Assassin’s Creed: Odyssey

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 164 total)
  • Author
    Kara
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5091
    Been thanked: 140 times

1 user thanked author for this post.
    Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 10113
    Been thanked: 364 times

Συμπόσιο με Αριστοφάνη, Ευρυπίδη, Σοφοκλή, Σωκράτη, Αλκιβιάδη, κατσίκες, Ασπασία, κρασά (sic) και Τζον-Τζον-ΔΑΠίτη-Κάγκουρα-Άλεξιο-Σε Εκδρομάρα-Μύκονο Μόουντ. Ονειρική στιγμή gaming, αισθάνθηκα πως μεταφέρθηκα για λίγο στην Αθήνα του 5ου π.Χ αιώνα και πως πέρασα όντως μια βραδιά με αυτές τις παραλίγο μυθικές μορφές.

Παρά το γεγονός πως η γραφή του παιχνιδιού όσο πάει και χειροτερεύει (ο δε Αλέξιος μόνο ως πρωταγωνιστής κωμωδίας που μετέχει στο καλαμπούρι μπορεί να σταθεί), ο εθισμός που προκαλεί, τρυπάει ταβάνι. Δηλαδή εν συγκρίσει, ακόμη και η εφηβική γραφή του Origins φαντάζει Τολστοϋ μπροστά στα τέρατα του Odyssey.

“Καλησπέρα Αλέξη, καλωσήρθες σπίτι μας! Πώς ήταν το ταξίδι σου;”

“Καλά. Πες μου λίγο, ψάχνω τη μάνα μου, την είδα τελευταία φορά πριν 17 χρόνια.”

“Ναι πιστεύω στην Αργολίδα θα ‘χει πάει γιατί αρκετές γυναίκες από τη Σπάρτη πήγαιναν εκεί.”

“Σ’ευχαριστώ μάγκα, να προσέχεις.”

“Αντίο ΜΙΣΘΙΟΣ”.

Άξουαλ διάλογος από το παιχνίδι. Τώρα με σχωράτε, αλλά πάω να βουτήξω σε ναυάγια να φέρω πάνω κατάρτια, έμβολα, πανιά, κοκοψίνια και φούλ κοσμέτικ μπλιτζιμπλόγκια για τον θανατηφόρο παπόρο μου.

3 users thanked author for this post.
    HellionHellion
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 7498
    Been thanked: 216 times

Οι διάλογοι στο questline του Σωκράτη που ξεκινάει μετά από αυτό το συμπόσιο είναι ίσως ότι πιο αξιόλογο εχει να δείξει το παιχνίδι σε αυτόν τον τομέα. Κατά τα αλλά οντως φαρσοκωμωδία.

SHREDDER
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2557
    Been thanked: 52 times

Εχω ανεβασει 2 βιντεακια . Σφαζω με stealth οπως καθε ninja και ειδικα μεγαλος αρχηγος οπως εγω. Δειτε  https://www.youtube.com/watch?v=BzUquC3T65w  https://www.youtube.com/watch?v=bgnw1etSQgo  πως σφαζουν οι επαγγελματιες ninja!!

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13315
    Been thanked: 339 times

Shredder παίζει να χτυπάς 25-30 fps ΤΟ ΠΟΛΥ με αυτό που βλέπω στο βίντεό σου. Χαμήλωσε τις ρυθμίσεις σου λίγο, δεν πρόκειται να δεις διαφορά.

• Υπουργός Ανάπτυξης

Θέε μου, τί κολασμένα τεράστια παιχνιδάρα. Την μια στιγμή κλαίω από τα νεύρα μου, σκούζοντας “ουυυυίιιιιιιιιιιιιιν, άδικοοοο, άδικο άδικο!” σαν προνομιούχο γουρουνάκι και την άλλη χαζογελάω, μεθυσμένος από τη γλύκια του Καγκουροτρήμ-Ιν-Κρις.

