Carmageddon : Reincarnation

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 238 total)
  • Author
    Epitaph
    Member

Τι νομίζατε ρε λαμόγια?
    Δεν θα κανα θρεντ για την παιχνιδάρα εδώ? ΧΑ!

Λοιπόν έχουμε και λέμε για όσους δεν ξέρουν.

Τo Carmageddon ήταν ιδέα 2 τύπων από το Isle of Wight της Αγγλίας και ο βασικός λόγος που φτιάξανε την εταιρεία Stainless Games. Το demo του παιχνιδιού (της πρώιμης μορφής αυτού καλύτερα), τους έδωσε συμβόλαιο με τον διανομέα SCI (Sales Curve Interactive) και το 97 βγήκε το πρώτο Carmageddon.
    Αιματηρός εξομοιωτής διεφθαρμένων αγώνων ταχύτητας σε πόλεις, βιομηχανικές περιοχές, παραλίες, χιονοδρομικά κέντρα και ότι γουστάρει η ψυχούλα σας.
    Επίσης πάταγες ανθρώπους, αλλά δεν σου προκαλούσε αηδία ή εμετό, αλλά ευχαρίστηση χωρίς να γίνεσαι τέρας (cough gouxh).
    Σκοπός σου ήταν είτε να πατήσεις όλους τους ανθρώπους/ζώα/πόρνες/φαρισσαίους της εκάστοτε πίστας, είτε να ΤΣΑΚΙΣΕΙΣ τους εχθρούς σου (τα υπόλοιπα αμάξια). Βέβαια άμα ήσουν ξενέρωτος μπορούσες να τερματίσεις και κανονικά με Checkpoints.
    Επίσης δύο στοιχεία ή μάλλον ΤΡΙΑ στοιχεία που το διαφοροποιούσαν ήταν ότι είχε απίστευτο σύστημα ζημιών (όσον αφορά τα αυτοκίνητα), ρεαλιστικότατα (για την εποχή) physics και Powerups που έκανα πολύ πιο διασκεδαστικό το gameplay.

Ενδεικτικά να αναφέρω το αγαπημένο μου powerup απ το πρώτο παιχνίδι. To Harvester :

-Eδώ έπρεπε να μπει Youtube Link,αλλά δεν βρήκα αντίστοιχο βίντεο για το Πάουεραπ. ΝΑΙ, ΤΟΣΟ underground και ψαγμένο παιχνίδι είναι 😆 )

Μετά βγήκε το Carmageddon 2 από την ίδια εταιρεία πάλι, και για να σας τα πολυλογήσω αργότερα βγήκε και το Carmageddon TDR 2000 από την Torus Games επειδή SCI και Stainless ήρθαν σε ρήξη.

Οποιοδήποτε Carmageddon Project είχε μπει στον πάγο για 11 χρόνια μέχρι που η Stainless Games ξαναπήρε τα δικαιώματα του παιχνιδιού από την Square Enix (η οποία είχε αγοράσει την SCI αν θυμάμαι καλά) και άρχισε πάλι να αναπτύσσει ένα νέο Carmageddon.
    Τον Μάιο του 2012 έκανε Kickstarter για να αρχίσει πιο εντατικά την δουλειά πάνω στο παιχνίδι το οποίο ήταν επιτυΧΕΣΤΑτο και ακολούθησαν βίντεο και blogs από τις ομάδες ανάπτυξης.

Υποτίθεται το παιχνίδι θα ναι έτοιμο μέσα στο 2013 και θα ακολουθήσουν και εδώ posts από μένα πάνω στο νέο παιχνίδι του ΘΕΙΚΟΥ αυτού Franchise. Σε λογικό επίπεδο βέβαια και οχι SHREDDing.
    Αύριο θα καλοπιστεί το ποστ αυτό με φωτογραφίες τσακισμένων αμαξιώνε και με ξανθιές ιερόδουλες με stockings τεμαχισμένες από τανκξς.

Εdit : πως κάνω Thank You στον ευατό μου?

Admiral
    Admin

Εννοείται πως είμαι backer του Reincarnation και περιμένω με ανυπομονησία B) Όποιος δεν έχει παίξει Carmageddon δεν ξέρει τι χάνει, ένα από τα πιο διασκεδαστικά και κάφρικα racing που έχουν βγει. Βασικά είναι το απόλυτο racing game για όσους βαριούνται αυτό το είδος παιχνιδιών :)

rasko

συμφωνω admiral και epitaph οτι τα carmageddon ηταν παιχνιδαρες (ειδικα το 2). αλλα αυτο δεν μου πολυγεμιζει το ματι, ποιο πολυ για carmageddon mummification μου κανει παρα reincarnation

Admiral
    Admin

Λες να μας φάνε τα λεφτά και να βγάλουν πατάτα; :) Ελπίζω πως δεν θα γίνει έτσι!

