~300 euro αναβάθμιση σε pc

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 106 total)
  • Author
    lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 684
    Been thanked: 37 times

ένα περίεργο φαινόμενο, έχω κάνει μικροδιορθώσεις στην παραπάνω ανάρτηση αλλά βγαίνουν σωστά μόνο όταν είμαι λογκίν. Αλλιώς βλέπω την αρχική ανάρτηση. Επίσησης οι φατσούλες μέσα σε quote βγαίνουν γιγαντιαίες (πιάνουν όλο το διαθέσιμο πλάτος), αλλά όταν είμαι λογκίν την βλέπω κανονικά.

edit: τώρα έχει ενημερωθεί αλλά οι γιγαντιαίες φατσούλες είναι γενικότερο θέμα εδώ και καιρό. Μόνο σε μένα βγαίνουν έτσι;

• This reply was modified 1 month, 1 week ago by lucinos lucinos.
    gvorrisgvorris
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 387
    Been thanked: 105 times

Ότι είπε ο Northlander.

• This reply was modified 1 month, 1 week ago by gvorris gvorris.
    2 users thanked author for this post.
    NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13315
    Been thanked: 339 times

edit: τώρα έχει ενημερωθεί αλλά οι γιγαντιαίες φατσούλες είναι γενικότερο θέμα εδώ και καιρό. Μόνο σε μένα βγαίνουν έτσι;

Όχι, είναι γνωστό ζήτημα για τους logged off.

NirisNiris
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 51
    Been thanked: 3 times

Φίλοι μου hackers έβαλα τον ένα να βγάζει και τον άλλον να βάζει.Έβαλα αυτόν δίπλα στην cpu στο πίσω panel να βάζει αέρα και τον πλαϊνό να βγάζει αέρα.

Επιπλέον μόλις σύνδεσα και τον παλιό δίσκο πάνω.Πρέπει να του κάνω φορμάτ και να ξανακατεβάσω όλα τα games ε?Δεν θα παίζουν αλλιώς λόγο registry?

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Δείξε μας λίγο το κουτί σου και πού έχει ανεμιστήρια μήπως και σε βοηθήσουμε καλύτερα, μην τυχόν έχει γίνει κάποιο λάθος.

Ναι, το format είναι μονόδρομος για να μην έχεις conflict με τα Windows installations.

NirisNiris
    • Οργανωμένος Νεολαίος

μου βγάζει file too big γιαυτό έριξα την ανάλυση.

Attachments:
    NirisNiris
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Έχω βάλει τον πλαϊνό να βγάζει αέρα γιατί δεν θέλω να μπαίνει καπνός μέσα.

NirisNiris
    • Οργανωμένος Νεολαίος

ερώτηση: Τώρα που ο ssd έχει περιορισμένο χώρο,θέλω να κατεβάσω το steam.Να το βάλω στον ssd και να κάνω install τα παιχνίδια στον παλιό ή να το βάλω στον παλιό σκληρό και να κάνω εκεί install τα παιχνίδια?

note: ο παλιός σκληρός μάλλον είναι sata 2

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Η φωτογραφία που έβαλες δεν βοηθάει καθόλου. Έχεις και roof exhaust? Πόσα ενεργά ανεμιστήρια έχεις? Θα σου πρότεινα να δεις λίγο με το Google τις ιδεατές συνθήκες airflow. Με ένα πρόχειρο ψάξιμο τριων δευτερολέπτων έπεσα σε αυτά το Reddit thread που παρέχει 3-4 links με εικόνες κτλ.

Υπάρχουν παιχνίδια στα οποία ο SSD συνεισφέρει αισθητά στη βελτίωση των loading times (πχ τα παιχνίδια της Blizzard – Diablo 3 εσένα κοιτάω) και άλλα παιχνίδια που δεν τα επηρεάζει. Προσωπικά ό,τι single player, open-map και παλιάς τεχνολογίας/γενιάς games (pre-2010) εγκαθιστώ, τα βάζω στο μηχανικό με ορισμένες εξαιρέσεις. Ένα Baldur’s Gate Enchanced Edition δεν πρόκειται να επωφεληθεί δραματικά από την εγκατάστασή του στον SSD, φορτώνει το ίδιο γρήγορα και στο μηχανικό.

NirisNiris
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Το κουτί έχει θέση για fans μονο στις δύο θέσεις που δείχνω στην φωτογραφία και μία θέση μπροστά χαμηλά.Επιπλέον έχει πολλές τρύπες (πίσω στις θύρες για κάρτα γραφικών είναι όλα ανοιγμένα εκτός απο ένα,μπροστά έχει τρύπες εκεί που μπαίνει το fan και απο πάνω εκεί που είχα το dvd)οπότε σκέφτηκα ότι καλύτερα να τα βάλω κοντά στην cpu.

Το steam όμως θα έχει πρόβλημα άμα το βάλω στον ssd ή στον μηχανικό?Άμα το βάλω στον ssd θα έχει πρόβλημα να περνάει τα παιχνίδια στον μηχανικό και να τα τρέχει απο εκεί?