Μα να πασχίζεις τώρα στέλθ να ξεπαστρέψεις ούλους τους Σπαρτιάτες στα κάμπια τους και στην κρίσιμη ώρα που τους έχεις φάει ούλους και πας για εκείνο το τελευταίο σεντούκι, αθόρυβος σαν πορδή πιτογυροταϊσμένου φαντάρου, σκάει Bounty Hunter “Thraso The Venomous” και ξεκινά να σε γλεντά. Κάπως σκίζεις ό,τι exploit/cheese τακτική έχεις μάθει ως τότε και ΧΟΠ ΧΟΠ σκάει το κρου της, “Karmiros The Old Youngling” και “Toxophile The Fitili”  και σε ψοφάνε στα δυο χτυπήματα.

ΧΟΠΛΑΛΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΩΡΑ ΒΛΑΚΑΚΟ ΠΟΡΑΤΣΟ.

Σπας μετά χειριστήριο, συμβαίνουν άσχημα σκηνικά γιωτάδικης οργής. Η γλύκα βέβαια όταν τους ξεμοναχιάσεις έναν έναν και σταθείς στην κορυφή της λίστας των μισθοφόρων, δεν συγκρίνεται με τίποτα.

SephirSephir
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 4161
    Been thanked: 87 times

Ανοίγεις menu, πατάς Pay All Bounties, το βάζεις στα πόδια και… problem solved. Εγώ θα στα λέω;

• Υπουργός Ανάπτυξης

Αυτά. Είναι. Για. Φλώρους.

Το μπάνισα από το τουτόριαλ, μα η ψυχασθενής ανδροπρέπειά μου δεν μου επέτρεπε να πλερώνω. Έπαιζα ξανά και ξανά την ίδια μάχη μέχρι να τους ξετάξω όλους, μαθαίνοντας να παίζω σαν κοκάκιας ακροβάτης στο ενδιάμεσο. Μια δυο φορές που απλά σκάγανε 3 4-5 λέβελς πάνω από μένα, έβρισκα και δολοφονούσα bounty givers τριγύρω, προκειμένου να πέσει το επίπεδο της επικήρυξης.

Ο Κακγκουραλέξης μου είναι πλέον το φόβητρο του Αρχαίου Κόσμου, γιο.

2 users thanked author for this post.
    Dim Gian BotDim Gian Bot
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 825
    Been thanked: 47 times

Σπας μετά χειριστήριο, συμβαίνουν άσχημα σκηνικά γιωτάδικης οργής.

Τσκ τσκ τσκ…  😉

RQ Forum Live Bot

• This reply was modified 1 month, 1 week ago by Dim Gian Bot Dim Gian Bot.
    HellionHellion
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 7498
    Been thanked: 216 times

Το questline με τον Μινώταυρο στην Κρήτη θυμίζει ακατέργαστη, ανάλαφρη Witcherίλα.

Επίσης, πολλά feels μαζεύτηκαν στο τέλος του Chapter 6.

• Υπουργός Ανάπτυξης

Βίωσα απόλυτο ινσέψιο.

Ο εκκολαπτόμενος “Give me the drachmi malaka” ΔΑΠιτοπρίγκηπάς μου, έσκασε Μύκονο για να επαναφέρει την τάξη και τα σωστά “Freshman Parties” στον Αρχαίο Κόσμο. Το παιχνίδι όχι απλά δεν τελειώνει, αλλά συνεχίζει ακάθεκτο να δίνει πόνο.

Το ναυτικό σκέλος θα το ήθελα πιο μοβόρικο και ουσιώδες, δεν μπορεί να συγκριθεί με το Black Flag που είχε πληθώρα upgrades και διαχειριζόσουν και έναν ολάκερο εμπορικό στόλο. Εδώ έχουμε μια λειτουργική και ευχάριστη σε μικρές δόσεις εκδοχή των πρωτόγονων ναυμαχιών που είδαμε στο Origins.

