Τι παίζετε αυτό τον καιρό?

Viewing 15 posts - 4,426 through 4,440 (of 6,159 total)
  • Author
    Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8581
    Been thanked: 666 times

Chains of Satinav, Memoria, Machinarium, Black Mirror Trilogy, Darkness Within 1&2, μερικά που θα σου πρότεινα.
    Καλώς ήρθες και καλή χρονιά  :)

Τελείωσα πριν λίγες μέρες το Memoria. Πολύ όμορφη περιπέτεια, θα την έβαζα ένα-δύο κλικ πιο πάνω από το προηγούμενο. Το σενάριο είχε κάνα δυό παρατυπίες και 2 γρίφοι ήταν κάπως χωρίς λογική υπόσταση (κυρίως ευθύνεται το παιχνίδι με τις λανθασμένες πληροφορίες που σε τάιζε) αλλά συνολικά άξιζε και με το παραπάνω.
    Ξεκίνησα The Fast of Us Outlast που είναι σαν snuff film από την ανάποδη, περίπου.
    Κυκλοφορείς με την κάμερα βλέποντας ψυχάκηδες που προσπαθούν να σου δώσουν λίγη σκληρή αγάπη. Αλλά επειδή είσαι λογοδοσμένος, τρέχεις ή/και λουρκάρεις μέσα σε φοριαμούς και κάτω από ντιβάνια προσπαθώντας να ξεφύγεις, αναπολώντας ενίοτε τη ζωή στα μπουντρούμια του Βάντορ .

Κοντεύω να τελειώσω και με το campaign του Plague Knight. Είναι σε μεγάλο βαθμό όμοιο με του Shovel Knight αλλά κάθε επίπεδο έχει τουλάχιστον μία νέα κρυφή διαδρομή από 4-5 δωμάτια και κάποιες μικρές αλλαγές (π.χ. κάποια εμπόδια έχουν αλλάξει θέση, πλατφόρμες απουσιάζουν κ.α.). Ο δε χαρακτήρας, έχει τεράστια ποικιλία από αντικείμενα στο ρεπερτόριο του, το platforming γίνεται λίγο πιο tricky (ή πιο εύκολο ανά περίπτωση) αλλά τα περισσότερα bosses τα κάνει κομφετί.

Wind and stone, I search my heart and find...

blender5dblender5d
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 882
    Been thanked: 8 times

Σε ευχαριστώ πολύ Adhan για τις ευχές και για το post σου, γενικότερα.
    Η Daedalic αρχίζει και γίνεται αγαπημένη εταιρία, οπότε αργά η γρήγορα θα επενδύσω χρόνο και χρήμα στα παιχνίδια της (Memoria, Chains od Satinav, κ.τ.λ.).
    Το Machinarium είναι εξαιρετικό παιχνίδι, το έχω τελειώσει πριν κάποια χρόνια, είχα μείνει άφωνος με τα γραφικά του, που είναι όλα “στο χέρι”.
    Για το Outlast, δεν το συζητώ, έκανα το λάθος, πριν λίγο καιρό, να δω το trailer για το Outlast 2 και…. αρκεί. Αρκετά δοκιμάστηκαν οι αντοχές της καρδιάς μου στο trailer….Υποθέτω και το Outlast 1 είναι στα ίδια… στάνταρ.
    Τα Darkness Within δείχνουν αρκετά ενδιαφέροντα και σε πολύ λογική τιμή (αν έχουν ικανοποιητικό playtime)

Το Plague Knight δεν το βρήκα στο steam αλλά βρήκα το Shovel Knight. Δεν είμαι και πολύ fun αυτής της τεχνοτροπίας γραφικών (νομίζω λέγεται pixel-art).
    Αν και το Plague Knight είναι αυτής της τεχνοτροπίας, δεν θα το προτιμήσω, αν και σε ευχαριστώ πολύ για τις συστάσεις σου.

Καλώς σας βρήκα και καλό gaming!

Εγώ θα κάνω όνειρα κι αληθινά ας μην γίνουν,
    μου φτάνει που προσπάθησα, όνειρα να μην μείνουν.

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3357
    Been thanked: 52 times

Καλώς όρισες φίλε Nicholas, βλέπω avatar του Blender, ασχολείσαι με κάτι σχετικό;  :drinks:

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8581
    Been thanked: 666 times

Plague knight λέγεται το δωρεάν update (δεν υπάρχει ως dlc οπότε δε φαίνεται στο steam ή στο gog) που δίνει ένα νέο playable χαρακτήρα στο shovel knight.  :D

Παρεξήγησες όμως. Τα adventure μόνο πρότεινα, τα υπόλοιπα απλά τα ανέφερα ως τα παιχνίδια με τα οποία ασχολούμαι αυτό το διάστημα.  :P

Wind and stone, I search my heart and find...

blender5dblender5d
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Καλώς σας βρήκα φίλε grotenfrod.
    Ναι ασχολούμαι με το blender αλλά περισσότερο ως support και prototyping σε ιδέες και παιχνίδια για την UnrealGameEngine (το βίτσιο μου για τα παιχνίδια είναι και δημιουργικό εκτός από παικτικό).
    Θα χαρώ πολύ αν ασχολείσαι και εσύ και ανταλλάσσουμε ιδέες και απόψεις!  :drinks:

Με συγχωρείς φίλε Adhan που όντως παρεξήγησα και νόμιζα ότι μου τα προτείνεις. Θα σου κρατάω μούτρα!!!!!  :w00t:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3533
    Been thanked: 263 times

Ναι ασχολούμαι με το blender αλλά περισσότερο ως support και prototyping σε ιδέες και παιχνίδια για την UnrealGameEngine (το βίτσιο μου για τα παιχνίδια είναι και δημιουργικό εκτός από παικτικό).

