Benchmark κλπ, aka "the bragging rights" thread

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 138 total)
  • Author
    Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8551
    Been thanked: 635 times

Print screen, άνοιγμα irfanview (διατηρεί την αρχική ποιότητα σε σχέση με το paint), ctrl+V, ctr+A, σέρνουμε όποιες πλευρές θέλουμε για να μικρύνουμε την εικόνα και να κεντράρουμε στο μέρος που θέλουμε, ctrl+Y για να κόψουμε το ανεπιθύμητο περίγραμμα, αποθήκευση ως png (ή jpeg), ανέβασμα σε φωτοκουβά ή όπου αλλού έχουμε account.

Wind and stone, I search my heart and find...

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3525
    Been thanked: 250 times
    jpg_vs_png.png

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1793
    Been thanked: 8 times

Γιατί μου αξίζει:

ms082_zpsz16p2lt9.jpg

@Oolated Squigg: Σε ευχαριστώ ξια τον κόπο σου. Το Ν501JW που δείχνει το HWinfo είναι το μοντέλο της μητρικής, το λάπτοπ που έχω εγώ είναι το Asus UX501JW, πολύ κοντά όπως και να έχει. Και εγώ νόμιζα ότι με FN δουλεύει, αλλά όχι. Και ούτε μόνο του δουλεύει.

Δουλεύει συνδυαστικά με το Win πλήκτρο όπως έγραψε ο Βόρειος εξαρχής και δεν το δοκίμασα καν! Τζάμπα η αναζήτηση online και η 20λεπτη κλήση στην ASUS Γαλλίας προκειμένου να μου στείλουν μέσω email ένα update για το πληκτρολόγιο που είναι περιττό. Η λύση ήταν τόσο απλή τελικά και η κοπελιά από το τηλέφωνο δεν μπόρεσε να μου τη δώσει…

Ευχαριστώ Βόρειε για τη βοήθεια. Είναι η 2η φορά που τα tip σου δίνουν τη λύση…Γίνεται συνήθεια… :P

Ορίστε λοιπόν με την ακόμα ευκολότερη μέθοδο του Prntscrn (ή impécr) τα αποτελέσματα του Cinebench:

c4051008-7ff7-468d-8cbe-343cd42a713f_zpsrvnl3gbl.png

Αντικαταστήστε την Iris Pro που δείχνει το HWinfo με την 960μ που ήταν αυτή που έτρεξε το OpenGL κομμάτι, ενώ το OS είναι τα Windows 10 Anniversary και όχι τα 8άρια που δείχνει το Cinebench. Γενικά ευχαριστημένος από την απόδοση, με ένα μικρό ερωτηματικό γιατί ο δικός μου 4750hq υπολείπεται περίπου 90 μονάδες από benchmark ίδιου επεξεργαστή στο σαιτ notebookcheck …

Adhan αυτά είναι γνωστά αλλά περιττός κόπος. Ο φωτοκουβάς παρέχει online editing, οπότε για μια τέτοια ψιλοδουλειά καταφεύγω εκεί αφού την ανεβάσω και με 2 κλικ τελείωσε η υπόθεση. Δώσε καλύτερα τα περιθώρια κατά πλάτος που παίρνει το σαιτ ώστε να μην εμφανίζονται σκρολόμπαρες, για να φτιάξω κανένα preset…

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13520
    Been thanked: 631 times

Πάμε για τα AMD. Λογικό να βρίσκονται στα ενδιάμεσα, δεν μπορώ να πω ότι είμαι απογοητευμένος, ούτε κουνάω και λάβαρα νίκης. :D Σημειωτέον ότι οι μετρήσεις έγιναν με τις ρυθμίσεις που έχουν έρθει από το “κουτί”, δεν έχει γίνει απόπειρα overclock. Θα αρχίσω να πειράζω ρολόγια όταν βρω χρόνο (bad unintentional pun).

7jixf0q.png

jr3bKuU.jpg

4WntjBV.png

6yTbDEj.png

ggvM9Yz.png

P6XOMKB.png

ebK1vOA.png

FvgMhM3.jpg

Τι λες ρε Cinebench? 8core καθαρός είναι ο CPU….

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672
    Been thanked: 0 times

Σίγουρα είναι ποιο “φυσικός” από τους 4+4 thread, i7 μα αυτό δεν μπορεί να αλλάξει την … κάποια έλλειψη ισχύος.

Εν'τω μεταξύ δεν ετρεξε κανονικά η καρτα σου το openCL τεστ στο realbench, τα υπόλοιπα δουλευουν τζαμι, επρεπε να ειχες μεγαλυτερο σκορ.

To firestrike σου ειναι χαμηλο. Ανεξηγητα χαμηλο combined score εχεις, γιατι τα physics και graphics ειναι τζετ. Δε το ξανατρεχεις 2-3 φορες να δεις το φταιει?
    Δες το αλλιώς, ο Σρεντερακης έχει χειροτερη καρτα, χειροτερο επεξεργαστη και βγαζει καλυτερο σκορ:

Κάτσε να του φωνάξω να περάσει να στα πει ενα χεράκι :pope:

Ανανεωσα το ΟΡ οποτε ριξτε μια ματια, οχι τα 3D γιατι ειναι σκορποχωρι, αλλοι valey αλλοι heaven, θα τα κανω και αυτα, καθως δοκιμαζω κολπα με τα animation κ τα rollover :PP

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Από ότι είδα στο OpenCL δεν υπολόγισε την CPU.

Τώρα για το Firestrike, δεν γνωρίζω αν πήρε ποινή επειδή δεν αναγνώρισε το πρόγραμμα τους drivers. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο δηλαδή.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3989
    Been thanked: 327 times

Ας δείξω κι εγώ τις προκοπές μου

To Cinebench λανθασμένα αναφέρει πως έχω Windows 8, η πραγματικότητα είναι Win 10 Home x64 Anniversary, ενώ η CPU είναι o/c στα 4.400Mhz.

