Το πισι μου πνέει τα λοίσθια, ΑΓΙΟΥΤΟ!

Viewing 15 posts - 151 through 165 (of 166 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 793
    Been thanked: 0 times

Τι εννοείς δε κλειδώνει; Τώρα το ανέβασα!

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Στις “καλές” για overclocking μητρικές, μπορούσες να ανεβάζεις το FSB, χωρίς να ανεβαίνει το PCI. Αυτό βοηθούσε σε θέματα σταθερότητας, καθότι όταν ανεβαίνει το ρολόι του διαύλου PCI, επηρεάζονται όλες οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες σε αυτόν.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Κατανοητό. Πήγα το fsb στο 300, Στο bios παρόλα αυτά, δεν μεταβλήθηκε το pci. Oi μνήμες μπουταραν στα 902MHz, απο τα 800 ποθ είναι οι προδιαγραφές τους και τις δουλεύω…. Οι μνήμες μου είναι corsair CM2X1024-6400, 800MHz maximum transfer speed, 5-5-5-18.

Το σύστημα μπουταρε κομπλέ αλλά το επανάφερα στα εργοστασιακά λόγω φόβου.

Ιδέες;

Edit: Είναι απαγορευτικό να τις λειτουργήσω πάνω απο τα 800MHz;

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672

Όχι, τίποτα δεν είναι απαγορευτικό αν δουλεύει σωστά. Απλά τα πράγματα τα υπερχρονίζεις ενα-ενα άν τώρα σου κολλούσε π.χ. δε θα ήξερες αν ειναι η CPU ή οι μνήμες.
    Θα κοιτάς τις θερμοκρασίες συνεχώς όταν το κάνεις, δε πρόκειτε να χαλάσει κάτι επειδή πάει ποιό γρήγορα, μόνο η θερμότητα μπορεί να κάνει ζημιά.
    Βρες ενα καλό πρόγραμμα και προχώρα, ποιος ξέρει μπορεί να πιάσεις τα 3GHz και να … χαρείς αρκετά με την 25% έξτρα ισχύ ;)

• Οργανωμένος Νεολαίος

Μακάρι… Η λαμακία είναι πως το FSB παίρνει μαζί του και τις συχνότητες της μνήμης. Δοκίμασα να ανεβάσω το fsb, κατεβάζοντας σκάλες της RAM, ώστε να μην ξεπερνά τα 800… Κόλλησε καποια στιγμη. Πιο ήπια βέβαια, σε σχέση με το ακόλουθο: Με την μνήμη στα 1000MHz+, κ εν γένει άνω των 800 μγ, δεν τη παλεύει νομίζω. Μετράμε ήδη ενα clear CMOS.

Υπάρχει τρόπος να κλειδώσω το pci, έστω και με bios update? Και κυρίως έχει νόημα να ρίχνω σκάλες τις RAM προκειμένου να μην ξεπερνουν τα 800 μεγαχερτζ κ να ανεβάζω το FSB, και μετα το voltage, η χανω τρελα σε επιδοσεις/δεν σταθεροποιειται το συστημα; Να τις πουσάρω πάνω απο τα 800 και όσο πάει; Επίσης, έναν λάθος στο στρες τεστ, ποσο κακο ειναι;

Πολλές απορίες το ξέρω :-P

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Με πουσάρισμα; Γυρνάς σε εργοστασιακές.

Στάλθηκε από το GT-S5360 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672
    castorsia wrote:
    Μακάρι… Η λαμακία είναι πως το FSB παίρνει μαζί του και τις συχνότητες της μνήμης. Δοκίμασα να ανεβάσω το fsb, κατεβάζοντας σκάλες της RAM, ώστε να μην ξεπερνά τα 800… Κόλλησε καποια στιγμη. Πιο ήπια βέβαια, σε σχέση με το ακόλουθο: Με την μνήμη στα 1000MHz+, κ εν γένει άνω των 800 μγ, δεν τη παλεύει νομίζω. Μετράμε ήδη ενα clear CMOS.

