Humble Bundle και αγορές Day 1

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 17 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977
    Been thanked: 0 times

Με όλα αυτά τα humble bundle buble buble, σκέφτομαι αν αξίζει να αγοράζει κανείς παιχνίδι εκτός από day 1, αν το θέλεις πρώτη μέρα ή αν θέλεις να στηρίξεις το studio.

Υπάρχουν παιχνίδια που δεν τα ήθελα αμέσως και τα αγόρασα με τα bundle κατα δεκάδες, με αποτέλεσμα να έχω πληθώρα από πολύ ωραία παιχνίδια με ελάχιστα χρήματα για να παίζω για ΜΗΝΕΣ;;;;; Υπάρχουν παιχνίδια π.χ. Wisperworld, Divinity 2 που τα έχω αγοράσει 3 φορές, αλλά δε με πειράζει που τα έχω ή τα δωρίζω.

Ειλικρινά, με τόσες ευκαιρίες αξίζει να αγοράσει κανείς παιχνίδι εκτός bundle ή έστω εκτός έκπτωσης;
    Τι λέτε; Θα ήθελα τις απόψεις των συμφορουμιτών :salute:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 315

Το αν αξίζει το ξέρει ο καθένας μας.Κάποια παιχνίδια που δε τρελαινόμαστε να παίξουμε αλλά θα θέλαμε, καλά θα ήταν να περιμένουμε λίγο και όλο και σε κάποια προσφορά θα το βρούμε.
    Αν πάλι πρόκειται για ένα άλλο παιχνίδι που θέλουμε διακαώς τότε δε νομίζω να περιμένουμε κ τις προσφορές ;)

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1212
    Been thanked: 131 times

Κατά την γνώμη μου πάει ως εξής:
    α)Από το πόσο πολύ θες να στηρίξεις τους δημιουργούς / παραγωγή σε έναν συγκεκριμένο τίτλο, οπότε άλλοτε θα στηρίξεις από day 1 , άλλοτε θα περιμένεις μια καλή προσφορά.
    β)Από την κάψα σου για το αν θές να κοσμεί το ράφι σου / συλλογή σου κάποιο physical copy. (αν είναι κάνα κολέκτορς ακόμα καλύτερα) Σίγουρα μιλάμε για ποιο αγαπημένους τίτλους, ή τιτλους που παίζει να δοκιμάσαμε σε κάποια προσφορά αλλά μας ξετρέλανε (οπότε το θες για την συλλογή σου).

Καλά φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο και η οικονομική κατάσταση του καθενός την κάθε περίοδο…

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 414

Το θέμα υποστήριξης του ντηβέλοπερ κανονίζεται ακόμα πιο εύκολα μέσω των πακέτων αφού ουσιαστικά του δίνεις όσα θες και βλέπεις ακριβώς πόσα πάνε σε αυτόν (κάτι που δεν γίνεται αλλού).

Ο μόνος λόγος για κάποιον να μην αγοράσει κάτι από μπαντλ είναι είτε να το θέλει νωρίς νωρίς (κάποια γκέημς μπορεί να μην πάνε ποτέ εκεί ή να αργήσουν πολύ καιρό) είτε να μην έχει πρόσβαση σε πέηπαλ 😥

Που θα πάει όμως θα βγάλω και εγώ

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2401

προσωπικα, δεν εχω κανενα καημο να ‘στηριξω’ τους developers…

ουτε φιλος ειμαι, ουτε συγγενης, ουτε τιποτα.
    ασε που για να ειναι 100% ολοκληρωμενη η φιλοσοφια του ‘στηριζω’, τοτε θα επρεπε να μπορω να παρω ακριβως το ιδιο προιον απο αλλον παροχο ή παραγωγο! στον κοσμο των video games, αυτο δεν συμβαινει οπως ολοι ξερουμε!

θεωρω οτι θα αναζητουσα την καλυτερη τιμη για το προιον/υπηρεσια. Ξαναλεω οτι το στηριζω σημαινει(discuss) 1ον) συναισθηματισμο/οπαδισμο και 2ον) δυνατοτητα να παρω το ιδιο προιον και απο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ παροχο ή παραγωγο. Να ‘στηριζω’ εναν που με βλεπει μονο σαν πορτοφολι?

Συνεπως επανερχομαι στους προλαλισαντες… ΑΝ μου κανει ΚΛΑΚ ο τιτλος, τον χτυπαω με την μια! αν οχι τοτε περιμενω την ευκαιρια.

• Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3461
    Been thanked: 221 times

Νομίζω πως τα πάντα εξαρτώνται από την τρέλα που έχεις να παίξεις το παιχνίδι day 1 και την αξία που προσφέρει το ίδιο το παιχνίδι σε ποιότητα και διάρκεια. Για παράδειγμα, αν κάποιος είναι φανατικός του multiplayer στο Battlefield τότε δεν έχει νόημα να περιμένει 6+ μήνες για κάποια σημαντική έκπτωση αφού α) θα μαζέψει χιλιάδες ώρες παιχνιδιού και άρα θα βγάλει τα λεφτά του και β) η καθυστερημένη είσοδος σημαίνει οτι εσύ θα είσαι Level 1 ψαράς εναντίον Level 50 δολοφινικών μηχανών. Έχω εμπειρία από το Bad Company 2 και ακόμα βλέπω εφιάλτες τα βράδια :(

Τώρα αν μιλάμε για γραμμικά, μικρά σε διάρκεια games με ανούσιο Multiplayer σε πλήρη τιμή, τότε ασφαλώς δεν αξίζει η αγορά απευθείας. Προσωπικά ακολουθώ το εξής σύστημα:

Day 1: Παιχνίδια που θέλω οπωσδήποτε να παίξω εδώ και τώρα (Fallout New Vegas, Witcher 2, Amnesia)
    50% sale: Παιχνίδια τα οποία με ενδιαφέρουν αλλά δεν καίγομαι (π.χ. Alan Wake, GTA)
    66%-75% sale: Παιχνίδια για τα οποία αρχικά είμαι αδιάφορος αλλά δοκιμάζω λόγω χαμηλής τιμής/διόγκωσης της Steam library (διάφορα Indie bundles, triple-A που δεν ανήκουν στα αγαπημένα μου είδη, προτάσεις από φίλους)

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1212
    Been thanked: 131 times
    InfamousJohn wrote:

Μα λέγοντας “στηρίζω” δεν σημαίνει ότι ο Χ προγραμματιστής είναι κολητάρι, ας το βοηθήσω το παιδί. Επιβραβεύεις όμως ένα παιχνίδι γιατί , κατά την γνώμη σου φυσικά, έχει χαρακτηριστικά τα οποία τα γουστάρεις και θες να ξαναδείς στο μέλλον! Ή επειδή γούσταρες την ποιότητα ενός τίτλου , τόσο σε gameplay όσο και σε άποψη σεβασμού στον gamer (π.χ. σωστή υποστήριξη, updates, έλειψη DRM κτλ.) Αυτά ουδεμία σχέση έχουν με το αν ξέρεις τον άλλο, ή αν είναι ξαδέρφος σου :P O gamer είναι ρομαντική ψυχή βρε, δεν θα το δεί σαν ψυχρός μπιζνεςμαν το πράμα 😆

TsokTsok
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5696
    Been thanked: 70 times

DAY ONE ONLY FUCKIN eeee FOOTBALL MANAGER!

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977

Ας πούμε ότι ξεκινάει κάποιος σήμερα και αγοράζει τα 2 bundles. Και τα δύο, έχουν μέσα ΑΑΑ παιχνίδια από διάφορα είδη Action/FPS/Adventure/RPG, για όλα τα γούστα δλλ ! Και όλα αυτά, ακόμα και 1 από κάθε είδος να παίξεις, είναι ΠΟΛΛΕΣ ώρες παιξίματος.
    Γιατί να πάει κάποιος να αγοράσει παιχνίδι, όταν μπορεί απλά να περιμένει μία βδομάδα για να πάρει 4-6 παιχνίδια ή 2 ή 3 ή 4 βδομάδες, έτσι κι αλλιώς αποκλείεται να έχει τελειώσει όλα τα παιχνίδια, σε ισοπεδωτική τιμή;
    Θέλω να καταλήξω στο συμπέρασμα, ότι πλέον, εκτός αν θες να βοηθήσεις το studio, επειδή σου προσφέρει κάποιο καλό παιχνίδι, και να το αγοράσεις Day 1 ή επειδή θέλεις κάποιο παιχνίδι που γουστάρεις και θες να το δοκιμάσεις σήμερα, δεν υπάρχει λόγος να μην μπεις στο τρυπάκι του humble bundle και να ξαναγοράσεις παιχνίδι.
    Μου φαίνεται μονόδρομος πλέον, ανάμεσα στα sales του Steam, που και αυτά πιστεύω δε θα είναι τόσο εκρηκτικά όπως παλαιότερα, με τόσα bundles που μεσολάβησαν από το καλοκαίρι.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Savatar wrote:
    InfamousJohn wrote:

Μα λέγοντας “στηρίζω” δεν σημαίνει ότι ο Χ προγραμματιστής είναι κολητάρι, ας το βοηθήσω το παιδί. Επιβραβεύεις όμως ένα παιχνίδι γιατί , κατά την γνώμη σου φυσικά, έχει χαρακτηριστικά τα οποία τα γουστάρεις και θες να ξαναδείς στο μέλλον! Ή επειδή γούσταρες την ποιότητα ενός τίτλου , τόσο σε gameplay όσο και σε άποψη σεβασμού στον gamer (π.χ. σωστή υποστήριξη, updates, έλειψη DRM κτλ.) Αυτά ουδεμία σχέση έχουν με το αν ξέρεις τον άλλο, ή αν είναι ξαδέρφος σου :P O gamer είναι ρομαντική ψυχή βρε, δεν θα το δεί σαν ψυχρός μπιζνεςμαν το πράμα 😆
    δεν στηριζω καμια βιομηχανια! ουτε αυτοκινητο, ουτε τηλεοραση, ουτε ψηγειο, ουτε παιχνιδι!
    :cheers: στηριζω τους φιλους μου, τους συγγενεις μου κλπ
    για τους αλλους, ξερω καλα οτι δουλεψα σκληρα, για να απολαυσω το προιον/υπηρεσια τους…
    και αφου μου το πουλησαν ΕΣΤΩ και με εκπτωση/κερδοφορησαν γιατι κανεις δεν πουλαει για την ψυχη της μανας του! :cheers: :cheers:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Alucard wrote:
    ………εκτός αν θες να βοηθήσεις το studio, επειδή σου προσφέρει κάποιο καλό παιχνίδι…….

Ηλία, να εδω εχω ενστασεις. πουθενα αλλου. δεν βοηθαω κανεναν. δουλευω, αμοιβομαι και αντιστοιχα αμοιβω αυτους που δουλεψαν για να μου παρεχουν το προιον.
    no feelings in that!
    σε μενα οσοι ζητησαν τις υπηρεσιες μου, δεν ειχαν πρωτο σκοπο να με βοηθησουν… αντιστοιχα ηθελαν μια υπηρεσια και ΑΝ γινεται να μην την χρυσοπληρωσουν! εγω θα αμοιβομουν για τον ΚΟΠΟ μου.
    κοπος => αμοιβη (no feelings in this equation!)

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13547
    Been thanked: 651 times

Ποιος δούλεψε και ποιος κερδοφόρησε? Αποσαφήνισέ μου plz. :)

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8614
    Been thanked: 686 times

Alucard, ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό. Ούτε το 50% των τίτλων (κυρίως των ΑΑΑ) δεν βγαίνουν και ούτε θα βγουν σε humble bundle, οπότε μη το παίρνεις ως δεδομένο, ούτε να βασίζεσαι και πολύ σε αυτό για τις πιθανές αγορές σου.

Τζον δεν είπαμε να τους παντρευτείς (τους εκάστοτε developers) κιόλας…
    Απλά, αξιολογείς το προϊόν μιας εταιρίας και καθορίζεις εσύ τι θα τους δώσεις (για αυτό ή τα επόμενά τους), πόσο πρέπει να ανταμοιφθεί ο κόπος τους. That’s all.

Wind and stone, I search my heart and find...

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Northlander wrote:
    Ποιος δούλεψε και ποιος κερδοφόρησε? Αποσαφήνισέ μου plz. :)

oh! NOT AGAIN! :facepalm:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Adhan wrote:
    Τζον δεν είπαμε να τους παντρευτείς (τους εκάστοτε developers) κιόλας…
    Απλά, αξιολογείς το προϊόν μιας εταιρίας και καθορίζεις εσύ τι θα τους δώσεις (για αυτό ή τα επόμενά τους), πόσο πρέπει να ανταμοιφθεί ο κόπος τους. That’s all.

excactly! δεν ειπα να τους παντρευτει κανεις! :cheers:

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 17 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close