Τι παίζετε αυτό τον καιρό?

Viewing 15 posts - 1,696 through 1,710 (of 6,159 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 269
    Been thanked: 0 times

Wasteland 2 :vaultboy: και τα μυαλά στα καταφύγια.

Χτυπάς ευαίσθητη χορδή λέγοντας άσχημα λόγια για το Half Life, άσε που τρολάρεις αναφέροντας το Doom 3.
    Όπως και να ‘χει, η σειρά δεν είχε πρόθεση, πλην μερικών σκηνών(setpieces), να σε τρομάξει αλλά είχε από τις καλύτερες ιστορίες που μπορεί να έχει ένα fps με τόση δράση και δοκίμασε πολλά πράγματα στα οποία μετά πάτησαν οι επόμενοι σχεδιαστές και διαμόρφωσαν το είδος. Είχε σχεδιασμό επιπέδων περίπλοκο, ο οποίος διαρκώς άνοιγε με αποκορύφωμα το episode 2, τεχνητή νοημοσύνη από το πρώτο κιόλας που διέφερε από τα υπόλοιπα παιχνίδια πρώτου προσώπου, gravity gun, g-man και ιστορία ξαναλέω. Το μόνο πράγμα που δεν μου άρεσε απ’ όλη τη σειρά ήταν το τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους και πως ακόμα περιμένω να δω πως θα τελειώσει, τόσα χρόνια μετά.
    Το Doom 3 από την άλλη δεν προσέφερε τίποτα καινούριο πέρα από μια μηχανή που δεν τη σήκωνε τίποτα όταν βγήκε, κακοφτιαγμένα trigger συμβάντα βγαλμένα από τη εποχή του wolfenstein και του Doom. Άντε και το mod με το φακό στο όπλο :P.

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2284
    Been thanked: 85 times

Μα είναι πιο γαμάτο χωρίς το φακό, νιώθεις ένα τρέμουλο, λες “to F or not to F?”
    Έχει και εκείνα τα κρανία π δεν πετυχαίνονται με τίποτες!

rikimarurikimaru
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 907
    Been thanked: 32 times

Έβαλα hotline miami. Εθιστικό μέχρι εκεί που δεν πάει, έκλεισα ένα τριωράκι και έχω φτάσει στην ένατη αποστολή. Όσο δύσκολο πρέπει αν και μάλλον είναι λίγο μικρό. Μόνο ο χειρισμός με χαλάει λίγο αν και έτσι είναι μεγαλύτερη η ικανοποίηση όταν βγάζεις κάτι δύσκολο.
    Α και έχει και γαμάτο soundtrack, ίσως και το κορυφαίο των τελευταίων ετών.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 439

Kαλα αν δεν θελετε μην το παιξετε κιολλας, δεν θα χασω και τον υπνο μου… Παιχνιδαρα ειναι, αν κατσουμε και ψαξουμε αρνητικα στο gameplay σιγουρα θα βρουμε. Εντωμεταξυ ( χωρις να ξερω την αποψη του soad για το θεμα ) παιζω γυρω στις 4 ωρες witcher 2… και εκει δεν εχω ακουσει κουβεντα για τα quick time events… Το ενα ειναι το παιχνιδι της δεκαετιας και το αλλο καλουτσικο

Εχετε ακριβως τις ιδιες αντιδρασεις με αυτους που σε αλλα φορουμ λενε “δεν πλησιαζω εγω pc”. Aν ξεπερασετε καποιοι τα κολληματα που εχετε θα δειτε οτι εχουν και οι κονσολες φοβερα παιχνιδια

Εσύ δεν είσαι αυτός που θεώρησε μέτριο το Half Life 2?

Τελειωσα το Half-Life 2 και μπορω να πω οτι ηταν αρκετα κατωτερο των ( δικων ) μου προσδοκιων.

επαιξα ενα παιχνιδι πολυ πανω απο τον μεσο ορο του ειδους, αλλα οχι και καλυτερο απο το 1ο.

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7041
    Been thanked: 182 times

Vagman wrote:

Εχετε ακριβως τις ιδιες αντιδρασεις με αυτους που σε αλλα φορουμ λενε “δεν πλησιαζω εγω pc”. Aν ξεπερασετε καποιοι τα κολληματα που εχετε θα δειτε οτι εχουν και οι κονσολες φοβερα παιχνιδια

Κανένας δεν το αρνείται αυτό. Αλλά κοίτα να δεις πως έχουν τα πράγματα. Οι κονσολίερς έχοντας συνηθίσει το μέτριο, φοβούνται την αλλαγή προς το καλύτερο. Είναι σύνηθες φαινόμενο. Απ’ την άλλη, εμείς λογικό δεν ειναι να μη θέλουμε να γίνουμε beta testers?

