Baldur’s Gate EE

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 58 total)
  • Author
    elessar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 326
    Been thanked: 0 times

Έχω να εξομολογηθώ μια μεγάλη αμαρτία: Δεν έχω παίξει ποτέ το Baldur's Gate I  :blush:

Το μακρινό 2001 είχα πραγματικά καταστραφεί με το BG2 και όταν μετά έπιασα το Ι, είχα λίγο χαλαστεί από την κάπως πιο απλοϊκή μηχανή του και, δυστυχώς, δεν το προχώρησα ποτέ όπως θα ήθελα. Δοκίμασα κατά καιρούς τις TuTu εκδόσεις αλλά ποτέ δεν έμενα απόλυτα ευχαριστημένος.
    Ήρθε όμως το πλήρωμα του χρόνου και ορμώμενος από την ΕΕ αποφάσισα να του αφιερώσω το χρόνο – και την αγάπη – που του αξίζει.

Για κάποιο όμως λόγο δυσκολεύομαι στο τι χαρακτήρα να φτιάξω. Σε όποιο RPG και να παίξω πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, φτιάχνω Paladin [σίγουρα αυτό έχει να κάνει με την γενικότερη ψυχοσύνθεση μου αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω διάθεση για ενδοσκοπικές, φροϋδικές (ή και Ραϊχικες) αναλύσεις] αλλά τώρα πάω μάλλον για Mage.
    Ένας από τους λόγους είναι ότι δεν θέλω να γεμίσω την ομάδα με Fighters αλλά ο κυριότερος είναι ότι θέλω μια αλλαγή βρε αδερφέ.
    Άρα, ακούω προτάσεις. Να φτιάξω καθαρό mage ή να κινηθώ προς sorcerer μεριά; Με ποια σχολή μαγείας θα με συμβουλεύατε να τον εξελίξω; Έχω καιρό να επισκεφτώ τα AD&D και Forgotten Realms μονοπάτια και η εξοικείωση μου μαζί τους έχει κάπως σκορπίσει.

Σας ευχαριστώ για τα, τυχόν, φώτα σας.

Maverick StrangeMaverick Strange
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1457
    Been thanked: 15 times

Το BG είναι ένα από τα λίγα games όπου ΚΑΘΕ SPELL ΜΕΤΡΑΕΙ! Σε βολεύει να έχεις μάγους στο τιμ. Μόνο για ντισπέλλ είναι ανεκτίμητοι, άσε για τα άλλα. Αν θες να κάνεις mage προτείνω evocker που είναι πιο εύκολος, να μοιράζεις fireballs δεξιά κι αριστερά :P

AdhanAdhan
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8011
    Been thanked: 174 times

Αν θες να παίξεις μάγο στο 90% των περιπτώσεων επιλέγεις conjuration/summoning. Εχει opposition school την Divination (χρήσιμη ίσως για κανα pnp campaign αλλά εντός παιχνιδιού σχέδον άχρηστη εκτός από 5-6 spells π.χ. see invisiblility, true seeing, στο 2 είναι πολύ πιο χρήσιμη). Σε αντίθεση με την 3η έκδοση στα έξτρα spell slots αποθηκεύεις ό,τι ξορκι γουστάρεις. ;)
    Στο 1 πάντως με ένα arcane caster στο τιμ είσαι οκ.

Wind and stone, I search my heart and find...

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6929

Πας για priest/mage. Κάτι σαν την Aerie ένα πράμα. Me 18 ΙΝΤ και WIS έχεις spells για όλα τα γούστα.

Μετά τον Paladin μου- λόγω Carsomyr βεβαίως βεβαίως- αυτός ήταν ο 2ος αγαπημένος χαρακτήρας.

Τώρα μου’ ρθε. Review θα δούμε?

elessar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 326

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σύντροφοι – μάλλον θα τον κάνω conjurer τον mage μου. Από φυλή λέω elf αν και μου φαίνονται κάπως τοιούτοι.
    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές :)

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1689
    Been thanked: 38 times

Για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί σοβαρά με κανένα παιχνίδι αυτού του ίδιους (Infinity Engine, Real Time μάχη με Pause), τι μου προτείνεται να φτιάξω; Σκεφτόμουν Ranger.

