Game of Thrones TV series – MEGA SPOILERS ahead –

Viewing 15 posts - 691 through 705 (of 731 total)
  • Author
    ErevoSErevoS
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 858
    Been thanked: 53 times

https://slate.com/culture/2019/04/battle-winterfell-military-analysis-tactics.html

Ενημερωθείτε από έναν επαγγελματία, haters, που μου την είδατε στρατιωτικοί αναλυτές όλοι.

Ο ίδιος έχει γράψει και για την καταστροφή του King’s Landing, πως ιστορικά είναι ακριβής (προσθέτω ότι στα βιβλία οι σφαγές, από όλες τις πλευρές, είναι συνηθισμένες) και πως δικαιολογείται ως επίδειξη δύναμης και όχι απλώς ως πράξεις μιας Mad Queen.
    Αλλά και πάλι, το ότι ενώ πήγαινε straight για το Red Keep και στα μισά του δρόμου άλλαξε άποψη και αποφάσισε να κάψει πρώτα την μισή πόλη, δεν  βγαίνει από πλευράς storytelling.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13520
    Been thanked: 631 times
    Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8349
    Been thanked: 1310 times

Αναφορικά με το άρθρο του “ειδικού”… ότι λέει ο Raz λίγο-πολύ, προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα. Σιγά μην καθόταν ο Night King να πολιορκήσει το Winterfell αν έβλεπε πως όλος ο στρατός είναι πίσω από τα τείχη. Απλά θα έστελνε το πεζικό του κατά κύματα μέχρι να το πάρει και να κατακτήσει το relic.

Το ίδιο και για τα όσα λέει για το ιππικό, όπου τουλάχιστον καταλήγει πως θα έπρεπε να το είχαν κάνει deploy με διαφορετικό τρόπο, το οποίο είναι και το αρχικό μας πόιντ έτσι κι αλλιώς.

Αλλά τα τακτικής φύσεως σφάλματα είναι το λιγότερο όσον αφορά την χαμηλή ποιότητα της σεζόν ούτως ή άλλως.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3989
    Been thanked: 327 times

Με αυτήν τη λογική δε θα γίνονταν ποτέ πολιορκίες πάντως…

Μα δεν έχει γίνει ποτέ πολιορκία όπου η επιτιθέμενη δύναμη είναι undead horde με central control unit.

Σιγά μην καθόταν ο Night King να πολιορκήσει το Winterfell αν έβλεπε πως όλος ο στρατός είναι πίσω από τα τείχη.

Μα αυτό ακριβώς λέει το άρθρο. Το να ταμπουρωθούν πίσω από τα τείχη θα ήταν σωστή τακτική απέναντι σε έναν συμβατικό αντίπαλο. Ο Night King είτε θα μπούκαρε σε μια-δυο μέρες έτσι κι αλλιώς, είτε θα περίμενε να πεθάνουν από την πείνα ενώ ο δικός του στρατός έχει μηδενικές ανάγκες σε προμήθειες. Ας περίμενε και δέκα χρόνια, τι έγινε; Οπότε το deploy έξω από το κάστρο και battle engagement από τους αμυνόμενους δεν είναι τόσο fail όσο την είδαν οι armchair tacticians, ξέρουν αυτοί, έχουν παίξει Stronghold.

Τώρα να μου πεις για την Golden Company που δεν έλαβε αμυντική θέση πίσω από τα τείχη, εκεί μάλιστα, uberfail.

• This reply was modified 3 months, 1 week ago by Great0ldOne Great0ldOne.
    • This reply was modified 3 months, 1 week ago by Great0ldOne Great0ldOne.
    1 user thanked author for this post.
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1452
    Been thanked: 97 times

https://blogs.scientificamerican.com/observations/the-real-reason-fans-hate-the-last-season-of-game-of-thrones/

Πολύ καλό.

Φοβερό όντως. Αν και για να είμαι ειλικρινής, ακόμη κι αν άλλαζαν narrative lane όπως λέει η συγγραφέας, αν δεν είχε ένα σωρό plot holes δε θα με πείραζε και τόσο πολύ προσωπικά, τουλάχιστον να κλείσει αξιοπρεπώς.

