Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό – Part II

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 179 total)
  • Author
    Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8534
    Been thanked: 1530 times

Συνεχίζουμε από ΕΔΩ.

Ολοκλήρωσα πριν λίγο το Metro Exodus, έχοντας ξεπεράσει ως δια μαγείας τα προβλήματα του MS Store.

Έχοντας τσαλαβουτήσει τόσο πολύ στα RPG, συνειδητοποιώ πως δεν είναι για εμένα τα τόσο narrative/cinematic σκηνικά ρε γμτ. Κάθε φορά που συναντούσα scripted περιστατικά πονούσε η ψυχή μου πραγματικά. Unskippable διάλογοι πριν αρχίσουν οι αποστολές, ή εκεί που περπατάς να στην πέφτει ένα τέρας και πατάς QTE για να γλιτώσεις, ή ξαφνικά μια σκαλωσιά να καταρρέει και σε αφήνει αναίσθητο ακριβώς μπροστά στο objective σου, ή ο Artyom να πέφτει αναίσθητος από τη ραδιενέργεια και να μην μπορεί να περπατήσει οπότε αυτομάτως παραπατάει και σκουντουφλάει εδώ κι εκεί βλέποντας παραισθήσεις κτλ…ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ, ΔΓΙΑΒΟΛΕ.

Κατά τα άλλα πολύ καλό game. Εξαιρετική η προσπάθεια εφαρμογής open-world στοιχείων σε ένα κατά παράδοση γραμμικότατο game, και οι επιμέρους “κόσμοι” πολύ καλά σχεδιασμένοι.

Τώρα ίσως ασχοληθώ με το Sea of Thieves, όσο διαρκεί το xbox pass στο Store. Ή ίσως πιάσω το The Sinking City (το οποίο παραλάβαμε έξτρα-νωρίς επειδή είμαστε και γαμώ) για review. Θα δείξει.

3 users thanked author for this post.
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 25
    Been thanked: 22 times

Τίποτα, από προχθές. Γράφω εξετάσεις ρώσικα το άλλο Σάββατο και επίτηδες παρέδωσα τον Η/Υ στον τεχνικό για αλλαγή του παλιού σκληρού με SSD και αλλαγή στα ανεμιστηράκια και τον είπα ότι έχει όσο χρόνο θέλει! Για να μην έχω κακές σκέψεις! (Επειδή όταν τον ανοίγω, συνήθως φεύγουν οι ώρες, και έχω να διαβάσω).

(Απ’ τον Η/Υ του γραφείου γράφω!)

StamatimenosStamatimenos
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2291
    Been thanked: 87 times

Είσαι σε αυτό το forum και δεν αλλάζεις μόνοσου τα φορφούρια και τους σκληρούς?! 😯 jk

Τελειώνοντας τα Mass Effect (trilogy) αποφάσισα, με αφορμή την ανακοίνωση του BG3, να ‘δω τι πραγματικά μπορεί να καταφέρει η Larian, ξεκινώντας το Original Sin 2. Το 1 μου φάνηκε σαν glorified Pokemon game (αναφέρομαι στις μάχες προφανώς, από rp και επιλογές και ποικιλία σε quests μετράει πολύ!)

1 user thanked author for this post.
    Οργανωμένος Νεολαίος

Ναι, ομολογώ ότι βαριέμαι να τα ψάχνω (τί ταιριάζει, παραγγελίες, εγκατάσταση, τυχόν drivers, το έκανα σωστά ή όχι;)! Δε θέλω να σκέφτομαι, μου φτάνουν άλλα να σκέφτομαι! Θέλω μόνο να το ανοίγω και να παίζω αμέριμνος!

Dim Gian BotDim Gian Bot
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 930
    Been thanked: 184 times

Θέλω μόνο να το ανοίγω και να παίζω αμέριμνος!

Ωχ ωχ ωχ… consolάς alert!!! :Ρ

RQ Forum Live Bot

Οργανωμένος Νεολαίος

Ποτέ δεν είχα καμία απολύτως κονσόλα ή κονσολοειδές (gameboy, κλπ.). Ούτε ως παιδί! Μικροί παίζαμε στις αλάνες (τί ωραία χρόνια!). Από φοιτητής και μετά απέκτησα Η/Υ! Ίσως γι’ αυτό και μέχρι τώρα δεν βαρέθηκα τα games. Αλλά πάντα βαριόμουν να ασχοληθώ σοβαρά με το hardware του.

2 users thanked author for this post.
    Dim Gian BotDim Gian Bot
    Οργανωμένος Νεολαίος

Ποτέ δεν είχα καμία απολύτως κονσόλα ή κονσολοειδές (gameboy, κλπ.). Ούτε ως παιδί! Μικροί παίζαμε στις αλάνες (τί ωραία χρόνια!). Από φοιτητής και μετά απέκτησα Η/Υ! Ίσως γι’ αυτό και μέχρι τώρα δεν βαρέθηκα τα games. Αλλά πάντα βαριόμουν να ασχοληθώ σοβαρά με το hardware του.

