Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Viewing 15 posts - 481 through 495 (of 3,834 total)
  • Author
    JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7037
    Been thanked: 169 times

Κι όμως, μιλούσα (έγραφα) σοβαρά. Έλεγα, μήπως ήταν ήταν αυτοτελή και έβλεπα τον 3ο κατευθείαν.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1449
    Been thanked: 95 times

Jon,φαντάζομαι ότι για να αναφέρεις το 2ο κύκλο έχεις δει τον 1ο.Ο 2ος έχει ακριβώς την ίδια δομή.Πάντως,ακόμη και τελείως αυτοτελή να ήταν τα επεισόδια,πάλι θα έπρεπε να δεις το 2ο,διότι είναι απλά εκπληκτικός.Για μένα πολύ ανώτερος του 1ου.Ο 3ος έδωσε καλά δείγματα με το 1ο επεισόδιο,αλλά δεν ξέρουμε ακόμη πως θα εξελιχθεί και πως θα τελειώσει.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13498
    Been thanked: 598 times

Μετά το λίγο χλιαρό (σε σχέση με τη 2η σαιζόν-δυναμίτη) 1ο επεισόδιο της τρίτης σαιζόν, το τελευταίο μπορεί να περιγραφεί τουλάχιστον ως ιδιοφυές. Δε θα πω τίποτα περισσότερο, γιατί ακόμη και οι αντιδράσεις καθώς το έβλεπα μπορούν να κάνουν spoilers. Για άλλη μία φορά οι Βρετανοί αποδεικνύουν πώς όταν είναι να γράψουν κάτι (και ειδικά στις σειρές) είναι έτη φωτός μπροστά.

10+

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7120
    Been thanked: 85 times

Ξεκίνησα να βλέπω σοβαρά το Big bang και είμαι στον 3ο κύκλο
    Στο πρόγραμμα έχω να ξεκινήσω από την αρχή και όχι ότι έβλεπα στην τηλεόραση με Doctor Who, top Gear, Mythbusters και ίσως F Word

Σε αναμονή έχω Walking Dead, Southpark και φυσικά περιμένω Vikings, Game of Thrones

Τον Σέρλοκ τον είχα δει έξω και μου είχε κάνει εντύπωση αλλά δεν ασχολήθηκα και περιμένω να το κάνω τώρα.

Τώρα πως θα τα δω όλα αυτά δεν ξέρω αφού άμα αρχίσω συνήθως βλέπω ολόκληρο κύκλο.

Καμιά ταινιούλα, gaming, μουσική, ραδιόφωνο και ελπίζω να μου μείνει χρόνος για τη σχολή :P

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 292
    Been thanked: 0 times

πολυ παραξενοι αυτοι οι αγγλοι ρε

ηξερα το the office και το it crowd που εχουν ελαχιστες σεζον και ακομα λιγοτερα επεισοδια (6-7 ανα σεζον) αλλα τωρα βλεπω ο σερλοκ εχει 3!

απ την αλλη δεν νομιζω αυτο που κανουν οι αμερικανοι οτι ειναι καλυτερο, που αμα μια σειρα δεν εχει 200+ επεισοδια και δεν την ξεζουμισουν μεχρι να την σιχαθουν οι παντες δεν σταματανε (Lost, two and a half men, how i met your mother κ.α.)

ψηθηκα παντως να το δω το σερλοκ

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13498
    Been thanked: 598 times

3 σαιζόν των 3 επεισοδίων που πρακτικά είναι mini-ταινίες.

Σίγουρα είναι κατά πολύ καλύτερο το να τρέχεις μικρές και σφιχτοδεμένες σαιζόν. Για αυτό ακριβώς το λόγο το IT Crowd πατάει το The Big Bang Theory (το οποίο έχει κάνει κοιλιά όσο δεν πάει).

Το Σέρλοκ προσπαθούσε να με κάνει να το δω φίλος από την πρώτη σαιζόν. Ευτυχώς (για να μην περιμένω την αναμονή) το είδα στο τέλος της 2ης, μαζεμένο. Τύφλα να έχουν οι ταινίες του Guy Ritchie.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4526
    Been thanked: 344 times

Bασικά οι διαφορές σε αγγλικές και αμερικάνικες παραγωγές-σειρές είναι τεράστιες και γενικότερα η προσέγγισή τους στο μέσο (τηλεόραση) είναι τελείως διαφορετική και σηκώνουν πολύ πολύ ανάλυση, δεν εξαντλείται μόνο στην διάρκεια των σεζόν.

Το μπότομ λάιν όμως είναι ότι στο 90% των περιπτώσεων οι άγγλοι βάζουν τα γυαλιά στους αμερικάνους.