Επδ σε βλέπω που ψιλοψαρώνεις, μην το κάνεις. Σε πειράζουμε βασικά. Εννοείται, πως αν μας χάριζαν κονσόλα με 2-3 αποκλειστικότητες της, θα την παίρνανε. Και μετά θα την πουλούσαμε.

tyrion395tyrion395
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1361
    Been thanked: 115 times

Βαγγέλα ψαρώνεις…
    Και αυθαδιάζεις…και ψαρώνεις. :whistle:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 769

Κουτσά στραβά βρήκα λιγάκι χρόνο και τελεύω τον κύριο Alan Wake.

Τέλειωσα το 4ο & 5ο επεισόδιο χτες μεταμεσονύχτια και αναπουπούλιασα λέμε. Κι αυτός ο Barry 😆 αφού τα κοπανήσαμε με το moonshine των γεροροκάδων, ε έπρεπε έπρεπε! Τυλίχθηκε με τα φωτάκια ο φιλάρας χαχαχα πολύ γέλασα, αλλά είναι λεοντάρι δε μασά

Ε εντάξει ωραίο πράμα

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 303

Ξαναπιασα το Dragons Dogma μιας και οταν με το ειχαν πρωτοφερει δεν ειχα χρονο να ασχοληθω.

Πολυ καλο και διασκεδαστικο. Τα pawns να μιλαγαν λιγο λιγοτερο μονο καλα θα ταν, με εχουν κανει τα νευρα ζαρτιερες… Κριμα που δε μπορω να το απολαυσω στο αφεντο-pc μου 😆

• Οργανωμένος Νεολαίος

jonirenicus, σωστο αυτο που λες, αλλα απο την στιγμη που μια κονσολα σαν το ps3 εχει 10 διαμαντια exclusives ( σε σχεση με pc παντα ) γιατι να μην ασχοληθεις; αυτο λεω εγω

και οταν λες δεν θελουμε να γινουμε beta testers τι εννοεις; Η pc master race δεν δινει πατημα στις εταιριες να βγαζουν παιχνιδια τυπου gta online οταν αγοραζουν συστηματικα early access και αλλα τετοια ωραια; οποτε μια χαρα beta testers ειναι οσοι αγοραζουν early access. μην μετατιθουμε την ευθυνη. ως κοινο φταινε 100% οι pc gamers ;)

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3711
    Been thanked: 60 times

Vagman, θες να φτιάξουμε ένα θέμα PC vs Consoles ( Serious Edition :) );
    QTE έχει το Witcher 2, αλλά στην Enhanced Edition (δεν έπαιξα την αρχική εκδοχή) μπορείς να τα κλείσεις.
    Ο Soad πάντως περιέγραψε μια σειρά από QTE, στον κυρίως κορμό του παιχνιδιού, όχι σε κάποιο minigame.
    Επίσης, οι καμένοι που αγοράζουν early access, είναι υποσύνολο του συνόλου των PC gamers. Και συνήθως αγοράζουν 1-2 παιχνίδια που γουστάρουν κάργα. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που αγοράζουν κυρίως early access.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13551
    Been thanked: 654 times
    Vagman wrote:
    το ps3 εχει 10 διαμαντια exclusives ( σε σχεση με pc παντα ) γιατι να μην ασχοληθεις; αυτο λεω εγω

Do you really want to go down that road, son?

2012-releases.jpg

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1213
    Been thanked: 133 times

Η πτώση των κονσολών είναι αναπόφευκτη αφού σε λίγο κυκλοφορεί το μεγαλύτερο PC exclusive ever…

To The Ragequit Effect ντε!
    Αυτο-τρολάρομαι :facepalm:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1455
    Been thanked: 105 times
    Vagman wrote:
    jonirenicus, σωστο αυτο που λες, αλλα απο την στιγμη που μια κονσολα σαν το ps3 εχει 10 διαμαντια exclusives ( σε σχεση με pc παντα ) γιατι να μην ασχοληθεις; αυτο λεω εγω

και οταν λες δεν θελουμε να γινουμε beta testers τι εννοεις; Η pc master race δεν δινει πατημα στις εταιριες να βγαζουν παιχνιδια τυπου gta online οταν αγοραζουν συστηματικα early access και αλλα τετοια ωραια; οποτε μια χαρα beta testers ειναι οσοι αγοραζουν early access. μην μετατιθουμε την ευθυνη. ως κοινο φταινε 100% οι pc gamers ;)

