Ώρα για αναβάθμιση

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 147 total)
  • Author
    vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3706
    Been thanked: 56 times

Αυτές που έβαλα είναι τσεκαρισμένες με τα Qualified Vendor List για λειτουργία στα 2933 (είναι ολίγον marketing το 3000Μhz) στις ASUS που πρότεινα. Απλά βάζεις τις ρυθμίσεις που αναγράφει το QVL, με το τελευταίο BIOS. Το οποίο αναβάθμισα στο προαναφερθέν σύστημα στην τελευταία έκδοση με στικάκι.
    @G0O Ισχύει αυτό για τον 1600Χ, αλλά αν έχεις ΑΜ3+ ψύκτρα με μάνταλο (όπως η μαμά των FX), ταιριάζει στο πλαστικό για την AM4 αν δεν κάνω λάθος.

ArwindanArwindan
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1851
    Been thanked: 78 times

Δυστυχώς εγώ έχω αυτήν εδώ http://www.skroutz.gr/s/2618943/Corsair-Hydro-Series-H55.html
    Η συγκεκριμένη δεν μπαίνει σε AM4. Έχει βγάλει η Corsair ένα bracket, αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Αν βοηθούσε ο Βόρειος, και στο τσίμπαγε από το UK;

ArwindanArwindan
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ναι αυτό θα ήταν μία λύση ίσως. Θα κάνω μία κρούση  :D

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Υπάρχει στο UK shop της Corsair, 4 λίρες έχει περίπου. Λογικά με κάνα 10άρικο το πολύ για τα ταχυδρομεία το έχεις.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5821
    Been thanked: 8 times

Sorry για το thread hijacking, αλλά σκεφτόμουν κι εγώ το ίδιο ακριβώς πράγμα για την Thermalright Silver Arrow SB-E κι είδα αυτό εδώ.

Τι λέτε, θ' αξίζει τον κόπο να πληρώσω να μου το στείλουν από Γερμανία;

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

ArwindanArwindan
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Τα έχω ψάξει ήδη αυτά. Και το αγγλικό, και το αμερικάνικο και το ευρωπαϊκό και γενικά διάφορα καταστήματα αλλά δεν στέλνει κανένα Ελλάδα. Μόνο στο ebay έχω βρει αλλά με κανά 40αρι που δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσω.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3996
    Been thanked: 344 times

Τι λέτε, θ' αξίζει τον κόπο να πληρώσω να μου το στείλουν από Γερμανία;

Πρέπει να ξέρουμε και πόσο πρέπει να πληρώσεις για σίγουρη απάντηση. Ένα καινούργιο cooler αντίστοιχο της Silver Arrow κάνει 60+ ευρώ, οπότε με στεγνό ορθολογισμό, αξίζει να δώσεις ακόμα και 50 ευρώ για τα μεταφορικά ώστε να την κρατήσεις… κάπου εκεί όμως μπαίνει και το “γαμώτο”, μιας και εγώ, και πιστεύω οι περισσότεροι, δεν θα έδινα τόσα για μεταφορικά ακόμα και αν είναι “λογικό”. Ένα μικρότερο ποσό πάντως (μέχρι 20 ευρώ ας πούμε, εγώ έδωσα 18 ευρώ για μεταφορικά στο support της EVGA στη Γερμανία για την καμμένη 980, η οποία όσο να έχει είναι πιο βαριά και ογκώδης από ένα cooler bracket) πιστεύω αξίζει σίγουρα ώστε να σου μείνει το καλό cooler.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Μάνο, δεν λέει κάτι για μεταφορικά, αντίθετα, λέει FREE. Σίγουρα πληρώνεις μεταφορικά;

Αν πάντως καθαρίζεις με λίγα χρήματα, λέει να το πάρεις, αυξάνει και την μεταπωλητική της αξία. :)

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Φραγκοφονιάδες wrote:
    All we ask is for you to pay the delivery fees.
    Captain KalCaptain Kal
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 937
    Been thanked: 194 times

Εδώ:

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2017-intel-coffee-lake-the-next-big-thing-for-cpu-technology

συγκεντρωτικά, τι ισχύει για τους Coffee Lake. Οι ανακοινώσεις είναι για 21 Αυγούστου, αλλά αν τους έχουν διαθέσιμους τις γιορτές, την παρτίδα την κέρδισε η AMD. Όταν βγουν θα έχει ήδη ανακοινωθεί, η δεύτερη γενιά Ryzen.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Φραγκοφονιάδες wrote:
    All we ask is for you to pay the delivery fees.