Υπάρχει τρόπος να κλειδώσω το pci, έστω και με bios update? Και κυρίως έχει νόημα να ρίχνω σκάλες τις RAM προκειμένου να μην ξεπερνουν τα 800 μεγαχερτζ κ να ανεβάζω το FSB, και μετα το voltage, η χανω τρελα σε επιδοσεις/δεν σταθεροποιειται το συστημα; Να τις πουσάρω πάνω απο τα 800 και όσο πάει; Επίσης, έναν λάθος στο στρες τεστ, ποσο κακο ειναι;

Πολλές απορίες το ξέρω :-P

Βρε, τη μνήμη τη ρίχνεις για να μην μπαίνει στη μέση, μέχρι να δεις που ειναι σταθερός ο επεξεργαστής. Μετά ειτε τη γυρίζεις πίσω είτε την υπερχρονίζεις και αυτή, αν και σε τετοιες μητρικές καλύτερα από το λειτουργικό οι μνήμες και timings, με κανα mem tweak, εκτός αν έχεις έρωτα με το clear CMOS :P
    Βάλτες χαμηλά. Ρίχτες στα 667 και ποιο κάτω, βάλτες στο x2 του FSB, αμα θες να μη σε σκοτίζουν.

To PCI μη το πολυσκέφεσαι, αμφιβάλλω αν μπορεί να μείνει σταθερό, θεώρησε οτι το υπερχρονιζεις και αυτό. Αν μαλιστα δεν εχεις και συσκευες αμεσα ενδιαφερόμενες για το διαυλο, καμια παλια καρτα κλπ. που μπορεί να εμποδίζει. Πιστευω τα υπολοιπα (northbridge,imc) δεν θα κολλωσουν στη παραπάνίσια PCI συχνότητα.

Πράγμα που όμως θα γίνει με το PCIex συχνότητα, που εξαρτάται από τη καρτα που βρίσκεται εκεί αλλά και αν έχεις SATA σκληρούς (οι καρτες γραφικών έχουν μεγαλύτερη ανοχή συνήθως, οι SATA βαζουν περισότερα εμπόδια, ειδικά συστοιχίες μπορεί να χαλάσουν). Αυτό άστο 100.

Για ποιό stress test μιλάμε?

• Οργανωμένος Νεολαίος

Λοιπόν, λοιπόν. Λοιπόν. ΛΟΙΠΟΝ!

Μετά από πολυ διάβασμα των συμβουλών σας, ξεκοκάλισμα του οδηγού του Φραπέ, απογοητεύσεις, και στρες τεστ, συμπέρανα τα εξής:

-Η RAM είναι ζόρικη και έχει κάποιες ιδιοτροπίες. Θέλει, λογικό, να είσαι γύρω από στοκ συχνότητες λειτρουργίας. Το περίεργο είναι, πως στο 670 ζορίζει, στα 660… κυλάει απρόσκοπτα.
    -Θέλει, ακριβώς μιας και ανεβαίνουν όλα μαζί (FSB, PCI, μνημες κλπ), να βρεθεί μια χρυσή τομή. Είχα απογοητευτεί, μιας και το ένα παρέσυρε το άλλο, με αποτέλεσμα το σύστημα δύσκολα να σταθεροποιείται.

Όμως, ακολουθώντας τις συμβουλές σας, είδα φως. Κινούμενος για την ώρα, μνημικά, γύρω από στοκ settings (~667) αφού την κατέβασα σκάλες, ο επεξεργαστάκος ανέβηκε στα 2.97. Ανέβασα λίγο ακόμα, στις 6 ώρες κράσαρε. Ανέβασα ένα βήμα ρεύματος, και μετά από 10 ώρες blend testing και άλλες 10 small fft’s testing στο Prime95, διαδοχικά, με θερμοκρασίες στους 49-57 σε 100% utilization όλων των πυρήνων (χτύπησε και ένα 61 αλλά για ελάχιστα), δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Ούτε errors, ούτε warnings ούτε crashes. Λάλαγε αβέρτα.

Το σκυλάκι δουλεύει πλέον στα 3.02GHz :-)
    Ανασυγκρότηση δυνάμεων, μικρό διάλλειμα για σκέψη, μέχρι την επόμενη προσπάθεια.

