Build Log: Frappenstein

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 160 total)
  • Author
    PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3150
    Been thanked: 95 times
    Grmadness wrote:
    Καλημερούδια!!!
    Αυτό, συν το γεγονός πως δεν έχω ΠΕ να δημιουργεί μαύρες τρύπες στην τσέπη αδελφέ. :P

Έχεις περίεργους τύπους με ΠΕ που κερνάς μπύρες αβέρτα όμως ;)

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Στηρίζω λαρζές Φραπέ. Προσοχή μόνο, πέρα από την αγνή χαρά των overkill components, δώσε βάση στο value for money χαρακτήρα (κάτι που ισχύει ακόμη και για “πολυτελή” κομμάτια και εξαρτήματα). Δηλαδή μην πάρεις τώρα 3 4Κ μόνιτορ επειδή απλά μπορείς, καθώς στη γωνία έχουμε το virtual reality όνειρο και όλα αυτά τα πανέμορφα sex games να μας έρχονται. Αυτόματα δηλαδή, τα monitor πάνε περίπατο.

Τα χρήματα που θα μείνουν στην άκρη, κράτα τα για γουίσκια και γλυκά αλογάκια :D

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13551
    Been thanked: 654 times

Εγώ θα πρότεινα να μην πήγαινε σε άκρως ultra καταστάσεις αλλά σε ένα ελάχιστο σκαλοπατάκι πιο κάτω για να πάρει πανέμορφα peripherals που θα τον κάνουν να νιώθει άρχοντας.

Γιατί έχει άλλη χάρη να σερφάρεις στο youtube με Blue Cherry MX Mechanical Keyboard. :silly:

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

@ Pain

Αδελφέ, μόνο περίεργους τύπους κερνάω. Αν διαθέτουν και ΠΕ, από την μια είναι αρκετά περίεργες για να αξίζουν κέρασμα, από την άλλη, your problem. :trollface:

@Borracho

Το monitor σκέφτομαι να είναι ένα και τεράστιο. Αλλά πρέπει να ακουστούν όλες οι απόψεις. Όσο για το value for money, το σκέφτεσαι όταν μπαίνεις στην διαδικασία “Θέλω αυτό, επειδή είναι η χαρά της ζωής”;

42, the answer to everything

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4007
    Been thanked: 353 times
    Grmadness wrote:
    Fury X αλλά θα χρειαστώ απόψεις για το ποιά υλοποίηση να πάρω

Τελικά έχει νόημα η υλοποίηση στις Fury X? Όλες πάνω κάτω ίδιες δεν είναι;

Γενικά επειδή το σκέφτεσαι να περιμένεις, και η Nvidia και η AMD έχουν πει πως οι επόμενες ναυαρχίδες θα έχουν 16GB HBM2 VRAM. Και μάλλον θα είναι διαθέσιμες πριν καν βγουν οι Zen :whistle: .

Grmadness wrote:
    CoolerMaster Cosmos II (ακόμα και αυτό παίζει να έχει θέμα με τα ψυγεία, όντως αγαπητέ ccwr, θα το κοιτάξουμε αυτό)

Ρίξε μια ματιά στο Corsair Obsidian 900D, χωράει τα πάντα και τα κοάλα μαζί. Τώρα αν δε μπορείς να βολευτείς ούτε στο Cosmos II ούτε στο 900D, επόμενη λύση να μελετήσεις καλά τον κατάλογο της Lian Li, έχει μερικά κουτιά για πολύ ειδικές απαιτήσεις (και πολύ ειδικές τσέπες :( , αλλά το έχεις το budget.)

Grmadness wrote:

SteamOS FTW! :trollface:

Grmadness wrote:
    Monitor: 4Κ (οbviously), ένα ή πάμε για multi; Θέλω απόψεις. Αυτά προς το παρόν. :)

Εδώ με μπέρδεψες. Το 4Κ το κατάλαβα, αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν σκέφτεσαι να το Multi-monitor setup να βγάζει συνολικά περίπου 4Κ, ή θα είναι 4Κ το καθένα. Στην τελευταία περίπτωση, να ξέρεις πως Tri-SLI με Titan X δεν μπορεί να βγάλει καλά fps σε τριπλό 4Κ setup, γιατί ξεμένει από VRAM (σε GTA V και Battlefield 4 ήταν το test αν θυμάμαι καλά)

Προσωπικά αν ήταν να δώσω τόσα φράγκα, τελικά δεν θα πήγαινα καν σε 4K. Θα περίμενα να ξεμυτίσει αυτό το θηριάκι στην αγορά B) .