Υπερβάλλεις για τα 10 exclusives-διαμάντια νομίζω.Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι,πρέπει να λάβεις υπόψη σου και τα προσωπικά γούστα του καθενός.Είναι αδύνατον νομίζω να αρέσουν σε κάποιον και τα 10.Εγώ σου λέω ότι θα του κινήσουν το ενδιαφέρον 3-5.Προσωπικά,ως καταναλωτική απόφαση εγώ δεν το θεωρώ σωστό να δώσω 200+ ευρώ για ένα PS3 (με πρόχειρο ψάξιμο στο net βρήκα την τιμή) και τα παρελκόμενα (π.χ. ένα δεύτερο dual shock),plus το κόστος του κάθε game.Κάτι άλλο που πρέπει να λάβουμε υπόψη μας είναι ότι το PC είναι πρωτίστως ένα απολύτως απαραίτητο εργαλείο,το οποίο έχει το τρομερό πλεονέκτημα να σου προσφέρει και ψυχαγωγία παράλληλα,σε επίπεδα πολύ ανώτερα των κονσολών σε κάθε τομέα.Όσο για το Last of Us,κι εμένα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον όσο είδα (δεν έχω παίξει),όμως κατά καιρούς υπήρχαν πάρα πολλά exclusives,τα οποία ίσως να ήταν και ακόμη καλύτερα (Ico και Shadow of the Colossus τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό,ενώ τα προσωπικά απωθημένα των RDR και Heavy Rain ζουν και βασιλεύουν ακόμη),αλλά δεν ήταν ικανά να κάνουν τους περισσότερους να αγοράσουν κονσόλα.Για αυτό και το tease των προηγούμενων.Για τα QTEs είναι θέμα γούστου νομίζω,προσωπικά δε με ενοχλούν,αλλά το να συγκρίνεις αυτά του LoU με του Witcher 2,είναι λίγο άτοπο (και το gameplay του Witcher δε μου άρεσε καν btw,απλά όλα τα υπόλοιπα ήταν άρτια).

ΥΓ. Ούτε εμένα μου άρεσε το HL2.Πετροβολήστε ελεύθερα.Όσο για το gravity gun,αν δεν ήταν όπλο και λεγόταν telekinesis,ούτε που θα έδινε κανείς σημασία.

EDIT:Συν το post του North.Επίσης,pre-order δε νομίζω ότι κάνει κανείς πάνω από 2-3 παιχνίδια το χρόνο και μόνο αυτά για τα οποία είναι σίγουρος.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Ρε παιδια εννοειται οτι ειναι πολυ μπροστα το πσ, αυτο που λεω ειναι οτι δεν πρεπει να ισοπεδωνουμε τιτλους σαν το last of us, red dead, mgs 4 κλπ κλπ

edit δεν ειπα πουθενα αγοραστε κονσολα, ειπα πλησιαστε ( ανιψακια, αδερφοι κλπ )

StamatimenosStamatimenos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2284
    Been thanked: 85 times

Ρε “son” δεν είναι σύγκριση να πούμε ποιος έχει τα πιο πολλά exclusives και το “ποιος την έχει πιο μεγάλη”, νταξ ως τώρα προφανώς τρόλαρα για το λαστ οφ them, αλλά μέχρι τα PC να αποχτήσουν Zelda και Red Dead Redemption, αν είχα σήμερα λεφτά είτε για κονσόλα είτε για PC, θα αγόραζα κονσόλα. Mιλάω για σήμερα όμως και μιλάω για budget 500ρικου. Τώρα αν θα είχα 2k (που ευελπιστώ να έχω του χρόνου), εννοείται ότι θα έκανα ένα PC impa 1μισι χιλιάρικο, αλλά ΠΡΩΤΑ θα έπαιρνα το PS4 να γουστάρω το red dead redemption. (που πιθανότατα να γίνει remastered για next-gen <3 ).
    Ουσιαστικά δεν είναι θέμα “κονσόλες VS PC” γιατί είναι ηλίθιο να υποστηρίζεις οποιαδήποτε πλευρά. Είναι θέμα του τι θες να παίξεις. Και εγώ θέλω να παίξω πρώτα απ’ όλα red dead redemption. (μιλάω για τα δεδομένα τις στιγμής όμως, όταν κυκλοφορήσει το Witcher 3 αυτά αλλάζουν).

Hidden Content
    You must be logged in to see hidden content.
Viewing 15 posts - 1,696 through 1,710 (of 6,159 total)

This topic is temporarily locked.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close