Comic fans assemble!

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 305 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977
    Been thanked: 0 times

Βασικά, εγώ το βλέπω το θέμα λίγο συναισθηματικά γιατί είμαι συλλέκτης από μικρό παιδί και ό,τι κόμικ έχω το φυλάω σαν τα μάτια μου και τα προσέχω πολύ. Στα Public είτε κρατάν βιβλίο, είτε κρατάνε κόμικ είτε ένα λούτρινο κουκλάκι τους είναι το ίδιο. Γι’ αυτούς είναι εμπόρευμα. Για μένα όμως είναι κόμικς. Δεν μπορείς να τα χαλάς, να τα τσαλακώνεις, να τους κολλάς πάνω τους στίκερς λες και είναι οδοντόκρεμες σε σούπερ μάρκετ. Δεν ξέρω να με πιάνετε…

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 581

Στο θέμα των στίκερς σε πιανω, δυστυχώς… Η μεγαλύτερη ζημια σε τέτοιο θέμα μου έχει γίνει κυρίως σε CD…

• Οργανωμένος Νεολαίος
    andrikos_of_steel wrote:
    Στο θέμα των στίκερς σε πιανω, δυστυχώς… Η μεγαλύτερη ζημια σε τέτοιο θέμα μου έχει γίνει κυρίως σε CD…

Άλλο κακό και εκεί… Αγόραζες ένα cd και το είχανε σταυρωτά τυλιγμένο με σελοτέιπ και με εκείνη την ασημένια λαλακία για την ασφάλεια… Ξεφτίλα κ η θήκη… Πονεμένη ιστορία. Γι αυτό προτείνω να αγοράζει ο κόσμος από εξειδικευμένα μαγαζιά. Αυτοί νιώθουν περισσότερο.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1426
    Adhan wrote:
    Alucard wrote:
    Ασελγούν πάνω στα κόμικ λες και είναι εφημερίδες περσινές… Φτου…
    Τι εννοείς, πουλάνε μούφες?

οχι εννοει οτι πολλες φορες τα βιαζουν….μπορει να βρεις το κομικ που ηθελες με σκισμενο εφωγυλλο ή με καμια μουτζουρα απο στυλο μεσα πραγματα που στους κυκλους μας αποτελουν ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΣΕΒΙΑ!!!

@steel_havoc για το κοινο που στοχευαν η περιπετεια και ο μπλεκ ηταν μια χαρα
    @Andrikos ε υπαρχουν και αυτοι που το αυτοκλλητακι των public δε το βγαζουν ολοκληρο και αφηνει σημαδι στο κομικ :P
    @alucard ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ!!!!!
    @defex εγω που εχω μεινει στο flashpoint θα ηθελες να με ενημερωσεις για το reboot της DC;
    @sandwraith σκεφτηκες ποτε απο τον κοσμο των παπιων (ο οποιος ιερος και οσιος δε λεω) να μεταβεις στα δυτικα;;
    @nerdy alhths διαβαζεις κομικ φιλε;;; γιατι αν οχι δεν νομιζω οτι καταλαβαινεις τη χαρα ενος συλλεκτη οταν παιρνει στα χερια του ενα παλιο τευχος.Δε λεω οτ ιαξια δινει το οτι γραφει πανω “συλλεκτικο” αλλα δε μπορεις να τα ισοπεδωνεις ολα
    @Alucard τι σε χαλασε τοσο απο τη marvel (οπως ειπα το continuinity δεν ειναι ευκολο να το ακολουθησεις) ακουσα οτι σκοτωσαν τον peter (το spiderman μετα το civil war καλο ητανε) αλλα με τους υπολοιπους τι παιζει;

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6

Aυτο το καιρο… (οχι,λαθος αυτο τον καιρο διαβαζω Ενοχικο σε 600 απολαυστικες σελιδες ελεω εξεταστικης-)
    Πριν 2 μηνες διαβαζα μανιωδως fables, ι επαληθευα για 100η φορα οτι ο Καρλ Μπαρκς ειναι ο,τι καλυτερο εχει συμβει στον κοσμο των παπιων…Εδω και 2 χρονια ακολουθω the walking dead τελος.

