Build Log: Frappenstein

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 160 total)
  • Author
    GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Καλημέρες.

Ξεκινάω λέγοντας πως αυτό το πόστ θα κάνει αρκετό -έως πολύ- καιρό να ολοκληρωθεί. Το σύστημα που έχω πλάσει στο νοσηρό μυαλό μου, έχει ως εξής.

CPU: FX 9590/FX 8320 (έχω την περιέργεια να δώ που θα τον φτάσω τον άτιμο)
    CPU Cooler: Noctua NH-D15
    Mobo: Asus Crosshair V Formula-Z
    PSU: EVGA SuperNOVA 1300 G2
    RAM: G.Skill TridentX 16GB DDR3-2400MHz/Samsung Magic RAM 8GB(70 γιούργια)
    GPU: Sapphire R9 290 Tri-X OC 400 Γιούρο
    SSD: 2x Crucial M500 480GB
    HDD: 2x WD Caviar Black 3TB
    Case: CoolerMaster Storm Stryker
    Keyboard: Razer Marauder (Στα 60 γιούργια δεν μπορούσα να προσπεράσω, το πήρα και γουστάρω)
    Mouse: Razer Naga Hex Wraith Red

42, the answer to everything

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Update 5 Ιουνίου
    Λογικά, στις επόμενες μέρες θα προβώ στην πρώτη αγορά, η οποία εγγυόμαι πως θα είναι καφρίλα.
    Update 18 Ιουνίου
    Την Δευτέρα τα σπουδαία, κατόπιν διαβουλεύσεων με την απόλυτα θεική κοινότητα, παράγγειλα την R9 290 Tri X της Sapphire.
    Tελικά ήρθε την Τρίτη 24 Ιουνίου. Θηριάκι η καρτούλα μάγκες. :mosh:
    Update 27 Ιουνίου
    GPU pics pending, εντός των ημερών guyz…
    Coming up next.
    CPU Cooler. Noctua NH-D15
    Case. CoolerMaster Storm Stryker
    Επιπλέον, αποφάσισα να πάρω δύο επεξεργαστές. Ο δεύτερος είναι ο FX 8320. Θέλω να δώ που φτάνει. :spiteful:

1 Αυγούστου
    Παραλαβή του Razer Marauder, το λάτρεψα με την πρώτη ματιά.
    Παραλαβή της Samsung RAM. Καιρός για παιχνιδάκια.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3995
    Been thanked: 343 times

Αδερφέ Φραπέ,

να σου πω την αλήθεια, νομίζω πως στο θηριάκι που πας να στήσεις, πρέπει να μπει μια R9-290 (με μελλοντική προσθήκη δεύτερης). Κόστος +110 ευρώ, όλοι τα σκεφτόμαστε αλλά δεν είναι εξωφρενικά μπροστά στο budget του όλου συστήματος. Κατά τα άλλα, κτήνος και μ’ αρέσει!

Για κουτί, ξέρεις πως το θέμα είναι πολύ υποκειμενικό. Εμένα μ’ αρέσουν τα NZXT H630 και Phantom 630, αλλά διαθεσιμότητα και τιμές στην Ελλάδα είναι δυστυχώς για κλάματα (το Phantom 630 το είδα μόνο eshop με τιμή 230 (!!!) ευρώ, ενώ θα έπρεπε να είναι το πολύ 160, ενώ το Η630… απλά δε το είδα). Σε αυτά που είναι εύκολο να βρεθούν, γουστάρω Corsair Obsidian 550D και 750D. To Πλαίσιο έχει το 750D στα 170 ευρώ, και χωράει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Monitor, πες μας τη ανάλυση θες. Κλασική 1080p, ή σκέφτεσαι τίποτα πιο exotic? A, και 3D, 144Hz, να κάνει headshot μόνη της, ποιες είναι οι απαιτήσεις σου?

Για περιφερειακά, εγώ είμαι παραδοσιακά razerόπληκτος, οπότε μη περιμένεις ψύχραιμη ανάλυση. RAZER BLACKWIDOW ULTIMATE+RAZER NAGA 2013+RAZER GOLIATHUS ALPHA+RAZER TIAMAT 2.2+RAZER SABERTOOTH+RAZER ATROX, FTW BITCH! (τι εύκολα πέταξα 600 ευρώ σε μπιχλιμπίδια, ε; )

Σοβαρά πάντως, αν θες πραγματικά αντοχή, πρέπει να πας σε μηχανικό keyboard. Στην ανάγκη, μπορούν να αντικαταστήσουν και ένα warhammer με αξιώσεις, αν σου την πέσουν την ώρα που παίζεις, και έχεις ξεχάσει το πραγματικό στο καθαριστήριο.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Φραπέ συμφωνώ στο θέμα οθόνη με τον Μέγα Παλαιό, ξεκαθάρισε μας πόσες και πόσο μεγάλες και γρήγορες τις θέλεις…
    ΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ, Ε! :trollface:

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Επειδή με τα gaming περιφερειακά έχω μείνει πίσω (παιδί της Logitech), όλες οι προτάσεις θα ληφθούν πολύ σοβαρά υπόψη.

Στα του Monitor, “απαιτήσεις” που έχω είναι χαμηλό response time, refresh rate υψηλό, Single Monitor, for gaming purposes. Από 27” και πάνω. Θεωρώ πως πρέπει να πάω σε 1440p, ή σε 4Κ. Το 3D αυτή την στιγμή δεν το έχω σκεφτεί, αλλά why not?

