Europa Universalis IV

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 57 total)
  • Author
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2030
    Been thanked: 24 times

το ποιο δυσκολο κομματι του παιχνιδιου ειναι η διαδικασια του westernasation

ας που με οτι θα πρεπει για καμια 50νταρια χρονια να εχεις 50-60 συνταγματα σε πληρη ετοιμοτητα……

chek2firechek2fire
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1230
    Been thanked: 146 times

Τελικά η αυτοκρατορία των αζτέκων βυθίστηκε στα ερείπια των άλλοτε ένδοξων εποχών της.. :P
    Γύρω στα 1500 εμφανίστηκαν τα πρώτα καράβια των Ευρωπαίων και στα 1600 άρχισαν να ιδρύουν τις πρώτες αποικίες που ήταν κοντά σε μένα. Η βρετανία ήταν οι ποιο επιθετική από όλες καθώς ίδρυσε αποικίες δίπλα στα δικά μου εδάφη.
    Εγώ όλα αυτά τα χρόνια πάσχιζα να βελτιώσω την τεχνολογική μου πρόοδο χωρίς κάποια ουσιαστικά αποτελέσματα.
    Οταν μου κήρυξε πόλεμο η βρετανία τα πάντα ήταν πλέον χαμένα. Αυτοί με μουσκέτα και εγώ ακόμα με ακόντια δεν άργησαν να μου πάρουν και το τελευταίο έδαφος που μου είχε απομείνει.
    Πλέον ξεκίνησα με τους Ιάπωνες που εκεί έχει την ιδιαιτερότητα ότι η χώρα είναι διασπασμένη σε σογκουνάτα δλδ vassals του αυτοκράτορα στο kyoto και πρέπει κάπως να τους ενώσε σε μια αυτοκρατορία πρώτα.
    Παιδιά το game απλά τα γαμ..!

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 253
    Been thanked: 0 times
    chek2fire wrote:
    Φαντάζομαι θα παίρνεις πόντους καθώς περνάει ο χρόνος.

Ναι…καθε μηνα (νομιζω…παιζει να ειναι και χρονος δεν θυμαμαι τωρα ακριβως) παιρνεις καμποσους…
    Αυτο το καμποσοι ακολουθει την εξης εξισωση για καθε μια κατηγορια:
    3+ X + Y
    οπου X ειναι το αντιστοιχο trait του βασιλια σου (π.χ. αν ο βασιλιας σου)
    και Υ το level του αντιστοιχου σου advisor…
    π.χ.
    Αν εχεις βασιλια με 3 administrative power, 0 diplomatic power, 1 military power
    και εχεις εναν level 3 diplomatic advisor και εναν level 2 millitary advisor θα παιρνεις για καθε μια κατηγορια:
    3+3+0=3 administrative points
    3+0+3=6 diplomatic points
    3+1+2=5 millitary points…

Με αυτα τα ποιντς μπορεις να κανεις διαφορα (π.χ. boost stabillity, make core, να σκωτωνεις ιθαγενεις, να αγοραζεις στρατηγους κλπ κλπ)

συγκεκριμενα για την τεχνολογια καθε φορα που μαζευεις καμποσους τετοιους ποντους (αρκετους) μπορεις να ξεκλειδωσεις μια νεα τεχνολογια του αντιστοιχου σετ (π.χ. αν εχεις 400 administrative points ξεκλειδωνεις την νεα administrative τεχνολογια κ.ο.κ.)
    (^αυτα στο ταμπ με το γραναζι)

Ξεκλειδωνοντας εναν αριθμο απο τεχνολογιες (αρχικα 3 μετα 5 μετα 7 κλπ αν θυμαμαι καλα) μπορεις να επιλεξεις ενα idea set…το οποιο εχει 10(?) υποideas που ξεκλειδωνονται με τα αντιστοιχα points…συνολικα υπαρχουν 5 idea sets για καθε κατηγορια…συνολικα 15…
    Τωρα καθε φορα που ξεκλειδωνεις3 τετοιες υποideas σου δινεται μπονους ενα national idea…
    (^αυτα στο ταμπ με την λαμπα)

ετσι εχει το πραγμα ελπιζω να σε βοηθησα :P

Τωρα εσυ για να αρχισεις να αποικεις πρεπει να ξεκλειδωσεις καμποσες τεχνολογιες για να ξεκλειδωσεις το πρωτο idea set σου…και μετα να επιλεξεις ενα (απο τα 2(?) αν θυμαμαι καλα) που σου δινουν colonists…το exploration νομιζω ειναι το ενα…το οποιο ανηκει στην diplomatic γκρουπα…οποτε αν εχεις σκοπο να πας για αποικιες επενδυσε σε diplomacy points…παρε καλους diplomacy advisors δλδ