Say no more. Πολύ καλώς μας όρισες :drinks:

Απ' την πλευρά μου να σου προτείνω τη σειρά The Journey Down (έχουν βγει τα 2 από τα 3 chapters). Δεν ανήκει στα hardcore adventure games, αλλά προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ και σαν τεχνοτροπία.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

Chosen UndeadChosen Undead
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2424
    Been thanked: 208 times

Τώρα που είπατε adventure πρέπει να παίξω τα broken sword 3,4,5. Τα πρώτα δύο τα αγαπημένα μου του είδους  😎

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5300
    Been thanked: 511 times

Τελευταίο παιχνίδι που έπαιξα για το 2015: Rocket League
    Πρώτο παιχνίδι που έπαιξα για το 2016: Rocket League

Όχι πως το είχε ανάγκη αλλά το Hockey mode του έδωσε γερή ανανέωση. To puck έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από τη μπάλα. Εκεί που έπαιρνες θέση και υπολόγιζες η μπάλα θα κάνει γκελ τώρα το puck κολλάει στους τοίχους και τσάμπα περιμένεις χρειάζεται αναρρίχηση. Επίσης είναι πιο βαρύ. Μακάρι να το κρατήσουν και μετά τις γιορτές. Τέλος θέλουμε και άλλες πίστες με άλλα μεγέθη και εφέ και φυσικά τον KITT.

Rocket League till the end of time  :cylonagree:

Second year in the row  :cylonagree:

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4553
    Been thanked: 379 times

Yπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που δεν προτείνουμε στον νεοσύλλεκτο (καλώς όρισες!) το Καλύτερο Point and Click Adventure Όλων Των Εποχών;

HavanezosHavanezos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2026
    Been thanked: 75 times

Τέλος θέλουμε και άλλες πίστες με άλλα μεγέθη και εφέ και φυσικά τον KITT.

Νααααα ποιος φταίει για τις τρισάθλιες, τρισκατάρατες, τρισ(ααααα ρε Triss  :triss: ε>) τοκιο και αρκ αρένες! Ριπορτ, μπαν και αλτκοντρολντιλιτ στην κυρία παρακαλώ!!! :P :P :P

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5300
    Been thanked: 511 times

Αφού αγαπάμε New Tokyo τώρα βρε  :silly: Τον KITT μου ξέχασαν :'(

HavanezosHavanezos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2026
    Been thanked: 75 times

Όχι, όχι, όχι! Κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ! Ίσως στο μέλλον αν αποφασίσουν να προωθήσουν κι άλλες αηδίες απ' τα λαμπς να την ανεχόμαστε λιιιιιγο περισσότερο! Αλλά να την αγαπήσουμε?! ΠΟΤΕ!!!!

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13530
    Been thanked: 640 times

Yπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που δεν προτείνουμε στον νεοσύλλεκτο (καλώς όρισες!) το Καλύτερο Point and Click Adventure Όλων Των Εποχών;

Rocket League? :PP

Θεωρώ δεδομένο ότι έχει παίξει The Longest Journey.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2518
    Been thanked: 180 times

Rocket League? :PP

σύμφωνα με το φορουμ αυτό είναι το καλύτερο action adventure platform rpg whatever the label game ever.

Look behind the mirror, i'm lost in the twilight hall

pc specs: regular potato (amd ryzen 2600 - rx 570 - 16gb ram)

blender5dblender5d
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Jimmy την σειρά Journey Down την έχω στο wishlist μου, αλλά περιμένω να ολοκληρωθούν τα επεισόδια (Chapters). Δείχνει πάρα πολύ καλό. Το ίδιο έκανα και με το Life is Strange (καταπληκτική δουλειά με εξαιρετική χρήση της Unreal Engine).
    I say no more!  :D

Αγαπητέ φίλε Bathory, αν όντως αναφέρεσαι στο Longest Journey όπως επισημαίνει ο Northlander, είναι ΕΠΟΣ. Το ίδιο και ακόμα παραπάνω ισχύει για το Dreamfall: The Longest Journey. Τα έχω τελειώσει τις “αμαρτωλές” εποχές που έπαιζα πειρατικά, αρκετά χρόνια πίσω… Θα τα αγοράσω απλά και μόνο για την συλλογή μου, προκειμένου να δώσω στους δημιουργούς κάτι πίσω, από την δουλειά τους που έκλεψα…

Επειδή κάποιοι φίλοι αναφέρονται στο Rocket League, οφείλω να πω, πως ενώ αρχικά το πήρα για να “μελετήσω” την χρήση της UnrealEngine… κόλλησα άσχημα!!!! ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ!!! :worshippy:

Viewing 15 posts - 4,426 through 4,440 (of 6,159 total)

This topic is temporarily locked.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close