Fez

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 49 total)
  • Author
    chek2firechek2fire
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1181
    Been thanked: 84 times

Προσωπικά πάντως το game του συνεχίζω να το απολαμβάνω και να το θεωρώ ένα αριστούργημα γενικά στον χώρο.
    Είμαι και γενικά σαν άνθρωπος που ποτέ δεν κρίνω συμπεριφορές αλλά πάντα το έργο κάποιου που είναι σαν κανόνας κάποιος να παράγει έργο τελείως αντίθετο από την συμπεριφορά του.

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6660
    Been thanked: 423 times

Sel-Fish επρεπε να τον λενε τον καραμπολα με τις τριχες

Ακου πτωμα να μαθαινεις

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5695
    Been thanked: 69 times

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 187
    Been thanked: 0 times

Εντάξει εγώ πιστεύω ότι απλά φτάνει. Όλα αυτά είναι ο λόγος που κατάντησε έτσι ο Fish. :nope:

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Σύντασσομαι με τον αδερφό Chek2Fire και σίγουρα, σε κάποιο Humble Bundle δεν θ’αντισταθώ και θα το χτυπήσω, από περιέργεια και μόνο για τους τόσους διθυράμβους που διαβάζω.

Όσο για τη συμπεριφορά του Φίς, μόνο εκείνος χάνει. Με βεντετιλίκια και αηδίες τέτοιες, δεν πρόκοψε κανένας σε ΚΑΜΙΑ δουλειά. Και όπως λέει και ο Μέγας Κήφαρος : “Never be the one to walk away. Always stay there and do the work and if it all falls apart, it was never your fault.”

soad667soad667
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4536
    Been thanked: 765 times

Σε Humble Bundle το χτυπάω κι εγώ, οκ. :P

Για τον Phil είναι απλά τα πράγματα. Φυσικά και χάνει μόνο αυτός. Ας μάθει να αγνοεί τα trolls και να δέχεται λίγη κριτική μιας και ο ίδιος είναι ιδιαίτερα καυστικός όταν ανοίγει το στοματάκι του. Δεν κατήντησαν όλα αυτά έτσι τον Φιλ, ο Φιλ άνοιξε τον δρόμο για όλα αυτά.

chek2firechek2fire
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Χθές στο game έζησα μια από τις ποιο συγκλονιστικές στιγμές στην gaming πορεία μου, μια πορεία που ξεκινάει από τις αρχές του 80.
    Μιλάμε ο κολοπαιδαρισμός η αυθάδεια τους fish δένουν αρμονικά με την απίστευτη ευρηματικότητα του που κατά την γνώμη μου δημιούργησαν ένα αριστούργημα.
    H ιστορία σε γενικές γραμμες είναι ότι ανυποψίαστος και κρυφά καθοδηγούμενος από το game να δω τι υπάρχει πίσω από κάθε πόρτα απλά μπήκα σε μια ορμώμενος καθαρά από περιέργια και το game τέλειωσε απότομα χωρίς πολλά πολλά αφού πρώτα με είχε αφήσει σαν χαζό να κοιτάω την οθόνη με όσα έδειχνε που για μένα ήταν μια από τις ομορφότερες εμπειρίες που έχω ζήσει σε game.
    Εκείνη ακριβώς την στιγμή έπαιζε ο fish με τα συναισθήματα μου καθώς από την μια θαύμαζα την ευρηματικότητα του και από την άλλη έλεγα τι μλκ έκανα θεέ μου και μπήκα σε αυτή την πόρτα :P αλλά και μέχρι να τελείωσει όλο αυτό το φινάλε δεν ήσουν σίγουρος αν όντος το game τέλειωσε η ο τύπος συνέχιζε να σε κοιροιδέύει.
    Ιδίως όταν ξαναβρέθηκα σε μια αρχική πίστα σαν να μην τρέχει τπτ νόμιζα ότι κάτι έγινε με το game και
    έχει κανά τρελό bug αλλά γρήγορα είδα την “αλιωμένη” αλήθεια….
    Τελικά το game με πέταξε κανονικά στην οθόνη του loading και αφού με είχε λούσει κρύος ιδρώτας γιατί νόμιζα ότι είχε χαθεί για πάντα αυτή η άπειρη αναζύτηση μέσα στους λαβύρνιθους του κόσμου του fez
    Υπήρχε μια επιλογή start new game+ που ευτυχώς εκεί ναι μεν αρχίζεις το game από την αρχή αλλά με όλα τα cubes που έχεις μαζέψει συν τον χάρτη που έχεις περάσει και έχεις καθαρίσει.. ευτυχώς..

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3432
    Been thanked: 209 times

Με δελεάζεις με αυτά :D

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Και ‘γω αρχίζω να ξεροψήνομαι…τόσο καλό ρε ‘συ;

chek2firechek2fire
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Και ακόμα καλύτερο :P

chek2firechek2fire
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Πάντως είναι ένα φοβερά δύσκολο game που για μένα το λυσάρι ήταν must σε πολλές περιπτώσεις και πιστεύω για να το λύσει κάποιος μόνος του χρειάζετε να έχει φοβερές ικανότητες ιδίως στην αποκρυπτογράφηση.
    Ισχύει αυτό εδώ το post

http://www.giantbomb.com/fez/3030-24768/forums/so-i-finished-fez-spoilers-543230/

I think this game expects you to be smarter than you are. This post pretty much perfectly summed up a lot of my problems with the game. The fact that (spoilers) the way to figure out the alphabet is to look at a drawing of a fox-like creature jumping over something next to some symbols and figure out that it’s referring to the lazy fox jumps over the thing English phrase is pretty ridiculous (and seems like a thing that would be even harder to guess in other territories). It’s so cryptic it borders on absurd. Braid was hard, but at least you always knew you had everything you needed to solve a puzzle. Here, the solution might be a couple of symbols in a room inside a room inside a room inside an invisible door that’s underwater.

chek2firechek2fire
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Μόλις ολοκλήρωσα το ταξίδι μου στο fez και άξιζε και μετ ο παραπάνω. Δύσκολο game αλλά μόνο να ταξιδέψεις και να δεις τον κόσμο του αξίζει αυτή η ταλαιπωρία.
    Πραγματικά game σταθμός στην ιστορία του χώρου και για μένα όποιος θέλει να λέγεται gamer θα πρέπει να το δει asap. Για μένα αν κάποιος δεν έχει παίξει αυτό το game είναι το ίδιο με το να μην έχει πιάσει στα χέρια του ποτέ το pacman η το tetris.. :P

• Υπουργός Ανάπτυξης

Δε βλέπω να αντέχω με αυτά που λες, μάλλον θα το πάρω στην επόμενη sale :(

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 326
    Been thanked: 0 times
    Admiral wrote:
    Δε βλέπω να αντέχω με αυτά που λες, μάλλον θα το πάρω στην επόμενη sale :(
    Δε ζηταγες τιποτα αλλο, 50% στο steam. Μηπως ομως να περιμενουμε να πεσει 75%?
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Ναι, προσωπικά θα περιμένω. Όχι γιατί η τρέχουσα τιμή δεν είναι καλή, αλλά γιατί ακόμα δεν αισθάνομαι έτοιμος να δώσω πέντε ευρουλάκια σε αυτό τον περίεργο τύπο :)

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 49 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close