνο σκοπό να βγάλουν λεφτά οι καλλιτέχνες/δισκογραφικές/δεν ξέρω και εγώ ποιος άλλος, οι οποίες θα ξεχαστούν μετά από 1-2 χρόνια.

0AGAN0AGAN
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1376
    Been thanked: 25 times
    Steel_Havoc wrote:
    Eντάξει σχεδόν όλοι έχουμε είδη που μισούμε αλλα και κρυφές αμαρτίες, όσο οι μεταλλάδες είναι περισσότεροι πάντως μην φοβάστε θα σας αφήνουμε να τριγυρνάτε απο εδω και απο εκεί και αν τα πράγματα αγριέψουν βάλτε λίγο πλούταρχο να ηρεμήσουν 😆

Aς ξαναποστάρω αυτά τα θρυλικά αποσπάσματα του περιοδικού MAD (εν έτη 1995-97)

Προτάσεις για clubbing…

341329_10150514905143621_955130866_o.jpg
    327761_10150514907268621_1377985184_o.jpg
    :cheers:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

φοβερο thread re πόνε δωσε πόνο :p

Κι εγω πιτσιρικας ήμουν τελείως ´αμουσος. Κάποια στιγμη τη δεκατ´ια του 90 ´επεσε στα χ´ερια ένα παιχνιδι(comic zone) για μεγκαντράιβ 2 που ειχε δωρο και το soundtrack σε σιντι περικαλω. Ο hard rock ηχος αποτυποθηκε στην παιδικη μου ψυχούλα :P και έθεσε τις βάσεις. Αργότερα εποχες νέας χιλιετίας άρχισα να διαβάζω tolkien. Όταν ο μεγαλύτερος αδερφός μου με ενημ´ερωσε ´οτι υπ´αρχουν μπάντες που ´εχουν “μελοποιήσει” κομμ´ατια των ιστοριών ´εγινε η πρώτη μεταμόρφωση. Απο τότε και στο εξής τα μόνα ακούσματα μου ´ηταν power- epic metal, άφησα αλογουρα και όσα χνουδια είχα στο πρόσωπο για μουσια. Μεχρι και την δευτέρα λυκείου παρ´εμεινα πορωμένος μεταλ χεντ έχοντας πια διευρύνει το ρεπερτόριο και στα άλλα μονοπ´ατια του μεταλοήχου. heavy, deth, black, gothic… Κάπου εκεί αποφ´αςισα ´οτι ´ηθελα να μάθω να παίζω κι εγ´ω, μιας και περικικλονόμουν απο κιθαρήστες και πληκτράδες. Ετσι ´ενα ωραίο πρωί, πηγα στο οδείο και γραφτηκα σε μαθήματα ντραμς. Προχορώντας την ύλη των τυμπάνων πάντα επριζα τον δασκαλο να μάθουμε διπέταλο γιατι βασικα αυτ´ος ηταν ο κύριος λόγος που ´ημουν εκεί :P . Ετσι ο δασκαλος προσπαθώντας να μου αλλάξει μυαλά μου έδειξε κάποιους βασικούς ρυθμόυς ροκ και μου πρότεινε κ´αποια ακούσματα κλασικ´ης ροκ μουσικής. ´Ετσι μπήκαν στο παιχν´ιδι οι pink floyd, led zeppelin, deep purple, camel και δίαφορα ´αλλα μεγαθ´υρια της περίοδου 60′-70′. Απο τότε δεν ´εχω αλλάξει ριζικ´α ακούσματα. classic rock ftw :thumbsup:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 793
    Been thanked: 0 times

Όπερα και δημοτικά/τσιγγάνικα.

Μη ρωτάς γιατί.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Από παιδάκι που είχα ανακαλύψει κάτι κασέτες των Beatles, είχα ροπή προς τις κιθάρες με νεύρο γιατί είχα ξεχωρίσει τα Revolution και Can’t buy me love που είναι πιο ροκάδικα. Τώρα μιλάμε ’87.

https://www.youtube.com/watch?v=KrkwgTBrW78

Να θυμίσω ότι εκείνη την εποχή το Hard Rock και το Metal ήταν mainstream, τα έπαιζε και η τηλεόραση. Aπο beates σε Alice Cooper και από κει Helloween, Metallica κοκ.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977

Είχα κάνει κάτι αποτυχημένες προσπάθειες να ακούσω μέταλ στο γυμνάσιο. Δεν τα κατάφερα…

Άρχισα να ακούω στα 19 μου, από τον κολλητό μου. Μου έδωσε Sentenced και Moonspell ! Ε, από εκεί και έπειτα… κόλλησα… :mosh:

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2284
    Been thanked: 85 times

είχε γράψει ο βάγγος ένα σιντί μέηντεν για μια φερ μέηντεν που τελικά δεν του κατσε, και του είπα να γράψει και για μένα.
    Καιρό έχω νακούσω μέηντεν, αλλά γενικά μέχρι τότε άκουγα μόνο έμινεμ.
    και το 2ο είδος, τα σάουντρακ, το άρχισα από πολύ πιο μικρός, που ένας φίλος μ έγραψε σε κασέτα κομμάτια από Αόρατη απειλή και Στρατιώτες του Σύμπαντος \m/

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 370

Aφίσα maiden στον τοίχο του ξαδέρφου κοντά 20 χρόνια πριν. Δε ρεστ ις χίστορυ!

elricelric
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 864
    Been thanked: 127 times

Υπήρχε στο πατρικό (και εξακολουθεί να υπάρχει) ενα πικ απ και μερικές εκατοντάδες βινύλια.

Tα πρώτα αλμπουμ που άκουσα αν θυμάμαι καλά ήταν το fireball και το powerhouse απο deep purple όταν ήμουν περίπου 15.
    Στη συνέχεια κόλλησα άσχημα και σκάλισα σχεδόν όλη τη δισκοθήκη.
    Ατέλειωτες ώρες ακρόασης κοιτώντας σαν αποχαυνωμένος τα εξώφυλλα: demons and wizards, aqualung, sabbath bloody sabbath, ritchie blackmore’s rainbow, tempest κλπ.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 62 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close