Doom

Viewing 4 posts - 256 through 259 (of 259 total)
  • Author
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Το Mantle πλησίαζε σε μεγάλο βαθμό τα Draw Calls του DX12 οπότε μόνο βελτίωση μπορώ να υποθέσω από την εξέλιξη του που είναι το Vulcan.
    Για να σχηματίσετε μια ενύπωση, τα Draw Calls στην RX 480 από έναν i5 6600 στα 4.5GHz (μέσω του API Overhead η μετρηση):
    Mantle  20779891
    D3DX11    1721722
    D3DX12  21929346

Το κρίμα ήταν πως το Mantle έφερε το σημα της AMD και οι Developers μονο σπονσοραρισμένα από το Gαme Evolved το χρησιμοποίησαν. Τελικά πάει και αυτό στην ιστορία και ας ήταν μια πολύ καλή υλοποίηση ΑΡΙ. Τέλος πάντων. Ας ελπίσουμε καλύτερη τύχη στο Vulcan, μπας και απαγκιστρωθεί κάποιο από τη Microsoft. Δεν γίνεται αυτό με τα exclusive ΑΡΙ που δεν περνανε σε προηγούμενα λειτουργικά και άλλες τέτοιες παπάτζες.

Μα όλος ο κώδικας του Mantle έγινε δωρεά στην Kronos και μετονομάστηκε σε Vulkan :D Όλο το Μantle Trunk που λεμε στο software development έγινε Vulkan.Το DX12  επίσης ειναι branch του Mantle που αποχωρίστηκε νωρίτερα. Και τα δύο API παιδιά του Mantle είναι ,γιατί νομίζεις όλες οι κάρτες ΑMD από το 2012 και δώθε έχουν κέρδη με το DX12 και το Vulkan ενώ η nvidia αναγκάζεται να απενεργοποιεί το Async;  Γιατί τα API  σχεδιαστηκαν με βάση το GCN.

Κατά τα άλλα, το τελείωσα. Έπος. ενα από τα τρία-τέσσερα κορυφαία reboot της ιστορίας. Ο πυρήνας των 90s ΑΤΟΦΙΟΣ, σε κορμί εξελιγμένο ιδανικά για το σήμερα (πχ. σοφή επιλογή ή έλλειψη reload). Ποιοτητα παραγωγής στο θεό ,εκπληκτική μηχανή γραφικών,από τα καλύτερα soundtrack της δεκαετίας, μέχρι και υπόθεση με lore έβαλαν που να εμπλουτίζει το παιχνίδι χωρίς να το κανει σοβαροφανές. Μπράβο.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5819
    Been thanked: 8 times

Πού να το έπαιζες και στο Ultra Violence επίπεδο Βασίλη, μιλάμε για πραγματικά άλλο παιχνίδι, μόνο για γερά νεύρα και πολλή υπομονή!

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

ErevoSErevoS
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 858
    Been thanked: 53 times

Ρε τι γαμάτο optimization έχουν κάνει στην μηχανή γραφικών; Δοκίμασα το demo, που δεν έχει καν Vulkan, με το ταπεινό μου σύστημα (Phenom II [email protected], Radeon 7870, 8GB ram), γραφικά στο High, κάποιες επιλογές στο Ultra (που τις είχε από μόνο του εκεί), και παίζει μια χαρά!  :thumbsup:

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1208
    Been thanked: 120 times

Το τέλειωσα και εγώ εχτές το βράδυ, γύρω στις 25 ώρες έγραψα (για σύγχρονο FPS έχει πολύ καλή διάρκεια) και πραγματικά έμεινα έκπληκτος με το πόσο καλό παιχνίδι είναι (κρατούσα μικρό καλάθι, και αν δεν μου το είχαν κάνει δώρο ίσως να μην το ακουμπούσα μέχρι να βρεθεί σε κάνα καλό sale, οπότε με αιφνιδίασε ομολογώ) Συμφωνώ και εγώ πως είναι από τα καλύτερα reboot που έχω δει. Κρατάει τα κλασικά στοιχεία των πρώτων Doom και μπολιάζει πάνω τους φρέσκους μηχανισμούς που του δίνουν την απαραίτητη ανανέωση. Έχει ότι θέλει κάποιος λάτρης της παλιάς σχολής FPS : Τρελή χαοτική δράση, εξερεύνηση, ατμόσφαιρα και πολύ μακελειό. Το μοναδικό που με χάλασε είναι το focus που κάνει στα λεγόμενα challenges, αλλά λεπτομέρεια πραγματικά. Στα θετικά του τα πολύ καλά production values του σε συνδυασμό με το πόσο smooth τρέχει (εξαιρετικά animations!). Σε Ultra – Violence που το έπαιξα ήταν πάρα πολύ ζόρικο, δεν τολμώ να σκεφτώ το πως θα είναι στα παραπάνω difficulties που ξεκλειδώνεις, αν και σε αυτό παίζει να φταίω και εγώ που δεν είμαι και κάνας μάστορας στα FPS (το αντίθετο θα έλεγα). Πολλά checkpoints/bosses τα έπαιξα και 10 φορές μέχρι να τα βγάλω (το βάζω στα θετικά, αλλά αυτό είναι ζήτημα γούστων).

Viewing 4 posts - 256 through 259 (of 259 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close