@G0O OK, δεκτό, αλλά αν περιμένεις πίσω από τα τείχη δε θα πεθάνεις από το πρώτο βράδυ, μπορείς να οργανωθείς καλύτερα, να καταστρώσεις κάποιο διαφορετικό σχέδιο, μια φορά κερδίζεις χρόνο πάντως, αυτό είναι και το νόημα του να κάθεσαι μέσα από τα τείχη σε μια πολιορκία. Ούτως ή άλλως ποτέ ο πολιορκημένος δε βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, ο πολιορκητής έχει και το καρπούζι και το μαχαίρι. Όσο για το ότι θα έστελνε ο Night King τα ζόμπι του κατά κύματα, το ίδιο έγινε και τώρα, η διαφορά είναι ότι θα είχαν λιγότερα casualties. Βέβαια μικρό νόημα έχει να το συζητάμε, αφού ούτως ή άλλως ο στόχος του Night King ήταν να φτάσει στον Μπραν που από ότι κατάλαβα ήταν μέσα από τα τείχη (αλλιώς υποθέτω θα πήγαινε καρφί εκεί) οπότε και πάλι δεν έχει νόημα να παραταχθείς για μάχη έξω από αυτά.

soad667soad667
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4536
    Been thanked: 765 times
    MyrmidonasMyrmidonas
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1264
    Been thanked: 47 times

Δεν θυμάμαι σε ποια season, αλλά θυμάμαι κάποιον να αναφέρει ότι οι κάτοικοι του kings landing ήταν πιστοί στους targaryens και απεχθάνονταν τους Lannisters για αυτο που έκαναν στην επανάσταση όταν μπήκαν στην πόλη

mike299mike299
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 61
    Been thanked: 46 times

Εγώ νομίζω ότι το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας είναι ότι όταν μιας γυναίκα θέλει να τη πηδήξεις, μην το παίζεις Άγιος, γιατί μετά θα καψει τον κόσμο από τα νευρα της. 😉

• Οργανωμένος Νεολαίος

Για να είμαι ειλικρινής το περίμενα χειρότερο το φινάλε. Περιλαμβάνει βέβαια το επικό καραfail (ο Bran είναι ούτως ή άλλως walking plothole) αλλά τουλάχιστον δε δημιούργησαν περαιτέρω σοβαρά προβλήματα. Βέβαια αυτά που είχαν δημιουργηθεί ήδη μέσα στη σεζόν παραμένουν, ενώ υπάρχουν μερικές χιλιάδες ερωτήματα που δεν απαντήθηκαν ποτέ κατά τη διάρκεια της σειράς, αλλά τέσπα. Πάει τώρα πέρασε, ήταν πολύ όμορφο ταξίδι συνολικά, ποιοτικότατο pop culture stuff, το ΗΒΟ παρέδωσε μαθήματα σε πολλούς τομείς, αλλά κατά τη γνώμη μου, σε καμία περίπτωση, ούτε στα καλύτερά της, η “καλύτερη σειρά όλων των εποχών” πάντως. Χωρίς αυτό να αφαιρεί από τη συνολική ποιότητά της και το γενικότερο impact της, όπως και τη σημαντικότητά της για το genre.

• This reply was modified 3 months ago by Avatar Raz.
    4 users thanked author for this post.
    • Υπουργός Ανάπτυξης

5 users thanked author for this post.
    ErevoSErevoS
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 858
    Been thanked: 53 times

Για να είμαι ειλικρινής το περίμενα χειρότερο το φινάλε. Περιλαμβάνει βέβαια το επικό καραfail (ο Bran είναι ούτως ή άλλως walking plothole) αλλά τουλάχιστον δε δημιούργησαν περαιτέρω σοβαρά προβλήματα. Βέβαια αυτά που είχαν δημιουργηθεί ήδη μέσα στη σεζόν παραμένουν, ενώ υπάρχουν μερικές χιλιάδες ερωτήματα που δεν απαντήθηκαν ποτέ κατά τη διάρκεια της σειράς, αλλά τέσπα. Πάει τώρα πέρασε, ήταν πολύ όμορφο ταξίδι συνολικά, ποιοτικότατο pop culture stuff, το ΗΒΟ παρέδωσε μαθήματα σε πολλούς τομείς, αλλά κατά τη γνώμη μου, σε καμία περίπτωση, ούτε στα καλύτερά της, η “καλύτερη σειρά όλων των εποχών” πάντως. Χωρίς αυτό να αφαιρεί από τη συνολική ποιότητά της και το γενικότερο impact της, όπως και τη σημαντικότητά της για το genre.

Walking plothole? Walking? Γκουχ, γκουχ!

Καλύτερη σειρά όλων των εποχών ή όχι δεν ξέρω, είναι σίγουρα η πιο σημαντική σειρά της δεκαετίας. Επανακαθόρισε τα standards της τηλεόρασης και δεν υπάρχει πια γυρισμός. Κυνηγώντας το HBO, όλα τα άλλα δίκτυα ανέβασαν την ποιότητά τους, προσπάθησαν παραπάνω στις σειρές τους, ρίσκαραν με ιδέες που στο παρελθόν δεν θα είχαν καμία ελπίδα να γυριστούν. Χωρίς το Game Of Thrones και την επιτυχία του, μην γελιόμαστε, αυτή τη στιγμή δεν θα ετοίμαζε το Amazon σειρά LOTR.

