Budget Gaming Pc

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 68 total)
  • Author
    f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1690
    Been thanked: 39 times

Είναι πιο δυνατή η 780. Η 290 είναι άμεσος αντίπαλος. Αλλά τώρα μου συγκρίνεις ένα μοντέλο που έχει κατέβει η τιμή του όσο πιο κάτω πάει (280x) και μία κάρτα που έχει σταματήσει η πώλησή της από τον Οκτώβρη (780). Σε ενα thread που μιλάμε για ένα budget 500 ευρώ για πλήρες σύστημα.

Bottom line, η Nvidia πουλάει τα προϊόντα της όσο ακριβά έχει καταφέρει το marketing να τα πλασάρει. Το ίδιο και η Intel. Αλλά είναι μία μεγάλη συζήτηση που αν θέλετε μπορούμε να συνεχίσουμε σε άλλο thread. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, η AMD τα σπάει, η Nvidia απλώς έχει καλύτερο marketing και για αυτό μπορεί να πουλάει τις κάρτες τις πιο ακριβά. Αν μπορούσε να το κάνει και η AMD, πιστέψτε με, θα το έκανε.

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8581
    Been thanked: 666 times

Δεν πρότεινα κάρτες για το σύστημα του Μινσκ (προφανώς είναι εκτός των χρημάτων που θέλει να διαθέσει), μια παρατήρηση έκανα πάνω σε αυτό που λες.
    Δε νομίζω ότι η 290 είναι ο ανταγωνιστής της 780. 4gb, 5000MHz (περίπου) και 512bit έναντι 3 gb, 6000Mhz και 384bit;
    Υπερέχει γενικά η 290 (και πάλι έχει πολύ χαμηλότερη τιμή). Από την άλλη από που προκύπτει ότι η 780 είναι πιο δυνατή από τη 280x, εγώ βλέπω ακριβώς ίδια specs (εκτός κι αν ξέρεις κάτι περισσότερο). To οτι σταμάτησε να πωλείται πριν μερικούς μήνες δεν το γνώριζα αλλά αυτό πως δικαιολογεί την υψηλή τιμή της (έγινε συλλεκτικό κομμάτι :P ); Ναι υπάρχουν κατηγορίες που η nvidia είναι ένα κλικ πιο ακριβή (π.χ. 30-40 ευρώ) αλλά σε κάποιες άλλες βλέπεις 100+ διαφορά.Τεσπα, σόρι για το offtopic.

Wind and stone, I search my heart and find...

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Πάντα ψειρίζω τις αγορές μου f2bnp. Δεν έχει να κάνει με εσένα ή τον οποιοδήποτε, και συγνώμη αν αυτό αντιλήφθηκες από τα post μου. Τελικά η 750Ti θα βγάλει τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει στο skroutz, από το ρεύμα. Αν παίζει τάπα 4 ώρες την ημέρα, και τα νούμερα του anandtech είναι ακριβή, τα 15€ παραπάνω σε σχέση με την 260Χ, θα βγουν σε περίπου 6 μήνες, με τιμή kWh 0.61 €.
    Θες να τα πάρεις όλα από ένα μαγαζί Asgarlord;

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1690
    Been thanked: 39 times
    Adhan wrote:
    Δεν πρότεινα κάρτες για το σύστημα του Μινσκ (προφανώς είναι εκτός των χρημάτων που θέλει να διαθέσει), μια παρατήρηση έκανα πάνω σε αυτό που λες.
    Δε νομίζω ότι η 290 είναι ο ανταγωνιστής της 780. 4gb, 5000MHz (περίπου) και 512bit έναντι 3 gb, 6000Mhz και 384bit;
    Υπερέχει γενικά η 290 (και πάλι έχει πολύ χαμηλότερη τιμή). Από την άλλη από που προκύπτει ότι η 780 είναι πιο δυνατή από τη 280x, εγώ βλέπω ακριβώς ίδια specs (εκτός κι αν ξέρεις κάτι περισσότερο). To οτι σταμάτησε να πωλείται πριν μερικούς μήνες δεν το γνώριζα αλλά αυτό πως δικαιολογεί την υψηλή τιμή της (έγινε συλλεκτικό κομμάτι :P ); Ναι υπάρχουν κατηγορίες που η nvidia είναι ένα κλικ πιο ακριβή (π.χ. 30-40 ευρώ) αλλά σε κάποιες άλλες βλέπεις 100+ διαφορά.Τεσπα, σόρι για το offtopic.

