linux gaming

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 96 total)
  • Author
    chek2firechek2fire
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1167
    Been thanked: 77 times

nice :) Ειναι από τα game που θέλω να παίξω asap και φυσικά θα γίνει στο linux.

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 742
    Been thanked: 90 times

σήμερα μου ήρθε στο arch η αναβάθμιση σε mesa 11.2

Δοκίμασα αμέσως το Talos Principle. Σε mesa 11.1 που το είχα δοκιμάσει τελευταία φορά «έπαιζε» αλλά ήταν πολύ προβληματικό οπότε το παράτησα για να το ξαναπαίξω είτε σε καλύτερο υπολογιστή, είτε ως δοκιμή σε επόμενες αναβαθμίσεις. (Συγκεκριμένα η κίνηση ήταν εκνευριστικά σπαστή σε βαθμό που δεν θα το έλεγα σε καμμία περίπτωση ότι «παίζεται»).

Σε mesa 11.2, το θαύμα!!! παίζει ικανοποιητικότατα. Ο επεξεργαστής μου είναι i5-4200U με την ενσωματωμένη intel HD 4400.

Να σημειώσω ότι οι η mesa 11.2 είναι μεν αρκετά σημαντική αναβάθμιση για τις δυνατότητες τής intel HD σε παιχνίδια αλλά δεν αφορά ακόμα τον Vulkan. Ο Vulkan αναμένεται μάλλον στην mesa 11.3 και επιπλέον για επεξεργαστές haswell όπως ο δικός μου διάβασα ότι θα απαιτηθεί και πυρήνας 4.7, το οποίο σημαίνει ότι πιθανότατα θα μπορώ να δοκιμάσω και με vulkan γύρω στον Οκτώβριο. (αυτήν την στιγμή  μπορούν να πειραματιστούν όσοι έχουν broadwell και πάνω και με ταρζανιές καθώς δεν έχει μπει στην κανονική υποστήριξη τών διανομών όσο ξέρω)

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

9oDfpzt.gif

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

9oDfpzt.gif

46855171.jpg

ένα «νέο» (όχι ακριβώς νέο) που έχει περάσει στα ψιλά είναι ότι το λίνουξ έχει καλύτερη ogl υποστήριξη (και αυτό είναι εμφανές ειδικά σε σχέση με τα παιχνίδια) σε σχέση με τούς μακ . Αυτό δεν είναι και τόσο νέο γιατί ίσχυε εδώ και χρόνια για τούς κλειστούς οδηγούς τής nvidia. Αλλά πλέον περνάνε μπροστά και οι ανοικτοί οδηγοί! Η Apple φαίνεται να έχει παρατήσει ακόμα και την προσπάθεια και επικεντρώνεται στο νέο της api το metal αλλά δεν βλέπω πώς μπορεί να γίνει κατάλληλη για παιχνίδια όταν επιλέγει να μείνει πίσω στις σχετικές τεχνολογίες (ogl/vulkan)

https://www.gamingonlinux.com/articles/intel-nvidia-mesa-opengl-driver-has-now-finished-up-opengl-43-support-nvidia-fermi-also-now-at-opengl-43.7278

(για την ιστορία τα μακ έχουν κολλήσει στο 4.1)

Αυτό νομίζω εξηγεί γιατί παρά τις προθέσεις εταιρειών που γενικά εξακολουθούν να προτιμούν το μακ γιατί εκεί βλέπουν πωλήσεις, όλο και περισσότερα παιχνίδια δυσκολεύονται ακόμα περισσότερο εκεί και έρχονται πρώτα στο λίνουξ. Τελευταίο «κρούσμα» το F1 2015

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Μόλις παρατήρησα ότι αυτήν την στιγμή 9/10 από τα παιχνίδια στην κορυφή στο steam, υποστηρίζουν λίνουξ.

