Football Manager

Viewing 12 posts - 256 through 267 (of 267 total)
  • Author
    Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 35 times

απ οτι ειχα διαβασει, αυτο γινεται απ τα χρονια του Championship manager. ειδικα η εβερτον επαιρνε λιγες μερες πιο νωρις την καθε νεα εκδοση (οι αδερφοι collier που ηταν οι ανθρωποι που εστησαν το παιχνιδι που μας καιει τα μυαλα και τις ωρες, ειναι γνωστο οτι ηταν αρρωστακια με την εβερτον, εξου και το σπρωξιμο που της δινανε καθε χρονο στο παιχνιδι, για να της παρεις ισοπαλια εφτυνες αιμα, οτι ομαδαρα κι αν ειχες…) και ψαχνοτανε ειδικα με τα ταλεντακια των 16-17 χρονων.

σορυ καρα για το χαιτζακ, αλλα δε βαστω, θ αρχισω την κλαψα παλι. θα τρελλαθω ρε παιδες, βοηθατε. εχω φτιασει μια καλη ομαδα για τα μετρα της skrill premier (6η – 7η κατηγορια συνολικα πρεπει ναναι), πορευομαι εκει στην 5η- 6η θεση στις παρυφες των πλει οφ, χανω, κερδιζω κλπ. γυρω στο φλεβαρη ξαφνικα (οπως καθε χρονο) αρχιζουν τα κουλα. καταλαβαινω την αναγκη να μας πεισουν οτι το αθλημα ειναι ανταγωνστικο, ωωωω αγγλια κι ετσι, οπου η τελευταια ομαδα κερδιζει την πρωτη κλπ κλπ.. αλλά θα το σπασω το πισι και θα ναι κριμα. παιζω εκτος με την 23η ομαδα, προτελευταια δηλαδη με κατι παικτες στο ροστερ της του στυλ Νίκας, Μανίκας, Λιάς, Καραμπαλίκας, Γενικολιάς, Βουρδουμπάς, Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας…

με σαπιζει. ετσι απλα. μα οι δικοι μου χανουν τ αχαστα, μα οι δικοι τους ντυνονται μεσι,με οποιον τροπο τελος παντων, με σαπιζει. επειδη εχει γινει κι αλλες φορες, λεω ρε φουστη θα πειραματιστω… μην τα πολυλογω, εκανα καμια 10αρια load. ΠΡΟΦΑΝΩΣ θεωρω οτι το λαμογιο ο μαιλς εχει φτιαξει καποιο σκριπτακι και τρεχει απο πισω ειδικα οταν κανεις λοουντ. οχι, δεν εχω αποδειξεις, αλλα πειτε μου εσεις: ειναι λογικο να παιξω με τους ξυλοκοπους 10 φορες και να παρω μια ισοπαλια? αλλαξα τα παντα. συστημα, παικτες, οδηγιες προς την ομαδα, εφαγα τα νυχια μου, κατι πατατακια που βρηκα, εκλεισα το πισι, ανοιξα το πισι, (υπαρχει μια παλια θεωρια συνωμοσιας απο τα χρονια του cm, οτι καθε φορα που ξεκινας ριχνει μια ζαρια για το αν θα ειναι “πετυχημενο” το session).. TI-ΠΟ-ΤΑ.

εχω φτασει στα ορια να κανω ρεηανινστώ. εχετε παρομοιες εμπειριες η πρεπει απλα να σκισω τα διπλωματα μου και να παραδεχτω οτι δεν το χω? μαιντ γιου, μιλατε με τον ανθρωπο που στα παλιοτερα cm και fm εχει σηκωσει κουπες και κουπες. και οχι του καφε.

εντιτ 1: για να μη λετε οτι τα βγανω απ το κεφαλι μου:
    http://www.eurogamer.net/articles/everton-signs-football-manager-database

αν και ειμαι σιγουρος οτι αυτη η συνεργασια παει πισω στα 90s, οπως γραφω και πιο πανω… χμμμ, εβερτον κι ο μαιλς… αν με ζητησει ποτέ, θα παω, μονο και μονο για να δω αν ειναι πουσαρισμένη απ τους προγραμματιστές

εντιτ 2: χα. απο ενα θρεντ που μονο εμεις οι καμενοι μπορουμε να καταλαβουμε:
    http://www.wsc.co.uk/forum-index/27-football/151133-championship-manager-surprises

“…The Collyer brothers were both Everton fans. If you looked in the hidden ratings of the Everton players (difficult to do before the data editor was made public), their Big Match Temperament ratings were always ludicrously high meaning they always did annoyingly well against you in cups, and their Potential ratings were absurd…”

chek2firechek2fire
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1202
    Been thanked: 115 times

Τα ίδια προβλήματα είχε και εγώ και πολλοί άλλοι με την φετινή έκδοση του football manager. Δυστηχώς μας βγήκε πατάτα και αυτή την χρονιά και περιμένουμε την επόμενη μήπως και διορθώσουν αρκετά από τα προβλήματα που έχει ο τίτλος.

