Ideal PC

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 43 total)
  • Author
    GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times
    Kuivamaa wrote:
    Tι,θες να αναφέρω και την αποθήκη των 50-60 ευρώ θα βάλω; Αυτονόητο είναι όπως και το Blue Ray Rec :P

Fixed. :P

42, the answer to everything

Nortrom
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1516
    Been thanked: 0 times

Ρε παιδιά τι γίνεται με τον 8350? Έχει κάποιες κρυφές αρετές και δεν το ξέρω? Γιατί διαλέγετε όλοι AMD όταν η Intel φτιάχνει καλύτερους high-end επεξεργαστές?

solaufein
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672

Καταρχήν είμαστε φανμποϊς έτσι? Κατα δευτερον η AMD έχει φθηνοτερους ξεκλείδωτους επεξεργαστές για τη χαρά του εμθουσιώδη χρήστη, έτσι όποιος “παιζει” με υπερχρονισμούς κλπ έχει καλύτερο σουπερφανταϊμ με τους AMD (εντάξει βάλε και τους χειροτερους ελεγκτες μνήμης και θα παίζεις για ακόμα περισότερο :cheers: )

InfamousJohn
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2401

Cpu: Amd Fx-8350 (good value for money and thats what i want) με το στοκ κουλερ.
    Cooler: αδιαφορο (ίσως και να μην εβαζα, θα αφηνα το στοκ του tower)
    M/b: μια με 7.1 ηχο, gigabit lan, και δυνατοτητα για 16 2133mhz μνημες καθως……..
    Ram: 2 x 8Gb 2133mhz οτι μαρκα ναναι(αλλωστε δεν βγαινουν οτι ναναι σε τετοιες συχνοτητες)
    Gpu: μια 7950 ετσι για τα γουστα χωρις να πουλησω νεφρο, ματι και τα πισω μαλλια (αυτα που δεν πεφτουν ντε)…
    Ssd: εναν 256αρη με καλους χρονους
    Hdd: έναν του ενος Tb αν γινεται να ειναι 7200 ακομα καλυτερα
    Psu: σιγουρα 700+ watt καποιας ‘καλης μαρκας’
    Case: ενα μετριου μεγεθους αερατο (ισως να το ειχα μονιμως χωρις πλαινο πανελ, thats a classic for me!)
    και μια οθονη 26+ ιντσουλες…. ας ειναι και tv μαζι, no problemo… αλλωστε θα παιζω απο ‘αποσταση’….

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2853
    Been thanked: 10 times
    solaufein wrote:
    nitro, το ιδανικό είναι να πληρώσεις πριμιουμ τα κομπονεντσ που μπορεις να αγορασεις με τα μισα λεφτα, να τα βαλεις σε ενα τεμτζιν 11 μαζι με 1 μετρο ψυγεια και να τα πλαισιωσεις με 2 ενβιντια τιταν επισης σε νερα, με ανταλαγμα σηματακι με μηλο? Πανε οι ενθουσιαστ στις μερες μας. :trollface: flame on!*

Το ιδανικό σύστημα θα ηταν πολύ κοντά σε αυτό που έχω, αν και οι 6950 επαρκούν θα ήθελα μια μονη καρτα επιπεδου 780 (ή και 2) και μια ωραια gaming οθόνη 2500χ1600 στις 27-30 ιντσες και ενα vishera (fx-8350/fx-9370) για πληρότητα.
    case: κάποιο temjin θα ήθελα το 11 αλλα κανει οσο ενα μεταχειρισμενο παπακι 100αρι
    psu: evga G2 supernova 1000W (! αμα δεν εβλογησουμε τα γενια μας :pope: )
    mobo: Asus C5F-Z
    cpu: AMD FX-9370
    mem: 16GB (γιατί όχι? g.skill trident-X όπως ΟΡ :thumbsup: )
    HDD: revodrive 240GB + 2 καλοί 1ΤΒ σε raid0
    GPU: evga 780 με μπλοκ υδροψυξης
    monitor: ips με αναλυση 2560χ1600, να μη βρισω το HD μας φαγανε εμας των gamers τα 160 πιξελ στο υψος! :P

