Φθηνό, Λαϊκό, Αγωνιστικό Smartphone

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 20 total)
  • Author
    Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8176
    Been thanked: 1100 times

Έχει κάνει κανένας πρόσφατα έρευνα αγοράς πάνω σε φθηνά Σμάρτ-Φώουνς? Λογικά θα βγω προσεχώς παγανιά για αντικατάσταση του υπάρχοντος Sony Xperia M, που έβγαλε τα λεφτά του το δίχως άλλο αλλά έχει αρχίσει να τρώει σκληρό ζόρι, και έλεγα μπας και υπάρχουν έτοιμες απόψεις.

Το price range που κοιτάζω είναι ιδανικά το πολύ μέχρι 150 ευρώ. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις ως προς τις δυνατότητες, απλώς να είναι έστω στοιχειώδης αναβάθμιση του Xperia ως προς την ισχύ. Έχω μπανίσει ως τώρα το Motorola Moto G4 (γύρω στα 130 ευρώ από Amazon) και το Xiaomi Redmi 4a (120 ευρώ φθηνότερη τιμή στο Σκρουτζ) με πρόχειρη έρευνα, αλλά δεν το έχω ψάξει και ιδιαίτερα.

Έμπειρες insider knowledge απόψεις του στυλ “σε Χ μήνες θα βγουν τα νέα μοντέλα Υ και θα πέσουν οι τιμές, οπότε αν θες περίμενε ως τις Ζ του μήνα” επίσης δεκτές.

Σπύρος ΜπλιάγκοςΣπύρος Μπλιάγκος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 3355
    Been thanked: 52 times

Στην ίδια φάση με εσένα είμαι και ζαχαρώνω ετούτο.
    https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_635898.html?wid=21

"And I'm trying to hold on to my past
    It's been so long I don't think I'm gonna last"

gvorrisgvorris
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 447
    Been thanked: 186 times

Στο Newsletter του e-shop υπάρχει ένα Alcatel στα 130€ που νομίζω θα το χτύπαγα τώρα αν δεν είχα άλλα έξοδα, φαίνεται πολύ καλό και τίμιο σε τιμή, τώρα σαν μάρκα δεν ξέρω όσοι έχουν εμπειρία ας μας πούνε , με 5.2 οθόνη ανάλυσης 1920×1080, 7.1 Android, 3GB Ram και επεξεργαστή mediatek 4πύρηνο.

skroutz : https://www.skroutz.gr/s/12727347/Alcatel-Idol-5-16GB.html

eshop : http://www.e-shop.gr/kinito-alcatel-idol-5-6058d-dual-sim-silver-gr-p-TEL.091153?utm_campaign=newsletter171211&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=10-kinito+tilefono&utm_content=10.3-kinito+alcatel+idol+5+6058d+dual+sim+silver+gr  με κωδικό newsletter 1749 βγαίνει στα 131.90€

και εδώ το επίσημο site για tech specs κλπ. : http://www.alcatel-mobile.com/en/idol-5

mits@kos[email protected]
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1243
    Been thanked: 111 times

https://www.gsmarena.com/motorola_moto_e4_plus-8722.php

"Zelda looked at the chimney sweep... Her father, the vicar, wouldn't be home for hours."

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1689
    Been thanked: 39 times

Φαίνεται μπόμπα αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/12749673/Xiaomi-Redmi-Note-5a-Prime-32GB.html

Γενικά θα είσαι κομπλέ και με 2GB RAM, αλλά τα 3GB σου δίνουν μεγαλύτερο breathing room για το μέλλον κυρίως.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13463
    Been thanked: 560 times

Μόνο αν πάρει το pink όμως.

Τα Motorola έχουν φτιάξει το ζήτημα με τις κάμερες τους που είναι σχεδόν μια-δύο γενιές πίσω?

mits@kos[email protected]
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1243
    Been thanked: 111 times

Βόρειε πρώτη φορά ακούω για θέμα με κάμερες, με πρόχειρο googling επιβεβαιώνεσαι. Ωστόσο, 2 χρόνια έχω Moto E2, πολύς κόσμος που ξέρω έχει διάφορες γενιές Moto G, στη μάνα μου πήρα Moto C Plus, γενικώς δεν έχει πάθει κανένα τίποτα.