Code:
    902,656 950,466 Dota 2
    491,842 532,637 Counter-Strike: Global Offensive
    52,913 57,113 Team Fortress 2
    45,041 53,122 ARK: Survival Evolved
    42,551 54,167 Football Manager 2016
    41,665 42,944 Grand Theft Auto V
    33,309 33,633 Unturned
    32,809 41,093 Sid Meier's Civilization V
    32,751 38,095 Rust
    30,556 35,064 Garry's Mod

Μόνο το Grand Theft Auto V δεν υποστηρίζει.

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

ένα ενδιαφέρον ιστολόγημα που αναφέρεται και στην υποστήριξη OSX και Linux.

https://blog.maiagame.com/how_to_delay_your_indiegame/

Supporting OSX

The engine is OpenGL and uses SDL for windowing. It seemed entirely feasible to support Macbook pros, and potentially even the lower end machines. Sadly Apple just doesn’t care about graphics performance at all. Despite claiming to, their drivers just don’t properly implement the OpenGL specifications. Many API functions that graphics programmers use to optimise their engines will drop a Macbook down to five frames a second. You’ll see it flushing the graphics pipeline for no reason, or a hardware call being run entirely in software. Then a new OSX update will hit and everything will change again, yet at the same time I will need to still cater for the previous releases and older machines. Much like Apples smug advertising, it’s unbearable.

Let’s not forget that requiring a £3000 Macbook to build and test the game on was a non-trivial amount of money for our budget. Has Mac support broken even? Unlikely. Would I support Mac again? No.

Linux

Linux is for all it’s faults has not been too much of a problem. For the most part the game functioned well, sometimes even better than on Windows. However, recently there was a big shake-up with the graphics stack and it was an unpleasant surprise for me. The largest distributions decided to deprecate the closed source binary drivers for ATI graphics and switch over to their open source ones.

I won’t go into the technical details, but for the first time in a long time a problem was entirely out of my hands, and entirely unfixable, and it took me a long time to realise this. This ruined our schedule, disappointed a lot of fans and demoralised me further.

I should probably note also that off the shelf engines would not have solved any of the above problems in the game. Indeed being beholden to them for fixing their own support would have left me absolutely stuck several times over.

Παρατηρήσεις δικές μου.
    Αρχίζει να φαίνεται όλο και περισσότερο ότι τα μακ μένουν τεχνολογικά πίσω (και για να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί, θα περίμενα ότι θα θέλανε να είναι ανταγωνιστικοί σε τέτοια ποιοτικά χαρακτηριστικά, αλλά τελικά όχι). Ακόμα και η mesa τα έχει περάσει όπως αναφέρω και την παραπάνω δική μου ανάρτηση.

Επίσης έχω δει άλλες συνεντεύξεις δημιουργών που ευχαριστούν την τύχη τους που επέλεξαν να πάνε πρώτα στο λίνουξ και μετά σε mac και ps4 καθώς όπως διαπίστωσαν το 90% τής δουλειάς είναι κοινή και το λίνουξ είναι πολύ πιο προσβάσιμη πλατφόρμα από τα mac και το ps4.

Ένα μεγάλο ποσοστό τών δημιουργών κολλάνε σε θέματα που πραγματικά δεν θα έπρεπε. Πραγματικά μού φαίνεται απίστευτα παράξενο που δεν έχουν έναν να τούς πει αμέσως ότι δεν πρέπει να ασχοληθούν καθόλου με τούς κλειστούς τής amd για να αναφέρω μόνο το παράδειγμα τού παραπάνω.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13463
    Been thanked: 560 times