τα έφαγα στην μάπα αρκετό καιρό τα προβλήματα για να πιστεύω ότι αξίζει να το κάνω, για μια στιγμή ομολογώ ότι κόντεψα να αλλαξοπιστήσω, αλλά η άκυρες BSOD που μου τραβάει τελευταία το σύστημα και υποπτεύομαι ότι είναι δια ασήμαντου αφορμής, με έκαναν να σκεφτώ πόσο απροβλημάτιστα δουλεύει το macbook μου από το 2009 και αποφάσισα ότι όταν μιλάμε για δουλειά, σε ενδιαφέρουν άλλα πράγματα από τις απόλυτες επιδόσεις.

solaufein
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Αφου οντως ειναι επαγγελματικο εργαλειο και καταλαβα που το πας αλλα όχι και να περασει ασχολιαστο :silly:

Παντως οντως κανει θραυση ο 8350. Αυτο είναι. Ο gamer ψηφιζει με το πορτοφολι του πως θελει 2 εταιριες τουλαχιστον να φτιαχνουν επεξεργαστες. Ετσι. :thumbsup:

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3836
    Been thanked: 56 times
    nitro912gr wrote:
    Τουμπανέιρο

Μην ευτελίζουμε τη λέξη τούμπανο, please.

nitro912grnitro912gr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2853
    Been thanked: 10 times
    Great0ldOne wrote:
    nitro912gr wrote:
    Τουμπανέιρο

Μην ευτελίζουμε τη λέξη τούμπανο, please.

εμ ναι ΟΚ, κοίτα… οi 2 τοπ xeon που θα παίρνει κάνει σκόνη και τον clocked που δίνεις :trollface:

Kuivamaa
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3054
    Been thanked: 1 time
    solaufein wrote:
    Αφου οντως ειναι επαγγελματικο εργαλειο και καταλαβα που το πας αλλα όχι και να περασει ασχολιαστο :silly:

Παντως οντως κανει θραυση ο 8350. Αυτο είναι. Ο gamer ψηφιζει με το πορτοφολι του πως θελει 2 εταιριες τουλαχιστον να φτιαχνουν επεξεργαστες. Ετσι. :thumbsup:

Mα δεν θα αγόραζα (βασικά έχω και ΑΜ3+ μητρική. θα αγοράσω FX-8320) εναν 8350 γιατί θέλω να ενισχύσω την AMD και να μην έχω μονοπώλιο-τον δοκίμασα και βρήκα την απόδοσή του σε πραγματικές συνθήκες με βαση αυτά που ζητάω εγώ εντυπωσιακή, ειδικά για τα χρήματα που κοστίζει. Αν ήταν παπαριά δεν θα ασχολιόμουν και πολύ περισσότερο δεν θα τον πρότεινα σε κανέναν.

@Shadowdancer. Γενικά η FX σειρά είναι υποτιμημένη. Κάτι η υψηλή τιμή της πρώτης γενιάς (bulldozer) κάτι η υπερδιαφήμιση που έκανε η AMD κάτι το γεγονός ότι ηταν μπροστά από την εποχή της σε αριθμό πυρήνων (ενώ έκανε παραχώρηση σε απόδοση σε εναν πυρήνα για να αποκτήσει πολλούς) τους έβγαλε κακό όνομα. Πολλά από τα benchmarks που κυκλοφορούν επίσης είτε ειναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα της intel (πχ. sysmark) είτε ξεκάθαρα σαμποτάρουν τους AMD. Παράδειγμα εδώ το πολύ γνωστό Cinebench 11.5 για το οποίο χρησιμοποιήθηκε ο intel compiler version 11. Aυτό σημαίνει πως όταν το cinebench 11.5 δει ότι τρέχει σε intel επεξεργαστή χρησιμοποιεί το σετ εντολών SSE4.2, αν δει ότι είναι AMD,τρέχει σε SSE2,ακόμα και αν ο AMD υποστηρίζει SSE4.2. Ο ιντελ τρέχει 100μέτρα και ο AMD 100μέτρα εμπόδια ένα πράγμα. Άλλο παράδειγμα:

http://us.battle.net/wow/en/forum/topic/4079871855
    Ο φίλος εδώ έτρεξε το WoW σε εναν i7-3960X (sandy bridge extre, 6 πυρήνες με hyperthreading,12 νήματα στο σύνολο) και σε εναν interlagos opteron 16 πυρήνων (βασικά κάτι σαν δύο FX-8120 μαζί) .Νορμαλ ο intel νικάει, αλλά όταν απλά πείραξε τις ταυτότητες των επεξεργαστών έτσι ωστε το παιχνίδι να νομίσει ότι ο intel είναι AMD και ο AMD ,intel η κατάταξη αντιστράφηκε. Για να μην τα πολυλογώ, ναι μεν η intel έχει ακόμα τους κορυφαίους επεξεργαστές (i7) αλλά είναι πανάκριβοι και η διαφορά με τους οχτάρηδες της AMD δεν είναι τόσο μεγάλη όσο νομίζει ο κόσμος.

solaufein
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Προφανώς και θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλα γιατι σου φανηκε περιεργη η δηλωση πως ο gamer ψηφιζει με το πορτοφολι του? Δε πιστευω να καταλαβες οτι “πεταει” λεφτα στην AMD γιατί δεν το εννοούσα έτσι.
    Ο φιλτατος shadowdancer έχει δίκιο. Μια βόλτα σε οποιοδηποτε “τεσταδικο” και ολλοι οι AMD ειναι πίσω σε επιδόσεις κλπ κλπ. Κανεις δε θα πιασει να πειράξει IDs. Τα μισα σαιτ επισης ξεχνανε πως οι AMD υποστηριζουν ολα τα καλουδια (sse4.2 κλπ) και θα τα δεις “γκριζα” ενω στους ιντελ πρασινο-πρασινο τικακι, να φαίνεται. Παρόλαυτα βλεπω εδω, στο σαιτ μας, παραπάνω αριθμο από ότι θα περιμενε κανεις, να επιλεγουν ενα vishera, η να εχουν ήδη ‘ενα. Παρόλο που είναι ευκολο να πεις “πάμε για ιντελ, να μαστε σιγουροι πως ειμαστε τοπ και ας δωσουμε ενα 10–20% πρεμιουμ” πιστευω βαζουν και λιγο “συναισθημα”. Οπως βλεπεις αρκετοι τους συνοδεψαν με nvidia και οχι με αλλο κοκκινο προιον, συνεχιζοντας το προηγούμενο σκεπτικό παραπέρα, αλλα και αποδεικνύοντας πως δεν ειναι και τοσο φανμποις αλλα “μάγκες”. :salute:

Kuivamaa
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Δεν μου φάνηκε παράξενη η δήλωση, απλά φαίνεται παρερμήνευσα το “θέλει δύο εταιρείες”. No hard feelings I hope :P

devilridedevilride
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1281
    Been thanked: 37 times

..αυτο που εχω αυτη τη στιγμη..βγαζοντας τις 2 gtx770 κ βαζοντας 2 titan
    (κανε ονειρα…κανε ονειρα :P :P )
    (αν και στους δικους μου κανονες οταν φτιαχνω νεο ή αναβαθμιζω το pc μου,τα 1000 ευρω για vga/vgas ειναι το ταβανι – για αυτο άλλωστε κ δεν πηγα σε 780 )

tony crowtony crow
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6489
    Been thanked: 145 times

διαγαλαξιακο πισι
    cpu:Intel Core i7-3960X Extreme Edition
    gpu: 2x r9 290
    ram:Kingston HyperX Genesis 16GB DDG3-2400MHz
    motherboard:Asus Rampage IV Extreme
    case:Silverstone Temjin TJ07
    ssd:Kingston SSDNow E100 Drive 400GB
    hdd:Western Digital Enterprise RE 4TB
    psu:Silverstone ST50GF
    οπτικο μεσο : το καλυτερο :thumbsup:

Ακου πτωμα να μαθαινεις

Kuivamaa
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Αντώνιε, έχει βγει και ο 4960X :D

elricelric
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 831
    Been thanked: 29 times

Amd Athlon 2800+ barton
    DFI lanparty nForce 2
    Kingston 2* 512 DDR400
    Sapphire Radeon 9800 Pro 256MB
    Tagan 420w
    Plextor CDRW 48*24*48
    είμαι ρετρο δίχως μετρο :trollface:

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 43 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close