Linux corner

Viewing 15 posts - 196 through 210 (of 218 total)
  • Author
    lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 752
    Been thanked: 94 times

Όσο κατάλαβα, ο πυρήνας έχει την ταυτότητα τής κάθε cpu και θα μπορούσε να χειριστεί τις ιδιομορφίες τις αποτελεσματικά αλλά για κάποιο λόγο που μόνο κάποιοι υπεύθυνοι τής intel καταλαβαίνουν (και δεν είναι καν «τεχνικό» το θέμα αλλά μάλλον πολιτική) η intel θέλει να έχει μια λύση που να «προστατεύει» τον πυρήνα από το «πρόβλημα».

mits@kos[email protected]
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1246
    Been thanked: 116 times

Gnome Vs KDE reloaded. Πολύ ενδιαφέρον podcast.

edit: βασική διευκρίνιση, σκιπάρετε όλα τα τηλεφωνήματα του “κοινού”.

"Zelda looked at the chimney sweep... Her father, the vicar, wouldn't be home for hours."

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Gnome Vs KDE reloaded. Πολύ ενδιαφέρον podcast.

Προσπάθησα να κρατηθώ και να μην πω την γνώμη μου για το Gnome αλλά μάλλον δεν μπορώ. Βασικά πολύ κακώς κυκλοφορούν ελεύθεροι. Επρεπε να τούς έχουν κλείσει σε άσυλο. Δεν λέω ότι το KDE είναι τέλειο (βασικά για ένα διάστημα όταν έκανα την αναβάθμιση σε kde5 ήταν unusable από τα bug αλλά εκεί ήταν bug δεν ήταν ψυχασθένεια (και επίσης έχει φτιάξει απίστευτα τώρα). Τώρα αν κάποιος απλά θέλει ένα σταθερό, συντηρητικό, ελαφρύ περιβάλλον απλά να υποστηρίζει X και να κάνει την δουλειά του χωρίς εκπλήξεις τότε Xfce.

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6850
    Been thanked: 371 times

lucinos σε βρισκω υπερβολικο. Με τα bug  που ειχε και εχει το KDE θα επρεπε να το λενε  bugiera, bugs bugi, bugatsa me bug, bugerger, bugology, bugati, bugaziera, bugefalas, bugatory, bugnplay, tabugera. κ.α
    Αυτο ειναι η παρανοια. Να μην ξερεις απο που ερχονται ολα αυτα τα bug σε μορφη πολτεργκαιστ-καταρας.

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

lucinos σε βρισκω υπερβολικο. Με τα bug  που ειχε και εχει το KDE θα επρεπε να το λενε  bugiera, bugs bugi, bugatsa me bug, bugerger, bugology, bugati, bugaziera, bugefalas, bugatory, bugnplay, tabugera. κ.α
    Αυτο ειναι η παρανοια. Να μην ξερεις απο που ερχονται ολα αυτα τα bug σε μορφη πολτεργκαιστ-καταρας.

Το θέμα είναι ότι τα bug διορθώνονται. Και έχει φτιάξει απίστευτα. Βάλε να δοκιμάσεις την τελευταία έκδοση. Είμαι στην έκδοση 5.12 και οφείλω να πω ότι δεν έχω νιώσει τόσο άνετα με «σύγχρονο» περιβάλλον από το 2010 (όταν το compiz ήταν χάρμα). Μπορεί να τούς πήρε μερικά χρόνια αλλά επιτέλους έχει στρώσει.

Σύγκρινε την φάση με το Gnome. Πάντα θεωρούσα τούς σχεδιαστές τού Gnome “interface nazis” (πριν ακόμα το πει αυτό ο Λίνους) Αλλά εκεί που έχασα κάθε είδους ανεκτικότητα ήταν όταν πρωτοβγήκε το Gnome3. Είχαν κάνει υποχρεωτική την αλλαγή διάταξης (ελληνικά-αγγλικά) με τον συνδυασμό σούπερ-κενό. Και ήταν ΑΔΥΝΑΤΟΝ να την αλλάξεις (και εννοώ ότι ακόμα και απλά χακέματα στο X τα είχαν κλειδώσει να μην δουλεύουν). Στο αίτημα «θέλω να το ρυθμίσω διαφορετικά» η απάντησή τους δεν ήταν κάτι τού στυλ «συγνώμη, θα το φτιάξουμε» (όπως τουλάχιστον είπε η canonical στο ίδιο ακριβώς θέμα που είχε αρχικά το unity επειδή αντέγραφε το gnome). Ήταν «δεν θα έπρεπε να θέλεις κάτι τέτοιο». Μπορεί το gnome να έγινε usable χάρις σε χακέματα που έκανε η κοινότητα και το gnome καθυστέρησε πάρα πολύ να υιοθετήσει (και τώρα ακούω ότι θα τα χαλάσουν στο gnome4) τουλάχιστον σαν δυνατότητα αλλά αυτήν την στάση τών σχεδιαστών απλά δεν μπορώ να την δεχτώ.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Δεν ξέρω, εγώ προτιμώ XFCE για παλιά μηχανήματα, και Cinammon για πιο καινούργια. Για κάποιον που θέλει να κάνει την μεταπήδηση από Windows όπως εγώ, θεωρώ ότι είναι πολύ καλές επιλογές.