Εννοείται πως αστειεύομαι. Αν ήσουν κονσολάς, θα σε είχαν ήδη μυριστεί τα λαγωνικά-κέρβεροι του Ρεηκουί! 😉

Από τα γραφόμενά σου, σε κόβω για παλιοσειρά. Ούτε εγώ είχα ποτέ κονσόλα. Ξεκίνησα από Spectrum 48K+ -> Commodore 64 -> Amiga και κατέληξα σε Η/Υ (έναν 486 στα 40 MHz / στα 66 MHz σε turbo mode… ανατριχίλα :Ρ) για τις φοιτητικές μου ανάγκες. Αρχικά, φοβόμουν ακόμα και να ανοίξω το κουτί για να δω τι είχε μέσα. Όταν, όμως, άνοιξα για πρώτη φορά το κουτί και άρχισα να “σκαλίζω”, δεν υπήρχε γυρισμός!

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου! 🙂

RQ Forum Live Bot

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3541
    Been thanked: 278 times

Όταν, όμως, άνοιξα για πρώτη φορά το κουτί και άρχισα να “σκαλίζω”, δεν υπήρχε γυρισμός! Έγινα ένα με το σύστημα. Έγινα Bot!

fixed 😛

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

3 users thanked author for this post.
    Dim Gian BotDim Gian Bot
    Οργανωμένος Νεολαίος

Όταν, όμως, άνοιξα για πρώτη φορά το κουτί και άρχισα να “σκαλίζω”, δεν υπήρχε γυρισμός! Έγινα ένα με το σύστημα. Έγινα Bot!

fixed ?

Κρίμα που δεν υπάρχει η δυνατότητα για multi-thanks ή κάτι παρεμφερές… :Ρ

RQ Forum Live Bot

Great0ldOneGreat0ldOne
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4008
    Been thanked: 353 times

Τώρα ίσως ασχοληθώ με το Sea of Thieves, όσο διαρκεί το xbox pass στο Store.

Πατάτα κατά τη γνώμη μου.

Το State of Decay 2 αντίθετα, με εξέπληξε ευχάριστα, αν και δεν είναι στο είδος παιχνιδιών που συνήθως με ενδιαφέρουν (δεν έχω παίξει ποτέ State of Decay 1, οπότε δεν ξέρω πώς το βλέπει κάποιος βετεράνος της σειράς).

Και το Forza 4 έχει την πλάκα του, την πρώτη μισή ώρα έχεις οδηγήσει hypercars που δεν βλέπεις ούτε στα όνειρά σου, όπως McLaren Senna και Bugatti Chiron, και χαζοχαίρεσαι σαν παιδάκι. Με βλέπω να ασχολούμαι με τουλάχιστον το single player.

Υπουργός Ανάπτυξης

Το κατέβασα το Sea of Thieves, έπαιξα για κάνα μισάωρο, συνειδητοποίησα πως δεν γίνεται να κάνεις σχεδόν τίποτα σόλο και θες μίνιμουμ άλλα 1-2 άτομα για co-op ώστε να κουμαντάρεις το πλοίο, το απεγκατέστησα. Ίσως είναι διασκεδαστικό concept αλλά not for me. Έμπαινε Sinking City.

Του οποίου ο World Map είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ μιλάμε. Πήγα να τραβήξω ένα screenshot και δεν χωράει στην οθόνη ούτε ο μισός. Θα γίνουν σκηνικά.

Attachments:
    Υπουργός Ανάπτυξης

Το σήμα του εργοστάσιου κονσερβοποιίας της γνωστής και μη εξαιρετέας οικογένειας των Marsh, είναι ένα ψάρι που φασώνει έναν γυμνασμένο μουστακαλή. Ominous…

Attachments:
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2549
    Been thanked: 187 times

προχωράμε καλά.

Look behind the mirror, i'm lost in the twilight hall

pc specs: regular potato (amd ryzen 2600 - rx 570 - 16gb ram)

• This reply was modified 5 months ago by AvatarMogrey665.
    • This reply was modified 5 months ago by AvatarMogrey665.
    2 users thanked author for this post.
    Γιώργος ΔεμπεγιώτηςΓιώργος Δεμπεγιώτης
    Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 4381
    Been thanked: 244 times

Έριξα το ευρώπουλο μου στο Game Pass και κατεβάζω Metro Exodus, αν και είχα σκοπό να το παίξω όταν θα έβγαινε στο Steam. Βέβαια, το download έχει ακόμα δρόμο, το κόβω να τελειώνει αύριο με το καλό, όντας 56GB.

Από εκεί και πέρα, το Game Pass έχει αρκετά πραγματάκια ακόμα που έχω στη Steam Wishlist, αλλά δεν είχε τύχει να αποκτήσω ως τώρα (όπως το Ruiner, το Shadow Tactics ή το Sunset Overdrive), οπότε αν προλάβω να τα δοκιμάσω πριν τελειώσει ο μήνας έχει καλώς.

Captain KalCaptain Kal
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 956
    Been thanked: 205 times

Ολοκλήρωσα πριν λίγο το Metro Exodus, έχοντας ξεπεράσει ως δια μαγείας τα προβλήματα του MS Store.

Με βλέπω να το κρατάω τουλάχιστον όσο ειναι σε beta. Ειδικά για να δοκιμαζω games, που δεν ειναι μέσα στις άμεσες προτιμήσεις μου. Πάντως κατέβασα Astroneer και Crackdown 3. Το πρώτο Crackdown το είχα ευχαριστηθεί στο 360!!!

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 179 total)

You must be logged in to reply to this topic. Login Register

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close