Dark Souls

Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 426 total)
  • Author
    Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8614
    Been thanked: 686 times

Epitaph, στο μεταξύ τα μισά περίπου rpg που αναφέρεις ΕΙΝΑΙ γιαπωνέζικα 😆
    Έχεις παίξει κι εσυ Terranigma? Τι λές τώρα! Γαμάτο είναι :silly:
    Σκέψου τις souls σαν πόντους που διαμοιράζεις σε στατιστικά και μαγεία, απλά είναι από εκείνα τα παιχνίδια που δε σε περιορίζει στο πότε θα τους διαμοιράσεις αρκει να σου φτάνουν. Καλό είναι να έχεις κανα τόξο ή επιθετικό spell για support. Δεν είναι ντροπή οι “cheese out” τακτικές από τη στιγμή που υπάρχουν εχθροί που παίζουν βρώμικα… 👿

Wind and stone, I search my heart and find...

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3625
    Been thanked: 107 times

Το παιχνίδι αυτό είναι σαν τον στρατό.
    Πολλές φορές προσπάθησες (ειδικά στο παρελθόν να το αποφύγεις) λόγω διαφόρων λόγων (GFWL, Bad Optimisation, Bad Controls).
    Τελικά όμως το έκανες και νιώθεις ότι σου δίνει/έδωσε μια νέα εμπειρία.
    Και όσο πιο πολύ είσαι μέσα, σε βάζει να στρώνεις χαρακτήρα.

Πως σας φάνηκε ο συμβολισμός μου; 😆 😆

Anyway, όντως στρώνεις χαρακτήρα, και τουλάχιστον στο διάστημα που “έχανα” στο κάστρο, έμαθα να

• χρησιμοποιώ την κλωτσία για να μπορώ να επιτεθώ σε ασπιδοφόρους
  • τρέχω σε ένα σημείο και μετά να ορμάω στον εχθρό (που κι αυτός τρέχει) πιάνοντας τον απροετοίμαστο
  • κάνω πιο tactical επιθέσεις (βλέπε τον μεγάλο “ψηλό” ιππότη στο κάστρο πριν τον Γκαμοςτάουρους
  • Να χρησιμοποιώ κάποια μαγικά.
  • είμαι Pyromancer (έκανα καλά που πήρα τέτοια κλάση; Απλά γενικά μου φάνηκε σα να χει 50% Melee και 50% magic και είπα να τον πάρω. Επειδή σχεδόν σε κάθε άλλο RPG παίρνω πάντα melee.

:salute:

Αdhan, παιχνιδάρα το Τερρανίγκμα (εγώ το λέω Τεράνοιγμα, όμως παραπέμπει στην πορνοβιομηχανία 😆 ). Η πίστα στο Mexico νομίζω (είχε ένα χωριό στην έρημο) με τα zombies είχε απίστευτη ατμόσφαιρα.
    Όπως λέμε “Like Zombies eating dust in Mexico”.
    Ή αλλιώς :
    https://www.youtube.com/watch?v=IUALA1I4n5c

J.LynxJ.Lynx
  • Οργανωμένος Νεολαίος
Replies: 2705
Been thanked: 293 times

Και εγώ Pyro έχω. Την καλύτερη δουλειά έχεις κάνει νομίζω. Μπορεί να μην έχει την εμβέλεια του μάγου, αλλά κάνουν πολυ καλό damage οι φλόγες.

Το σπαθί από το δράκο μην ξεχάσεις να βουτήξεις. Για αρχή είναι πολύ καλό. Απλώς για να σημαδέψεις την ουρά του δράκου ενώ είσαι κάτω από τη γέφυρα πρέπει να έχεις τόξο ώστε να μπεις σε first person mode.

BathoryBathory
  • Οργανωμένος Νεολαίος
Replies: 4556
Been thanked: 383 times

Κι εγώ πρώτο πλέιθρου με pyromancer έκανα. Καλή φάση, αλλά με τέτοια ευελιξία που υπάρχει στο χτίσιμο χαρακτήρα κατέληξε σε σχεδόν pure melee με ασπίδα και σπαθί, για την ακρίβεια halberd (black knight halberd 4tw) με support 1-2 επιθετικά pyromancies και heal spell για έξτρα heal μεταξύ bonfires.

To Drake Sword καλό είναι να το αποφύγεις, είναι μεγάλη νουμποπαγίδα, καθώς μέχρι και Βlighttown νιώθεις σαν να έχεις βρει το καλύτερο σπαθί με φοβερό damage και εξαιρετικό moveset, αλλά από εκεί και πέρα είναι τελείως άχρηστo και δεν έχει και stats bonuses, τράτζικ.