Δεν κατανοώ γιατί σου κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση ότι τα Mac μένουν, όταν συστηματικά την τελευταία 5ετία έχουν εντελώς πλασματική εξέλιξη στα προϊόντα τους (καινούργιο ανέκδοτο το iPhone 7). Έχουν δει ότι μπορούν να πουλάνε τα πάντα (ΤΑ ΠΑΝΤΑ) κυρίως στην Αμερικάνικη αγορά (και στη Δυτ. Ευρώπη το κύμα είναι αρκετά μεγάλο), με ελαχιστοποιημένο R&D και τους δουλεύει ρολόι. Προσωπικά θεωρώ ότι η Apple είναι ωρολογιακή βόμβα και απλώς προσμένω το μεγάλο flop. Από την άλλη μεριά, η προηγούμενη διαπίστωση θεωρεί ως σύμβαση ότι οι καταναλωτές είναι ενήμεροι και το ψάχνουν λίγο παραπάνω ή ότι η φτάνουμε  στην κρίσιμη μάζα που θα τους κινητοποιήσει να σκεφτούν.

Μακάρι να προχωρήσει ακόμη περισσότερο το development στο Linux gaming γιατί το open-source είναι η πεμπτουσία της δημιουργικότητας και της ανάπτυξης γενικότερα (σε όλους τους τομείς).

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3614
    Been thanked: 86 times

Έχω 4 χρόνια να κάνω format. Λέω λοιπόν να περάσω SteamOS και Windows 7 όταν ξανακάνω.
    Την τελευταία Brewmaster έκδοση, που απ' ότι βλέπω βγήκε τον Ιούλιο την έχει δοκιμάσει κανείς;
    Και δεν θυμάμαι αν το χα ξαναρωτήσει εδώ, αλλά επειδή στα requirements είχα δει ότι θέλει 200 GByte ελεύθερο χώρο…Γιατί ακριβώς θέλει τόσο χώρο;

https://en.wikipedia.org/wiki/SteamOS

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Έχω 4 χρόνια να κάνω format. Λέω λοιπόν να περάσω SteamOS και Windows 7 όταν ξανακάνω.
    Την τελευταία Brewmaster έκδοση, που απ' ότι βλέπω βγήκε τον Ιούλιο την έχει δοκιμάσει κανείς;
    Και δεν θυμάμαι αν το χα ξαναρωτήσει εδώ, αλλά επειδή στα requirements είχα δει ότι θέλει 200 GByte ελεύθερο χώρο…Γιατί ακριβώς θέλει τόσο χώρο;

https://en.wikipedia.org/wiki/SteamOS

Τα 200GB έχουν να κάνουν με την μέθοδο εγκατάστασης. Φυσικά δεν πιάνει τόσο. Θεωρητικά μπορείς να κάνεις “custom” εγκατάσταση (το λέει και στην σελίδα τής βικιπαίδειας που δείχνεις) σε μικρότερο δίσκο.

Αλλά γιατί να βάλεις SteamOS; Ίσως είναι καλό αν θέλεις το μηχάνημα να το βάλεις στο σαλόνι και να το χρησιμοποιείς σχεδόν αποκλειστικά με το χειριστήριο και μόνο για να παίζεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι παράλογη επιλογή. Για να το εγκαταστήσεις όπως το θες (μαζί με windows) λογικά θα χρειαστείς την “custom” εγκατάσταση αλλά τότε ακυρώνεται η ιδέα τού SteamOS και θα ήταν λογικότερο να εγκαταστήσεις κανονικό Debian.

Προσωπικά προτείνω κυρίως Mint ή Ubuntu ή Manjaro και αν θέλεις να παιδευτείς λιγάκι περισσότερο, Debian ή Arch.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3614
    Been thanked: 86 times

Να παιδευτώ περισσότερο σίγουρα δεν θέλω  :P Τώρα θέλω SteamOS γιατί είμαι Valve fanboi , αλλά εννοείται πως θέλω το pc και για σερφάρισμα, και video editing. Το steamOS αφού έχει πυρήνα Unix δεν θα πρεπε να επιτρέπει την εγκατάσταση τέτοιων προγραμμάτων (όπως π.χ. Handbrake)?