• Οργανωμένος Νεολαίος

@ Κέρβερε, στη μία γράφεις alucard και στην άλλη Alucard. Γιατί; (Νομίζω το τρόλινγκ μεταξύ μας μου αρέσει πολύ, χοχοχο )

Απλά, ότι και αν προσπάθησα να διαβάσω είναι κουρασμένες ιδέες και οι σκιτσογράφοι είναι ο ένας πιο χάλια από τον άλλο. Νταξ, δεν τα εξέτασα και όλα. Αλλά φτάσανε να σκοτώσουν και τον Parker, μόνο και μόνο για να πουλήσουν τώρα και να τον αναστήσουν αργότερα ( να μου το θυμηθείς) . Προσπαθούν να κάνουν ένα reboot αλλά και αυτό χάλια το κάνουν. Για μένα atm, Marvel για TPB (υπάρχουν πολλές υπέροχες ιστορίες που ήμουν αγέννητος για να έχω διαβάσει) και DC/Image/ WS για επικαιρότητα (έχουν πολύ ωραίες ιδέες και δίνουν λεφτά σε ωραίους δημιουργούς, όχι σαν τη Marvel που τα έριξε όλα για ταινίες και αφήνει τα κόμιξ…)

Ελπίζω να σε κάλυψα :P Κυριώς κοιτάω το σκίτσο και μετά την ιστορία πάντως, οπότε συμβουλεύσου και κάποιον άλλο που ασχολείται περισσότερο με σενάριο.

Υ.Γ. Δεν ξέρω πόσοι έχετε FB, αλλά υπάρχει μια σελίδα που λέγεται Cosmic Realms και ανεβάζει κάθε μέρα διάφορα σχετικά με τα κόμιξ

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 28
    c3rberoz wrote:
    @defex εγω που εχω μεινει στο flashpoint θα ηθελες να με ενημερωσεις για το reboot της DC;

Δεν ξέρω αν υπάρχει σύνδεση του reboot με τα γεγονότα του flashpoint αφού δεν διάβαζα καθόλου dc τότε. Νομίζω πάντως πως ότι κάνανε έγινε κυρίως για να γίνουν πιο προσβάσιμοι οι ήρωες σε νέο κοινό. Πάντως όπως έγραψα και παραπάνω υπάρχουν αρκετές ενδιαφέροντες σειρές.

In other news,
    Όσοι γουστάρετε τα παράξενα δείτε το Saga του Brian K. Vaughan (Y: The Last Man) και της Fiona Staples. Μοιάζει με Star Wars, έχει δράμα, action, τρομερό artwork και πολλές φορές θα μείνετε με το συναίσθημα “τι στο καλό διάβασα/είδα μόλις τώρα” :P. Δείτε λίγο από το artwork και θα με θυμηθείτε.

Edit: Διαβάζω αυτό τον καιρό το The Dark Knight Returns του Miller. Είναι τρομερό. Ειδικά από την μέση και μετά. Νομίζω ότι μπαίνει στο top five μου άνετα.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1426

@Alucard/alucard παρακαλω οταν κανεις τετοιες δηλωσεις τα χερια να ειναι πανω απο το παπλωμα
    Λες να αναστησουν το παρκερ με κανα σαχλο τροπο οπως αναστηθηκε ο harry osborne;;;

@defex οποτε δεν ξερεις να μου πεις εν περιληψει τα γεγονοτα;Επισης κοιταξα το saga και ο πρωταγωνιστης εχει κερατα τραγου :blink: daphuq

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 581

Defex, το Dark Knight Returns είναι από τους λόγους που αποφασισα να ασχοληθώ με comics. Διαβασε στο καπακι και Batman: Year One, να εισαι κομπλέ :)

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13530
    Been thanked: 640 times

Γενικά προτιμώ όριμα comics και ιστορίες που δεν το τραβάνε από τα μαλλιά. Για αυτό το υπερηρωικό πλέον το έχω βαρεθεί πλήρως. Ειδικά η Marvel με εξαίρεση ορισμένα arcs είναι απλώς απάλευτη και γύρισε σε κίνηση αλά-new52-DC με reboot σε μερικά.

Από το New 52 reboot είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για τις συλλογές που μαζεύω (βασικά τα Batman εκτός από τα spinoff, Swamp Thing και Justice League), με εξαίρεση το κατάπτυστο πρώτο χρόνο του The Dark Knight όπου σενάριο-σκίτσο είχε ο Finch και απλώς τα έκανε μαντάρα. Στο New 52 ό,τι έχει πιάσει ο Scott Snyder είναι χρυσός. Batman – Court of Owls, Swamp Thing είναι απίστευτα στημένα. Επίσης πολύ δυνατό είναι και το Justice League το οποίο περιέχει και bonus υλικό τον Captain Marvel.

