Comic fans assemble!

Viewing 15 posts - 256 through 270 (of 305 total)
  • Author
    Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 90 times

Μιλούσαμε με εναν φίλο για κόμικ με βυζγιά και κώλους και θυμήθηκα το 9 που μου το δίνανε για μικυ μάου κι εγώ βαρούσα το τρομπόνι μου. Πάντως πέρα από μονάρα ήτο και επικό το κόμικ. Στο μυαλό μου έχει μείνει ως ο θηλυκός κόναν.

Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 35 times

ολόκληρη ορχήστρα εισαι ρε χρονό, παναθεμά σε.

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 90 times

Όχι αλήθεια, στη φιλαρμονική έπαιζα χάλκινα κι επδιή συνήθως δεν υπήρχε άλλος για τρομπόνι το δίνανε σε μένα. Αλλά με τη Φάλκα περνούσαμε ωραία. Αν δεν την βιάζαν κάτι ποντικάνθρωποι θα την είχα βασίλισσα

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 753
    Been thanked: 94 times
    NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13520
    Been thanked: 631 times

Πολύ σοβαρά quotes έχει αυτό το batman για το προνηπιακο target group του.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1388
    Been thanked: 0 times

Λοιπόν τους τελευταίους μήνες έχω διαβάσει πολλά και διάφορα.
    Καταρχάς βρήκα από φίλο μου κάποια Αστερίξ και αρκετά έχουν πολύ γέλιο.

Συνεχίζω ακόμα την προσπάθεια να βρω διάφορες ιστορίες ντίσνευ. Τα τελευταία αποκτήματά μου ήταν 3 τευχάκια των μεγάλων σίριαλ, οι ιστορίες της πλώρης, οι παρασκευές του γκούφυ και μία συλλογή του τζούνιορ. Όλες τις απόλαυσα και με το παραπάνω και τώρα ψάχνω να βρω και δυο τόμους του kingdom hearts που μου λείπουν, για να το διαβάσω κι αυτό ολοκληρωμένο!

Επίσης διάβασα τους τόμους της dc που έδινε το έθνος. Δεν ήμουν ποτέ μεγάλος φαν της, αλλά μπορώ να πω ότι τους περισσότερους τόμους τους ευχαριστήθηκα. Ο αγαπημένος μου είναι αυτός που περιέχει μια ιστορία 5-6 τευχών απ' το superman/batman του 2011 αν δεν κάνω λάθος…

Πήγα και στην comic-con φέτος (η οποία btw ήταν απίστευτη, παρακολούθησα πολλά event, γνώρισα αρκετό κόσμο και πέρασα υπέροχα αν και λόγω υποχρεώσεων της σχολής δεν έκανα όσα θα ήθελα) και αγοράσα διάφορα. Τα πιο καλά ήταν κάτι, παράξενου μεγέθους, τόμοι απ' τους τύπους της AddArt, οι δυο Σπάρτακοι και το 2ο κουπέ (το πρώτο δυστυχώς ήταν εξαντλήμενο από πριν και δεν το είχαν τα παιδιά), το omg zombies 2 του Στεφαδούρου, τον οποίο ήξερα και απ' τον devil horny man του devilhorns του Μποράτσου και ο οποίος είναι μορφή και ό,τι έχω διαβάσει δικό του μου αρέσει πολύ και τέλος το Elysium Online του Κυριαζή που για μένα είναι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει σε ελληνικό κόμικ τα τελευταία χρόνια (δεν έχω διαβάσει και πολλά, αλλά λεπτομέριες  :P)! Αα ναι και έναν Dalek-κουμπαρά που μιλάει ο οποίος μαμάει!  :D

Στα μελλοντικά σχέδια έχω τους τόμους της μεγάλης βιβλιοθήκης του ντίσνευ που δίνει πάλι φέτος η καθημερινή και θα τραβήξουν όλο το καλοκαίρι λογικά, έναν τόμο του δέκατου Doctor Who, το house of m και το mercenary sea της image που είχα αγοράσει κάποιες στιγμές παλιότερα και έχουν μείνει στο backlog (ναι, και εδώ έχω τέτοιο  :P) και ό,τι άλλο προκύψει!

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3525
    Been thanked: 250 times

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-36731596?ocid=socialflow_twitter

:facepalm: :facepalm: :facepalm:

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Μόλις τέλειωσα κι άλλα δυο κομιξ.
    Το Marvel 1602, για το οποίο ήμουν αρκετά σκεπτικός στην αρχή λόγω της εποχής που διαδροματίζεται, αλλά τελικά μου άρεσε πάρα πολύ και η ιστορία και τα σκίτσα του! Έχει διαβάσει κανείς τις συνέχειές του? Γιατί λίγο που τα έψαξα διάβασα μέτρια σχόλια.

