Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 3,853 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3618
    Been thanked: 94 times

Από νέα sitcoms προτείνω μόνο Big Bang Theory.

Από dramas/reality/action δεν είχα άποψη, και ούτε έχω σφαιρική άποψη τώρα πια, αφου δεν τα χω δει πολλές φορές,αλλά έχω να πω ΑΥΤΑ για τις παρακάτω σειρές (με τη σειρά που τις είδα χθες στο ΣΚΑΙ):

23:15 The Defenders

“Ντάξει σειρά” για να περνάει η ώρα σου, αλλά οι ερμηνείες τραγικές (περισσότερο από τον συνεργάτη του James Belushi). Δεν τη συνιστώ.

00:15 Californication
    Πρώτο επεισόδιο ήταν που είδα (το Defenders ήταν τρίτο), και μου άρεσε. Έχει φάση και άμα την πετυχώ θα την ξαναδώ (δεν ανοίγω τηλεόραση γενικά). Αλλά με πιασε η καρδιά μου και τα κόμπλεξ κατωτερότητας γιατί είχε τον ΠΑΠΑΡΑ τον ΡΙΚ ΣΠΡΙΝΓΚΦΙΛΝΤ να γαμάει καθυστερημένες και όχι όμορφες μεν, πορνοστάρ δε. Δεν περίμενα να ναι τόσο καλή.

THE CLEANER

Την περίμενα ψιλοχάλια, αλλά με εξέπληξε. Ωραία σειρά φαίνεται ( στις σειρές δράσης θα την ταξινομούσα)

Από σιτκομς πάντως ΜΠΙΓΚ ΜΠΑΝΓΚ χαντς ντάουν.

Βig Bang πλέον και η κουτσή Μαρία βλέπει… Δε λέω καλό ήταν για ένα-δύο επεισόδια, αλλά πλέον λόγω της επιτυχίας έχουν να λογοδοτήσουν στους από “πάνω”, οι οποίοι ως συνήθως θυσιάζουν με χαρά την αυθεντική καλλιτεχνική δημιουργία και έκφραση στο βωμό του εύκολου χρήματος.

Και εντάξει αυτές τις σειρές τις ξέρουμε όλοι… Καλό θα ήταν να μιλήσουμε για κάποιες όχι τόσο γνωστές, που ωστόσο (ή μήπως ακριβώς γι’αυτό) έχουν ποιότητα και ξεχωρίζουν.

Παραδείγματα The Thick Of It, καυστική πολιτική σάτιρα (και ιδιαιίτερα αθυρόστομη προσθέτω εγώ, αν σοκάρεστε μην την δοκιμάσετε) και Peep Show, η οποία είναι μια διεισδυτική μάτια στον σύγχρονο τρόπο ζωής. Αγγλικές αμφότερες προφανώς, γιατί από Αμερική τι να δούμε πλέον με τα παρωχημένα κονσερβέ γέλια τους… Και όπως και να το κάνεις, δεν είναι για όλους αυτές οι σειρές…

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 90
    Been thanked: 0 times

Καταλάθος πάτησα THANK YOU στον αποπανω.Πώς το παίρνω πίσω;

theonirvanatheonirvana
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1167

Big Bang Theory(απλα επικο)
    Two and a half men( μεχρι και τον 8ο κυκλο που ειναι ο Charlie Sheen)

Vlasis_Borachos wrote:
    Καταλάθος πάτησα THANK YOU στον αποπανω.Πώς το παίρνω πίσω;
    Χεχ… δες κάποια από τις σειρές που προτείνω… μετά δε θα θες πια να το πάρεις πίσω ;)
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977

Εγώ έχω δει όλες τις σεζόν και στο τελευταίο επεισόδιο της σειράς κόντευα να κλάψω που τελείωσε…
    Στην αρχή δεν, αλλά όταν κατάλαβα τι εστί House, τον λάτρεψα!!

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5696
    Been thanked: 70 times
    Alucard wrote:
    Εγώ έχω δει όλες τις σεζόν και στο τελευταίο επεισόδιο της σειράς κόντευα να κλάψω που τελείωσε…
    Στην αρχή δεν, αλλά όταν κατάλαβα τι εστί House, τον λάτρεψα!!