Ουπς. Το διάβασα πολύ γρήγορα.

Αν είναι να σου βγει κάνα 20άρι Μάνο, και χωράει άνετα η ψύκτρα (δεν βρίσκει πουθενά σε μητρική, κουτί, κοκ) πιστεύω ότι αξίζει, αν μια αντίστοιχη καινούργια ψύκτρα έχει 50€ και πάνω.

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Γκου, ο 7600Κ επροτιμήθη καθώς το build έσκασε από σκιερό κονδύλι και δεν μπήκε χέρι σε τσέπη, οπότε κάποια κομμάτια έπρεπε να τα δικαιολογήσωμεν μέσω νεφελώδων και τριγωνικών ΑΡ3 διαδικασιών.

Πάντως βάσει των όσων διαβάζω, πράγματι, η φάση αυτή τη στιγμή βρίσκεται στους Ryzen.

Φυσικά, με δυνατή κάρτα γραφικών, όλα αυτά είναι σαχλαμάρες για το gaming αυτό καθαυτό (δεν μιλάω για streaming και multiplayer) , καθώς μέσα στα επόμενα 3-4 χρόνια είναι πολύ χλωμό να κυκλοφορήσουν παιχνίδια τα οποία θα κάνουν ουσιαστική χρήση του multi-threading και στα οποία θα βλέπουμε αισθητά χαμηλότερη performance/bottlenecks στους 4 πυρήνες. Οπότε θεωρώ ότι ουσιαστικό ρόλο για τους gamers, ο αριθμός των πυρήνων θα παίξει σε πέντε περίπου χρόνια.

Ενδεικτικά αναφέρω πως με τον προϊστορικό πια i5-2500K και την 970, εξακολουθώ να παίζω τα πάντα στο Ultra, με γύρω στα 45FPS να είναι το χαμηλότερο framerate που βλέπω και την πλειοψηφία του gaming να προκύπτει στα 50+ frames. Καλή η ψύχωση με τα benchmarks, αλλά στο τέλος της μέρας, όλη η φάση γίνεται στην ίδια την gaming εμπειρία που αποκομίζουμε.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Δεκτό – μάλλον έπρεπε να βάλω και τρολόφατσα, γιατί το φαρμακερό σχόλιο ανέφερε εσένα που έχεις ήδη δικαιολογήσει την επιλογή του i5 – για single-player gaming, χωρίς streaming και encoding και τέτοια, ένας 7600Κ κλοκαρισμένος στα κόκκινα δεν πρόκειται να φρενάρει μια δυνατή gpu για πολλά χρόνια ακόμα – αλλά στο μυαλό μου είχα κάτι άκυρα σχόλια σε ξένα sites, του στυλ “με την AMD δεν θα ξέρω αν τα crashes οφείλονται στο παιχνίδι ή τη CPU”… από κάτι τέτοια βγαίνει όντως το συμπέρασμα ότι η Intel δεν χρειάζεται να είναι ανταγωνιστική για να πουλάει, κάτι που δεν είναι καλό για κανέναν που δεν έχει μετοχές της.

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Καλά, η εγχρήματη καραμέλα περί AMD-που-δεν-παίζει-τίποτε είναι ανέκδοτο που συντηρείται από το 2009, για συγκεκριμένους λόγους. Και εδώ που τα λέμε, στην εποχή του always-online και των άπειρων patches, ακόμη και τα ταλαιπωρημένα launches (Arkham Knight, Dishonored 2, The Evil Within) σενιάρονται ταχύτατα. Τώρα αν το DΧ12 είναι έτοιμο για την μια ή την άλλη κάρτα ένα μήνα αργότερα, σιγά το δράμα.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 147 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close