Επίσης, αν ποτέ δημιουργήθηκε παιχνίδι για τηλεόραση-τοίχο, Σρεδερικό Αντιδραστήρα για GPU και πόστερ “Μύκονος Forever 2019-2021” στους τοίχους, είναι ΑΥΤΟ.

ΥΓ Φαίνεται πως κάποια βαθιά πονεμένη ψυχή δουλεύει στη συγγραφική ομάδα της Ubisoft. Μια στο τόσο, σκάνε κάτι απερίγραπτα φαρμακερά δίστιχα ως περιγραφές quests, που δείχνουν πλήρη επίγνωση του πνευματικού (υπο)επίπεδου του παιχνιδιού και την αντίστοιχη μακάβρια αίσθηση του χιούμορ. Τρανταχτό παράδειγμα :

“Αλέξη, κάτσε να σου διαβάσω το γράμμα που μας στείλανε οι αντάρτες από τη Μύκονο” (SIC)

“Ώχου, SHORT VERSION PLEASE”

O κυρ Βαρνάβας γυρίζει το βλέμμα αποδοκιμαστικά και αρχίζει να μουρμουρίζει γρήγορα :

“Κακός τύραννος Ποδάρκης…βασανίζει ανελέητα….πολλές δραχμές αν μας βοηθήσεις να τον ρίξουμε.”

“Ωραίος, σ’έπιασα, πάμε.”

Προφανώς πάω να ψάξω το Σούπερ Παραντάιζ. Αν το ‘Bottle of Pelfe’ ξίφος δεν θεωρείται Legendary, το παιχνίδι θα χάσει αρκετούς βαθμούς.

• Υπουργός Ανάπτυξης

Κάτι που με χαλάει λίγο στην Καγκουρειάδα μου :

Tο παιχνίδι αγνοεί επιδεικτικά ακόμη και την ψευδαίσθηση της επιλογής που το ίδιο προσπαθεί να ‘πουλήσει’.

Σου ζητάει π.χ ο Ιπποκράτης να τρουπώσεις στο οχυρό της Τίρυνθας και να του φέρεις σύκα. Σου λέει “Το νου σου ρε μαλάκα, αθόρυβα να πας, δε θέλω αιματοχυσίες.”

“Μείνε ανήσυχος” απαντάει το καγκούρι της καρδιάς μας.

Πας και δεν αφήνεις ούτε αρουραίο ζωντανό. Γυρίζεις πίσω, σε κοιτάει ο Ίππο :

‘Ευχαριστώ μανμου, όπως είπαμε έ; Δε σκότωσες κανέναν;”

‘Όχι ρε, τί να σκοτώσω, σαν το αεράκι μπήκα και βγήκα, δεν πήρε χαμπάρι κανείς”.

Και όλα ζάχαρη. Καμία διαφορά/επίπτωση. Το ίδιο μοτίβο ακολουθείται και στις ‘Μάχες Κατάκτησης’ στα πλαίσια του Πελοποννησιακού πολέμου που μαίνεται. Αδιακρίτως σφάζεις είτε Σπαρτιάτες είτε Αθηναίους και δεν αγχώνεται κανένας, καταστρέφεται κάθε έννοια και αίσθηση εμβαπτισμού στον κόσμο του παιχνιδιού. Δηλαδή τη μια είσαι το τσιράκι του Περικλή και φουλ Αθηνάρα φακ γιέα, στα καπάκια πας και παίρνεις κουέστς από τη μουχρίτσα τον Κλέωνα και για να παλαντζάρεις, δουλεύεις άμα λάχει και για λογαριασμό της Σπάρτης, με όλα τα στρατόπεδα να σε καλωσορίζουν με ανοιχτές αγκάλες.

Προφανώς κάπου στις 55 ώρες θα έχει το παιχνίδι την απαραίτητη ‘επιλογή’ μεταξύ Αθήνας και Σπάρτης, αλλά είναι εντελώς φαιδρό πως μέχρι τότε, χώνεσαι όπου δεις φως.

