Darkest Dungeon

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 335 total)
  • Author
    BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4554
    Been thanked: 380 times

Xαίρομαι που αρχίζει και αναγνωρίζεται από περισσότερους εδώ μέσα.

Μπορατσάκι μου κάνει εντύπωση που έχεις πορωθεί τόσο. Περίμενα να γράψεις τίποτα του στυλ “ΝΑΙ στον Wayne June, ΖΗΤΩ η αφήγησή του, μακάρι να έκανε και αφήγηση σε HP Lovecraft audio books… oh wait. Αλλά ΣΚΑΤΑ στο RNG και στη δυσκολία, δεν αντέχουν πολλά τα γέρικα κομμάτια μου”  :PP
    Επίσης μην μιλάς για μαζοχιστές που μιλάνε για νερφαρισμένη δυσκολία αν δεν έχεις ζήσει το πατς 0.123123 του Early Access (έτσι, Νορθ;  :D )
    Αν καταφέρεις btw το ach με Reynauld και Dismas κερνάω μπουκαλάκι σκατς δικής σου επιλογής.

Για το light τώρα, μην αρχίζετε πειραματισμούς early game γιατί θα φάτε τα μούτρα σας. Όταν με το καλό νιώσετε λίγο πιο άνετα με το παιχνίδι, δώστε του να καταλάβει.
    Όταν μαζέψτε και χαμούλη από trinkets (απ' τους σημαντικότερους παράγοντες του παιχνιδιού για επιτυχία) δοκιμάζετε διάφορα, και full torch run γίνεται, και total darkness run γίνεται και άλλα πολλά όμορφα.

Archantwn, προφανώς παίζει φοβερά σημαντικό ρόλο το speed. Αν αρχίζεις σε κάθε γύρο πρώτος, η ζωή είναι πολύ πιο εύκολη.
    Προσωπικά αγαπάω trinkets, skills (πχ bolster του Man at Arms) και camping skills που ανεβάζουν speed. Και το dodge ήταν πολύ σημαντικό παλιότερα, τώρα πια στην full release δεν είμαι και τόσο σίγουρος ακόμα.

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6662
    Been thanked: 427 times

Μπορατσάκι μου κάνει εντύπωση που έχεις πορωθεί τόσο…
    Επίσης μην μιλάς για μαζοχιστές. Όταν με το καλό νιώσετε λίγο πιο άνετα με το παιχνίδι, δώστε του να καταλάβει.
    Archantwn, κερνάω μπουκαλάκι σκατς δικής σου επιλογής.
    Mην αρχίζετε πειραματισμούς. Αν αρχίζεις σε κάθε γύρο, η ζωή είναι πολύ πιο εύκολη :PP

:pope:

Ακου πτωμα να μαθαινεις

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13532
    Been thanked: 640 times

Επίσης μην μιλάς για μαζοχιστές που μιλάνε για νερφαρισμένη δυσκολία αν δεν έχεις ζήσει το πατς 0.123123 του Early Access (έτσι, Νορθ;  :D )

Μετά την επίσημη κυκλοφορία το παιχνίδι είναι αισθητά πολύ ευκολότερο στην αρχή. Δεν υπάρχει τόσο μεγάλο curve όπως ήταν πριν.

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Έφαγα Wizened Hag. Με την πρώτη. Αφού είχα προετοιμαστεί ένα δεκάωρο. Ουρλιάζοντας, χτυπώντας μανιακά το κήμπορντ, δίνοντας ζωή από τη ζωή μου στους χαρακτήρες. Από τις εντονότερες γκέημινγκ εμπειρίες που είχα ποτέ. Ακραίος εθισμός, το παιχνίδι είναι διαμάντι μεγατόνων. Σε αυτό που κάνει, είναι εκτός συναγωνισμού.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5821
    Been thanked: 8 times

Tι θες να πεις δηλαδή φιλαααααααράκι, αφήνεις αισχρά υποννοούμενα για την κοινότητά μας;

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5696
    Been thanked: 70 times

Λογικά στο επόμενο sale του θα το αγοράσω… Έχω δει πολλά lets play στο youtube και το καραγουστάρω.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 804
    Been thanked: 9 times

Το πήρα στα Xmas Sales (μισή τιμή ακριβώς) και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Από όσα διαβάζω μάλλον πρέπει να χωθώ άμεσα!  :mosh:

tyrion395tyrion395
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1356
    Been thanked: 110 times

Δε παίζει να έχω πιάσει ποτέ πιο ανελέητο παιχνίδι. Πας σε dungeon με boss lvl 1 με 4 ήρωες lvl 2, με γεμάτα upgrades, φτάνεις στον boss σχεδόν χωρις γρατζουνιά και καταλήγεις να χάνεις όλο το party με το boss να έχει 1-2 hit pointς για να πέσει..και να έχεις ξοδέψει περι τις 8 με 10.000 για να τους αναβαθμίσεις. Πας από το ζενιθ στο ναδιρ σε μερικά λεπτά. Α, και μη κάνετε το λάθος να το βάλετε ενώ έχετε άλλο παιχνίδι σε εξέλιξη. Θα κολλήσετε άσχημα.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Είναι ένα έπος. Δεν το θεωρώ δύσκολο, απλά ανελέητο. Στην ουσία, αν χαλαρώσεις την επαγρύπνησή σου έστω και για δυο γύρους σε μια μάχη, είσαι σχεδόν βέβαια καταδικασμένος. Όταν δηλαδή ο Occultist σου έχει χάσει μόλις 2 HP και βάζεις την Vestal να κάνει damage αντί να χηλάρει αυτά τα “αστεία” 2HP, είναι σχεδόν βέβαιο πως τα επόμενα χτυπήματα θα είναι Critical/Death's Door/Deathblow στον άμοιρο πρώην λεβέντη μας.