Epitaph
    Member

Όντως το βίντεο που είχανε ποστάρει δεν ήταν και τίποτα απίστευτο και προσωπικά η ατμόσφαιρα του δεν μου εβγαζε αυτό το περίπου-sci-fi που έβγαζε το πρώτο (σε μερικές πίστες).
    Αλλά τα καλά νέα είναι ότι αυτό το βίντεο βγήκε πριν 6 μήνες. Βασικά το κυκλοφορήσανε τότε, ίσως έιναι πιο παλιά captured. Και ξέρω ότι η estimated κυκλοφορία ήταν για Φεβρουάριο 2013, αλλά αν είναι να το κάνουν ΠΟΛΥ πιο γαμάτο εγώ μπορώ να περιμένω και ένα χρόνο. Και οι ίδιοι είχανε πει ότι το βίντεο ήτανε πίσω σχετικά με αυτά που έχουν φτιάξει.
    Τώρα για τις φώτογραφίες που χουνε ποστάρει, δεν μπορείς να κρίνεις αντικειμενικά, αλλά πιστεύω ότι αγγίζουν περισσότερο την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού απ’ ότι το βίντεο.

Έχουμε και Beta (λογικά μέσα στο Χειμώνα)! Θα ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΜΕ.

Τι να λεμε τωρα για αυτην την παιχνιδαρα.Βια χωρις να σε επηρεαζει σε βαθμο που να θες να σκοτωσεις τους γυρο σου.

Admiral
    Admin

Θυμάστε τι πανικός είχε γίνει τότε με το παιχνίδι; Ακόμα και στα ελληνικά κανάλια είχε γίνει θέμα με τη βία του παιχνιδιού. Σήμερα τα περισσότερα games έχουν τριπλάσια βία και τα media τα θυμούνται μόνο όταν υπάρξει κάποιο τραγικό γεγονός. Άλλες εποχές πλέον.

AdhanAdhan
    Little Smurf

Καλά τότε τα μέσα είχαν περιλάβει εκτός από το Carmageddon και το Diablo. Κρίμα που δεν προλάβανε και το Manhunt lol! Ωραία πράγματα…

Wind and stone, I search my heart and find...

HellionHellion
    Admin

Ήταν οι ωραίες εποχές που οι ειδήσεις έκαναν ρεπορτάζ για τα “υπερβίαια GTA που διαφθείρουν τα παιδιά μας”, και μετά όταν κυκλοφορούσε το Dance with the Devil το μπιτάκι έκανε η Στεφανίδου ολομεσήμερες έκτατες 4ωρες εκπομπές με θέμα “μουσική και Σατανισμός” με background το A Real Dead One των Iron Maiden. Οι αθώες εποχές που ο αποχαυνωμένος κόσμος δεν είχε με τι να ασχοληθεί και πήγαινε να δαιμονοποιήσει τα games και την μουσική.

Τώρα απλά δαιμονοποιούμε την Μέρκελ. Δεν έχει τόση πλάκα.

soad667soad667
    Member

Ένα χαμόγελο ικανοποίησης όταν είδα το thread, η ισσοροπία αποκαταστάθηκε.

Ελπίζω πραγματικά να αποδειχτεί διαμάντι, αν και είμαι συγκρατημένος για την ώρα. Όσο για τα κανάλια τότε, δεν θα ξεχάσω ποτέ το… αίσθημα τρόμου που μιλούσαν για απαγόρευση του game κτλ ενώ είχα το κουτί στα χέρια μου. Ευαγγελάτος για πάντα.

StamatimenosStamatimenos
    Member

Α, τα θυμάμαι, ναι. Το είχε δείξει στον ΑΝΤ1 συγκεκριμένα και εκείνο το δελτίο ειδήσεων ήταν ο λόγος που ήθελα τόσο να παίξω εκείνο το παιχνίδι. Και δεν έδειξαν καν την κανονική έκδοση του παιχνιδιού, με τους ανθρώπους, αλλά έδειξαν εκείνη που πατάς zombie. 😆

Epitaph
    Member

Ντάξει τώρα μπορούμε να γελαμε με αυτά (και οι μυημένοι πάλι γελάγαν από μέσα τους και τότε που τα παίζαν αυτά τα ρεπορτάζ), αλλά η αλήθεια είναι ότι ξέρω τουλάχιστον μία περίπτωση όπου αυτά τα ρεπορτάζ επέδρασαν και σε μη λοβοτομημένους ανήλικους.
    Έπαιζα 2 χρόνια Carmageddon/Splat Pack/2 και σε μια συγκέντρωση είχε έρθει τα ξαδέρφια. Οπότε όπως καθόμασταν στον υπολογιστή χώνω πούστικα θέμα για το Carmageddon 2 (ΤΟ ΠΙΟ ΓΑΜΑΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ) και οι αντιδράσεις που είδα από μια ΞΑΔΕΡΦΗ (Boss_time/Ηελλιον/Μποράτσο σας κάνω κονέ αν θέλετε), ήταν αρνητικές. Αφού το παιξε όμως έπαθε χοντρή πλάκα.

Πως μας καθοδηγούν φίλε. :/ :

Maverick StrangeMaverick Strange
    Member

Εδώ κάνανε ρεπορτάζ για τα πόκεμον που είχαν κουλοχέρηδες, αυτό θα άφηναν?

Admiral
    Admin

Το Carmageddon έβριθε καφρίλας ήδη από την εποχή που βγήκε. Αναρωτιέμαι τι θα δούμε στο νέο παιχνίδι, τώρα που ο gaming κόσμος είναι πιο εξοικειωμένος με τη βία και δεν υπάρχει publisher για να τραβά τα γκέμια. Προβλέπω πολύ γέλιο!

AdhanAdhan
    Little Smurf
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 238 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

We are LIVE! Click to view!
Currently offline :(
Close
Close