HavanezosHavanezos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2027
    Been thanked: 78 times

Είπαν να το κάνουν και επίσημα! Δεν γίνεται τόσα χρόνια όλο και κάποια ματιά θα ριχναν!

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5696
    Been thanked: 70 times

Απο χθες βρίσκετε στη library μου το fm15.

3sj0qk.jpg

2 μήνακια…

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 793
    Been thanked: 0 times
    Brother Bruce wrote:
    εντιτ 2: χα. απο ενα θρεντ που μονο εμεις οι καμενοι μπορουμε να καταλαβουμε:
    http://www.wsc.co.uk/forum-index/27-football/151133-championship-manager-surprises

This thread is pure gold. Και ας έχω να παίξω cm/fm ούτε και εγώ θυμάμαι από πότε.
    4 και τέταρτο, ξύπνημα σε λίγες ώρες, αλλά δε γίνεται. Δε μπορείς να σταματήσεις να διαβάζεις.

Το μικρόβιο ξύπνησε.

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 90 times

Μπράδερ κι εγώ έτρωγα ξύλο αλλά όταν επέστρεψα στην παλιά πανοραμική 2D οπτική συνήρθε το παιχνίδι

• Οργανωμένος Νεολαίος

το χω διαβασει κι αλλου ρε παιδια, αλλα μου φαινεται εντελως παραλογο.
    πως μπορει ν αλλαξει το αποτελεσμα του αγωνα αλλαζοντας απλα την οπτικη γωνια??

νομιζω το χω ξαναγραψει. λογικα οταν ερχεται αντιμετωπος ο παικτης α με τον παικτη βου, το παιχνιδι απο πισω βαζει κατω τα attributes του καθενου, την φυσικη του κατασταση εκεινη την ωρα, βαζει κι ενα συντελεστη ράντομνες και αποφασιζει να δωσει την μπαλα στον εναν απ τους δυο κ.ο.κ.
    πως διαολο επηρεαζεται αυτο απ την μηχανη των γραφικων?

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 90 times

Κι όμως. Θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν τυπά που είχε η Crawley(λατρεια η ομάδα :worship: ) Με την 3Δ δεν σταύρωνε μπαλιά, ούτε καν κεφαλιά κι ας είχε αριθμό που οι άλλοι της ακτηγορίας δεν έβλεπαν ούτε με τραμπολίνο. Σε 2Δ απλά το παιδί δεν έχανε γκολ. Επίσης ένας τζαπανέζος shimizu νομίζω λεγόταν, στο 3Δ τον κόβανε οι πάντες, ενώ στο 2Δ έγινε πρώτος σε ασσιστ και φυσικά ανεβήκαμε και κατηγορία.

Γενικά το ξύλο που έτρωγα στο τρισδιάστατο δεν λέγεται. Τώρα βέβαια εγώ δεν έχω γράψει τόσες πολλές ώρες όσο άλλοι, οπότε το αφήνουν σε ποιό έμπειρους

• Οργανωμένος Νεολαίος

Λαζαρος mode. επειδη μπορουμε και θελουμε.

http://provocateur.gr/manners/11035/7-typoi-poy-paizoyn-football-manager

δεν εχει ακριβως τον τυπο που εκπροσωπω… παντως πιο κοντα ειμαι στον Τιμιο Χαμάλη.

• Οργανωμένος Νεολαίος

χα. τι βλεπω…. παλι λαζαρος, παλι απ το provocateur, παλι απ τον ιδιο τυπο…
    τις λατρευω αυτες τις ιστοριες με το fm..

http://provocateur.gr/manners/12431/5-fores-poy-to-football-manager-allakse-th-zwh-twn-paiktwn-toy

• Οργανωμένος Νεολαίος

τρολερέ jon…

α.    εννοειται οτι δεν φτιαχνω νεο σειβ για πλακα. ενα εχω απ την αρχη.

βου. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν ξεκινησα απο την  ομαδα μου, ουτε καν απο ομαδα ιδιας κατηγοριας οπως συνηθιζεται… εχω ξεκινησει απο 7η Αγγλιας οπως διαλο την λεν, δε θυμαμαι καν.. αχχχ, βιβλιο πρεπει να γραψω. ξερεις, ιστοριες με 36αρηδες DC, μονοψηφια ολα τα στατιστικα των παικτων εκτος απο 2-3 11αρια η 12αρια, μπατζετ μηδεν κλπ κλπ. κι ανεβηκα αργα αργα οπως πρεπει στην τροφικη αλυσιδα των μανατζαραιων..

