Budget gaming laptop που σκοτώνει!

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 29 total)
  • Author
    Asgardlord

Τον τελευταίο καιρό έκανα μια έρευνα αγοράς για καινούργιο gaming laptop λόγω επικείμενης μετακόμισης στο εξωτερικό για λίγους μήνες (βασικά εξωτερικό για μένα, εσωτερικό για σας αφού έρχομαι πίσω Ελλάδα :D), και δεν έβρισκα ποιοτικές λύσεις κάτω των 2 χιλιάρικων, μέχρι που έπεσα πάνω σε αυτό :

Turbo x Furious II

Πολύ καλά (εως εξαιρετικά) χαρακτηριστικά, σε πολύ προσιτή τιμή (850 ευρώ στα summer sales). Αν και 15ρι έχει χώρο για 2 σκληρούς (μόλις του φόρεσα ένα επιπλέον 120ρη ssd), ενώ στην πράξη αποδίδει σούπερ, τώρα μόλις έπαιζα Elder Scrolls Online με τα πάντα maxed out στο Ultra High και χωρίς το παραμικρό drop στο frame rate.

Μόνα αρνητικά τα κλασσικά των Turbo X : Eίναι γαιδούρι στο βάρος, φορητότητα @@, και αν δεν βάλεις ψυκτική βάση από κάτω στο 20λεπτο gaming ψήνεις αυγά στο keyboard :P

Συνιστάται ανεπιφύλακτα!

Grmadness
    Member
    Asgardlord wrote:
    Τον τελευταίο καιρό έκανα μια έρευνα αγοράς για καινούργιο gaming laptop λόγω επικείμενης μετακόμισης στο εξωτερικό για λίγους μήνες (βασικά εξωτερικό για μένα, εσωτερικό για σας αφού έρχομαι πίσω Ελλάδα :D), και δεν έβρισκα ποιοτικές λύσεις κάτω των 2 χιλιάρικων, μέχρι που έπεσα πάνω σε αυτό :

Furious

Πολύ καλά (εως εξαιρετικά) χαρακτηριστικά, σε πολύ προσιτή τιμή (850 ευρώ στα summer sales). Αν και 15ρι έχει χώρο για 2 σκληρούς (μόλις του φόρεσα ένα επιπλέον 120ρη ssd), ενώ στην πράξη αποδίδει σούπερ, τώρα μόλις έπαιζα Elder Scrolls Online με τα πάντα maxed out στο Ultra High και χωρίς το παραμικρό drop στο frame rate.

Μόνα αρνητικά τα κλασσικά των Turbo X : Eίναι γαιδούρι στο βάρος, φορητότητα @@, και αν δεν βάλεις ψυκτική βάση από κάτω στο 20λεπτο gaming ψήνεις αυγά στο keyboard :P

Συνιστάται ανεπιφύλακτα!

Fixed :)

EDIT
    Αδελφέ, συγχώρεση δίνουν μόνο οι ιερείς και ο Θεός. Ιερέας δεν είμαι. Στάνταρ. :whistle: :P
    Στα του Τουρμπέξ, δεν έχω τις καλύτερες απόψεις, οπότε περίμενε κάποιον άλλον που θα σε βοηθήσει και πιο σωστά. :)

Asgardlord

Ναι σορυ, τώρα είδα ότι δεν το είχε βγάλει! fixed on the op as well :cheers:

nitro912grnitro912gr
    Member

αδερφέ, ένα απλό “όχι, μακριά από τουρμπέξ” δεν αρκεί για να καταλάβεις το μέγεθος του όχι.

Η μόνη περίπτωση να αγόραζα τουρμπέξ ή να το πρότεινα, ειδικά για κάτι απαιτητικό όπως gaming, θα ήταν να έχουν απαγάγει την οικογένεια μου, να απειλούσαν να τους σκοτώσουν αργά και βασανιστικά ενώ κοιτάζω και την ίδια στιγμή να μου έβαζαν φωτιά στον υπολογιστή και την μηχανή, ενώ μου τραβάγανε μία μια τις τρίχες από τα αρχίδια μου, αργά και βασανιστικά.

Βγάζουν τόσα προβλήματα που να φανταστείς φίλη το είχε επιστρέψει 3 φορές μέσα σε 2 εβδομάδες, για διαφορετικά πράγματα.

Nortrom

Κατ’αρχάς (αν και λίγο καθυστερημένα) καλωσήρθες στο φόρουμ Asgard lord

Shameless off-topic: Βλέπω διαφήμιση τηλεόρασης τουρμπεξ fullhd/60hz/~30 ιντσες 200 ευρώ. Σε τι ακριβώς οφείλεται η χαμηλή τιμή εκεί?

Επίσης, υπάρχουν gaming λαπτοπ που να μην βράζουν μετά απο 30 λεπτά gaming?

Steel_HavocSteel_Havoc
    Member

Kαι εγω δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου τα τουρμπεξ. καλύτερα να δώσεις κατι παραπάνω και να είσαι σίγουρος.