Στα του κουτιού, απαιτούμενα είναι το καλό airflow, πολλές θέσεις για δίσκους, μέχρι και για δισκοκήλες, και χώρος για το Hardware, βεβαίως βεβαίως.

Από εκεί και πέρα, σκέφτηκα και εγώ την R9 290, μα αν βάλω δεύτερη δεν ξέρω κατά πόσο θα πρέπει να πάω σε άλλο PSU, αφού θα είναι όλα κλοκαρισμένα στο τέρμα.

Το μηχανικό keyboard έχει το μείον του θορύβου, αλλά όπως είπα, όλες οι προτάσεις είναι more than welcome. :)
    Kαι τώρα που τελείωσα να γράφω, τσίμπα και το Thank You. Ελπίζω να μερακλώσουμε όλοι μαζί με το γκχτήνος. :P

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Εννοείται ότι μεράκλωσα. Σκέφτομαι αν αξιωθώ ποτέ να φτιάξω και εγώ το ΜΑΝΑΡΙ Mk III και να κορνιζάρω το ΜΑΝΑΡΟΧΡΕΠΟ ( AKA ΜΑΝΑΡΙ Mk II Mod 1) να κάνω μια μικρή υπερπαραγωγή (Κοινώς Youtube Video :P )
    Το λοιπόν. Θα πας σε μια τεράστια; Τις 3 1980p τις απορρίπτουμε;
    Η Logitech βγάζει keyboard με καφέ μηχανικούς, νομίζω είναι καλή λύση για όλες τις χρήσεις (καλή αίσθηση στην πληκτρολόγηση, σχετικά αθόρυβο, σχετικά καλή διαδρομή ενεργοποίησης).
    Πάντως μακριά από Microsoft για περιφερειακά. Έχω καεί λέμε.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3995
    Been thanked: 343 times

Για το monitor, θες πράγματα που αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν υπάρχουν. Μπορείς να περιμένεις βέβαια αυτό το τερατάκι που δε θα αργήσει πολύ, όμως μιας και δεν έχει ανταγωνισμό ακόμα, είναι ακριβή, έχει και G-SYNC που αν δεν έχεις NVIDIA GPU, μόλις πλήρωσες +100 ευρώ για κάτι που δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις, ενώ αν και δε λέει τίποτα σχετικό το άρθρο, 1440p με 120Ηz και 1ms response time φωνάζουν “ΤΝ panel”.

Για PSU, πάρε τούτο να ξενοιάσεις 😆 .

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 645
    Been thanked: 17 times

Για κουτί κοίτα και αυτά:
    Thermaltake Chaser Mk-1
    Thermaltake Armor Revo

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 340
    Been thanked: 0 times
    Great0ldOne wrote:
    Για PSU, πάρε τούτο να ξενοιάσεις 😆 .
    Εντάξει, τα είδα όλα! Βγάζει και ο ΛεΠά τροφοδοτικά!! :P
    Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3878
    Been thanked: 138 times

Για περιφερειακά δίνω και εγω την ψήφο μου στην Razer, τα έχει όλα: αντοχή, ποιότητα, ακρίβεια και επιβλητική εμφάνιση
    Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει και χειρηστήριο θα πρότεινα αυτό του xbox (Η ενα xbox like tης razer :P ) κυρίως λόφω της συμβατότητας με σχεδόν ολα τα παιχνίδια.

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6662
    Been thanked: 427 times

Για κεης δες ετουτο http://www.skroutz.gr/s/2810161/CoolerMaster-Storm-Trooper-Window.html

Ακου πτωμα να μαθαινεις

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Φραπέ, από εμφάνιση κουτιού, τι γούστα έχεις;

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6862
    Been thanked: 385 times

ο φραπες εφτιαξε την βιτρινα και εμεις εχουμε κολησει με τις μουτρες στο το γυαλι και γεμιζουμε με αφρους και σαλια την τζαμαρια

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    vtheofilis wrote:
    Φραπέ, από εμφάνιση κουτιού, τι γούστα έχεις;

To θέλω με θέσεις για έξτρα ανεμιστηράκια, ψιλοεπιθετικό, στιβαρή κατασκευή (δεν με νοιάζει το βάρος), γενικά “μουράτο”, τέτοιο σύστημα αξίζει να είναι γενικά ποζεράδικο, έ; :P

Πχ, Το Chaser Mk1 το γουστάρω πιο πολύ από το Armor Revo (το οποίο είναι πανέμορφο), το Storm Trooper είναι και αυτό επιβλητικότατο. Μάλλον θα πάρω το κουτί πρώτο, να φεύγει αυτός ο πονοκέφαλος. :P

Στα της οθόνης, ξεκινήστε με τις προτάσεις σας, να παίρνω ιδέες. :thumbsup:
    (Ξέρω, μία σαν του Shredder).

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

http://www.skroutz.gr/s/4074480/NZXT-Phantom-USB-3-0.html

Γύρω στον Σεπτέμβρη έχω προγραμματίσει νέο Desktop. Για κουτί κοιτάω κάτι σε ΝΖΧΤ ή TT και γω.

Oθόνες:
    http://www.skroutz.gr/s/4533892/Dell-Ultra-HD-P2815Q.html
    :P

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 160 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close