Έχοντας γράψει τα παραπάνω, θα ήθελα να επιβεβαιώσω το GOTY 2018 στάτους του ΕΠΟΥΣ. Είναι τόσο όμορφο, μεστό, πλήρες και οικείο που αν ήταν και σωστά γραμμένο, θα μιλάγαμε για το σπουδαιότερο video game όλων των εποχών. Ο θρόνος εξακολουθεί να ανήκει δικαιωματικά στο Άγριο Κυνήγι, αλλά τούτο εδώ έριξε πολύ ψηλό σάλτο.

2 users thanked author for this post.
    gvorrisgvorris
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 387
    Been thanked: 105 times

Κάτι που με χαλάει λίγο στην Καγκουρειάδα μου :

Ο θρόνος εξακολουθεί να ανήκει δικαιωματικά στο Άγριο Κυνήγι, αλλά τούτο εδώ έριξε πολύ ψηλό σάλτο.

Τώρα που ήρθες στα συγκαλά σου ηρέμησα 🙂

Captain KalCaptain Kal
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 709
    Been thanked: 59 times

Έχοντας γράψει τα παραπάνω, θα ήθελα να επιβεβαιώσω το GOTY 2018 στάτους του ΕΠΟΥΣ. Είναι τόσο όμορφο, μεστό, πλήρες και οικείο που αν ήταν και σωστά γραμμένο, θα μιλάγαμε για το σπουδαιότερο video game όλων των εποχών. Ο θρόνος εξακολουθεί να ανήκει δικαιωματικά στο Άγριο Κυνήγι, αλλά τούτο εδώ έριξε πολύ ψηλό σάλτο.

Βαλτός είσαι? Δεν υπάρχει φράγκο λέμε!!!!!  :mrgreen:  😆  😆

• Υπουργός Ανάπτυξης

Κορυφαίο, μα ΚΟΡΥΦΑΙΟ σκηνικό.

Σκάω Σέριφο, στην αναζήτησή μου για τον Ζαφείρη στην Τήλο. Μην ρωτάτε πολλά, ήταν στο δρόμο μου.

Παίζει ΚΟΥΕΣΤΑΡΑ που είναι η Αρχαιοελληνική εκδοχή του The Bachelor.

Αφού λοιπόν δέχομαι να βοηθήσω νεαρή χρυσωρύχο να κερδίσει την καρδιά του Αινεία, του πλέον χότ κομενακίου του νησιού (και συμπτωματικά, ιδιοκτήτη και των τοπικών αργυρορυχείων) σκάει ίντριγκα, την τρώει μια βασικιά ιέρεια της Εκάτης στο παρά πέντε και όταν μου εξηγούν τη φάση, τους λέω να τα βρουν μόνες τους, “ΑΦΤΕΡ ΓΙΟΥ ΓΚΙΒ ΜΙ ΜΑΪ ΔΡΑΧΜΗ”.

Το Εκατοκομενάκι χαμογελά και αντιγυρίζει φαρμακερά στην πιτσιρίκα : “ΔΕ ΜΙΣΘΙΟΣ ΓΚΕΤΣ ΙΤ.”

Αυτό είναι. Έχει και ταγκλάιν το παιχνίδι, μόνο που χρειάζεσαι 30 ώρες για να το αποκαλύψεις. The Misthios Gets It.

Έτσι έπρεπε να το έχει μαρκετάρει η Ubisoft. Όχι Live Your Odyssey και δήθεν επικές αηδίες. Στο τρέηλερ το σκηνικό Bachelorette, κατσίκες και Αλκιβιάδης και #TheMisthiosGetsIt. Λίγο να είχε πλασαριστεί σαν Αριστοφανικό έπος, θα μιλάγαμε για ένα από τα πλέον ιδιοφυή video games όλων των εποχών. Τα επικά τους φάγανε γαμώτο μου…

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 164 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close