Ας είναι όσο GUI Nazis θέλουν, αρκεί να έχουν ανοιχτό τον κώδικά οι gnomαίοι. Τα forks γι' αυτό υπάρχουν. :D

• Οργανωμένος Νεολαίος

Συμφωνώ με vtheo και θα πω XFCE γενικότερα. Δυστυχώς το Plasma μου κάνει νερά με την 750Ti, πολλά glitches, από 5.8 μέχρι και τη σημερινή 5.12. Με 2 Intel iGPUs που το έχω δοκιμάσει τρέχει νερό.

"Zelda looked at the chimney sweep... Her father, the vicar, wouldn't be home for hours."

• Οργανωμένος Νεολαίος

το xfce ειναι ενα τιμιο εργαλειο που εκτος των αλλωνπαρεμβαινει θεικα και ανασταινει μηχανηματα.

Αυτο με την υποχρεωτικη διαταξη το θυμαμαι.
    θυμαμαι και το ξενερωμα που ειχα. κατι ειχα κανει για αυτο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

το xfce ειναι ενα τιμιο εργαλειο που εκτος των αλλωνπαρεμβαινει θεικα και ανασταινει μηχανηματα.

Αυτο με την υποχρεωτικη διαταξη το θυμαμαι.
    θυμαμαι και το ξενερωμα που ειχα. κατι ειχα κανει για αυτο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Η κοινότητα έβγαλε χωρίς την υποστήριξη τού gnome το gnome-tweek-tools το οποίο έλυσε ένα σωρό θέματα μέσα και αυτό. Τελικά μετά από πολύ καιρό και γενική κατακραυγή έγινε αποδεκτό σαν μέρος τού gnome (αν και τώρα κάτι ακούω ότι θα σπάσει με το gnome4)

• Οργανωμένος Νεολαίος

Α μπραβο, τωρα που ανεφερες το gnome tweak tools, η μνημη μου μπηκε στη θεση της.
    Εκανε ωραια πραγματακια αυτη η εφαρμογη.

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

1 user thanked author for this post.
    vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3523
    Been thanked: 248 times

Πολύ φασαρία βλέπω για ένα άρθρο που βγήκε. Διαφωνώ στο να «φύγει» το Mint, αλλά ήταν ένα άρθρο. Βρήκαν απλώς ευκαιρία οι youtubers για να βγάλουν ένα «εύκολο» βίντεο ή υπάρχει παρασκήνιο από πίσω;

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Το community κρίνει αν ένα distro έχει λόγο ύπαρξης, οπότε τα υπόλοιπα πέφτουν στο κενό. Drama for drama’s sake.

For the record, συμφωνώ πως το Mint δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, ειδικά με τα Pop!_OS και Elementary να είναι σε αυτό το επίπεδο. Προσφέρει ένα παλαιωμένο desktop paradigm, το οποίο έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή, αν υπάρχει ενδιαφέρον, θα καταλήξει παντελώς distro-agnostic. Κάποιος θα κάνει ένα fork και η ζωή συνεχίζεται.

2 users thanked author for this post.
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3523
    Been thanked: 248 times

Η αλήθεια είναι πώς φαίνεται κάπως παρωχημένο πλέον (εμφανισιακά), αλλά το είχαν σαν το “default” distro για τους νέους χρήστες που έρχονταν απ’ τα Windows. Βέβαια αυτούς τους χρήστες κι εγώ προς Elementary/Pop θα τους έστελνα πλέον.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

Viewing 15 posts - 196 through 210 (of 218 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close