Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Viewing 15 posts - 496 through 510 (of 3,856 total)
  • Author
    Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348
    Been thanked: 0 times

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει, αλλα η σειρα Hannibal, κατα τη γνωμη μου, ΓΑ#%$ΕΙ ΜΑΝΕΣ! Την προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους αρεσουν τα ψυχακικα αστυνομικα θριλερ και σε οσους ενδιαφερονται να μαθουν τι καφριλες εκανε ο Δοκτορ Λεκτερ πριν τις ταινιες :mosh:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 439

Hatfields & McCoys Eχω δει τα 2 πρωτα επεισοδια στο Μεγκα και εχω τρελαθει ! Φοβερη μινι σειρα ( 3 διωρα επεισοδια ). Στα συνορα δυο πολιτειων ξεσπαει βεντετα αναμεσα σε δυο οικογενειες. Γνωστοι ηθοποιοι οπως Kevin Costner και Bill Paxton, φοβεροι χαρακτηρες, χιουμορ και … αιμα. Παντως, προσωπικα μου αρεσει και ως setting, αμερικανικη ( βουνισια επαρχια ), λασπωδεις δρομοι, σαλοον, ποκερ με τα εξασφαιρα πανω στο τραπεζει, καθε 5 λεπτα χλεπα και που και που σου πεταει και κανενα πολιτισμενο ανθρωπο.

Εγγυηση, αποψε το τελευταιο επεισοδιο. :popcorn:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 753

όντος φοβερή σειρά το Hatfields & McCoys.Το serlock δεν περίμενα να είναι το κάλο στην αρχή νόμιζα ότι θα ήταν κάποια σειρά για των sherlock των βιβλίο και μόλις είδα ότι ήταν στων 21 αιώνα απογοητευτηκα, τώρα σκέφτομαι να της δώσω άλλη μια ευκαιρία .

Μήπως ξέρει κάνεις το όνομα της σειράς που θα περιγράψω την είχα δει παλιά στην τηλεόραση και μου άρεσε θέλω να την ξαναδώ άλλα δεν θυμάμαι το όνομα.
    Ηταν με ένα δωμάτιο (που είχε συμβεί κάτι το παράξενο) μέσα σε αυτό το δωμάτιο υπήρχαν διάφορα αντικείμενα που είχαν διάφορες δύναμης,θυμάμαι ένας πατέρας είχε χάση την κόρη του εκεί μέσα και ένας άλλος ήθελε να βρει ένα ισχυρό αντικείμενο (που ήταν ένα μάτι) για να ζωντανέψει των γιο του.
    Αυτά θυμάμαι μόνο

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 90 times

Τέτοια τραβηγμένα πράγματα τα είχε το supernatural από ένα σημείο και μετά για δικαιολογήσουν τις σεζόν.

Θέλω βοήθεια για 2 άθλους που ετοιμάζω. Ο ένας είναι ο Δόκτωρ Ποιος. Θα τον ξεκινήσω στα σοβαρά αυτή φορά και όχι ότι πετύχαινα στο ΣΚΑΙ. Η απορία είναι η εξής να το πιάσω από την αρχή ή από την μεταγενέστερη εκδοχή? Πρόκειται για ριμπούτ ή είναι η συνέχεια? Τα έχω βρει στην Πάτρα σε πολύ καλές τιμές. Τόσο τα παλιά όσο και τα καινούργια.

Και το άλλο είναι να χωθώ στον κόσμο του σταρ τρεκ, πάλι σοβαρά, θα μάθω κλίνγκον λένε :P . Έβλεπα το battlestar galactica στο σταρ κάποτε και μου είχε μείνει απωθημένο. Για την ακριβεία θα ήθελα έναν οδηγό πως να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το συγκεκριμένο σύμπαν, σειρές, ταινίες, βιβλία οτιδήποτε.

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8390
    Been thanked: 1355 times
    Chronomancy wrote:
    Έβλεπα το battlestar galactica στο σταρ κάποτε και μου είχε μείνει απωθημένο. Για την ακριβεία θα ήθελα έναν οδηγό πως να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το συγκεκριμένο σύμπαν, σειρές, ταινίες, βιβλία οτιδήποτε.

