Gaming Στιγμιότυπα & Εντυπώσεις

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 81 total)
  • Author
    electroduck
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 769
    Been thanked: 0 times

Καθώς τριγυρνάμε στους διάφορους ψηφιακούς κόσμους, σε φανταστικά τοπία του μακρινού παρελθόντος ή μέλλοντος, σε εναλλακτικές πραγματικότητες των παιχνιδιών μας, μερικές από τις στιγμές αυτές είναι πράγματι αξιοσημείωτες. Μας τραβάνε τη προσοχή λίγο περισσότερο, μας ταξιδεύουν, μας γοητεύουν, ενίοτε μένουμε με το στόμα ανοιχτό, ε πως να το κάνουμε…

Λίγο ο καλλιτέχνης που εφτιαξε ένα απίθανο τοπίο, λίγο η μουσική επένδυση που σου δημιουργεί ποικίλα συναισθήματα, ε λίγο και τα ηχητικά εφε που ταιριάζουνε εκείνη τη στιγμή…

Λοιπόν θα ήθελα να κάνω την αρχή με μερικά στιγμιότυπα που μου άρεσαν και τα κράτησα. Συγκεκριμένα snapshots και λέω και μια σύντομη περιγραφή.

Βάλτε κι εσείς τα δικά σας -τις δικές σας “παιχνιδο-στιγμές”- είτε τις έχετε κάνει capture ή από αλλού, δε πειράζει. Αρκεί να βάλετε και μια σύντομη περιγραφή από ποιο παιχνίδι είναι και γιατί τη γουστάρετε. Γενικά εντυπώσεις…

Αν θέλετε μη βάζετε βιντεάκια, εκτός κι αν είναι παρα πολύ σύντομα, ε να το κρατήσουμε λίγο old-school το νήμα…

Λοιπόν κάνω την αρχή από το κόσμο των Elder Scrolls IV. Καθώς εξερευνούσα το τοπίο μέσα στο πυκνό δάσος. Επικό άραγμα και αγνάντεμα τοπίου.

alfa_summer_zps5405c1c3.jpg

Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3805
    Been thanked: 43 times

Ανατριχιαστικές και μοναδικές στιγμές απο Resident Evil, πριν γίνει αμερικανιά για τις μάζες
    tumblr_ls08kc95C11qjnqvqo1_500.gif

leonback2.gif

InfamousJohn
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2401

electroduc, γινομαι οfftopic, αλλα δες λιγο στο σποιλερακι μου…
    το τοπιο ΜΟΙΑΖΕΙ, ενω αν εισαι προσεκτικος θα δεις οτι ειμαι μπροστα σε ενα βραχο με απολιθωματα! epic στιγμη!
    απλα οταν ειδα το δικο σου shot απο το elder scrolls, μου ηρθε φλασια απο την εκδρομη μου στο βουνο!
    IMG_20140829_183016.jpg

επι του θεματος

To-the-Moon-3.jpg

μιλαμε για δακρυ κορομηλο!

AdhanAdhan
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8012
    Been thanked: 175 times

Υλικό από το οποίο φτιάχνονται τα GOTY.
    0.jpg

Wind and stone, I search my heart and find...

tyrion395tyrion395
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1307
    Been thanked: 43 times

Αν χρειάζεστε περιγραφή για τις παρακάτω, ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΜΑΡΙΟ ΡΕ!
    acJmDSm.jpg

IagIJvi.jpg

rbon9ke.jpg

u2Axbwn.jpg

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6460
    Been thanked: 109 times

Fallout 3 η πρωτη image :trollface:

Ακου πτωμα να μαθαινεις

J.LynxJ.Lynx
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2414
    Been thanked: 45 times

2014-08-20_00002.jpg

Sir , You are Being hunted
    όταν ο θύτης γίνεται το θήραμα.

electroduck
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 769

Οκ σας μερσώ όλους για το υλικό!

ξεκινώ λίγο ανάποδα:
    @τόνυ: σωστός, νομίζω.
    @τύριον395: αν θες και δε βαριέσαι εκτός από μια λιτή περιγραφή της κάθε μιας βάλε και τι σου έκανε κλικ εσένα προσωπικά, αν μπορούμε δηλαδή να λέμε και ενα δυο πραγματάκια παιδιά. Οι αναμνήσεις άλλωστε είναι ο “χρυσός” εδώ. Ξέρω μπορεί να είναι painintheass αλλά θα έχει ΠΟΛΥ ενδιαφέρον!
    @adhan: σε νιώθω – κι εγώ θα βάλω alan wake στιγμή -αν καταφέρω να κάνω capture το σημείο, λες να βάλω Fraps???