Είναι αδύνατον να συγκρίνεις επιδόσεις με νούμερα όπως το clock του πυρήνα και της μνήμης ή των αριθμό των shader units. Ενδεικτικά να αναφέρω πως μία εποχή η AMD είχε ~800SPs στην 4850 ας πούμε, αλλά η GTX 260 της Nvidia με 192 την έφτανε και πιθανώς ξεπερνούσε αν δεν κάνω λάθος.
    Ένας σχετικά απλός τρόπος αλλά και πάλι όχι πλήρης για να συγκρίνεις επιδόσεις είναι να συγκρίνεις το Fill Rate και το Bandwidth.

Παράδειγμα:
    Ας συγκρίνουμε τις stock 260x και 750Ti με βάση αυτών των αριθμών:

260x

Fillrate
    Pixel : 17.6 (GP/s)
    Texture: 61.6 (GT/s)

Bandwidth
    104 (GB/s)

750 Ti

Fillrate
    Pixel : 16.3 (GP/s)
    Texture: 40.8 (GT/s)

Bandwidth
    88 (GB/s)

Όπως βλέπεις, στα χαρτιά η 750 Ti φαίνεται αρκετά υποδεέστερη από την 260x, όμως τα συγκριτικά μας λένε άλλα. Αυτά χοντρά χοντρά. Όπως ακριβώς το λες είναι, υπάρχουν κατηγορίες που η Nvidia πουλάει 20-40Ε πιο πάνω και άλλες που χτυπάει +100.
    Η 780 πούλαγε τόσο όταν η 290 πούλαγε για ~300Ε. Αυτό που βλέπεις τώρα είναι κάποιο μαγαζί που του έμεινε στοκ και κάνει απεγνωσμένες προσπάθειες να το διώξει (a.k.a. πιάσει κάποιον κότσο).

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time
    f2bnp wrote:
    Kuivamaa wrote:
    Δεν θα έλεγα το Ιnfinite κάργα πράσινο. Eιναι το DDoF setting που το κάνει να τρέχει καλύτερα σε nvidia. Πόσο ακριβότερη ειναι ηξ 265 από την 750Τι στα ελληνικά καταστήματα;

Στο πλαίσιο είναι ακριβώς στα ίδια λεφτά. Αν σκοπεύει να πάρει από εκεί ο φίλος, προφανώς και η 265 είναι η καλύτερη επιλογή.
    Λες για Infinite; Μου είχε δοθεί η ιδέα ότι έτσι είχαν τα πράγματα, βέβαια δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα κοιτώντας τα benchmarks σε 1080p, σχεδόν όλες αυτές οι κάρτες χτυπάνε 60αρια στο συγκεκριμένο και δεν νομίζω κάποιος με τέτοιο budget να κοιτάζει για το κάτι παραπάνω.

To BI ολα φουλ όντως πρασινίζει, απλά την διαφορά την κάνει το DDoF all I am saying. Για κάρτα ,σε αυτήν την κατηγορία είμαι της άποψης του “οσο το δυνατόν γρηγορότερη τόσο το καλύτερο” , γιατί δεν μιλάμε για τέρατα, και το τελέυταίο frame μετράει εδώ. Οπότε και γω λέω 265>750Τι>260Χ ,ας πάει οσο ψηλότερα μπορεί.

@Αdhan, αδερφέ όντως δεν έχει νοημα να συγκρίνεις shaders μεταξύ διαφορετικών εταιρειών. Βασικά δεν πολυέχει νόημα να συγκρίνεις και μεταξύ καρτών της ίδιας εταιρείας αλλά διαφορετικής αρχιτεκτονικής. Η 290 ως προϊον ήταν τοποθετημένη ακριβώς απέναντι στην 780 και αρχικά ήταν πολύ κοντά σε επιδόσεις. Άλλο τώρα που η nvidia φαίνεται να εγκαταλείπει τις kepler καρτες…

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 370
    Been thanked: 0 times

Ιτ χαζ μπιν νταν :
    AMD FX 4300
    Gigabyte 78LMT
    GTX 750 Ti 2gb
    8gb ram
    Όλα αυτά στα 390 περίπου
    Τελικά τροφοδοτικό θυμήθηκα πως είχα ένα coolermaster elite 500ρι που πήρα πριν κάνα 6μηνο για το προς απόσυρση pc ενός φίλου που δεν το χρησιμοποίησε ποτέ (πήρε laptop) και το κράτησα just in case (προφήτης :pope: ), ενώ ανακάλυψα πως μου είχε μείνει ακόμα ένας 60ρης ssd από το pc του ίδιου φίλου!
    Το μόνο πρόβλημα : Η 78LMT παίρνει μνήμες στα 1333, η μνήμη είναι στα 1600, αλλά δεν είχε ετοιμοπαράδοτη MSI 760 και τη χρειαζόμουν άμεσα γιατί όπου να σαι ταξιδεύω και δε νομίζω να βρω το χρόνο να ξανακατέβω κέντρο. Πέραν του μικρού downgrade με την όποια διαφορά στις επιδόσεις (3% νομίζω? ούτως ή άλλως την κερδίζω απ το dual ddr, άσε που έχει και 4 memory slots έναντι 2 της άλλης, για τυχών μελλοντικό upgrade), βλέπετε κάποιο άλλο πρόβλημα?
    Ευχαριστώ και πάλι όλους για τα φώτα σας! :thumbsup:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977