(για τους αζτεκους και τους ινκας…αν εχεις το dlc για ck2 που σου επιτρεπει να κανεις export saves και ταυτοχρονα οταν κανεις export εχεις ενεργοποιημενο και το dlc sunset invasion…σε αυτο το exported οι αζτεκοι και ινκας ανηκουν σε technology group αντιστοιχο του western european και εχουν 100% κοστοι αντι για 200%)

Εγω με το trade δεν εχω καταλαβει ακριβως τι παιζει…αν μπορει καποιος να εξηγησει λιγο…π.χ. το transfer trade power τι ακριβως κανει? και που εχει νοημα να το κανεις? σε περιοχες που κατεχεις η και σε ασχετες?

chek2firechek2fire
    Οργανωμένος Νεολαίος

Thanks πολύ κατατοπιστιό ότι είπες. Τώρα στο trader από τι έχω καταλάβει τα node που πραγματικά δίνουν λεφτά είναι αυτά που υπάρχουν κοντά στις περιοχές σου.
    Το transfer και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς κάνει. Μήπως δίνει λίγα χρήματα στα trade nodes σου δλδ κάνει transfer εμπορική δύναμη από node που δεν σου ανοίκουν αλλά είναι κοντά στα δικά σου?
    Είδα και το dlc που μεταφέρεις τα save από crusader kings. Ακριβό είναι θα περιμένω να πέσει η τιμή και να το αγοράσω, τώρα έχει γύρω στα 10 ευρώ.
    Τώρα έχω πάρει την Ιαπωνία. Μου αρέσει πόσο προσεγμένο είναι ιστορικά το game. Δλδ δεν μπορείς να πάρεις μια χώρα και αν αρχίσεις να κατακτάς τον κόσμο χωρίς πρώτα να αντιμετωπίσεις τα ιστορικά εθνικά της προβλήματα.
    Στην Ιαπωνία έφαγα 100 χρόνια μέχρι να μπορέσω να την ενώσω.

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1516

@kesnar – Σχετικά με τις ιδέες, κάθε φορά που ολοκληρώνεις ένα σετ με ιδέες κερδίζεις αυτόματα ένα μικρό μπόνους. Αν ολοκληρώσεις το σετ με τις trading ideas πχ, αυτόματα κερδίζεις 1 παραπάνω merchant. Αυτό χώρια απο τις Unique national ideas (δες screenshot παρακάτω).

@check2fire – Με την Ιαπωνία γίνεται να επεκταθείς προς την Ασία?

Στο δικό μου playthrough έχω βάλει στόχο να ενώσω την Σκανδιναβία με ειρήνικό τρόπο και στην συνέχεια είτε να γίνω Defender of faith και να τα βάλω με Καθολικούς ή να αποικήσω περιοχές στην Αμερική. Έχω ήδη καταφέρει να ενώσω Holstein + Νορβηγία με την χώρα μου και τώρα κάνω integrate και την Σουηδία. Έχω επίσης κατακτήσει κάποιες περιοχές νοτιότερα, κυρίως απο αμυντικούς πολέμους. Σε αυτές τις περιοχές θα χτίσω march+star forts μόλις ενοποιήσω την Σκανδιναβία μιας και δεν πρόκειται να επεκταθώ νοτιότερα.

Οι κλασικές αυτοκρατορίες δεν υπάρχουν στο δικό μου playthrough. Το Βυζάντιο έχει διαλύσει τους οθωμανούς και έχει πλεων σταθεροποιηθεί. Η Σκοτία έχει τα 3/4 του νησιού και η Ιρλανδία είναι ανεξάρτητο έθνος. Η Καστίλη είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη λόγω της εξάπλωσης του Aragon. Μόνο η Γαλλία έχει “φουσκώσει”, αλλά έχει γίνει τεράστιο coalition εναντίων της οπότε δύσκολα θα επεκταθεί περισσότερο.

Απο ιδέες έχω πάρει το trading + economic και έχω ολοκληρώσει το trading. Δεν ξέρω ποιό σετ να πάρω στην συνέχεια. Είμαι ανάμεσα σε Defensive και Diplomatic ideas.

Edit: Μόλις ξεκίνησε τεράστιος πόλεμος εναντίων Γαλλίας. Ο πρώτος μεγάλος πόλεμος στο παιχνίδι (επιτέλους!), που φέρνει λίγο σε πραγματικούς πολέμους ανάμεσα σε Γαλλία και συμμαχιών εναντίων της.

Screenshots

73r.png

msae.png

3idm.png

q4r2.png

my70.png

osi7.png

t5fi.png

n556.png

NorthlanderNorthlander
    Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13566
    Been thanked: 673 times

Dem screenshots! We need them!