Προς όλους τους συντελεστές της σειράς. ευχαριστούμε για το τηλεοπτικό αυτό ταξίδι!

Άντε γέρο, τελείωνε με τα βιβλία…

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7126
    Been thanked: 90 times

You are my Queen. Now and always

ΑΑΑΓΚΧ

ΝΑΙ ΤΗΣ ΤΟΝ ΕΜΠΗΞΕΕΕ. ΝΑΙΙΙ Πανηγυρισμός πρώτος

Αρνητικό πρώτο και μάλιστα, από εκεί που δεν το περίμενα. Τα γραφικά κατά την διάρκεια όπου καταστρέφεται ο θρόνος, είναι επιπέδου ’70s. Έχω δε την εντύπωση ότι η τεχνική που χρησιμοποίησαν ήταν η ίδια με τις τότε πλαστελίνες…

Στα του τελειώματος. Νομίζω ότι ήταν το καλύτερο δυνατό σενάριο για όλους, αν και αυτό το κάναμε ότι μπορούσαμε, μας έσωσες, αλλά θα σε στείλουμε στην εξορία, ενώ θα ζήσουμε μία ιδανική ζωή χωρίς τους Λάνιστερς μου έκατσε πολύ στραβά. Βέβαια, στο τέλος ο Γιάννος τους παράτησε και πήγε με τα αδέρφια τους wildlings και ζήσανε την απείθαρχη κομμουνιστική τους ζωάρα, καλύτερη κι από αυτήν που φανταζόταν ο Τάρλυ.
    Για όλους τους επιζώντες το φινάλε εκτός από χιτσκοκικό γκρανγκινιολικό και ότι άλλο κατεβάσει η κούτρα του Μήτσου του Χατζηγεωργίου, ήταν και Μαρτινικό. Δηλαδή μπορώ να δω μία λογική πορεία μεταξύ της υπάρχουσας κατάστασης των βιβλίων και του φινάλε, εφ’ όσον ισχύει ότι θα είναι το ίδιο. Λίγο ο Μπραν δεν ξέρω πως θα φτάσει ως εκεί, αλλά οψόμεθα.

Η φάση στο τελείωμα του small counsil και του τρόπου που θέλανε να μας το πουλήσουν ως μία χαρούμενη ατμόσφαιρα θύμισε κάτι από αυτό

2 users thanked author for this post.
    NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13520
    Been thanked: 631 times

Βέβαια, στο τέλος ο Γιάννος τους παράτησε και πήγε με τα αδέρφια τους wildlings και ζήσανε την απείθαρχη κομμουνιστική τους ζωάρα, καλύτερη κι από αυτήν που φανταζόταν ο Τάρλυ.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Walking plothole? Walking? Γκουχ, γκουχ!

Καλύτερη σειρά όλων των εποχών ή όχι δεν ξέρω, είναι σίγουρα η πιο σημαντική σειρά της δεκαετίας. Επανακαθόρισε τα standards της τηλεόρασης και δεν υπάρχει πια γυρισμός. Κυνηγώντας το HBO, όλα τα άλλα δίκτυα ανέβασαν την ποιότητά τους, προσπάθησαν παραπάνω στις σειρές τους, ρίσκαραν με ιδέες που στο παρελθόν δεν θα είχαν καμία ελπίδα να γυριστούν. Χωρίς το Game Of Thrones και την επιτυχία του, μην γελιόμαστε, αυτή τη στιγμή δεν θα ετοίμαζε το Amazon σειρά LOTR.

Προς όλους τους συντελεστές της σειράς. ευχαριστούμε για το τηλεοπτικό αυτό ταξίδι!

Άντε γέρο, τελείωνε με τα βιβλία…

Χαχαχα, no pun intended, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό για να είμαι ειλικρινής :p

Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις, απλώς πιστεύω ότι έχουν υπάρξει κατά τη γνώμη μου ανώτερες σειρές ως σύνολο ακόμη και την τελευταία δεκαετία (π.χ. το Black Mirror ή το Σέρλοκ είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό, λαμβάνοντας υπόψη και τον αριθμό των σεζόν, δηλαδή εξαιρώντας σειρές όπως το Mindhunter, και το γεγονός ότι δεν υπάρχει ακόμη κάποια άλλη σειρά του genre). Αλλά ναι, ήταν απίστευτα σημαντική σειρά για το fantasy genre κι ας ήταν οι τελευταίες 2,5-3 σεζόν ψιλοtrash.

• Υπουργός Ανάπτυξης
Viewing 15 posts - 691 through 705 (of 731 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close