Περίμενε να ξεθάψω έναν εμπεριστατωμένο οδηγό που είχα μπανίσει από άλλο φόρουμ που συχνάζω…

Α ναι.

http://thunderpeel2001.blogspot.gr/2010/02/battlestar-galactica-viewing-order.html

Ο συγκεκριμένος οδηγός καλύπτει μόνο τις σειρές και τα web episodes βέβαια νομίζω, θα κοιτάξω να ξεθάψω έναν άλλο ΠΙΟ εμπεριστατωμένο οδηγό.

Μπα, και ο ΠΙΟ εμπεριστατωμένος οδηγός τα ίδια λέει.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Οπότε να χωθώ πρώτα στη σειρά? Απλά δεν ξέρω τι παίζει με τη χρονολογική σειρά και τι κενά ίσως συναντήσω.

Θενκ γιου Κώστα

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4553
    Been thanked: 379 times

@Chronomancy, από Ντόκτορ πιάνεις και βλέπεις του 2005. Συνέχεια του παλιού είναι, αλλά όχι όπως το σκέφτεσαι. Δεν χρειάζεται να ξέρεις τα προηγούμενα για να μπεις στο κλίμα. Απευθύνεται και σε παλιό κοινό και σε νέο. Ό,τι μυθολογικό παλιό μπορεί να δείξει, το εξηγεί κιόλας. Α και επίσης, η παλιά δεν βλέπεται και εύκολα. Μόνο αν γουστάρεις την καινούρια και σε πιάσεις τρέλα τότε ίσως θα θες να βάλεις την παλιά.

Επίσης προσοχή στην σειρά των επεισοδίων, καθώς απ’ την μια σεζόν στην άλλη μεσολαβούν κρίστμας σπέσιαλς, χόλιντέι σπέσιαλς και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Με λίγο ψάξιμο στον γοογλε θα την βρεις την άκρη.

Επίσης γενικότερη συμβουλή: Η πρώτη σεζόν είναι πολύ κακή. Αν σου αρέσει είσαι απ’ τους ελάχιστους. Μετά κάτι πάει να φτιάξει, αλλά μέχρι το τέλος της 4ης (προ-Μόφατ εποχή ή RTD era, καθώς showrunner στις σεζόν 1-4 είναι ο Russel T. Davies) σε γενικές γραμμές απευθύνεται σε “οικογενειακό” κοινό περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε, ακα ιστοριούλες φαντασίας για παιδάκια, με κακοφτιαγμένα εφέ και αδύναμα σενάρια, εκτός από εξαιρέσεις 4-5 επεισοδίων σε κάθε σεζόν, εκ των οποίων οι περισσότερες είναι γραμμένες απ’ τον απίστευτο κυριούλη Στίβεν Μόφατ.

Μετά την 4η σεζόν (Μοφατική περίοδος), το BBC έκανε πράξη αυτό που έσκουζε όλη η υφήλιος. Γίνεται ο Στίβεν Μόφατ showrunner. Και από τότε η σειρά ανεβαίνει επίπεδο. Καλύτερα εφέ, φοβερές σεζόν και επεισόδια, τα πάντα όλα, γενικότερα αριστουργηματικό sci-fi.

Δεν λέω ότι οι πρώτες 4 είναι απαράδεκτες, μένα μου άρεσαν όταν τις είδα (η τρίτη σεζόν btw έχει ένα απ’ τα καλύτερα επεισόδια στην ιστορία της τηλεόρασης), απλά αυτό που γίνεται μετά είναι η μέρα με την νύχτα. Θα διαπιστώσεις και μόνος σου. ;)

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Για τα αδύναμα εφέ, είχα δει κάποια από την πρώτη σεζόν στο ΣΚΑΙ και οι πλαστικούρες ήταν που μου κέντρισαν τον ενδιαφέρον. Επίσης ο Τιτανικός νομίζω ήταν που έπεφτε, δεν θυμάμαι σίγουρα, ήταν από τα ακλύτερα σκηνικά που έχω δει σε σειρά. Κάτι αυτά, κάτι ο Tennant το πήρα απόφαση τώρα που μείωσα τις ασχολίες μου.

