Linux corner

Viewing 8 posts - 211 through 218 (of 218 total)
  • Author
    lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6851
    Been thanked: 371 times

Το mint έχει με θέση στην γκαρδια μου και όσο υπάρχει support,ότι λενε οι κακές οι γλώσσες σε ουρολοίμωξη να τους γυρίσει.

Αυτές οι απόψεις μου θυμίζουν συζήτηση για τα windows. Τα xp μαμουσαν και τα μιλένιουμ σπαρταρουσαν ωσάν το ψάρι στην αμμουδιά και ενώ υπάρχει σαν θέμα συζήτησης, απουσιάζει η ουσία. Ε και; Όσοι χρησιμοποιούν οποιαδήποτε έκδοση, το μόνο που τους νοιάζει είναι το support. Αν ο κλεμ γουστάρει να δίνει support χεστηκαμε που κλαναμε αν κάποιοι στραβωνουν για το background με τον Καραϊσκάκη και για την ομορφιά των άλλων.

Η άποψη μερικών δεν μπορεί να είναι κριτήριο για να μπαίνουν στην άκρη διανομές. Συμπαθατε με ωρε πατριώτες αλλά εάν εγώ βγω και πω το puppy ήταν ο μεγαλύτερος εμετογκασμας δεν θα είμαι άδικος;

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

1 user thanked author for this post.
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3523
    Been thanked: 248 times

Ubuntu 19.10 To Drop 32-bit x86 Packages

Καταλαβαίνω το να πουν «τέλος τα 32bit ISOs», αλλά όχι το να κόψουν τα 32bit προγράμματα. Με ποια λογική το κάνουν αυτό; Μου διαφεύγει κάτι;

Ένας dev της Valve είπε ότι σταματάνε την υποστήριξη του Ubuntu 19.10 (και των επόμενων) και ότι θα στραφούν σε διαφορετική διανομή (άγνωστη ακόμα).

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 753
    Been thanked: 94 times

Ακούγεται παράξενο, αλλά χαίρομαι πολύ για αυτές τις εξελίξεις. Εγώ το βλέπω ως εκπληκτική ευκαιρία να διορθωθούν σημαντικά λάθη που έγιναν το 2012.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3523
    Been thanked: 248 times

Αν θες, ανέλυσε το λίγο.

Θα το καταλάβαινα αν το έκανε η MS με τη θέση που κατέχει. Έχει τη δύναμη να πιέσει καταστάσεις (καλώς ή κακώς). Η Canonical τι έχει;

Εγώ το βλέπω σαν ένα νέο εμπόδιο εισόδου νέων χρηστών στο Linux γενικότερα, μιας και το Ubuntu είναι η πρώτη διανομή που ακούει όποιος θέλει να κάνει το switch. Τουλάχιστον η System76 έχει πει ότι θα συνεχίσει την υποστήριξη 32bit εφαρμογών.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Το πνεύμα μου είναι άλλο. Προφανώς αυτό δεν είναι καλό για το ubuntu. H canonical εδώ και αρκετά χρόνια μοιάζει να κάθεται και να σκέφτεται ποια επόμενη φρικτή ιδέα (συχνά αντιγραφή από τις χειρότερες τις Apple) θα τούς κατέβει να κάνουν.

Δεν χρησιμοποιώ ubuntu και δεν με νοιάζει τι βλακείες θα κάνει το ubuntu ούτε με νοιάζουν οι χρήστες που αναφέρεσαι. Με νοιάζει να φτιάξουν ορισμένα πράγματα και ένα ξεκάθαρο μήνυμα κατά τών 32bit είναι καλό. Επίσης είναι καιρός η Valve να ξανασχοληθεί με τον client στο λίνουξ. Το καλό με την Valve είναι ότι ναι μεν δεν έχει προωθήσει σθεναρά το λίνουξ όπως θα θέλαμε, αλλά ούτε το έχει εγκαταλείψει και επιπλέον έχει προωθήσει σημαντικές τεχνολογίες που θεμελιωδώς είναι περισσότερο αναγκαίες (πχ Vulkan, mesa, wine). Πιστεύω όμως ότι είναι καιρός να ξανασχοληθεί λίγο περισσότερο με τον client με τον οποίο ασχολείται με τα μικρά καθημερινά bug αλλά όχι με τα μεγάλα προβλήματα, και αυτές οι ανοησίες τής canonical είναι μια ιδανική υπενθύμηση ότι δεν μπορεί να τα αγνοεί εσαεί.

Για μένα το μήνυμα ότι η canonical δεν είναι αξιόπιστη, είναι καλό μήνυμα και το αποδεικνύει ακόμα και κάνοντας τις μεγαλύτερες ανοησίες και μετά κατηγορεί την κοινότητα. Αναρωτιέμαι τι πίνουν.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13515
    Been thanked: 627 times

Από τη μια θέλουμε να μπουν οι χρήστες σε περιβάλλον Linux, από την άλλη δεν μας νοιάζουν καθόλου αυτοί οι χρήστες και αν θα χρειαστεί να βρουν κάτι οικείο ώστε να κάνουν το πρώτο βήμα.

Προσωπικά αδυνατώ να κατανοήσω αυτήν την αντίφαση.

1 user thanked author for this post.
    lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Μιλάτε για τελείως υποθετικούς χρήστες που δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα. Ξέρετε δηλαδή κανέναν που τώρα έβαζε linux αλλά ξαφνικά προέκυψε αυτό και είναι αυτό το κρίσιμο σημείο που τον γυρνάει στα windows; Γιατί όσοι χρήστες ξέρω εγώ είναι είτε αποφασισμένοι, είτε κάποιος άλλος τούς το έχει στήσει και οι ίδιοι δεν έχουν καν ιδέα ότι αυτό που τρέχει στον υπολογιστή τους είναι λίνουξ.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13515
    Been thanked: 627 times

Ναι, ομολογουμένως μας έχεις πει για τις passive aggressive τακτικές τού να εισάγει κάποιος στο περιβάλλον Linux κάποιον που δεν το ζήτησε ποτέ. Παρόλα αυτά η (υποκειμενική) σου εμπειρία δεν καθίσταται αυτομάτως και γενικευμένη εικόνα. Και ως απάντηση στην ερώτησή σου, ναι γνωρίζω άτομα που ξεκίνησαν από Ubuntu και είδαν ότι το distro δεν τους εξυπηρετούσε, εφόσον πήραν την πρώτη γεύση.

Όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν χρήστες (και άνθρωποι) που πρώτα μαθαίνουν να περπατάνε και μετά να κολυμπούν. Άλλοι γεννιούνται και σε πισίνα.

Viewing 8 posts - 211 through 218 (of 218 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close