LATEST NEWS

Χρεοκόπησε η THQ!

Στο άρθρο 11 του πτωχευτικού κώδικα μπαίνει η THQ (το αντίστοιχο του δικού μας άρθρου 99) ώστε να έρθει σε διακανονισμό με τους πιστωτές της και να υπάρξει καλύτερη διαχείριση των χρεών της εταιρίας.

 

http://finance.yahoo.com/news/thq-inc-secures-asset-purchase-185300188.html

 

Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση όλα τα στούντιο θα συνεχίσουν να λειτουργούν και τα παιχνίδια που είναι υπό ανάπτυξη θα συνεχίσουν κανονικά.

Να σημειώσουμε ότι μερικά από αυτά τα παιχνίδια περιλαμβάνουν τα Metro: The Last Light, Southpark: The Stick of Truth κ.α.

 

“THQ will continue operating its business without interruption during the sale period, subject to Court approval of THQ’s first-day motions. All of the company’s studios remain open, and all development teams continue. The company remains confident in its existing pipeline of games.”

 

 

Ας ελπίσουμε ότι πράγματι δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τους αναμενόμενους τίτλους και ότι θα καταφέρει η THQ να σταθεί στα πόδια της.

Δε θα ήταν καλό να μικρύνει και άλλο η λίστα με τους Publishers/Developers.

6 Comments

  1. Το ότι μπήκε σε ένα κώδικα πτώχευσης δε σημαίνει απαραίτητα ότι κλείνει. Απλά τα χρέη της ρυθμίζονται διαφορετικά, γιατί απλά δεν έχει να πληρώσει. Σου λέει ” έλα δω κύριε. σου χρωστάω 3 μύρια. Αν μου τα ζητήσεις και τα 3 θα πάρεις τα άλλα 3. Αν όμως δώσεις πίστωση και χρόνο, μόνο κερδισμένος θα βγεις. ” Γιατί αν βαρέσει πτώχευση, απλά χάνουν όλοι τα λεφτά τους, σε όσους χρωστάει.

    Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί είναι ωραία εταιρία. Μόνο η EA θέλω να κλείσει, αλλά δυστυχώς…

  2. Δεν νομίζω να περίμενε κανείς κάτι διαφορετικό, αν και σίγουρα πολλοί είχαν μια ελπίδα να μην συμβεί.
    Ελπίζω όλα να πάνε καλά και όχι μόνο να δουμε τα παιχνίδια που περιμένουμε, αλλά και να συνεχίσει την ύπαρξη της η THQ.

Αφήστε μια απάντηση

Related Articles

Back to top button
elEL