Δεν ξέρω αν έχουμε βοηθήσει ή αν έχουμε μπερδέψει και άλλο τον Έπιταφ με τα ράντομ too much information που του πετάμε. :P

Steel_HavocSteel_Havoc
  • Οργανωμένος Νεολαίος
Replies: 3882
Been thanked: 140 times

Όπως λέει και ο Bathory το Drake sword είναι καλό μέχρι την Blighttown μετά που θα βρείς καλύτερα και ποιο εξελίξιμα όπλα διαλέγεις όποιο σε βολεύει, εγώ warrior είχα πάρει και χρησιμοποίησα ελάχιστα pyromancies αλλα σε βοηθάνε πολύ ειδικά κατά την μετακίνηση μεταξύ των bonfire όπως πάλι τα λέει ο Bathory, αφου έχεις pyromancer καλό είναι να το αξιοποιείς.
Επίσης, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αμα καις humanity σε κάποιο bonfire τότε αυτό σου δίνει 10 estus flask, πολύ βολικό κυρίως για bonfire πριν απο κάποιο boss, εγω άργησα πολύ να το πάρω χαμπάρι αυτό και τα boss με βασανίζανε πολύ μέχρι να το καταλάβω.

JonIrenicusJonIrenicus
  • Οργανωμένος Νεολαίος
Replies: 7041
Been thanked: 181 times

Αν και δεν έχει σημασία η αρχική class που διαλέγεις, κι εγώ πάντα με Pyromancer ξεκινώ -είτε θα κάνω intelligence build, είτε οτιδήποτε άλλο- γιατί είναι ο μοναδικός που ξεκινά απ’ το 1ο lvl.

Αν θες πήγαινε και στις πίσω σελίδες, υπάρχουν αρκετά και καλά tips

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
  • Υφυπουργός Πολιτισμού
Replies: 8614
Been thanked: 686 times

Ναι ο Pyromancer είναι πολύ καλή επιλογή, ειδικά την πρώτη φορά. :thumbsup:

Wind and stone, I search my heart and find...

• Οργανωμένος Νεολαίος

2 πράματα που ήθελα να πω.

1) Στην ατμόσφαιρα θυμίζει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολύ το KIng’s Quest VIII : Mask Of Eternity. Είτε κοιτάζοντας την τεράστια σκοτεινή περιοχή γύρω σου (κάστρο στο Daventry= ίδια γοτθική ατμόσφαιρα) είτε στο πως πετάνε τα βέλη οι εχθροί. Και το KQ8 το προσκυνάω αν και δεν είναι πολύ δημοφιλές.

2)Κάθε φορά που διαβάζω τα μηνύματα, σκέφτομαι την φάτσα ενός γιαπωνέζου να τα προφέρει (κάνουν μπαμ σε πολλές περιπτώσεις).
Π.χ. “Beware of Gorgeous View”. Και ειναι λίγο “γραφικό” να τα διαβάζεις. Αυτά υπάρχει περίπτωση να τα γράφουν άλλοι παίκτες; Στο Rating ψηφίζουμε όλοι, αλλά μηνύματα μπορεί να γράψει ο καθένας;

Steel_HavocSteel_Havoc
  • Οργανωμένος Νεολαίος
Replies: 3882
Been thanked: 140 times

O καθένας μπορεί να γράψει, πρέπει να πάρεις μια soapstone αν θυμάμαι καλά για να το κάνεις στην δίνει και η υπέρτατη μορφή του παιχνιδιού, τα μηνύματα είναι χρήσιμα τις περισσότερες φορές αν και παίζουν και τρολιές, όπως η κλασσική jump here σε εναν γκρεμό που οδηγεί στο κενό :blink:

BathoryBathory
  • Οργανωμένος Νεολαίος

Λοιπόν.

Το παιχνίδι έχει μηνύματα απ’ τους devs και μηνύματα από άλλους παίκτες. Τα ξεχωρίζεις από τα εικονίδια που έχουν.

Μπορείς κι εσύ να γράψεις, χρειάζεσαι την orange soapstone που την αγοράζεις απ’ τον Undead Merchant που αράζει Undead Burg. Ο τύπος που έχει τρέλα με μια Yulia (νομίζεις ότι αναφέρεται στον κουβά, αλλά (μάλλον) εννοεί την Uchigatana του. Την οποία ντροπάρει btw αν τον σκοτώσεις. Μην το κάνεις όμως). Πρέπει να τον έχεις βρει μέχρι τώρα.

Χαβαλέ έχουν τα μηνύματα, ειδικά στο DS2 που υπάρχει και μεγαλύτερη ποικιλία να γράψεις. Αγαπημένο μου το “Try but hole”
Yπάρχουν πολλά τρολερά, αλλά υπάρχουν και κάποια πολύ χρήσιμα που μπορούν να σου βρουν εχμ ωραία πραγματάκια, δεν θέλω να σποιλάρω. Η επιλογή είναι δική σου μαν, δεν σε εμποδίζει τίποτα απ’ το να τα αγνοήσεις αν θέλεις.