γου.  δεν ηταν αυτοσκοπος το τσουλου. ειναι απλα μια κορυφη. δηλαδης κρατησα ολες τις αρχες μου. καλα, εννοειται οτι δε φορτωσα ουτε ενα λοουντ για να ξαναπαιξω παιχνιδι, εννοειται οτι δεν εδωσα πανω απο 4 μυρια ποτε σε παικτη, εννοειται οτι δεν αλλαξα το καθαρο και αυστηρο 3-4-1-2 ποτές, οσο κι αν το παιχνιδι ευνοει απροκαλυπτα το 4-4-2… το μονο νερωμα στο κρασι μου ηταν οτι στο τσουλου μετα την φαση των ομιλων δεν παιζω overload πια, αλλά attacking..
    γι αυτο χαρηκα, επειδη το πηρα με τους ορους μου το κατσαρολι. κι επειδη το κολοπαιχνιδο τραυματισε 2 σημαντικοτατους παιχτες λιγο πριν τον τελικο. εχω νιωσει και πικρες, ετσι ειναι το σωστο και το πρέπο. ετσι γινεσαι μπετό, ετσι φτιανεις χαραχτήρα. εχω ξαναπαιξει 2-3 φορες τελικο τσουλου. 2 χρονιες πριν, το εχασα απ την μπαγερν στο 7ο πεναλτι. αρωστησα…
    α, επισης συνεχιζω το σειβ για να δω τι γινεται. διαβαζω στα φόρα οτι συνεχιζει επ απειρον ουσιαστικα. ουτε σε “πεθαινει” προφανως ξαφνικα, ουτε σε αποσυρει και καλα με συνταξη… ειμαι καμμια 85αρια χρονων στο παιχνιδι και συνεχιζω ακμαιος..

α, και για να χαρει κι ο τσοκάρας, δεν ειναι το πρωτο μου τσουλου. εχω ξαναπαρει με τον ΠΑΟΚ. τωρα ηταν η πρωτη φορα με την Παναθα ομως…
    ξεφυγα. καλα, δε θελετε να ξερετε.

οχι, αποφασισα τελικα, να σας τα πω: μαγκες, ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ. οπως κανουν πολλοι χαρντκορ του fm (κατι σαν μυστικο hand shake) φορεσα ενδυμασια τελικου: πρασινο τι σερτ κι απο πανω γραβατα. κανονικα σακακι προβλεπεται, αλλα ειχε 35 βαθμους.. μετα τον θριαμβο, εγιναν χειροτερα. εφερα το υπερπαραγωγη κρυσταλινο βαζο της πεθερούλας που κρυβω βαθια σε ντουλαπι (εκτος αν εχει ερθει επισκεψη), και το σηκωσα ψηλα στον ουρανο των β.π. σκεφτηκα σε μια στιγμη να μιμηθω τον Πορατσο και να δωσω βιντεοσκοπημενο υλικο αμηθητης αξιας στις επομενες γενιες, αλλα κρατηθηκα. υπαρχει βεβαια πλουσιο φωτορεπορταζ, αλλα θα μεινει καλα κρυμμενο στα βωλτς, εκτος αν αποφασισω να το καμω γκιβαγουέι. απλα και αξεπεραστα ΤΡΑΓΙΚΟΣ.
    αυτα. αιρενικε, σ ευχαριστω που μου δωκες αφορμη να σεντονιασω για τα 2 αγαπημενα μου θεματα. το fm και Μένα.

edit: το ποστ το μετεφερα εδω απ το ατσιβμε θρεντ. εδω ειν η θεση του…

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5696
    Been thanked: 70 times

Ωραιος ρε Μπρους!!! Εγω θυμαμαι τη πρωτη μου μεγαλη στιγμη σαν χθες. Total Club Manager 2003!!!! Ναι TCM :)

Κυπελλο Ουεφα με τον Πανιώνιο!!! Πρεπει να ηταν περιπου δεκα χρονια μετα, δε θυμαμαι σιγουρα.

Επισης μεγαλη στιγμη η ανοδος στη πρεμιερ λιγκ σε δεκα πεντε χρονια με τη Chester. Η ομαδα ηταν τελευταια κατηγορια αγγλιας και ειχε πεσει λογω χρεων αλλα την αγορασε ενας οπαδος της που κερδισε το λοττο. Τετοιες ιστοριες ψαχνω.

Ειχα παιξει και Συγκαπουρη με την ομαδα του Στρατου και δευτερη χρονια εμεινα ελευθερος και πηγα σε μια αλλη, δε θυμαμαι ονομα. Τοτε ειχα φερει το Βρυζα μετα απο τεραστιες διαπραγματευσεις στα 36 (?) του. Ζησαμε μεγαλες στιγμες.

Ενταξει, πορειες με ΠΑΟΚ εχω κανει πολυ καλες και κατακτησεις τσου λου αλλα πιο πολυ ουεφα καθως η αληθεια ειναι πολλες φορες το κυνηγουσα πιο πολυ.

Viewing 12 posts - 256 through 267 (of 267 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close