Οργανωμένο Let’s play παρακαλώ!!

chek2firechek2fire
    Οργανωμένος Νεολαίος

Εχω βάλει στο μάτι την κορέα αλλά πρώτα θέλω να επεκταθώ σε όλο το αρχιπέλαγος και να φτάσω μέχρι βόρνεο και φυσικά να αποικίσω πρώτος την Ιαπωνία.
    Μιλάμε ο τίτλος είναι η χαρά του μεγαλομανή :D. Πρέπει να πάρω asap το dlc για το crusader kings 2 save.
    Εχω ένα save που το βυζάντιο έχει ένωνσει όλη την ρωμαική αυτοκρατορία αλλά και έχει εξαπλώσει την ορθοδοξία σε όλη την Ευρώπη με τους καθολικούς να είναι αίρεση.

edit: Εχω να σας ανακοινώσω ότι βλέπω στο steam τον borracho να παίζει europa 3 :P με τις ώρες…

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1516

edit: Εχω να σας ανακοινώσω ότι βλέπω στο steam τον borracho να παίζει europa 3 :P με τις ώρες…

Ο Borracho παίζει strategy και δη Europa 3.

0/10 too obvious.

Dem screenshots! We need them!

Οργανωμένο Let’s play παρακαλώ!!

Done! Και ναι, αυτή είναι η αρχή του Let’s play μου. Δεν ανοίγω νέο θρεντ μιας και έχουμε ήδη για το EU4.

Great0ldOneGreat0ldOne
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4008
    Been thanked: 353 times
    ShadowDancer wrote:

Ο Borracho παίζει strategy και δη Europa 3.

0/10 too obvious.

Κι όμως, και μάλιστα strategy που δεν έχει steam trading cards.

We demand an explanation.

Edit: Ώπα, άκυρο, έχει trading cards. Mystery solved.

soad667soad667
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4536
    Been thanked: 765 times

Ναι, το είδα χθες και για 3 δευτερόλεπτα σκέφτηκα OMG WTF. Στο καπάκι ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι το game είχε κάρτες. Δεν έλεγξα καν, ήταν απλά αδύνατο να ισχύει κάτι άλλο.

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Θέρτι πόιντς στα Αδέρφια Σέρλοκες και τέσσερες επιπλέον κλωστές στο συλλεκτικό ατσίβμεντ RQ τε-σέρτ τους!

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και λείπω από το σπίτι και το άφησα σε άγριο φάρμινγκ μόουντ. Τώρα που θα γυρίσω λογικά θα ‘χει κάνει ινστόλ και το War of the Roses (ήταν φτηνό το Πάραντοξ Μπάντλ και είπα, ας τα πάρω, μπορεί κάποτε να φιλοξενήσω κανά στρατεζόκαυλο ανηψάκι, θα ‘χω να το ξεφορτώνομαι) και θα το λιώσω στο φάρμινγκ και αυτό με τη σειρά του.

Αν ξαναπαίξω στράτετζι, θα ‘ναι το Heart of the Swarm όταν και αν βγει ποτέ κοψοχρονιά, έτσι, για το χαιρετισμό στα ένδοξα νιάτα.

ΥΓ Μεγάλε Αρχαίε, έχουμε να μηδενίσουμε Sacred απόψε!

chek2firechek2fire
    Οργανωμένος Νεολαίος

Για το trade αυτό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι στο trade mad θα δείτε τις διαδρομές των δρόμων εμπορίου. Το trade node που μας ενδιαφέρει και λογίζεται σαν το βασικό μας είναι αυτό που καταλήγουν όλοι οι εμπορικοί δρόμοι που περνάνε από την επικράτεια μας.
    Αν δείτε οι δρόμοι έχουν συγκεκριμένοι ροή.
    Κάθε market που φτιάχνουμε σε αυτή την επικράτεια δίνουν εμπορική δυναμη στο node.
    Με το transfer trade power ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει τι παίζει το ψάχνω..

Great0ldOneGreat0ldOne
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4008
    Been thanked: 353 times
    Borracho wrote:
    ΥΓ Μεγάλε Αρχαίε, έχουμε να μηδενίσουμε Sacred απόψε!

Σήμερα μπορώ μόνο μετά τις 23:00. Τώρα που έπεσε λιγάκι η θερμοκρασία στα μέρη μου, είπα να κανονίσω για χειμερινό κινηματογράφο, και να ικανοποιήσω τη Sci-fi δίψα μου με Elysium.

Καλό θα ήταν αν σε βολεύει να το στρώσουμε, γιατί μετά είμαι κλεισμένος σαν co-op buddy μέχρι την Παρασκευή.

Δε κάνω πλάκα. Έχω καταντήσει σα βιζιτού, κλείνει ο καθένας το δυωράκι του εκ των προτέρων. Αυτά παθαίνεις όταν συνδυάζεις l33t gaming skillz με ευγενικό και πνευματώδες social interaction σε multiplayer games.

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

Εγώ ρε συνγκειμερς πήγα να το προσπαθήσω και με το που αρχίζει το παιχνίδι δέχτηκα τόσες πολλές πληροφορίες που παραλίγο να πάθω ανεύρυσμα. :/

chek2firechek2fire
    Οργανωμένος Νεολαίος

Εγώ σου προτείνω να το παλέψεις λίγο και θα δεις θα σου ανοίξει νέους ορίζοντες :starwars:

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 57 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close