ευχαριστώ για την απάντηση η οποία με υπερκάλυψε

EDIT: Από Torchwood έχεις εμπειρία? Θυμάμαι είχα δει random κάποιο επεισόδιο και είχε σκάσει μύτη ο Δόκτωρας. Αξίζει ή είναι πολύ ρομαντικοσαχλή?

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος

E κομπλεδούρα τότε, αφού δεν σε χαλάν τα εφέ και γουστάρεις Τέναντ.

Απ’ τα καλά κρίστμας σπέσιαλς το επ με τιτανικό! Εξωγήινοι φανμπόηδες της Γης φτιάξαν διαστημόπλοιο που ήταν ο… Tιτανικός και βγήκαν κρουαζιέρα στην τροχιά της Γης, και προφανώς άρχισε να πέφτει προς τη Γη. Πόσο ρισπέκτ; Και με Kylie Minogue μέσα, την δεύτερη καλύτερη μη-companion που θα θέλαμε για companion. 😆

εντιτ: Αρκετά καλό σαν spin-off το Torchwood, με τα κλασικά προβλήματα-σκαμπανεβάσματα που είχε και η RTD era του Ντόκτορ. Κάναν και αρκετές φορές crossover, και γενικά αξίζει νομίζω να την δεις, ούτε θα τρελαθείς (όπως με Ντόκτορ) αλλά ούτε και θα βρίζεις.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1388

Μια και μιλήσατε για δόκτωρ χου να πω ότι μόλις τέλειωσα και την 7η σεζόν απ’ τα καινούργια (εκτός απ’ το τελευτάιο special που θα δω το βράδυ) και έχω μείνει κάπως έτσι :woohoo: :woohoo:
    Ποιός περιμένει τώρα μέχρι το φθινόπωρο για την καινούργια σεζόν…

Γαμάτη σειρά, ανετα η πρώτη στο top 3 μου, αν και δεν έχω δει ολόκληρες πολλές σειρές (ειδικά ξένες)…

Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε παραπάνω ο Bathory, αν και μου άρεσε και η πρώτη σεζόν παρότι η πιο αδύναμη! Βασικά ο Eccleston μου έδωσε την εντύπωση του πιο “φλούφλη” δόκτωρ, αλλά η ερμηνεία του ήταν αρκετά καλή! Βέβαια επειδή στο ΣΚΑΙ όσα επεισόδια είχα δει ήταν με τον Tennant οπότε μου είχε κολλήσει η εικόνα αυτού για δόκτωρ, καί στην αρχή της 5ης σεζόν έλεγα τα ίδια για τον Matt Smith που είναι όμως εξαιρετικός.

Το καλό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι, εκτός του ότι το σενάριο δεν αφήνει τίποτα μετέωρο πλην μερικών ερωτημάτων για το παρελθόν του δόκτωρ που είναι λογικότατο να υπάρχουν, ότι και οι 3 ηθοποιοί παρότι αφήνουν το δικό τους στίγμα στον ρόλο, κουβαλάν παρόμοια τρέλα!
    Εννοείται ότι όπου εμφανίζονται παραπάνω του ενός δόκτωρ από διαφορετικές χρονικές στιγμές γίνεται χαμός και το καραγούσταρα!

Θα συνεχίσω με τα παλιά και όσο αντέξω! (αν και ειδικά τα πρώτα που είναι και ασπρόμαυρα δεν ξέρω αν θα τα παλέψω…)

Maverick StrangeMaverick Strange
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1481
    Been thanked: 31 times
    Bathory wrote:
    @Chronomancy, από Ντόκτορ πιάνεις και βλέπεις του 2005. Συνέχεια του παλιού είναι, αλλά όχι όπως το σκέφτεσαι. Δεν χρειάζεται να ξέρεις τα προηγούμενα για να μπεις στο κλίμα. Απευθύνεται και σε παλιό κοινό και σε νέο. Ό,τι μυθολογικό παλιό μπορεί να δείξει, το εξηγεί κιόλας. Α και επίσης, η παλιά δεν βλέπεται και εύκολα. Μόνο αν γουστάρεις την καινούρια και σε πιάσεις τρέλα τότε ίσως θα θες να βάλεις την παλιά.

Επίσης προσοχή στην σειρά των επεισοδίων, καθώς απ’ την μια σεζόν στην άλλη μεσολαβούν κρίστμας σπέσιαλς, χόλιντέι σπέσιαλς και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Με λίγο ψάξιμο στον γοογλε θα την βρεις την άκρη.

