Build Log: Frappenstein

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 160 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977
    Been thanked: 0 times

Ορίστε, ask and you shall receive σου λέει μετά. Πολλές Fury θέλει ο Φραπές, αμέσως να υλοιποιήσει η AMD :silly:

AMD Radeon R9 Fury X2 arrives in December

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672

Πάνω στην ώρα ήρθε,
    κάποιου είδους PLX είναι εμφανές πάνω στη πλακέτα (στη μέση χαμηλά) για να δώσει έμφαση στα λεγόμενα μας και να μαθαίνουμε παρέα ;)
    amd-radeon-fury-x2-card.jpg

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1418
    Been thanked: 66 times

Πες και κάτι παραπάνω να μορφωνόμαστε ρε George :P . Αυτό βοηθάει στη επικοινωνία των πυρήνων; Σα να ανεβάζει το πλήθος των διαύλων επικοινωνίας με διαχείριση των χρόνον αποστολής;

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672

Ειναι δυο πυρηνες που κάθονται σε μια PCIex θύρα x16 αρα έχουν προβλημα γιατι πρεπει να το μοιραστούν, λεπτομεριες πολλές δε ξέρω αλλά το τσιπ αυτό δρά σαν PCIex bridge controller και κανει και τους δυο πυρηνες στη καρτα να βλέπουν x16 bandwith, ίσως και να διαχειρίζεται δεδομενα για να το πιανει το bandwith, δε το ξέρω. Αυτό το PLX πρέπει να βρίσκεται σε διαφορετικό σημείο στην αλυσιδα του PCIex από τα PLX που είναι πάνω στις μητρικές αλλά το νοημα ειναι να δωσουν στις PCIex το πολυπόθητο x16 σε καταστάσεις >2 καρτες.
    Αμα το σκευτειτε μια “στοκ” μητρικη με ενα δυνατον επεξεργαστη (4790) με το μονο που μπορεις να κανεις SLI/CF ειναι x8/x8 ενω με 3 καρτες x8/x4/x4. Βέβαια τσιμπας και αλλες χ4 απο το τσιπσετ, αλλα το νοημα ειναι αυτό. 20 γραμμες έχεις.
    Καταλαβατε γιατι ειτε πρεπει να ξοδεψεις πολλα σε μητρική είτε σε επεξεργαστη με πολλες γραμμες (5820,5930 κλπ) που εχουν 40 γραμμες και μπορεις x16/x16/x8

edit: εκτός αν αλλάξει κάτι τα τσιπ αυτά θα γινουν διαδεδομενα όσο εμφανίζονται συσκευες που χρησιμοποιούν το PCIex διαυλο, σκληροί δισκοι έρχονται στο νου γρήγορα και θα “καταναλωνουν” και αυτοι γραμμές pciex

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Γενναίο update

Αγοράστηκε η μητρική, φωτό την άλλη εβδομάδα που θα την παραλάβω
    ASUS Rampage V Extreme

Ψύξη αποφάσισα την
    EK-XLC PREDATOR 240

RAM
    Ripjaws V 2400MHz (2 kit των 2χ8 GB έκαστο)

Case
    Αυτή την στιγμή είμαι μεταξύ CM Cosmos II και NZXT Phantom 820, χρειάζομαι απόψεις. :)

SSD
    Σκέφτομαι 4χ Samsung 850 EVO 500GB, χρειάζομαι απόψεις. Τα 2 ΤΒ είναι το min.

Edit

Το σύστημα χτίζεται με σκοπό να χτυπάει στα ίσια τις next gen κονσόλες όπως αντιλαμβάνεστε. Και εδώ αρπάζω την ευκαιρία και ζητάω από τους αγαπητούς Μποράτσο και devilride να με βοηθήσουν με το unboxing της Fury X.

42, the answer to everything

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3996
    Been thanked: 344 times
    Grmadness wrote:
    Case
    Αυτή την στιγμή είμαι μεταξύ CM Cosmos II και NZXT Phantom 820, χρειάζομαι απόψεις. :)

Το Phantom επειδή μου αρέσει παραπάνω το σουλούπι του :P .