Asgardlord

Χμμμμ, μου κάνει εντύπωση, γιατί για να είμαι ειλικρινής ξαναείχα Turbo x και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα επί σειρά ετών! Αντίθετα ένα Toshiba Quosmio που χρυσοπλήρωσα πριν 3-4 χρόνια, μου έβγαλε την παναγία πολλάκις!

Time will tell I guess, πάντως thanks for the warning παίδες! Να χτυπήσω ξύλο μέχρι στιγμής καλά πάει :D

nitro912grnitro912gr
    Member
    Asgardlord wrote:
    Χμμμμ, μου κάνει εντύπωση, γιατί για να είμαι ειλικρινής ξαναείχα Turbo x και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα επί σειρά ετών! Αντίθετα ένα Toshiba Quosmio που χρυσοπλήρωσα πριν 3-4 χρόνια, μου έβγαλε την παναγία πολλάκις!

Time will tell I guess, πάντως thanks for the warning παίδες! Να χτυπήσω ξύλο μέχρι στιγμής καλά πάει :D

ωχ το πήρες;

κοίτα αν σου βγάλει πρόβλημα πας αμέσως να προλάβεις το doa 7 ημερών και παίρνεις κάποια μάρκα της προκοπής :P

παλιά ήταν καλά λαπτοπάκια, αλλά το πλαίσιο δεν είναι αυτό που ήταν

tony crowtony crow
    Member

Εγω παντως το εμπιστευομαι για μισο κιλο τροφοδοτικο

Ακου πτωμα να μαθαινεις

solaufein

Μαλλον πήρες το τελευταιο, γιατι τα λινκ στο πρωτο + δευτερο ποστ δεν υπαρχουν.
    Καλό είναι? γιατι το “κατω απο 2000€” ηταν καπως … εμμ , διαφορετικο απο τα 850 :trollface:

Captain Kal
    Member

Αντίθετα ένα Toshiba Quosmio που χρυσοπλήρωσα πριν 3-4 χρόνια, μου έβγαλε την παναγία πολλάκις!

Περίεργο το δικό μου, δεν μου έβγαλε προβλήματα. Μια χαρά είναι, να μην το ματιάσω. :P

InfamousJohn

καλοριζικο φιλε!
    ειναι αρκετοι εδω μεσα αυτοι που διαθετουν turbox pc ή pc με turbox parts
    καλο ειναι να κανουμε ενα τοπικ, για να δουμε ΟΝΤΩΣ αν εχουν τα προβληματα που ακουμε κατα καιρους, ή μηπως τελικα αξιζουν τα μιζερα ευρω που μας ζητανε σε ανταλαγμα.
    βεβαια αν γινει τετοιο poll, πρεπει να απαντησουμε με ειλικρινεια και ΟΧΙ με συναισθηματισμους!

headless
    Member

Από την προσωπική μου πείρα, δεν είναι τόσο άσχημα τα turbox.
    Τα περισσότερα είναι rebranded Clevo, και καταφέρνουν να κρατιούνται σε χαμηλότερες τιμές από τον ανταγωνισμό σε όλες τις κατηγορίες, ενώ και η ποιότητα κατασκευής είναι σε αποδεκτά επίπεδα, σε αναλογία πάντα με την τιμή τους.
    Ένα άλλο σύν που έχουν (ή είχαν, γιατί δεν το βλέπω πιά στο site, το κατάργησαν ή εγώ δεν το βρίσκω) είναι η δυνατότητα build to order, να επιλέξεις δηλαδή barebone και να στήσεις το laptop όπως θές εσύ.

Θα συμβούλευα πάντως τον ΟΡ αν δεν το έχει ήδη κάνει, να αγοράσει την επέκταση της εγγύησης, γιατί αυτή που δίνουν με την αγορά είναι μόλις ενός έτους αν δεν απατώμαι.

Όπως και να έχει είναι λίγο αυθαίρετη γενίκευση το “τα turbox βγάζουν βλάβες” καθώς αυτό καλώς ή κακώς είναι και θέμα τύχης.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που πανάκριβα macbooks ή vaio αποδείχτηκαν προβληματικά και λαπτοπάκια του 400ρικου δούλευαν σκυλίσια για χρόνια και χρόνια.

Δεν έχω παρόμοια καλή γνώμη για τις σειρές από φτηνιάρικα περιφερειακά π.χ. ηχεία και ποντίκια, συνήθως μάρκας Trust του πλαισίου. Τρείς στις τέσσερις φορές δεν δουλεύουν κάν και τα επιστρέφεις την επόμενη μέρα.

TomG

Τurbo-X

LEL

InfamousJohn

TomG, πως θα σου φαινοταν αν διαβαζες μια κριτικη του Μαμαλακη για οικοδομικα υλικα;

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 29 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

We are LIVE! Click to view!
Currently offline :(
Close
Close