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

ΟΚ, θα έλεγα να μην έχεις τότε το κουτί σου πολύ κοντά στον τοίχο, ώστε να μπορεί να “ρουφάει” αέρα το πίσω ανεμιστήρι χωρίς να δημιουργείς προβλήματα ροής. Πέντε-δέκα πόντοι είναι αρκετοί, απλώς δεν χρειάζεται να είναι κολλημένο.

Το Steam δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Όπως βλέπεις από την παρακάτω εικόνα (για εντελώς τυχαίο παιχνίδι που κάνει εντελώς τυχαίο συντάκτη να μπιμπικιάζει), μπορεί να αναγνωρίσει οποιοδήποτε σκληρό δίσκο έχεις και να φτιάξει ένα αποκλειστικό game directory σε αυτόν. Στην πραγματικότητα βολεύει πολύ, διότι μπορείς να βρεις ανά πάσα στιγμή τα game folders, σε αντίθεση με το χωμένο SteamApps φάκελο που θα υπάρχει εκεί που είναι εγκατεστημένο το Steam. 😉

Attachments:
    1 user thanked author for this post.
    NirisNiris
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Πω καλά το pc πάει σφαίρα παιδιά.Νιώθω γαματα

Το έχω γυρίσει στο πλάι  για να παίρνει αέρα.Πάντως έτσι όπως είναι τωρα φυσάει την κάπνα μακριά του αν πάει προς τα εκεί.Σίγουρα δεν είναι το ιδανικό αλλά δεν κάνω και κάτι πολύ βαρύ με τον επεξεργαστή οπότε δεν νομίζω να έχω προβλήματα.Όταν με το καλό πάρω και την καρτούλα γραφικών θα ξανά σκεφτώ το όλο θέμα της ψύξης..

Το έβαλα το steam στον SSD και κατέβασα το fallout nv στον HDD.Για κάποιο λόγο έχω σταθερά 60 fps όσα mods και αν βάλω ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.Μόνο enb preset δεν έχω δοκιμάσει.Μου έχει κάνει 3 crash μέχρι στιγμής,κάτι που στο παλιό pc δεν γινόταν αλλά στο παλιό είχα 25-35 fps.

Ο SSD είναι αρρώστια………….

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Είναι περίεργο θηρίο το F:NV. Προσωπικά σε ένα playthrough 100 ωρών άντε να βίωσα 2 crashes. Δεν είχα φορτώσει πολλά mods πέραν των βασικών (Josh Sawyer κτλ.), αλλά και πάλι.

Χαιρόμαστε που βοηθήσαμε. Άντε και μία GPU και θα είσαι άρχοντας για Metro: Exodus. Θα ρίξεις και ένα ωραίο rerun τα προηγούμενα με ανεβασμένα γραφικά να τα χαρείς. 😉

Stay a while and listen. 😀

NirisNiris
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ναι φίλος όταν είναι να πάρω κάρτα θα ξαναπεράσω στο ίδιο thread να μάθω τι έχετε δεί και εσείς στην αγορά!!Ευχαριστώ για την βοήθεια.Φοβόμουν ότι θα πάρω μούφα mobo ή ram και θα κρασάρει το μηχάνημα πρίν το boot xD…

Έβαλα και το skyrim ξανά και έχω και σε αυτό περισσότερα fps με πολύ ανεβασμένα τα γραφικά..Δεν ήξερα ότι ο παλιός επεξεργαστής μου κρατούσε την κάρτα γραφικών τόσο πίσω..Παλιά έβαζα τα παιχνίδια στο low-lowest για να δω 30 fps και τώρα με high βλέπω 60αρια…Το bottleneck πως ακριβώς δουλεύει?Η κάρτα μου τώρα κάνει στον επεξεργαστή?Νομίζω ότι μόνο ο επεξεργαστής μπορεί να κάνει στην κάρτα,έτσι όπως το φαντάζομαι δλδ..

Άλλαξα και τα ανεμιστήρια μου τα έβαλα το πίσω να βγάζει και το πλαϊνο να βάζει..Το έκανα γιατί στον πίσω ανεμιστήρα ακριβώς από πάνω είναι το τροφοδοτικό και βγάζει αέρα.Ζεστό αέρα!!Οπότε επειδή δεν ήξερα άν τον τράβαγε πάλι μέσα ο ανεμιστήρας απο κάτω του τον έβαλα να βγάζει και αυτόν.Άν και από την φυσική που ξέρω ο ζεστός αέρας πάει επάνω,αλλά δεν ξέρω μήπως το τράβαγε ο ανεμιστήρας προς τα κάτω και μέσα στο κουτί πάλι.

NirisNiris
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Κάτι ακόμα

https://www.public.gr/product/logitech-g102-prodigy-gaming-mouse-mayro/prod9260302pp/

το έχει ένας φίλος και είναι αρκετά καλό.Να το αγοράσω?Ξέρετε τίποτα άλλο καλύτερο στα ίδια ή λιγότερα λεφτά?

Μου άρεσαν πάντα τα logitech προϊόντα οπότε έλεγα να πάω να το πάρω αύριο μεθαύριο..Έχω ένα μούφα τώρα που είχα πάρει προσωρινά όταν χάλασε το παλιό οπότε λέω να πάρω ένα ποντικάκι να τελειώνω και με αυτό.

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 106 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close