"Zelda looked at the chimney sweep... Her father, the vicar, wouldn't be home for hours."

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Μότο Γ2 τα τελευταία 3 χρόνια και είναι ακόμη ακμαιότατο. Αν χτυπήσεις Γ4 και δεδομένου πως το θέλεις για αντρικές και τίμγοιες δουλειές ( κρακάρισμα γουάι-φάι, ντάτα μόνιτορινγκ, διαχείριση πορτοφολιού κρυπτοκάρενσιζ και το σκληρότερο όλων, ανηλέες ποστάρισμα σε ημιθανές φόρουμ ψευδοχαρντκόρ κοινότητας) θα τη βγάλεις τσίλικα.

Για κουκλεντέδικες παρεκκλίσεις και καραφλοσέλφιζ που τρώνε τον Πάβελ, δεν γνωρίζω;)

Γιώργος ΔεμπεγιώτηςΓιώργος Δεμπεγιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 4319
    Been thanked: 192 times

Moto G4 κάτοχος ο ίδιος εδώ και δύο χρόνια περίπου. Μια χαρά κινητό, οικονομικό και δεν υπολείπεται σχεδόν σε τίποτα από τις πιο μεγάλες μάρκες. Μία ψήφος και από μένα για το συγκεκριμένο.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13463
    Been thanked: 560 times

Κι εγώ Motorola έχω, αλλά η κάμερά του είναι σχετικά… lackluster σε σχέση με άλλων και η διαφορά… βγάζει μάτι (dem puns). Κατά τα άλλα μια χαρά ευχαριστημένος είμαι.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2467
    Been thanked: 144 times

τα moto μια χαρά βγήκαν. είμαι από το 15 με ένα moto x play. τώρα εγώ θα σου έλεγα να χτυπήσεις xiaomi δαγκωτό αλλά και moto δεν θα μετανιώσεις. λογικά τα τελευταια μοντέλα της motorola θα χτυπήσουν και την την επόμενη εκδοσή android πέραν της 8.

Look behind the mirror, i'm lost in the twilight hall

pc specs: regular potato (amd ryzen 2600 - rx 570 - 16gb ram)

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7036
    Been thanked: 169 times

Δείτε και αυτό. Τίμιο για τα λεφτά του

https://www.skroutz.gr/s/6724273/Huawei-P8-Lite-Dual-16GB.html

ErevoSErevoS
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 849
    Been thanked: 27 times

Στο Newsletter του e-shop υπάρχει ένα Alcatel στα 130€ που νομίζω θα το χτύπαγα τώρα αν δεν είχα άλλα έξοδα, φαίνεται πολύ καλό και τίμιο σε τιμή, τώρα σαν μάρκα δεν ξέρω όσοι έχουν εμπειρία ας μας πούνε , με 5.2 οθόνη ανάλυσης 1920×1080, 7.1 Android, 3GB Ram και επεξεργαστή mediatek 4πύρηνο.

Μακριά από Alcatel. Άθλια ποιότητα κατασκευής, πολλές βλάβες, τίγκα στα bugs. Υπόψιν, δεν το λέω ως κάτοχος που μπορεί να μου έκατσε ένα ελλατωματικό. Σε κατάστημα κινητής δουλεύω, βλέπω πόσα χαλάνε.

Σε αυτό το κόστος τα Xiaomi Redmi 4X (32GB), Redmi Note 5a και Meizu M5s (32GB) είναι οι μόνες σοβαρές επιλογές. Ειδικά τα Xiaomi, σκυλιά. Με πολύ λίγες βλάβες παρ' ότι φεύγουν με το κιλό.

Captain KalCaptain Kal
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 894
    Been thanked: 158 times

Σε αυτό το κόστος τα Xiaomi Redmi 4X (32GB), Redmi Note 5a και Meizu M5s (32GB) είναι οι μόνες σοβαρές επιλογές. Ειδικά τα Xiaomi, σκυλιά. Με πολύ λίγες βλάβες παρ' ότι φεύγουν με το κιλό.

Κάτι με οθόνη 5,5 γιατί δεν με βολεύουν οι μικρότερες οθόνες?

ErevoSErevoS
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 849
    Been thanked: 27 times

To Note 5a έχει 5.5″ οθόνη.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 20 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close