@infamous: κανένα πρόβλημα. Για τη snapshot βάλε σε παρακαλώ από που είναι και λίγο περιγραφή αν είναι δυνατόν!

let the spice flow ;)

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Ντάξ, τρομερό συναίσθημα η σκηνή αποκάλυψης του, τρίχα κάγκελο και κόντεψα να βάλω τα κλάμματα (ξέρω, μόνο το ρόζ πουκάμισο μου λείπει :P )
    AwKykdb.jpg

42, the answer to everything

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 10026
    Been thanked: 315 times

Είδα Τη Σκηνή από Alan Wake και δεν μπόρεσα να κρατηθώ. Από τις κορυφαίες gaming εμπειρίες, έβερ :)

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Ότι σώβρακο και να φορούσα, όταν εμφανίστηκε αυτός μπροστά μου, έγινε καφέ.
    EhRk27g.jpg
    Eίχα ένα τρυφερό τέτ-α-τέτ με το που βγήκα στην κυρίως πίστα, μου σύστησε το χέρι του.
    xI1woGW.png
    Κυριολεκτικά, έπεσα πάνω του, και έφαγα 3 ρουκέτες εξ επαφής στην μούρη. Μετά το respawn, απλά έκανα μισή ώρα να βγώ στην κυρίως πίστα από τον φόβο μου :P

Μίνι bonus, ήχος-οργασμός.
    https://www.youtube.com/watch?v=xu_pOlBP2Rk

42, the answer to everything

RoronoaRoronoa
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 485

Legend of Zelda: Ocarina of Time, εκει που νομιζεις πως τα καταφερες και τελειωσες το παιχνιδι..

tumblr_mdmbs8Xc8L1rkey39o1_r3_500.gif

Sonic, με ειχε ξυπνησει ενα βραδυ ο αδερφος μου για να μου δειξει κατι που εφερε και αυτο ηταν το πρωτο πργμα που ειδα καπως ανοιγα τα ματια μου, το ειχε συνδεσει στην tv και απλα ηταν φοβερο συναισθημα XD

Penumbra black plague, δεν το τερματησα ποτε, παρακατω βαζω μια εικονα με εναν απο τους εχθρους που με εκαναν να χεστω επανω μου αλλα δεν ηταν αυτος ο λογος που το παρατησα.
    Αυτος δεν μπορει να αποτυπωθεί με εικονα, απλα ειναι σε μια στιγμη που εισαι μονος και εχει ενα σπιτακι σκυλου εκει γυρω και ακουγετε θορυβος αν θυμαμαι καλα, μπαινω στο σπιτακι και περιμενω, και ενω περιμενω παιρνω την αποφαση να παρατησω το παιχνιδι. Οτι πιο τρομακτικό εχω παιξει, δει και νιωσει, ισως ακομα και στην real life που λεμε. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως καποιοι λενε πως τρομαζουν με resident evil και sillent hill, αυτα δεν πιανουν μια μπροστα σε αυτο το παιχνιδι.

0apskGX.jpg

f2bnpf2bnp
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1689
    Been thanked: 38 times

Αν κατάλαβα καλά εδώ γράφουμε ό,τι μας κάνει να ανατριχιάζουμε από συγκίνηση/φόβο/whatever όταν τα φέρνουμε στο νου;
    Για να δούμε:

– Η δοκιμασία που πρέπει να περάσεις για να μπεις στην Brotherhood of Steel στο Fallout 1
    – Τα πρώτα λεπτά στο Half-Life 2
    – Στο Atlantis : The Lost Tales, η σκηνή που τρέχεις προς το ανεμόπτερό μέσα στο δάσος και ο τρόπος που γλυτώνεις τελικά
    – Ο Psycho Mantis και το twist προς το τέλος του παιχνιδιού στο Metal Gear Solid 1
    – Το τέλος του Legacy of Kain : Defiance, ήταν πραγματικά δύσκολο να αποχωριστώ την σειρά
    – Το τέλος του Grim Fandango
    – Το Syndicate Wars. Απλά λατρεύω να κυκλοφορώ στους δρόμους και να εξολοθρεύω Zealots
    – Η όλη εμπειρία του Scratches, αλλά ιδιαίτερα ο εφιάλτης και το ξύπνημα το 2ο βράδυ
    – Τα όνειρα του πρωταγωνιστή στο Darkness Within
    – Στο Alan Wake, προφανώς η σκηνή με την “συναυλία” αλλά και το Poet & The Muse
    – Οι εκπληκτικές μάχες στο F.E.A.R. (1)
    – Το χωριό Tristram στο Diablo 1

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6689
    Been thanked: 139 times

καποτε οι ακρωτηριασμοι, ηταν κατι το ανηκουστο.
    ποσο μαλλον οταν εφταναν σε επιπεδο midnight meat train
    soldier of fortune. οταν ανακαλυψα οτι μπορω να κοψω το χερι του τυπου που κραταει πιστολι για να τον αφησω “αοπλο” !!!!!!
    και οταν τρεχει να γλυτωσει, να του κοβω τα ποδια.
    headshot και τα μυαλα στην κυριολεξια στα καγκελα.

σκηνες σαν αυτη, με αφηναν με ανοιχτο το στομα
    sof_zps6a08610c.png

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

Brian O’Conner
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 495

Gran Tourismo
    Στις δυο ώρα είπα να το δω και να παω για ύπνο. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ μέχρι τις έξι. Το έβλεπα και ξανά έβλεπα.
    https://www.youtube.com/watch?v=ppOzd8Yg-t0

Tomb Raider
    Όταν συνάντησα τον δεινόσαυρο.

Metal Gear Solid
    Την πρώτη φορά που έπαιζα ήταν φοβερό. Πολλές επικές στιγμές. Την τέταρτη φορά ήταν κλισέ και τσίζι.

Final Fantasy 7
    Πολλές στιγμές. Ακόμα παίζω. Τέσσερις φορές στο playstation. Τέσσερις στο emulator και παω για πέμπτο.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 81 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close