J.LynxJ.Lynx
  • Οργανωμένος Νεολαίος
Replies: 2705
Been thanked: 293 times

Ωχ ξεχάσαμε κάτι βασικο!!!!

Καθώς σφάζεις σκελετάκια και άλλα μύρια τέρατα έχε το νού σου στα humanity σου. Σκοτώνοντας έναν ορισμένο αριθμό από mobakia το παιχνίδι σου δίνει soft humanity ponts. Η διαφορά τους από το κανονικό humanity είναι ότι ενεργοποιούνται με το που τα πάρεις και δεν πάνε στο inventory σου για να τα χρησιμοποιήσεις όποτε εσύ θέλεις. Έτσι έχε το νού σου στα νούμερα αριστερά από την ενέργειά σου. Αν δεις ότι έχεις soft humanity αξίζει να τα σπάσεις γιατί έτσι και πεθάνεις τα χάνεις. Το καλύτερο είναι να κάνεις με τα humanity αυτό που είπε ο steel. Να κάνεις kindle το flame ώστε να σου δίνει +10 estus flask η φλόγα. Το κακό είναι ότι έτσι χρειάζεσαι δύο humanity. Πρώτα κάνεις reverse hallowing ώστε να γίνει human και μετά κάνεις kindle την φλόγα. Τα free soft humanity είναι σωτήρια για αυτές τις περιπτώσεις.

Sandwraith_Sandwraith_
  • Οργανωμένος Νεολαίος
Replies: 495
Been thanked: 5 times

Η καλύτερη τοποθεσία για να φαρμάρεις humanity είναι στα catacombs. Υπάρχει ενα συγκεκριμένο σπότ μετα ακριβώς απο το 1ο bonfire που συναντάς το οπόιο κάνει spawn 7-8 διάσπαρτους αρουραίους. Εχε υπόψην σου οτι πριν πάς να φαρμάρεις καλό θα ήταν να έχεις πάνω σου 10 humanity, για το maximum που μπορείς ν αυξήσεις το drop rate( υπάρχει και ενα δαχτυλίδι(ενα serpents κάτι) το οποίο αυξάνει ακόμα περισσότερο το drop rate για φούλ ποτένσιαλ) . Μέσα σε ενα μισάωρο πάντως είχα φαρμάρει 25 humanity!!

• Οργανωμένος Νεολαίος

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Κάτι ακόμα. Υπάρχει κάποιος NPC που μπορώ να πουλήσω πράματα; Έχω βρει τον κάφρο που πουλάει μαγικά (που είχε πει ο Βάδορυ) και τον Σιδηρουργό (κοντά στο boss που πετάει lightning bolts) , αλλά κανένας δεν δέχεται πράματα να του πουλήσω.

• Υπουργός Ανάπτυξης
Replies: 804
Been thanked: 9 times
Epitaph wrote:
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Κάτι ακόμα. Υπάρχει κάποιος NPC που μπορώ να πουλήσω πράματα; Έχω βρει τον κάφρο που πουλάει μαγικά (που είχε πει ο Βάδορυ) και τον Σιδηρουργό (κοντά στο boss που πετάει lightning bolts) , αλλά κανένας δεν δέχεται πράματα να του πουλήσω.

Τα “ταΐζεις” στον Kingseeker Frampt (το μεγάλο φίδι με το “αρρωστημένο” κεφάλι που εμφανίζεται στο Firelink Shrine όταν χτυπήσεις και τις 2 καμπάνες) :)

BathoryBathory
  • Οργανωμένος Νεολαίος

Andre of Astora :thumbsup: Απ’ τους αγαπημένους μου χαρακτήρες. Η Astora βγάζει απ’ τα καλύτερα παλικάρια.

Όπως θα έχεις καταλάβει, είναι φοβερά σημαντικός για την επιτυχία της καριέρας στου στο Lordran. Δώσε μεγάλη βάση στο τι πουλάει και τι φτιάχνει, θα ξαναγυρνάς σε αυτόν για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού. Να πάρεις σίγουρα τα boxes που πουλάει.

Βόλραθ δεν τα λένε έτσι απότομα αυτά ρε, μην του χαλάς τέτοιες (σιχαμερές) εκπλήξεις. :P

Έπιταφ, επειδή θα μαζέψεις πολλά crapy items με τον καιρό και για να μην γεμίζεις inventory, να πάρεις το Bottomless Box απ’ τον Undead Merchant και να χώνεις πράγματα που δεν θέλεις μέσα. Και όταν βγει ο τυπάς που λέει ο Βόλραθ (δεν θα τον χάσεις) ξεφορτώνεσαι όλη τη σαβούρα… στο στόμα του. :P

Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 426 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close