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672
    Been thanked: 0 times

χο χο χο Πολύ ωραίο αυτό που είπες, πολύ μ’άρεσε :thumbsup:

Είσαι αποφασισμένος δηλ να πάς σε Χ99? Καθόλου δε με χαλάει σαν σκέψη και φυσικά είναι μονόδρομος αφού θές να βάλεις 3 κάρτες ενώ άμα θές ντε και καλά να τις βάλεις και τα λεφτά τα υπολογίζεις λίγο, πάρε μια με PLX να έχεις και τα “bragging rights” πως τις τρέχεις και τις 3 x16 :worship:
    Μπορεί να χρειαστεί να χωσεις κανα SSD στις PCIex μην έχεις τέτοια τριβια προβλήματα βρε αδερφέ κλπ :blink:

Εγώ θα κινηθώ προς τη μεριά που στηρίζει ο βόρειος, όχι στα περιφεριακά όμως αλλά θέλω να φτιάξω ένα “silver-white” PC. Έριξε και ο Ιρενικος κάτι ωραίες φώτο από το πισάκι του και πολύ μ’άρεσε το ασπρουλί μέσα στα components.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Καλημέρες αδελφέ, μιλάω για 4Κ σύνολο, δεν σκοπεύω να αποδείξω πως το 3way SLI ή το CrossfireX είναι άχρηστα. :P

Καλώς τον σύντεκνο. :)

Εννοείς κάτι σαν αυτό;

• Οργανωμένος Νεολαίος

Πολύ ακριβές ρε φίλε. Αυτές κοίταζα.
    Σε τόσα λεφτά ποιό καλά να “φας” μια rampage v extreme και τουλάχιστον να χλιδιάσεις από το OC που θα μπορείς να κάνεις και να πάρεις επεξεργαστή με τουλαχιστον 40 γραμμές (5930 και απανω) και να εισαι στο x16 x16 x8. Παρεμφερή φράγκα πρέπει να κάνει και η X99 classified, στο 500άρικο.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Κοίτα, η αλήθεια είναι πως κοιτάζω προς 5960Χ μεριά, πάω για τρελή καφρίλα. Έχω πλήρη συναίσθηση του τι πάω να κάνω, και γουστάρω.

rikimarurikimaru
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 907
    Been thanked: 32 times

Να το παίξω η φωνή της λογικής μέσα στην καφρίλα; Πάρε ξερά ότι καλύτερο υπάρχει σε cpu. Αν κρίνεις ότι οι Zen θα είναι μεγάλο μπαμ ιδανικά περίμενε κιόλας. Αυτό είναι το κομμάτι που θα το “παντρευτείς” για περισσότερο από οτιδήποτε άλλο μέσα στο σύστημα. Από εκεί και πέρα μην ασχοληθείς να πετάξεις χρήματα σε τρίδιπλα sli και πάει λέγοντας. Δες τι θα σε ικανοποιήσει και στις ανάγκες που έχεις γιατί σε “τρώει” και το o/c αλλά από εκεί και πέρα παίξτο και λίγο noob αγοράζοντας απλά ότι καλύτερο υπάρχει χωρίς όμως να μπεις σε λεπτομέρειες που αν αρχίσεις να τις ψάχνεις μπορούν να σου εκτινάξουν το κόστος. Το point moy είναι ότι μία Fury X θα σου δώσει από μόνη της εξωτικά αποτελέσματα. Σε τοπ επίπεδο θα κρατήσει πόσο όμως 2-3 χρόνια; Με λίγα λόγια για αντιστοίχιση με πραγματικά παραδείγματα, αν έστηνα μηχάνημα το 2012 π.χ θα προτιμούσα να είχα μέσα μία 7970 και όταν έφτανε το 2015 να αγόραζα με τα ρέστα μία fury x παρά να είχα ένα μάλλον metrio crossfire και να έπρεπε να ξηλωθώ χοντρά και πάλι. B)

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3711
    Been thanked: 60 times

Aν πάει σε 4Κ, με τις κάρτες που υπάρχουν τώρα, θέλει SLI ή CF οπωσδήποτε. Καμιά εταιρεία δεν έχει GPU που να τρέχει τα πάντα σε 4Κ με όλα τα εφέ ενεργά με 60 fps.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Καμιά εταιρεία δεν έχει GPU που να τρέχει τα πάντα σε 4Κ με όλα τα εφέ ενεργά με 60 fps.