Έφαγα και την Siren χθες βράδυ (πλέον αν δεν παίξω ένα δίωρο DD την ημέρα, απλώς δεν είμαι καλά) με χαρακτηριστική ευκολία, καμία σχέση με την φρίκη και την αγωνία της Wizened Hag. Μείνετε συντονισμένοι, προσεχώς θα έχουμε φιέστα DD στο RQ, με οδηγό στρατηγικής και σουρταφέρτα. Το παιχνίδι είναι γεμάτο μικρές και άρρωστες λεπτομέρειες που δεν παρατηρείς εκ πρώτης όψεως, αλλά είναι ικανές να αλλάξουν τα πάντα.

Light don't fail me!

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3150
    Been thanked: 95 times

Αδερφέ Βοράκιε, όπως σου είπα και στον Ατμό, μόλις ξεκλέψεις χρόνο από DD, παίξε Dungeon of the Endless. Είναι αυτές οι μικρές λεπτομέρειες που ανακαλύπτεις σιγά σιγά που σε κάνουν να νιώθεις τόσο, μα τόσο χαζός που δεν ήξερες πιο πριν… και τόσο μα τόσο σοφός που τώρα πλέον, μετά από τόσα deaths, κατέχεις τη γνώση.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Προσωπικά δεν το βρίσκω “ανελέητο”. Είναι αρκετά δύσκολο και θέλει προσοχή, αλλά μέχρι εκεί.

Πριν το official release έκλαιγαν μανούλες (ενδεικτικά έτρεξα party την τρίτη εβδομάδα in-game με abomination και λοιπούς – αποκλειόμενη αυτομάτως Vestal λόγω του abomination). Αποφάσισα να αγγίξω πυρσό, και αμέσως έκανε spawn party με eldritch που θα μπορούσες μόνο με resolve 3 (το πάρτυ ήταν εντελώς νιούφηδες) να το φέρεις στα ίσια. Instant wipe, στην αρχή-αρχή κιόλας.

Οπότε τώρα το learning curve, το βρίσκω απολύτως δύσκολο και καθόλου απότομο. Ίσως βέβαια το πολύ theorycrafting να μου έχει κάνει κακό. Περισσότερο σκέφτομαι το meta-gaming εκτός παιχνιδιού, παρά στο ίδιο το παιχνίδι όταν παίζω. Και αυτό είναι άλλη μία επιτυχία του τίτλου.

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4554
    Been thanked: 380 times

Στο τελευταίο dungeon πάντως, δηλαδή στο Darkest Dungeon (λολ)
    το ανελέητο αποκτά κυριολεκτική σημασία. Το παιχνίδι σε τιμωρεί, και σε τιμωρεί στεγνά χωρίς τον παραμικρό οίκτο. Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.
    Έχω χάσει ήδη 7 legends εκεί πέρα σε 3 runs (10 θανάτους είχα σε όλο το πλέιθρου μέχρι στιγμής, week 137 αν θυμάμαι καλά) και το χειρότερο από όλα είναι ότι είμαι πλέον sort σε κάποιες σημαντικές κλάσεις, πχ απ' τους 7 έχασα 2 Vestals και 2 Οccultists και έχω ξεμείνει πλέον με 2 healers στους legends μου, μια Vestal και μια Arbalest.
    Αυτό σημαίνει ότι πάμε πάλι απ' την αρχή, χτίσιμο χαρακτήρων σε legends. Και όλα αυτά ενώ έχω αρχίσει να ξεμένω και από χρήματα.

Fun times.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Για μένα μέχρι στιγμής ο καλύτερος τρόπος είναι να πηγαίνω με δυνατούς χαρακτήρες (resolve 2+) σε χαμηλά dungeons, ώστε να φαρμάρουν τα αντικείμενα. Ντύνω νέους ήρωες και μετά φαρμάρω με αυτούς για να ανεβούν level.

Χτες υπήρξε μία από τις δυνατότερες μάχες στο παιχνίδι μέχρι στιγμής, με έναν unholy να εκρύγνειται και να πηγαίνει όλο το party σε κατάσταση “At Death's door”. Ψόφησαν άμεσα 3 και έμεινε ο Occultist ενάντια σε 2 unholy με σχεδόν full health. Απανωτά saves στο At Death's door και τους έσφαξε στο γόνατο. Πήρα πάνω από 30 τιμαλφή από την ολοκλήρωση του quest. Μanly tears.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Το παιχνίδι είναι ποίηση. Αλλά ναι, Resolve 2 ανεβάζεις 4 χαρακτήρες και στήνεις μικρά πάρτιζ, όπου βάζεις 2 πάλιουρες και 2 νιούφια για να μαζεύεις αντικείμενα και EXP από την επιτυχή ολοκλήρωση των quests. Απαραίτητο να αναρρώνουν σε μπορντέλο/ταβέρνα οι δυνατοί. Έριξα Siren χθες, πανεύκολη μάχη, καμία σχέση με την αποτρόπαιη Hag.

Επίσης, Collector mini boss, έχετε ρίξει; Χαρακτηριστικά εύκολο αν το DPS-ιάσεις από την αρχή :)

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 804
    Been thanked: 9 times

Έπαιξα χθες καμιά ωρίτσα λίγα βιαστικά runs για να δω τους μηχανισμούς, πριν ξεκινήσω το κανονικό και οργανωμένο campaign μου.

Εντάξει… Μέγα λάθος! TPK στο 2ο quest (τουλάχιστον πήρα achievement)! Γουστάρω με χίλια! Υπέροχο απλά! Σκοτεινό, βάναυσο, πονεμένο, αιματηρό, lovecraftικό… το Σ/Κ μου αναμένεται έντονο!  :mosh:

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 335 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close