Άντε να βγει και το τρίτο χόμπιτ μπας και βλέπουμε νωρίτερα καινούρια Σέρλοκ και όχι ανά 2 χρόνια, αν και δεν έχουν πει πόσο θέλουν να το τραβήξουν.
    Α, και όλα τα βραβεία του κόσμου στον Martin Freeman αμέσως. Τρελά ρισπέκτια το άτομο.-

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8303
    Been thanked: 1269 times

To επεισόδιο “Scandal in Belgravia” (season 2, episode 1 νομίζω) του Sherlock παίζει να είναι ανάμεσα στις σπουδαιότερες ώρες τηλεόρασης όλων των εποχών. Κι ας ρίχνουν χολή οι φεμινίστριες επειδή η απόδοση της “The Woman” είναι πιο…”σεξιστική” σε σχέση με το πρωτότυπο του Conan Doyle.

Γενικά Sherlock = εγγύηση. Ο δε Sherlock σαν χαρακτήρας είναι πραγματικά λες και πήρες τον ήρωα των βιβλίων και τον τοποθέτησες σε σύγχρονο setting, με την μετάβαση/προσαρμογή να είναι όσο πιο αληθοφανής και πιστή στο πρωτότυπο γίνεται. Χαλαρά στο Top-3 σειρών έβερ. Απαιτείται να ειδωθούν όλες οι σεζόν με την σειρά.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2401

Να δειτε το ‘hello ladies’
    Ειναι must!
    Ειδικα ο borracho θα το εκτιμισει παρα πολυ, αλλα γενικα θα αρεσει πολυ σε ολους

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1449
    Been thanked: 95 times

Θα μπω λίγο σφήνα στο Holmes για να πω ότι βγήκε trailer της 2ης σεζόν του House of Cards.Αρκούντως πωρωτικό,χωρίς όμως να δίνει πάρα πολλά για το σενάριο και την εξέλιξή του (=κατάληξη χαρακτήρων).Πάντως,από τα λίγα που έδειχνε,πιστεύω ότι θα υπάρξουν ραγδαίες εξελίξεις και ίσως θα έπρεπε η 2η σεζόν να είναι και η τελευταία για να υπάρξει ένα καλό και όχι τραβηγμένο φινάλε (π.χ. 2η σεζόν Homeland).Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο το NETFLIX θα θέλει να αφήσει μια τόσο επιτυχημένη σειρά μετά από μόλις 2 σεζόν.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 333

Θα ξεκινήσω και εγώ Sherlock από την αρχή σήμερα.Παρότι δεν μου γέμιζει το μάτι ο Cumberbatch(ή πως στο διάολο λέγεται ο τύπος),με το που είδα ότι έχει Martin Freeman,εντάξει,insta-download.Είναι θεούλης ο τύπος.

Μέχρι τώρα είμαι στους Sopranos (καλό δε λέω,αλλά πολύ υπερεκτιμημένο,πολλές ταχύτητες κάτω από το Breaking Bad.Αυτοί που τα βάζουν δίπλα-δίπλα δεν ξέρουν τίποτα.Μένει να δω και όλο το The Wire μετά,πιστεύω θα περάσει τους Sopranos,αλλά ο βασιλιάς-βασιλιάς… 👿 )

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

Παιδιά το Sherlock είναι απίστευτη σειρά. Δείτε τη οπωσδήποτε γιατί εγώ την είδα το Νοέμβρη και μετά κατάλαβα τι έχανα.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 527

Για οσους τους αρεσουν οι μινι Βρετανικες σειρες, σας προτεινω το escape artist

http://www.youtube.com/watch?v=Yx1QaSIaTag
    παρα πολυ καλο, μονο 2-3 επισοδεια, σαν ταινια σε κομματια αλλα παρα παρα πολυ καλο. Η υποθεση εχει να κανει με εναν δικηγορο που βγαζει εγκληματιες απο την φυλακη (thus escape artist) αλλα αρχιζουν τα προβληματα οταν αρνειται να σφιξει το χερι του δολοφονου που μολις αθοωσε μετα τν δικαστικη νικη

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3616
    Been thanked: 92 times

Τελείωσα το Σέρλοκ

Τα επεισόδια τα είδα :
    Σαιζόν 1 – Με τη σειρά
    Σαιζόν 2 – Πρώτα το τελευταίο επεισόδιο, μετά το δεύτερο και μετά το πρώτο με το γκομενάκι.
    Πολύ καλή και θα κατεβάσω και τα άλλα 2 επεισόδια που βγήκαν (ένα χριστουγεννιάτικο και το 1ο της 3ης σαιζόν).
    Headless μην αφρίζεις, τα 6 πρώτα επεισόδια τα αγόρασα αυθεντικά, αλλά θα πάρω και τα άλλα μόλις βγουν :)

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4526
    Been thanked: 344 times

Aνακοινώσανε 4-5 σεζόν Σέρλοκ. :cheers:

‘Sherlock’ Creators Already Have Seasons 4 & 5 Plotted Out [Updated]

Viewing 15 posts - 481 through 495 (of 3,834 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close