Ανάλογα το game. Το mad max πχ τρέχει νεράκι στην 980ti 4κ ultra.

Μέγα Φραπε, Πας για video surround χαΛαρά, νομίζω. 3 οθόνες και τα μυαλά στα κάγκελα. Έρχεται μεν το VR αλλά συζητάμε για διαφορετική εμπειρία. Σιγα μην μπορείς να κάθεσαι στο VR πάνω απο 2 ώρες(και αν). Με τις 3 οθόνες άλλο επίπεδο immersion, ειδικά για FPS, open world (βλέπε fallout 4 :P ) ή για racing.

Όσον αφορά τα ψυγεία απλά σκέψου να δώσεις 4χιλιάρικα και να μην βλέπετε απο το χάος με τους σωλήνες. Κρίμας θα ήταν. Πρέπει να το κοιτάς και να είναι σαν να κάνεις σεξ :silly:
    Αν πάρεις και το Cosmos II που λες, δεν ξέρω αν μπαίνουν τα ψυγεία καν. Θα χρειαστεί κάποια πατέντα λογικά. Εξαιτίας του διαχωριστικού από κάτω. Δηλαδή το ένα ψυγείο πάει στην εξάτμιση, το άλλο πάνω(αν δεν βάλεις hydro στο cpu) και το τρίτο;; θα το κολλήσεις(ναι με κόλλα ή διπλό αυτοκόλλητο-αφρό) ανάμεσα από το cage των δίσκων και τις κάρτες; Λογικά θα είσαι πιο άνετα με κάτι πιο modular σε tower, επειδή μάλλον χρειάζεσαι την ευελιξία με 3 hybrid κάρτες.

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3150
    Been thanked: 95 times
    ccwr wrote:
    Όσον αφορά τα ψυγεία απλά σκέψου να δώσεις 4χιλιάρικα και να μην βλέπετε απο το χάος με τους σωλήνες. Κρίμας θα ήταν. Πρέπει να το κοιτάς και να είναι σαν να κάνεις σεξ :silly:

Όπως το πάει, μάλλον θα κάνει sex και θα είναι σαν να το κοιτά.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Ανεξαρτήτως τι θα κάνεις με τις κάρτες, πιστευω πως ο επεξεργαστης πρεπει να μπεί στο νερό, αν όχι καστομια το καλυτερο ΑΙΟ τουλαχιστον. Νομιζω πως και με τον 5930 είσαι καλυμενος, αλλά πάλι 8 πυρηνες 16 θρεντ δεν είναι να μη τα γλυκοκοιτάζεις. Και θα κοιτας στα ματια τους επερχόμενους 2011-3 πλην του μεγαλου.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Ανεξαρτήτως τι θα κάνεις με τις κάρτες, πιστευω πως ο επεξεργαστης πρεπει να μπεί στο νερό, αν όχι καστομια το καλυτερο ΑΙΟ τουλαχιστον.

Πάντως καθαρά από προσωπική εμπειρία δεν είμαι εντυπωσιασμένος από τα AIO. Τουλάχιστον από το corsair H100i. Ωραίο το RGB led που αλλάζει χρώμα με την θερμοκρασία. Από επιδώσεις όμως… Ενδεικτικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια μετρήσιμη διαφορά(πάνω απο 1, 2C) από την coolermaster V8 με aftermarket ανεμιστήρα. (έχω βάλει και 4 ανεμιστήρες στο ψυγείο…)

Αν δεν είναι μόνο ποζεράδικο το ζητούμενο, νομίζω καλύτερα custom λούπα. ΑΝ και παίζει κάποια απο τα διάφορα AIO που κυκλοφορούν να είναι πολύ πιο αποτελεσματικά.

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 160 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close