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Να παιδευτώ περισσότερο σίγουρα δεν θέλω  :P Τώρα θέλω SteamOS γιατί είμαι Valve fanboi , αλλά εννοείται πως θέλω το pc και για σερφάρισμα, και video editing. Το steamOS αφού έχει πυρήνα Unix δεν θα πρεπε να επιτρέπει την εγκατάσταση τέτοιων προγραμμάτων (όπως π.χ. Handbrake)?

Ναι, έχεις δυνατότητα να μπεις σε gnome desktop και επίσης ναι το SteamOS είναι συμβατό με debian πάνω στο οποίο βασίζεται. Συνεπώς θεωρητικά, ναι μπορείς να κάνεις τα πάντα. Ωστόσο στην πράξη δεν σε βοηθάει καθόλου προς αυτήν την κατεύθυνση ούτε σε σχέση με την εγκατάσταση, ούτε σε σχέση με την χρήση. Η “default” απλά ρίχνει στον σκληρό την εικόνα τού SteamOS που σημαίνει ότι όλος ο σκληρός γίνεται φορμάτ (αντίο windows 7 αν τα έχεις εγκαταστήσει) και η δε “custom” δεν είναι καθόλου πρακτικότερη από το να εγκαταστήσεις debian.

Αν λοιπόν θέλεις απλά να ρίξεις μια εικόνα σε ένα μηχάνημα που απλά θα το βάλεις στο σαλόνι και θα το χρησιμοποιείς σαν κονσόλα τότε είναι λογικό. Και σαν «μπόνους» έχεις την δυνατότητα να μπεις στο desktop και βουαλά έχεις ένα unix σύστημα με όλα τα καλά του. Ωστόσο δεν έχει καθόλου τις ευκολίες που έχουν οι υπόλοιπες διανομές (πχ κέντρο λογισμικού όπως το ξέρεις).

Αν το θέλεις και σαν desktop είναι πολύ απλούστερο τόσο στην εγκατάσταση όσο στην χρήση απλά να βάλεις μια «κανονική» διανομή. Διαφορετικά το SteamOS είναι απλώς για χρήση σαν «κονσόλα» αλλά εκτός ότι έχεις ήδη πολλά παιχνίδια (steam) σε αντίθεση με τα ps/xbox δεν προσπαθεί να σε εμποδίσει να κάνεις άλλα πράγματα (αλλά και δεν σε βοηθάει) αλλά παραμένει ένα κατά βάση ανοικτό unix-οειδές, debian-οειδές λειτουργικό.

σημείωση: Το «να παιδευτείς» έχει φυσικά την αρνητική αλλά έχει και την θετική πλευρά (μαθαίνεις πράγματα, ασκείς δεξιότητες).

Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348
    Been thanked: 0 times

Το «να παιδευτείς» έχει φυσικά την αρνητική αλλά έχει και την θετική πλευρά (μαθαίνεις πράγματα, ασκείς δεξιότητες).

Μιας και θελω να αρχισω να ασχολουμαι με Linux σιγα σιγα, ελεγα να βαλω Arch για να φτυσω αιμα. Baptism by fire φαση  :P

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Βάλε Manjaro για να γλυτώσεις τα εγκαύματα, αν θες Arch. Αν και θα έλεγα να δοκιμάσεις το Mint. Από προσωπική εμπειρία, είναι πολύ καλή διανομή για κάποιον που προσπαθεί να κάνει μετάβαση από τα Windows.

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7109
    Been thanked: 79 times

Άντε να βγει το Titan Quest σε linux!

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1793
    Been thanked: 8 times

Εγώ που χρησιμοποιώ, αραιά μεν, kubuntu θεωρούμαι noobας;

Επίσης, είδα σε επεισόδιο του Mr Robot μια κοπελιά να χρησιμοποιεί κάτι που έγραφε Kali Linux. Αυτό είναι μόνο για hacking δικτύων ή πιο δύσκολο από τίποτα Arch για να παιδέψει παραπάνω τον ζομποβιτς; xD

Sent from my N5206 using Tapatalk

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 96 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close