Σβησιμο υπολογιστη + γραφικα

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • Author
    theonirvana
    Member

το pc εκει που παιζω, το κανει κυριως στο Payday 2, κολλαει αρχικα,μετα λεει οτι η οθονη δεν εχει σημα και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα κλεινει το pc.
    τι μπορει να φταιει?τροφοδοτικο εχω ενα της corsair 650w + 80 plus gold.

και κατι αλλο.ενας φιλος εχει apu και οταν παει να παιξει game βγαζει το μθνημα οτι δεν υποστηριζει 3d σαν να μην εχει καρτα γραφικων.πρεπει να το ρυθμισει καπου να τρεχει απο την apu τα γραφικα?( ειμαι ασχετος απο apu)

jimmy213
    Member

Έχεις τσεκάρει την θερμοκρασία του επεξεργαστή όταν σου κλείνει;

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

vtheofilisvtheofilis
    Member

Όπως είπε και ο Τζίμης, έλεγξε τις θερμοκρασίες σου. Αν τις δεις ψηλά, καλό καθάρισμα στο PC, και δοκιμή. Αν παραμένει το πρόβλημα, άλλαξε θερμοαγώγιμη στις ψύκτρες.
    BTW, τι CPU και GPU έχεις; Μπορεί να είναι οριακές για το Payday 2.

theonirvana
    Member

cpu: i5 760 2.8-3.3 ghz
    gpu: 7870 gigabyte ghz edition ( η μεγαλη με τα 3 ανεμιστηρακια)

δηλαδη για τροφοδοτικο το αποκλειουμε ετσι?
    γενικα αν ειμαι σε browser δεν κλεινει ποτε οσες ωρες και να λειτουργει.μονο σε παιχνιδι το κανει αυτο.

για τα γραφικα της Apu εχετε καμια ιδεα?

EDIT:η θερμοκρασια ειναι μεσο ορο 65 βαθμους οταν παιζω payday 2 ενω πριν κλεισει ειχε φτασει σχεδον 78.μετα απο ενα Game δηλαδη εκλεισε.
    αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ακομα και εαν ειναι ανοιχτος χωρις να κανω τιποτα εχει 58-60 βαθμους.δεν ειναι πολυ?

solaufein

Ο επεξεργαστής έχει τόσους βαθμούς?
    και τι εννοείς γραφικά της apu? δεν εχει ενσωματωμενο ο επεξεργαστής σου

theonirvana
    Member
    solaufein wrote:
    Ο επεξεργαστής έχει τόσους βαθμούς?
    και τι εννοείς γραφικά της apu? δεν εχει ενσωματωμενο ο επεξεργαστής σου

ναι ο επεξεργαστης εχει τοσους βαθμους.

apu εχει το pc ενος φιλου οχι το δικο μου και του βγαζει το μυνημα που εχω γραωει στην αρχη.

theonirvana
    Member

δηλαδη το τροφοδικο δεν παιζει να φταει?αμα εφταιγε δεν θα επρεπε να κλεινει αμεσως ή να κλεινει ακομα και οταν δεν παιζω Games?

theonirvana
    Member

sry για το extra post αλλα το εγραψα για να το δειτε 😆

απο οτι ειδα πριν κλεισει φτανει τους 78 βαθμους κατι που ειναι αρκετα πανω απ οτο φυσιολογικο.εκτος απο παστα αμα εβαζα κανενα cooler σαν αυτο θα βοηθουσε?τωρα εχω το Stock.
    http://www.bestprice.gr/item/2153607095/cooler-master-hyper-212-evo.html?qid=2_HQ3iJeteC_06652&seq=4

solaufein

Ε ναι, θα βοηθούσε πολύ-πολύ.
    Ο επεξεργαστής αντέχει τη θερμοκρασία αυτή, αλλά δε παύει να είναι μεγάλη. Στο bios στα “θερμικά” μπορείς να καθορίσεις σε ποια θερμοκρασία θα κλείνει αλλα απο να μεγαλώσεις τις ανοχές, καλύτερα να επενδύσεις σε μια καλή ψήκτρα όπως αυτή που δείχνεις. Θα ειναι και ποιο αθόρυβη.

Παντως εκτος απο αυτην την ψυκτρα που θελεις,πρεπει να υπαρχει και ενα σχετικο airflow μεσα στο κουτι.Καλωδια και λοιπες μακαροναδες πρεπει να τις μαζεψεις λιγο ετσι εστω να υπαρχει μια ροη αερα μεσα στο κουτι.

theonirvana
    Member

Οκ.θα αλλαξω παστα και θα βαλω αλλη ψυκτρα και θα επανελθω.

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

We are LIVE! Click to view!
Currently offline :(
Close
Close