AdhanAdhan
    • Υφυπουργός Πολιτισμού

Πολύ καλή επιλογή ο ranger αλλά και ο paladin για κάποιον που πάει για πρώτη φορά. Έχε υπόψη πάντως ότι στο παιχνίδι υπάρχει ένας ranger που στρατολογείς, που με το τόξο κυρίως είναι φονική μηχανή! Χεχεχε…

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ωραίος ο Paladin αλλά είναι Lawful Good. Άσε μας κουκλίτσα μου.
    Neutral Good for life. 😆
    Καμιά άλλη καλή επιλογή;

AdhanAdhan
    • Υφυπουργός Πολιτισμού

Αν παίξεις την EE barbarian είναι ωραιότατη επιλογή. Δεν ξέρω επίσης αν σε αυτή την έκδοση κάποιος από τους νέους npcs είναι cleric αλλά στην παλιά μόνο μία άξιζε κατ’ εμε (Branwen) αν και πρέπει να ψάξεις λίγο να την βρεις. Και ένας νάνος που είναι multiclass με fighter είναι καλός αλλά το βρίσκεις πολύ αργότερα… Οπότε και cleric είναι καλή επιλογή. Τώρα μάγοι και rogues είναι πιο αδύναμοι σε μικρά levels και ίσως να σε δυσκολέψουν περισσότερο (θα τους συνιστούσα σε πιο έμπειρους παίκτες), αλλά you can always give it a shot. :)

EDIT: Και fighter βέβαια δεν είναι άσχημη επιλογή, απλά εμένα μου φαίνεται κάπως πιο ρηχός/ απλός σαν κλαση (στο 2 όμως ειδικά στα epic levels κουρεύει)
    EDIT 2: Αν η enhanced έχει τα class kits του 2 τότε fighter μετράει! ;)

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Barbarian θα πρέπει να τον κάνω τελείως στόκο όμως ε; Θα μιλάω με ουγκ.
    Θέλω να έχει και λίγο Charisma ρε πούστη μου, να έχει καμιά παραπάνω επιλογή στον διάλογο.
    Μάλλον ζητάω πολλά :P

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13288
    Been thanked: 303 times
    JonIrenicus13 wrote:

Κάτι παίζεται…. hopefully. ;)

AdhanAdhan
    • Υφυπουργός Πολιτισμού

f2bnp χωρις να είμαι 100%σίγουρος το charisma στα BG σε συνδυασμό με το reputation επιδρούσε στις τιμές των vendors. Αυτό που σου έδινε περισσότερες ή λιγότερες επιλογές σε διαλόγους πρέπει να ήταν το INT. Στο Torment ήταν που και τα 2 stats ήταν ρέλεβαντ με τους διαλόγους. Όποιος θυμάται καλύτερα ας μας διαφωτίσει..
    Κατά τα άλλα δεν σε εμποδίζει τίποτα από το ρολάρεις μέχρι να σου βγουν τα στατιστικά που θέλεις (θυμίζω ότι δεν είναι point-buy system όπως στα NWN).

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Α οκ, άρα δεν παίζει πρόβλημα με το Charisma, δεν με νοιάζει :P

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6929
    Northlander wrote:
    JonIrenicus13 wrote:

Κάτι παίζεται…. hopefully. ;)

Τέτοια να ακούω. Review για το υπερπαίχνιδο. Thumbs up

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13288
    Been thanked: 303 times

Βασικά αναμένουμε απάντηση από Beamdog και για να είμαι ειλικρινής θέλω να σας spoilάρω και λίγο.

Στο μήνυμά μου προς αυτούς τους είπα πώς θέλουμε να τους πάρουμε και συνέντευξη. Η συνέντευξη όπως την έχω στο μυαλό μου θα έχει και επιλογές από ερωτήσεις της community για να γουστέρνουμε λίγο. Οπότε αρχίστε να σκέφτεστε από τώρα, μέχρι να μας απαντήσουν. ;)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 58 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close