υπολογιστης να μην καιει πολυ

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • Author
    dervast
    • Member
    Replies: 145
    Been thanked: 0 times

καλησπέρα
    εχω την καλή συνήθεια να αφήνω ανοιχτό τον υπολογιστή μου (βασικά θέλω να κανω teamviewer) το θεωρω ομως κριμα να καει συνεχεια τζαμπα ρευμα 24ωρα.
    Εαν τον βαλω σε sleep mode δεν μπορω να τον ξυπνησω με τίποτα βασικά για να συνδεθώ

ΘΑ υπηρχε ενας τροπος να δουλευει ολο το πισι πολυ πολυ χαμηλα και να καει πολυ πολύ λίγο; και μολις ανοξω teamviewer να επιλέγω να δουλέψει και πάλι στο φουλ του;
    Λογικα θα υπαρχει καποιο τετοιο προγραμμα θέλω να πιστεύω όμως οτι δεν θα έχω πρόβλημα απόδοσης και βλεπω το i7 μου να περνάει το χρόνο του σε βαθύ ύπνο

Προτάσεις;
    Αλέξανδροις

lelos kouneloslelos kounelos
    • Member
    Replies: 6661
    Been thanked: 99 times

βασικα δεν καταλαβα. ο υπολογιστης σου δεν ξεκιναει μολις μπει σε sleep mode; ξεκιναει αλλα χανει την συνδεση;

μην σκας για την καταναλωση. ισως δεν ειναι οσο τεραστια νομιζεις. ειδικα αφου τον περισσοτερο χρονο ειναι idle κατασταση.
    http://outervision.com/power-supply-calculator

τσεκαρε και την granola
    http://www.majorgeeks.com/files/details/granola.html

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

dervast
    • Member

οχι δεν μπαινει σε sleep mode μονος του. ειχα βαλει να μπαινει εγω να μη ν χρειαζεται να τον κλεινω… βασικα δεν θελω να τον κλεινω ποτε για να μπορω να κανω teamviewer οποτε θελω
    apla σκεφτομουνα εαν μπορω να τον αναγκασω οποτε θελω να καιε οσο γινεται το λιγοτερο δυνατο…
    δεν θελω να δω του χρονο να εχει καψει ενα καρο ηλεκτρικο

vtheofilisvtheofilis
    • Member
    Replies: 3674
    Been thanked: 18 times

Wake on LAN υποστηρίζει η κάρτα δικτύου και το Team Viewer;

dervast
    • Member

υποθετω πως ναι αφου περυσι αγορασα ολο τον υπολογιστη
    πως θα κάνω όμως wake on lan οταν ειμαι πισω από ενα απλό τυπικο ασύρματο ρούτερ;

PainPain
    • Member
    Replies: 3117
    Been thanked: 8 times

Η κατανάλωση σε idle mode είναι πραγματικά μηδαμινή, δεν θα δεις αξιοσημείωτη διαφορά  στο λογαριασμό. Προσωπικά έχω κάνει το πείραμα του να περάσω ένα τετράμηνο κατά το οποίο ψυχαναγκαστικά να κλείνω το PC με το που φεύγω από το σπίτι/πέφτω για ύπνο. Η διαφορά ήταν τόσο μικρή που δεν άξιζε καν την αναμονή των μερικών δευτερολέπτων μέχρι να ανοίξει μόλις επιστρέφω από τη δουλειά.

dervast
    • Member

Η κατανάλωση σε idle mode είναι πραγματικά μηδαμινή, δεν θα δεις αξιοσημείωτη διαφορά  στο λογαριασμό. Προσωπικά έχω κάνει το πείραμα του να περάσω ένα τετράμηνο κατά το οποίο ψυχαναγκαστικά να κλείνω το PC με το που φεύγω από το σπίτι/πέφτω για ύπνο. Η διαφορά ήταν τόσο μικρή που δεν άξιζε καν την αναμονή των μερικών δευτερολέπτων μέχρι να ανοίξει μόλις επιστρέφω από τη δουλειά.

πως τη μετρησες ομως τη διαφορα;

lelos kouneloslelos kounelos
    • Member
    Replies: 6661
    Been thanked: 99 times

για σωστη μετρηση χρειαζεται ενας μετρητης που μπαινει στην πριζα. ο υπολογιστης κουμπωνει στον μετρητη.
    αυτα τα μαραφετια ειναι φτηνα.

αυτο που πρεπει να ξερουμε ειναι ποσο μας χρεωνει η ΔΕΗ.
    αφου ξερουμε ποσο μας χρεωνει η ΔΕΗ μπορουμε (στο περιπου) να υπολογισουμε τι καιει το κομπουτερ μας.

διαφορα σκορπια γιατι μολις ξυπνησα και παιζει μια ασυνεχεια στους νευροδιαβιβαστες.
    κοιτα τι γραφει ο μετρητης σου. λειωσε τον υπολογιστη για μια ωρα.
    κοιτα τι εγραψε ο μετρητης σου. ασε σε idle mode τον υπολογιστη για μια ωρα.
    δες την διαφορα

watt x ωρες καταναλωσης

x κοστος kilowatt την ωρα
    1000

= κοστος

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Close
Close