Andrike το Before Watchmen έχει τα highs and lows του όπως λένε. Γράφουν πολύ ηχηρά ονόματα σε αυτούς με εξίσου δυνατά ονόματα στο σκίτσο. Σε γενικές γραμμές δεν είναι η “δύσκολη”-περιεκτική γραφή του Moore, αλλά σίγουρα στο σύνολό της είναι μία πάρα πολύ δυνατή limited, η οποία πιστεύω ότι θα αποκτήσει μεγάλη αξία αργότερα (το καλό που της θέλω είναι πανάκριβα τα τεύχη). Σιγουρα είναι μία συλλογή που θα μοσχοπουλήσει σε trade paperback και θα το αξίζει.

Γενικά η συλλογή μου αποτελείται κυρίως από:
    Alan Moore – From Hell, Watchmen, V for Vendetta, League of Extraordinary Gentlemen (όλα)
    Blacksad —> επιτέλους βγήκε και η τέταρτη ιστορία στα αγγλικά
    100 Bullets, Scalped, Northlanders, War Stories Vol.1+2 από Vertigo
    Sin City
    Τα περισσότερα γνωστά trades του Batman.
    Mouse Guard
    X-Men, Age of Apocalypse και το Thor Tales of Asgard από Marvel
    και ίσως την καλύτερη ιστορία που έχει γραφτεί στην ένατη τέχνη – Lone Wolf and Cub

Προτιμώ DC-Vertigo κυρίως γιατί έχει περισσότερο ώριμα σενάρια (τα Batman είναι περισσότερο mystery παρά υπερηρωικά), και επειδή είναι πολύ φθηνότερη ως εταιρεία από την Marvel. Η Dark Horse είναι επίσης εξαιρετική αλλά πανάκριβη για αυτό την αποφεύγω (ψευτομποϋκοτάζ γιατί σταμάτησε στην μέση το εκπληκτικό Satsuma Gishiden). Η αρχή είχε γίνει με τη βελγική σχολή Asterix, Lucky Luke κτλ. όταν ήμουν 6 χρονών νιάναρο.

Κυρίως επειδή έχω το μικρόβιο του συλλέκτη προτιμώ τα περισσότερα comic να τα έχω σε trades εκτός από ιστορίες που απλώς θα τις διαβάσω χωρίς να καίγομαι να τις κρατήσω. Εκεί απλώς δουλεύει το CDisplay μέχρι να καεί (κάτι Green Lantern κτλ.). Ήδη το πορτοφόλι είναι άδειο δεν μπορεί κάποιος να αγοράσει και τα 15 τεύχη των Fables μαζί με άλλα τόσα spin-offs, amarite?

Sandwraith_Sandwraith_
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 495
    Been thanked: 5 times
    c3rberoz wrote:
    @sandwraith σκεφτηκες ποτε απο τον κοσμο των παπιων (ο οποιος ιερος και οσιος δε λεω) να μεταβεις στα δυτικα;;
    Σκέφτηκα αλλά με αποθάρρυνε η ιδέα οτι είναι πάρα πολλά που πρέπει να κάτσω να διαβάσω για να μπώ στο κλίμα των κομιξοειδή ηρώων καθώς οτι γνωρίζω για super-heroes το γνωρίζω μέσω του cinema και των games. Αν και αγαπώ αφάνταστα Βatman, Τhor, Χ-men και Daredevil δεν αξιώθηκα να αγοράσω ούτε ενα τεύχος τους.