• Οργανωμένος Νεολαίος

The overclocking log continues…

Προσπαθώ να το πουσάρω περισσότερο. Το ρολόι από τα 335, ανέβηκε στα 345 (690ΜΗz RAM), με Vcore 1.28125V.
    Πέρασε το τεστ του 30λεπτου. Προχώρησα.
    Επόμενος σταθμός τα 355 (710ΜΗz RAM), και ο τυπάκος να κλοκάρει πλέον στα 3.204GHz. Δε το είχε και πολύ, μέχρι που άρχισα να τον ταίζω ρευματάκι, οπότε σταδιακά, πήγαινε όλο και καλύτερα (εκτός από τα 1.29375V. Εκεί δεν συμφωνούσε καθόλου μαζί μου).
    Στο 1.33125Vcore, κράσαρε μετά από 3 ώρες. Όμορφα. Βήμα το βήμα έβλεπα βελτίωση.

Στα 1.34375Vcore, το σύστημα ήταν πιο σταθερό. Δούλευα κανονικά, δούλευα τορρεντ, και ταυτόχρονα έτρεχα απρόσκοπτα Prime95 torture test (blend), χωρίς λάθη για περίπου 5 ώρες. Το άφησα, ξάπλωσα. Όταν πήγα να το ελέγξω όμως, περίπου στις 6 ώρες… δεν άναβε η οθόνη, σαν να μην έπαιρνε σήμα, ενώ πληκτρολόγιο έδειχνε να έχει ψοφήσει. Τα υπόλοιπα έδειχναν να δουλεύουν. Δεν εχω ενεργοποιημένο screen saver.

Τι μπορεί να φταίει; Να παίξω με το Vcore η μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο;
    Σχεδόν αποκλείω να πρόκειται περί θερμοκρασίας.

Eίναι σοβαρά γιατρέ;

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Ρε μαν, τρέχεις το Prime 95 παράλληλα με άλλα πράγματα; Απαγορεύεται ρητά και δια ροπάλου (αν δεν το αναφέρω στον οδηγό μου είμαι γιωτάς και πάω να αυτοπυρποληθώ).

42, the answer to everything

• Οργανωμένος Νεολαίος

Στην αρχή δεν το έκανα. Αλλά χρειάζομαι το PC για RL υποχρεώσεις , οπότε σήμερα αποφάσισα να το κάνω, δεν μπορώ να το αφήνω μη χρηστικό για δεκάωρα…

Hidden Content
    You must be logged in to see hidden content.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Going quick and dirty.

Custom test, 1024 FTP (στρεσάρει ΝΒ, CPU, RAM). Είναι το πιο ζόρικο τεστ. Άστο για ένα δύωρο/τρίωρο (αν και γενικά τα τέστ όλα κρατάνε ~23 ώρες και όλα έχουν λόγο ύπαρξης).

Όσο για το τι έπαιξε και κρέμασε το PC, το Prime φορτώνει όλα στο 100% (CPU usage, RAM usage, ανάλογα το τέστ πάντα), και εσύ το φόρτωσες και άλλο. Έ, έσκασε το ζωντανό. :P

• Οργανωμένος Νεολαίος

1024 στο Max FTP, με Min 8; Memory to use, πόσο, 2000, το default; Έχω 4GB. Τον χρόνο τον αφήνω 3λεπτο;

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Min και max 1024 (για να τρέχει μόνο αυτές τις επαναλήψεις)
    RAM
    Δες πόση διαθέσιμη έχεις και βάλε το ~80%
    Βάλτο στα 20 λεπτά.

Παράλληλα, φτιάξε καφέ, κλείσε όσα άλλα έχεις ανοιχτά στο PC.

Διόρθωσα και το ατόπημα στον οδηγό. :P

Ναι, κλείσε ακόμα και το RQ (πάω να με πυροβολήσω στο γόνατο τώρα).

• Οργανωμένος Νεολαίος

Τι, να κλείσω το ragequit? ΔΕ ΣΦΑΞΑΝΕ. ΜΜΜ ΩΡΑΙΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΤΥΧ

sane_mode_ON

Αύριο αξημέρωτα σκοπεύω να πάρω τα βουνά. Ζήρεια. Και όμως, αντί να κοιμάμαι, κάθομαι και ασχολούμαι με overclocking. Σας καθιστώ προσωπικά υπεύθυνους για την σωματική μου ακεραιότητα.

Λεπόν, έκανα ότι μου είπες, και το σκλαβάκι μου δούλεψε πρόθυμα. 3 ώρες και κάτι ψιλά, χωρίς errors-warnings. Ο καημένος, ούτε θερμοκρασίες δεν ανέβασε. Αναμένω οδηγίες και πόρισμα.

Viewing 15 posts - 151 through 165 (of 166 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close