BenchG0O1_zpsh89ww1y7.jpg

Realbench με HwInfo64 από δίπλα. Στο HWInfo δεν φαίνεται πως στη διάρκεια του OpenCL test, η GPU τρέχει στα 1404Mhz core, 7600Mhz memory, όσο είναι το o/c που της έχω κάνει δηλαδή.

BenchG0O2_zpsfefjevta.jpg

Από όσο μπορώ να καταλάβω, από το HwInfo δεν λείπει καμιά σημαντική πληροφορία που να φαίνεται στο CPU-z, άμα κάνω λάθος ενημερώστε με.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Καλό σκορ.
    Δειχνει αυτα που θελω, αλλα δεν φαινονται και πολλα στη φωτο σου, η μνημη ειναι στα 2400 11-11-11? Νομιζω ναι.
    Τη GPU τη βλεπω.

Το openCL τρεχει στις GPU στο realbench, σε οσες βρει. Βέβαια μόνο ένας σας έχει χρησιμοποιήσει(μάλλον ποιο σωστά την έχει αφησει ενεργοποιημένη) αυτη του επεξεργαστή, μεχρι τωρα  :PP

Παυλο, το realbench “γυρίζει” στη CPU μονο αν δε βρει καμια καρτα. Εσενα δε βρηκε καρτα γραφικων να μπορει να τρεξει luxmark. Θα μπορουσε βεβαια να ειναι κακη η εγκατασταση του ιδιου του realbench, αλλα μηπως και οι drivers?

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Αυτά παθαίνει όποιος σώζει σε jpeg :(.

Μνήμη Corsair Vengeance Pro DDR3 2400 11-13-13-31.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Έβαλα τους πιο πρόσφατους της AMD. Θα ξαναδοκιμάσω όταν βρω χρόνο, γιατί τώρα γύρισα και τρέχω να δω ελλείψεις κτλ. :)

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Για την δικιά μου cpu, τι γνώμη έχετε; Σε σύγκριση με τους desktop; Μου φαίνεται από αυτά που βλέπω πως είναι ισοδύναμη με τους desktop i7 3xxxk…

Sent from my N5206 using Tapatalk

• Οργανωμένος Νεολαίος

Εσένα είναι χαμηλής ισχύος και μεσα σε ενα κουτάκι. Η απόδοση του είναι άριστη και τα thread βοηθάνε στο cinebench, οπως βλεπεις εχεις την αποδοση ενος στοκ 2600, που εχει βαλει ο devilride, όχι μόνο καλά αλλά πολύ καλά για laptop.

Τρέξε και κανα 3dmark να δούμε τη βγαζει η 960Μ. Βαλε καλη σκρινσοτ θα δουμε και τα υπο-σκορ

GoO θα αλλαξω τη μνημη.
    Θα το γυρισουμε στα png κλπ? παντού jpeg ρε! γιατί … έτσι! :PP

Dim Gian BotDim Gian Bot
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 928
    Been thanked: 182 times

Καλημέρα σε όλους!

Ορίστε και ένα πιο πρόσφατο Realbench:

lleMIIy.jpg

Η αύξηση οφείλεται στο XMP profile των μνημών, αλλά (κυρίως κατά τη γνώμη μου) και στη μεταφορά του Realbench στον SSD.

RQ Forum Live Bot

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Btw, Solaufein, στα πόσα volt έχεις τον 6600K για τα 4.6Ghz?

Επίσης, για την 980 μου, μήπως είναι καλύτερα να βάλεις τα 1404Mhz που είναι το σταθερό boost clock της – με custom BIOS btw, και το fan να δουλεύει στο κάπως θορυβώδες 60%.

EDIT: Στην αρχή βαριόμουνα, αλλά νταξ δε σκάβουμε κιόλας, οπότε κατέβασα 3DMark.

Firestrike: H GPU έφαγε throttling κατά τη διάρκεια, κάπου στα μισά, στα 1316Mhz, παρόλο που κάτι τέτοιο δε δικαιολογούνταν από τη θερμοκρασία – 76C max, κανονικά δε ρίχνει ρολόγια αν δεν πιάσει τους 80C.

3DMarkFSG0O1_zps2rbzngnv.png

TimeSpy: H GPU δεν έπεσε ούτε δευτερόλεπτο κάτω από τα 1404Mhz, παρόλο που η θερμοκρασία έφτασε τους 79C. Μυστήριες οι βουλές του Nvidia Boost.

3DMarkTSG0O1_zpskecvfe4t.png

:'( Καιρός για αναβάθμιση  :'(.

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ορίστε και τα δικά μου benchmarks από το 3DMark:

Skydiver
    4c0f2a40-5cb5-4f9a-91f3-719ae1803375_zpsakcnrtvz.png

Firestrike
    eeefbe96-24f3-45c4-9c41-0cff70758c4a_zps7i9erett.png

Timespy
    d6e574e6-1eb4-4ff3-80b9-bee740314ccf_zpsetkh0ns6.png

Αyτό που μου κάνει εντύπωση, είναι πως εμφανίζεται ξανά μια απόσταση μεταξύ των δικών μου αποτελεσμάτων και της λίστας που υπάρχει εδώ http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-960M.138006.0.html και αφορά σχεδόν πανομοιότυπα λάπτοπ. Δεδομένου, ότι ζέστη δεν κάνει, το λάπτοπ είναι σε λειτουργία power max performance ενώ από κάτω έχω τοποθετήσει laptop cooler, που μπορεί να οφείλεται αυτή η διαφορά στην απόδοση της GPU;

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 138 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close