Και τον πρώτο τόμο του 10ου Doctor Who, το Revolutions of Terror, που επίσης μου άρεσε πάρα πολύ και σίγουρα θα πάρω και τις συνέχειες του.

Τώρα ξεκίνησα λίγο το The Mercenary Sea και με έχει ψιλοξενίσει το σκίτσο (που δεν έχει καμία σχέση με την λεπτομέρια των σκίτσων σε όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα), αλλά λογικά θα το συνηθίσω στην πορεία.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Νταμπλ ποστ γιατί τελείωσα το The Mercenary Sea. Οκ, τελικά δεν το συνήθισα και πολύ το σκίτσο του όπως πίστευα εξαρχής, αλλά η ιστορία αξίζει. Το κακό όμως απ' ό,τι είδα είναι ότι ουσιαστικά την άφησαν στη μέση κι ένας θεός ξέρει αν θα την ξαναπιάσουν ποτέ. Κρίμα, γιατί είχε ένα πολύ ωραίο twist στο τέλος και η συνέχεια πιστεύω θα είχε πολύ ενδιαφέρον.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5294
    Been thanked: 497 times

Τέλειωσα το Fables!!
    Μου πήρε κοντά στα 3 χρόνια η ανάγνωση όλης της σειράς, κυρίως γιατί το διάβαζα σε νεκρούς χρόνους (στάσεις λεωφορείου, μετρό κλπ) αλλά και επειδή δεν το βιαζόμουν. Εξαίρεση τα τελευταία τεύχη που τα διάβασα πολύ γρήγορα γιατί ήθελα να μάθω τι θα γίνει. Μου άρεσε η κλιμάκωση αλλά όχι τόσο η κατάληξη. Ευτυχώς μετά το τέλος έχει και πρόσθετα τέλη με περαιτέρω κατάληξη των χαρακτήρων. Συνολικά είναι εξαιρετική σειρά και την προτείνω σε όλους. Καλογραμμένη, οι χαρακτήρες έχουν εξέλιξη και κάποια storylines ξαφνιάζουν. Στο μυαλό μου έρχεται το ανατριχιαστικό “Cubs in Toyland”. Ο τελευταίος τόμος έχει επιμεληθεί με μεράκι και δίνει τον κατάλληλο αποχαιρετισμό στα 177 Fables που κοσμούν το τριπλό εξώφυλλο.

Kingdoms rose and fell :salute: 

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13520
    Been thanked: 631 times

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Βάσσια, για το Logicomix παρεπιπτόντως. Κόσμημα στη βιβλιοθήκη και ιστορία/μελέτη με μεγάλο προβληματισμό και έντονα ερεθίσματα για σκέψη. Η Βάσσια το συστήνει ανεπιφύλακτα.

maladroidmaladroid
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 496
    Been thanked: 35 times

Ο Αη-Βασίλης μου έφερε φέτος το Blacksad: A Silent Hell (a.k.a Vol.4). To προτείνω ανεπιφύλακτα.

Θέλω να πιστεύω ότι οι περιπέτειες του σκληροτράχηλου γατο-ντετέκτιβ δεν χρειάζονται συστάσεις αλλά όποιος δεν έχει ασχοληθεί ακόμα, μπορεί να ξεκινήσει με την hardcover έκδοση των τριών πρώτων ιστοριών που πουλάει το Amazon. Φανταστικό art, ευχάριστες νουάρ υποθέσεις με άφθονα λατρεμένα κλισέ, και φυσικά τα απαραίτητα σχόλια και παραλληλισμοί με την κοινωνία μας.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Μετά από αρκετό καιρό βρήκα τους δυο τόμους που μου έλειπαν για να ολοκληρώσω το  Kingdom Hearts και τη συνέχειά του, την Αλυσίδα των Αναμνήσεων.
    Η πρώτη σειρά ήταν εξαιρετική, η ιστορία καλογραμμένη και το σχέδιο μου άρεσε πολύ! Η συνέχεια, μου φάνηκε λίγο μπερδεμένη σεναριακά, αλλά το σχέδιο ήταν εξίσου ωραία σχεδιασμένο!

Maverick StrangeMaverick Strange
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1481
    Been thanked: 31 times

Μετά από αρκετό καιρό βρήκα τους δυο τόμους που μου έλειπαν για να ολοκληρώσω το  Kingdom Hearts και τη συνέχειά του, την Αλυσίδα των Αναμνήσεων.
    Η πρώτη σειρά ήταν εξαιρετική, η ιστορία καλογραμμένη και το σχέδιο μου άρεσε πολύ! Η συνέχεια, μου φάνηκε λίγο μπερδεμένη σεναριακά, αλλά το σχέδιο ήταν εξίσου ωραία σχεδιασμένο!

Like the games.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Like the games.

Δεν τα έχω παίξει. Να υποθέσω δεν υπάρχουν για pc, έτσι?

Viewing 15 posts - 256 through 270 (of 305 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close