Grmadness wrote:
    SSD
    Σκέφτομαι 4χ Samsung 850 EVO 500GB, χρειάζομαι απόψεις. Τα 2 ΤΒ είναι το min.

Όχι. Για βασικό θα βάλεις ένα τέτοιο, και μετά ανάλογα με το budget ή θα πάρεις 2 850Evo από 1ΤΒ έκαστος, ή ένα 2ΤΒ. Και μην ακούσω αηδίες για κόστος και τέτοια, η Τέχνη θέλει θυσίες.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ή μπορώ να πάω για τον Samsung SM951 512 Gb, αφού το Μ.2 υποστηρίζεται από την μητρική (άργησα να απαντήσω γιατί το έψαχνα). :)

JonIrenicusJonIrenicus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7040
    Been thanked: 181 times

Για κουτι, θα επαιρνα το cosmos, αλλα αυτο ειναι εντελως με βαση το γουστο.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3706
    Been thanked: 56 times

Προσωπική προτίμηση είναι το Phanteks Enthoo Primo. Πιο φτηνό από Cosmos II και Phantom, φίλτρα παντού, παίρνει πολύ πράμα από υδρόψυξη, και έχει και fan hub. Ας πει και ο Solaufein για το κατά πόσο τον βόλεψε για το δικό του σύστημα. Από την άλλη, το Primo έχει λιγότερο επιθετικό design, πράγμα που εμένα μου αρέσει ( sleeper FTW ) αλλά αν θυμάμαι καλά, εσύ το θες πιο φαντεζί το κουτί. Πάντως το Cosmos στα 390€, είναι πολύ τσουχτερό.

Η μητρική είναι η έκδοση με το USB 3.1;

Ο παλαιός με κάλυψε όσον αφορά τους δίσκους. PCIe 750 SSD στα 400 GB, για λειτουργικό, προγράμματα, παιχνίδια, και αν θες για κάποιο λόγο πολύ γρήγορη αποθήκη, Sata SSD. Σημειωτέων ότι το stripping σημαίνει απώλεια δεδομένων όταν τα φτύσει ο ένας από τους 2 δίσκους. Αν όμως θες γρήγορη αποθήκη, γιατί πχ θες να κάνεις gameplay capture, είναι ίσως η καλύτερη λύση. Το να πας σε RAID 5 με Caviar Black, πως το βλέπεις σαν ιδέα;

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Σε αυτό το σύστημα οι HDD δεν θα μπούνε. :)

Η μητρική ναι, είναι με το USB 3.1.

Ναι, το κουτί το θέλω “επιθετικό”. Το έχω δει το Primo, αλλά ενώ με καλύπτει σε όλα, δεν μπορώ να το βλέπω. Θα μπερδεύομαι και θα ψάχνω να βρώ τις μπύρες εκεί μέσα. :P

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3706
    Been thanked: 56 times

Εγώ από την άλλη σκέφτομαι ότι θυμίζει τον Μονόλιθο από το 2001 – Η Οδύσσεια του διαστήματος :P

Η μητρική υποστηρίζει TRIM σε RAID, και ναι, σε τι είδους; 0,1, 0+1, 5;

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Good read

Υποστηρίζει RAID 0, 1, 5, 10.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Λοιπόν, παίδες, here’s the deal

Εσείς αν είχατε επιλέξει PSU το AX 1500i, και βλέπατε το Super Flower Leadex 1600 Platinum στα 300 euro, ποιό θα παίρνατε;

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5821
    Been thanked: 8 times

To δεύτερο. Δε το έχεις αγοράσει ήδη το ΑΧ, έτσι;

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Kαι εγώ σε αυτή την τιμή δεν μπορώ να το προσπεράσω. Αύριο πρωί πάω να το χτυπήσω παρέα με την RAM :spiteful:

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 160 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close