Μη πεις κανά spoiler :silly: Φοβερό επισόδειο το πρώτο της 5ης (?) σεζόν ή 6ης (?) στο ψυχιατρείο. Όλα τα λεφτά.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1452
    Been thanked: 97 times

Τις αμερικανικές sitcoms δεν τις αντέχω,με εξαίρεση το κλασικό Friends.
    Άλλες σειρές που αξίζουν είναι κατά τη γνώμη μου:
    1) Dexter.Μην ακούς τον eidolon,αν το πάρεις με τη σειρά θα κολλήσεις.Εξαιρετικά σκοτεινή σειρά και άρτια από κάθε άποψη.Μόνος λόγος να μη σου αρέσει είναι να μην ταιριάζει στο στυλ σου.
    2) To NCIS (ΟΧΙ Los Angeles) βλέπεται ευχάριστα χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο και με σαπουνοπερέ προσωπικές ιστορίες,αλλά ενδιαφέρουσες υποθέσεις σε κάθε επεισόδιο.Πέφτει όμως τρελή προπαγάνδα.
    3) Το Californication είναι must και θα σου προσφέρει μερικές από τις πιο genuine wtf στιγμές στην TV.Ο Hank Moody είναι από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες και κάποιες στιγμές αρκετά φιλοσοφημένος.
    4) Αντί του The Defenders που ανέφερε κάποιος προηγουμένως,θα σου πρότεινα το Good Wife με περισσότερη ουσία σαν σειρά και με κάποιες (στοιχειώδεις) πολιτικές αναφορές χωρίς να είναι προπαγανδιστικό.
    5) Το House MD είναι φυσικά must.
    6) Το βρετανικό Parade’s End έτυχε να το δω τυχαία χθες πρώτη φορά και μου έκανε καλή εντύπωση,κυρίως λόγω παραγωγής.
    7) Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για το Homeland,αν και δεν το έχω δει.Σκοπεύω να το κάνω σύντομα.
    8) Criminal Minds για να περάσει η ώρα.

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν.Αλλά βρε Admiral τούρκικα;Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο οι γιαγιάδες τα έβλεπαν! :P

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8341
    Been thanked: 1305 times

+1 για Dexter. Ρεσιτάλ ηθοποιίας από τον πρωταγωνιστή. Χαμός στο ίσχιωμα από την πρώτη μέχρι την τωρινή σεζόν, όπου πραγματικά γίνεται και από μια ανατροπή σε κάθε επεισόδιο.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1452
    Been thanked: 97 times
    Hellion wrote:
    +1 για Dexter. Ρεσιτάλ ηθοποιίας από τον πρωταγωνιστή. Χαμός στο ίσχιωμα από την πρώτη μέχρι την τωρινή σεζόν, όπου πραγματικά γίνεται και από μια ανατροπή σε κάθε επεισόδιο.

Έεεετσι. :)

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977

Και μόνο που διάβασα τι έγραψες, ανατρίχιασα ! Είναι από τα αγαπημένα μου επεισόδια !!!!!!!!!!!!!

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 752

Kαι απο εμενα το πρωτο post στο καινουργιο site.To ακους i-vtec,το Honda-tech.gr σε ακολουθει.
    Kωμωδια Bing BANG Theory.Απλα τρομερη δουλεια.
    HOUSE M.D ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ φορες ολο δεν ξερει τι χανει.
    Supernatural τιμια παραγωγη που τα σπαει.

Απο εκει και με περα το αρχικο NCIS ειναι καλο και το καινουργιο HAWAII 5-0.
    Για σειρες αλλου περιεχομενου προτεινω το American Pickers και το Sons of Guns.

Criminal minds και Homeland για να περναει η ωρα.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Eίχα δει τις 2 πρώτες σεζόν του Dexter το ’06-’07 ,τότε μου είχαν φανεί εξαιρετικές. Πάντως αν σου αρέσει το Αγγλικό χιούμορ ψάξε για το black books sitcom.

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8548
    Been thanked: 632 times

Και εγώ δεν συμφωνω με τον eidolon για το Dexter. :P
    Επίσης walking dead και game of thrones επιβάλλονται.

Wind and stone, I search my heart and find...

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1208
    Been thanked: 121 times

Αγαπημένη μου σειρά ever είναι τα Star Trek:Next Generation. Αλλά φαντάζομαι θες κάτι ποιο σύγχρονο, για αστυνομικό/δράμα σου προτείνω τις 10 seasons Law and Order : Criminal Intent, και είναι αυτό ακριβώς, ψυχολογικό δράμα με περιτύλιγμα αστυνομικών υποθέσεων. Εντυπωσιακές ερμηνείες και σκηνοθεσία και όμορφες υποθέσεις που στο τέλος καταλήγει να ασχολείται όχι τόσο το ποιος το έκανε το έγκλημα, αλλά γιατί(με άπειρο food for thought). Από τις ποιο νέες σειρές έχω χάσει την μπάλα, βγαίνουν και άπειρες κάθε χρόνο! Ααα…άμα θες κάτι και ποιο “δύσκολο” και παλιό δες και τα Twin Peaks του Ντ.Λυντς (στο τέλος και την ταινία φυσικά για να βγάλεις άκρη), παλιά αλλά στην εποχή της είχε κάνει όλην την Αμερική να αναρωτιέται “who killed Lora Palmer?”

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 3,853 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close