Όχι, δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα στα 1333. Νομίζω δε θα καταλάβεις καν τη διαφορά. Ίσως όμως μπορείς χειροκίνητα να αλλάξεις την τιμή από τα bios και να τις διαβάζει στα 1600. Αλλά και πάλι, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο…

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Εντοπισα θεματάκι. Ποιά ακριβώς μητρική θα πάρεις; Ας βοηθήσω λιγάκι… Στην Ελληνική αγορά είδα τα εξής μοντελάκια.

GA-78LMT-S2P
    Δεν έχουν ψύξη στα VRM (phase count)
    Τα rev 4.0 και 5.0 δέχονται max CPU με 95 Watt TDP, το Power phase count είναι 3+1, δεν κάνουν για OC.
    Το rev 3.1 έχει phase count 4+1, και δέχεται CPU’s με 140 Watt TDP. Αν στο μέλλον πετάξεις 6πύρηνο πάνω, στα 1.45v θα σου κάνει throttling επειδή θα είναι ήδη στα όρια.

GA-78LMT-S2
    Και τα δύο rev που παίζουν στην αγορά είναι με 4+1 phase count, και στάνταρ θα σου κόβουν το OC. Δεν το έψαξα πιο πολύ για να σου πω τι CPU σηκώνουν. Ευτυχώς που δεν υπάρχει η ver 1.0 που ήταν χειρότερη.

GA-78LMT-USB3
    Στην αγορά παίζει το rev 4.1, που ναι μεν έχει φτωχό phase count (4+1) , αλλά διαθέτει ψύξη, και ο FX 4300 δεν είναι και ο πιο βαρύς επεξεργαστής του κόσμου, με 6πύρηνο ή 8πύρηνο όμως, θεωρώ πως θα αντιμετωπίσεις θέμα.

Στο θέμα OC λοιπόν, θεωρώ πως μάλλον θα απογοητευτείς, ή θα κάψεις την μητρική. Ή την γειτονιά.
    Καλή φάση. :P

Στα της RAM, είναι κυρίως θέμα IMC, όντως δεν θα δείς τρελές διαφορές, αλλά πάλι δεν θα πείραζε να σκαλίσεις τα timings. Just my 2 cents. :)

42, the answer to everything

• Οργανωμένος Νεολαίος

Plot twist σε εναλλακτική πραγματικότητα…Δοκίμασα ήδη :
    large.jpg
    Άρα overclocking is out of the question! Δε βαριεσ, ελπίζω να μου κρατήσει κάνα δίχρονο, το πολύ πολύ αν δω ότι ο επεξεργαστής το μπουκώνει βάζω ένα 6300 όταν φτηνίσει, αν και με την 750 δε νομίζω να αποτελέσει bottleneck o 4300.
    Mόλις το στήσω θα ποστάρω ευχαριστήρια pic :P

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

ΟC is NEVER out of the question, απλά έχεις μεγάλο ρίσκο να κάψεις things με τέτοιες μητρικές. Και τα αποτελέσματα δεν θα είναι αυτά που θα ήθελες. :)

• Υπουργός Ανάπτυξης

Ένας τυπάς από την ινδία στο oc.net ανέβασε εναν 6300 στα 4.8 ή καπου εκεί με την μητρική που θες να πάρεις. Αν και δεν θα το συνιστούσα και σε σένα,λογικά 4300 και 6300 θα δουλέψουν και θα κλοκάρουν καλά σε αυτήν. Απλά βάλε tower cooler για να ψύχει και τα VRM.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Δε σιρκλ ις κομπλιτ, γύρισα σήμερα σπίτι και το φτιαξα!
    bt8P9Ka.jpg
    Eu4G0fo.jpg

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Λατρεύω το cable management.

Εdit

Εγώ και οι τρόποι μου, καλορίζικο αδελφέ!!!! :cheers:

• Υπουργός Ανάπτυξης

Καλορίζικος!
    ΥΓ. Τα καλώδια ρε ,βαριόσουν να τα περάσεις από πισω; :D

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Καλορίζικο. Και θα στην πω και εγώ για τα καλώδια :P

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 68 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close