Επίσης γενικότερη συμβουλή: Η πρώτη σεζόν είναι πολύ κακή. Αν σου αρέσει είσαι απ’ τους ελάχιστους. Μετά κάτι πάει να φτιάξει, αλλά μέχρι το τέλος της 4ης (προ-Μόφατ εποχή ή RTD era, καθώς showrunner στις σεζόν 1-4 είναι ο Russel T. Davies) σε γενικές γραμμές απευθύνεται σε “οικογενειακό” κοινό περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε, ακα ιστοριούλες φαντασίας για παιδάκια, με κακοφτιαγμένα εφέ και αδύναμα σενάρια, εκτός από εξαιρέσεις 4-5 επεισοδίων σε κάθε σεζόν, εκ των οποίων οι περισσότερες είναι γραμμένες απ’ τον απίστευτο κυριούλη Στίβεν Μόφατ.

Μετά την 4η σεζόν (Μοφατική περίοδος), το BBC έκανε πράξη αυτό που έσκουζε όλη η υφήλιος. Γίνεται ο Στίβεν Μόφατ showrunner. Και από τότε η σειρά ανεβαίνει επίπεδο. Καλύτερα εφέ, φοβερές σεζόν και επεισόδια, τα πάντα όλα, γενικότερα αριστουργηματικό sci-fi.

Δεν λέω ότι οι πρώτες 4 είναι απαράδεκτες, μένα μου άρεσαν όταν τις είδα (η τρίτη σεζόν btw έχει ένα απ’ τα καλύτερα επεισόδια στην ιστορία της τηλεόρασης), απλά αυτό που γίνεται μετά είναι η μέρα με την νύχτα. Θα διαπιστώσεις και μόνος σου. ;)
    10th Doctor is the best Doctor.

Για ποιο επεισόδιο της 3ης σεζόν λες?

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος

@MaverickStrange, πάρε ένα quote απ’ το 7×06 – “The Bells of Saint John”

– What chapter you on?

– Ten. 11’s the best.
    You’ll cry your eyes out.

😆 😆 😆 😆

Επίσης, ε δεν καταλαβαίνεις ποιο επ λέω απ’ την 3η σεζόν; Ξεχωρίζει γενικά, απορώ που ρωτάς. Δεν λέω ποιο είναι για να μην ξέρει τίποτα ο Chronomancy. :P

Maverick StrangeMaverick Strange
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1481
    Been thanked: 31 times

Ίσως είμαι μεγάλος φαν, αλλά δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω κάποιο. Στείλτο μου σε pm.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1388

Τέρμα και το τελευταίο επεισόδιο του δόκτωρ! Γαμώτο, γι αυτό δε μ αρέσει να βλέπω μισοτελειωμένες σειρές με δεμένο στόρυ… Με πιάνει αγωνία για τη συνέχεια και άντε να περιμένω μέχρι να βγούν τα καινούργια επεισόδια (στην προκειμένη περίπτωση το Φθινόπωρο).
    2 παρατηρήσεις έχω να κάνω μόνο

Πρώτον δε μου άρεσε ο νέος ηθοποιός (όχι που θα μου άρεσε εξαρχής :P), μου θυμίζει μια γερασμένη έκδοση του tennant και ξυπνάει αναμνήσεις :P, και δεύτερον κάτι μου λέει ότι δεν θα θυμάται τίποτα απ’ τις προηγούμενες ζωές του και δεν μου αρέσει επίσης καθόλου…

Επίσης ξέχασα να πω πιο πριν ότι, παρότι έπαιξε μόνο σε ένα επεισόδιο, ο John Hurt ως War Doctor μάμησε! :)

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ghostrider1993,
    Εγώ πάλι μια χαρά τον βρήκα, ίσως πiο νέο απ’ ότι θα έπρεπε, καθώς μπήκαμε σε “Regenarations version 2.0” :P Από ‘δω και πέρα περιμένω κάθε έκδοση και νεότερη, όπως πριν. btw, πρώτα θα πεθάνει ο μητσοτάκης και μετά θα σταματήσει η σειρά. :silly:

Viewing 15 posts - 496 through 510 (of 3,856 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close