Kickstarter

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 602 total)
  • Author
    TsokTsok
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5699
    Been thanked: 77 times

Πως και δεν έγινε ακόμα τόπικ για το kickstarter;

Άντε το ξεκινάω εγώ. Χώστε πράμα…

Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3486
    Been thanked: 230 times

Έχω στηρίξει 4+1 games μέσω crowdfunding: Wasteland 2, Project Eternity, Carmageddon Reincarnation, Star Citizen συν το pre-order του Xenonauts απευθείας από το site.

…Έχω ακόμα κάποιες επιφυλάξεις για το όλο concept. Τώρα βρισκόμαστε ακόμα στο μήνα του μέλιτος, με πολλά όνειρα και υποσχέσεις αλλά ελάχιστα χειροπιαστά πράγματα. Η ώρα της κρίσης θα έρθει σε ένα χρόνο περίπου, όταν θα (πρέπει να) αρχίσουν να εμφανίζονται τα πρώτα big-name kickstarted games. Αν αυτά πετύχουν, όλα ok. Αν κάποιο αποδειχθεί μάπα, τότε δε μπορώ να προβλέψω τις πιθανές συνέπειες της απογοήτευσης.

Σημασία έχει και τι θα γίνει μετά. Αν, για παράδειγμα, το Wasteland 2 πουλήσει 1 εκ. αντίτυπα, θα βγάλει ο Fargo ξανά Kickstarter για το Wasteland 3; Πόσος κόσμος θα σκεφθεί “καλά ρε τόσα κέρδη έβγαλες, πάλι από εμάς ζητάς;”

Maverick StrangeMaverick Strange
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1481
    Been thanked: 31 times

Dreamfall Chapters. Η αγωνία κορυφώνεται…

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 12
    Been thanked: 0 times

Να βγάζανε κανένα Lands of Lore καινούργιο ωραία θα ήταν! :woohoo:

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1458
    Been thanked: 105 times
    Admiral wrote:
    Σημασία έχει και τι θα γίνει μετά. Αν, για παράδειγμα, το Wasteland 2 πουλήσει 1 εκ. αντίτυπα, θα βγάλει ο Fargo ξανά Kickstarter για το Wasteland 3; Πόσος κόσμος θα σκεφθεί “καλά ρε τόσα κέρδη έβγαλες, πάλι από εμάς ζητάς;”

Νομίζω ότι αν γίνει αυτό θα τους πάρουν οι gamers με τις πέτρες.Τα kickstarter projects είναι για να κάνουν οι devs την αρχή στο χώρο ή σε ένα project για το οποίο δεν μπορούν να βρουν χρηματοδότηση (για τους ήδη αναγνωρισμένους devs).Αν το εγχείρημα έχει επιτυχία το θεωρώ κοροϊδία να ζητήσουν πάλι τα χρήματα των ίδιων των gamers.Αντίθετα,μέσω των πλατφορμών ψηφιακής διανομής και με βάση τα κέρδη που θα έχουν αποκομίσει ίσως να μπορούν να παρακάμψουν τους publishers,ώστε να βγαίνουν πάλι όλοι κερδισμένοι.Αν μπορέσουν να κυκλοφορήσουν το παιχνίδι και σε retail σε προσιτές τιμές,ακόμη καλύτερα.

soad667soad667
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4536
    Been thanked: 765 times

Ravaged, το μόνο project που έδειχνε να πατάει γερά όταν άνοιξε kickstarter, το development είχε προχωρήσει αρκετά ήδη, το goal ήταν ελεεινό και για πολύ συγκεκριμένους λόγους. Τα μεγάλα projects από θρυλικούς δεινόσαυρους που δεν παρουσιάζουν το παραμικρό πέρα από υποσχέσεις δεν με συγκινούν. Ειδικά όταν το goal φτάνει κάτι μύρια. Το όλο combo απλά με απωθεί.

Υπουργός Ανάπτυξης
    Raz wrote:
    Νομίζω ότι αν γίνει αυτό θα τους πάρουν οι gamers με τις πέτρες.

Δυστυχώς τα λόγια του Brian Fargo δε μου εμπνέουν ιδιαίτερη εμπιστοσύνη…

Οργανωμένος Νεολαίος
    Admiral wrote:
    Raz wrote:

Πάντως εγώ δεν πρόκειται να ακολουθήσω αν υιοθετηθούν τέτοιες τακτικές.Διότι ακόμη κι αν τα πρώτα δείγματα είναι καλά,ποιος μου λέει εμένα ότι κάποια στιγμή δε θα αρχίσουν να βγάζουν πατάτες όντας σίγουροι ότι τα projects θα χρηματοδοτηθούν λόγω πρότερου ‘καλού βίου’;

tyrion395tyrion395
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1363
    Been thanked: 115 times

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου απέτυχε και ο αυγοκέφαλος

soad667soad667
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4536
    Been thanked: 765 times
    tyrion395 wrote:

http://www.kickstarter.com/projects/theolivertwins/dizzy-returns?ref=live

Δεν είναι Dizzy μεν, αλλά του φέρνει αρκετά.
    http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=110789922

JonIrenicusJonIrenicus
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 7041
    Been thanked: 182 times
    Admiral wrote:
    Raz wrote:

Τα πάντα εξαρτώνται από εμάς. Ας ξαναπάει μέσω kickstarter. Δικαίωμα του είναι. Το θέμα είναι τι θα κάνουμε και μεις από την πλευρά μας ως καταναλωτές.

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8635
    Been thanked: 704 times
    tyrion395 wrote:

http://www.kickstarter.com/projects/theolivertwins/dizzy-returns?ref=live

Αναμενόμενο. Ζητάγανε τα κερατιάτικά τους για platform…

Wind and stone, I search my heart and find...

Υπουργός Ανάπτυξης
    JonIrenicus13 wrote:
    Τα πάντα εξαρτώνται από εμάς. Ας ξαναπάει μέσω kickstarter. Δικαίωμα του είναι. Το θέμα είναι τι θα κάνουμε και μεις από την πλευρά μας ως καταναλωτές.

Το ερώτημα είναι, τι θα πρέπει να κάνουμε; Υπάρχει η άποψη που άκουσα από τον TotalBiscuit, οτι δεν έχει σημασία αν ο δημιουργός έχει ήδη λεφτά. Οτι μετράει μόνο αν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι που ανεβαίνει στο Kickstarter.

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα. Δέχομαι την αρχική ανάγκη για στήριξη και γι’αυτό έδωσα χρήματα σε αρκετά Kickstarters. Αν όμως τα παιχνίδια αυτά έχουν εμπορική επιτυχία, δε σκοπεύω να πληρώσω ξανά εκ των προτέρων για τα Wasteland 3, Project Eternity 2 κλπ. Ο κίνδυνος που επισημαίνει ο Raz είναι απολύτως υπαρκτός.

Οργανωμένος Νεολαίος
    Admiral wrote:
    Υπάρχει η άποψη που άκουσα από τον TotalBiscuit, οτι δεν έχει σημασία αν ο δημιουργός έχει ήδη λεφτά. Οτι μετράει μόνο αν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι που ανεβαίνει στο Kickstarter.

Εντάξει,ας μη χαρακτηρίσω καλύτερα αυτήν την άποψη.Άκου τι είπε ο τύπος.Αν είναι έτσι να ζήταγε κι η Ubisoft για το Assassin’s Creed ή η Bioware για DA ή ME.

Υπουργός Ανάπτυξης

Δε βλέπω να αργεί αυτή η στιγμή :D

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 602 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close