Εδιτ: Ξέχασα να αναφέρω οτι τα μοναδικά δυτικά κόμιξ τα οποία εχω διαβάσει είναι και τα 2 kick-ass που είναι απλά γαμ**α :P . ( Γίνεται να αναφέρουμε και manga ή δεν; )

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 28
    c3rberoz wrote:
    @defex οποτε δεν ξερεις να μου πεις εν περιληψει τα γεγονοτα;Επισης κοιταξα το saga και ο πρωταγωνιστης εχει κερατα τραγου :blink: daphuq

Δεν υπάρχουν γεγονότα. Δεν συνεχίζεται η ιστορία (στα περισσότερα new 52 comics) από ότι γινόταν πριν το reboot. Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως υπάρχει και καλά δικαιολογία της έλευσης των new 52 τίτλων λόγω του flashpoint. Κατά τα άλλα η ιστορία στο batman ας πούμε ξεκινά κανονικά από την αρχή. Όσο για το Saga που να δεις μέσα τι γίνεται.

andrikos_of_steel wrote:
    Defex, το Dark Knight Returns είναι από τους λόγους που αποφασισα να ασχοληθώ με comics. Διαβασε στο καπακι και Batman: Year One, να εισαι κομπλέ :)
    Το έχω διαβάσει το year one όπως και το killing joke και είναι όλα ένα και ένα. Το earth one επίσης που είναι καινούργιο, βγήκε το καλοκαίρι από τον geoff και είναι σε εναλλακτική διάσταση. Κάποιοι χαρακτήρες αλλάζουν κάποιοι όχι. Αξίζει πάντως και σαν ιστορία αλλά και σαν τέχνη.

Northlander, το Northlanders :P, scalped, v for vendetta (το οποίο αν και ωραίο με κούρασε λόγο δύσκολης γλώσσας) και 100 bullets έχω διαβάσει κάποια volumes τους και λένε απίστευτα. Όσο πιο ωμό τόσο πιο ωραίο. Εκεί που διαφωνώ είναι στην Dark Horse. Έχει μερικά πολύ ωραία πράγματα. O Μignola είναι από μόνος του λόγος για να σου αρέσει η dark horse. Τόσο τα παλαιά Hellboy όσο και τα ΒPRD αλλά και το Hellboy in Hell (συνέχεια του Hellboy που ξεκίνησε πριν έναν μήνα) είναι ξεχωριστές περιπτώσεις.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13530
    Been thanked: 640 times

Μου αρέσει πολύ η Dark Horse απλώς την μποϋκοτάρω για άστοχες ενέργειες που έχει κάνει. Και είναι και ακριβή. :P Ουσιαστικά μόνο για να συμπληρώσω (το out-of-print πλέον) Lone Wolf and Cub (28 τεύxη) έχω σκάσει ~340€. Χώρια άλλα 15 τεύχη του Path of the Assassin, 5 Crying Freeman, 4 Lady Snowblood κτλ. Δυστυχώς ασύμφορη εταιρεία, αλλά ξέρω πώς μέχρι να φτάσω την ποθητή ηλικία των 50 με το μπυροκοίλι, τη φαλακροχαίτη και τα λιγδιασμένα δάχτυλα από την πίτσα
    87__504x_make-love-not-warcraft.jpg
    θα έχω μαζέψει και όλα τα τομάκια του Conan. :P

Το Scalped έχει το Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟ σενάριο. Το Barman Year One ήταν ιδιαίτερα δυνατό (όπως επίσης και το Batman Noel), αλλα πιστεύω πώς η τριλογία των Loeb-Sale (Haunted Knight, Long Halloween, Dark Victory) είναι αξεπέραστη στο στήσιμο του Σκοτεινού Ιππότη. Πρόσφατο απόκτημα είναι και το Knightfall το οποίο σε σχέση με τους βαρβάτους και περισσότερο “ωμούς” τιτλους που βγαίνουν τώρα χτυπάει καμπάνα πώς είναι εφηβικό με χαρακτηριστική οσμή από 90s.

Edit: Το reboot με το New 52 το αποφάσισε η DC στη μέση του Flashpoint. Δεν υπάρχει ουσιαστικά κάποια εισαγωγή ούτε ευθύνεται το flashpoint, για το reboot. Αυτό το θυμάμαι που το συζητούσα με παιδιά σε ένα μαγαζί στο κέντρο.

ArwindanArwindan
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1851
    Been thanked: 78 times

Μια ερώτηση. Προτιμάτε τα comics σας στα ελληνικά ή στα αγγλικά; Δηλαδή αν μπορούσατε να πάρετε κάποιο σε οποιαδήποτε από τις δύο γλώσσες ποιά θα επιλέγατε;

• Οργανωμένος Νεολαίος

Αγγλικά. Μου αρέσουν τα οriginal πράγματα. Συν ότι κάποια πράγματα δε μεταφράζονται ωραία. Καλύτερα στη μητρική τους γλώσσα για μένα !!

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 305 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close