Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Tagged: 

Viewing 15 posts - 376 through 390 (of 828 total)
  • Author
    devilridedevilride
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1301
    Been thanked: 63 times

καλησπέρες σε ολους..
    χρειαζομαι βοηθεια για μια καρτα microsd

η καρτα ξαφνικα κ χωρις λογο αρνειται να κανει οτιδηποτε!
    να το πω λιγο καλυτερα..
    η καρτα εχει μεσα δεδομενα γυρω στα 15 γιγα..τα οποια ολα ειναι προσβασιμα κ δουλευουν αριστα…
    ομως..(παντα υπαρχει αυτο το καταραμενο)..δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο..
    – θελω να σωσω κατι νεο στη καρτα…τρωω πορτα…
    – θελω να μεταφερω κατι απο αλλο δισκο..μια απο τα ιδια
    – σβηνω κατι απο την καρτα – μου δειχνει το pc πως γινεται αλλα με το που θα κανω ενα refresh ειναι τα παντα παλι εκει – κ αυτα που…σβηστηκαν
    – κανω φορματ..τιποτα παιρνω μηνυμα απο τα win πως δεν μπορουν να ολοκληρωσουν τη διαδικασια
    – εσβησα τα boot sectors της καρτας με τα sea tools…δεν αλλαξε τιποτα…

η καρτα συμπεριφερεται λες κ εχει κλειδωσει σε αυτη τη κατασταση κ δεν επιτρεπει καμια μα καμια αλλαγη
    copy paste  προς αλλο μεσο μπορω να κανω – cut/paste…οχι!
    καμια ιδεα?

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3539
    Been thanked: 277 times

Νομίζω ότι το είχα πει κάποτε (και ο Pain το ίδιο):

1. μπαίνεις cmd
    2. γράφεις diskpart και πατάς enter
    3. στη συνέχεια γράφεις list disk
    4. γράφεις select disk Χ (όπου Χ το νούμερο του δίσκου-μνήμης που έδειξε το list disk)
    5. γράφεις clean
    6. γράφεις create partition primary
    7. γράφεις exit και τέλειωσες

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 761
    Been thanked: 96 times

καλησπέρες σε ολους..
    χρειαζομαι βοηθεια για μια καρτα microsd

η καρτα ξαφνικα κ χωρις λογο αρνειται να κανει οτιδηποτε!
    να το πω λιγο καλυτερα..
    η καρτα εχει μεσα δεδομενα γυρω στα 15 γιγα..τα οποια ολα ειναι προσβασιμα κ δουλευουν αριστα…

Οι κάρτες αν υποψιαστούν ότι βρίσκονται στο τέλος τής ζωής τους μπαίνουν σε ένα είδος ασφάλειας που σού επιτρέπει να σώσεις τα δεδομένα τους αλλά αρνούνται να χρησιμοποιηθούν αλλιώς. Ενδεχομένως να μπορείς κάπως να την πείσεις ότι έχει και άλλη ζωή αλλά γενικά δεν πάει καλά.

devilridedevilride
    • Οργανωμένος Νεολαίος

μαλλον η απαντηση του lucinos ειναι αυτο που συμβαινει..
    jimmy σ'ευχαριστω…εκανα ολα τα βηματα..ολα στεφθηκαν με επιτυχια κατα τον υπολογιστη…
    κ μετα ειδα πως ολα ηταν ακομα εκει :pope: :pope:!! :housemd:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3539
    Been thanked: 277 times

Τότε ναι, μάλλον έχει δίκιο ο lucinos.

In other news, χρησιμοποιώ τον vlc σαν default video player και έχω κάποια επεισόδια σειρών κωδικοποιημένα με το x265 (HEVC). Για τα επεισόδια αυτά, δεν εμφανίζονται thumbnails (“preview”) στα εικονίδια των videos και η address bar ξεκινά το πρασίνισμα καθώς πάει να φορτώσει το περιεχόμενο, αλλά δεν το καταφέρνει.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, μέσω του vlc, να βγαίνουν και γι' αυτά thumbnails;

Hidden Content
    You must be logged in to see hidden content.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1793
    Been thanked: 8 times

Επιχείρησα σήμερα να πειράξω τα permissions σε Windows10 για να μειώσω τα δικαιώματα ενός Guest account για να το αποτρέψω ουσιαστικά από το να έχει πρόσβαση σε συγκεκριμένους φακέλους. Μλκς!!! Γ@#&κε το σύμπαν και έχασα ακόμα και εγώ πρόσβαση στα αρχεία μου. 2 απανωτά restores μετά και προκοπή δεν έχω βρει. Οπότε μετακινώ τα αρχεία σε usb stick (ευτυχώς είναι λίγα γιατί πρόκειται για καινούριο λάπτοπ) και πάω για reset!

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι εάν γνωρίζετε άλλον, καλύτερο τρόπο για περιορισμό της πρόσβασης σε φακέλους σε 3ους χρήστες ή έστω έναν αναλυτικό οδηγό…για να μπορέσω να πετύχω αυτό που ξεκίνησα να κάνω στις 10 το πρωί !

devilridedevilride
    • Οργανωμένος Νεολαίος

χωρις επιπλεον software
    μια επιπλεον διακοπη κοινης χρησης δε θα βοηθουσε;;
    anyways :drinks:
    http://www.laptopmag.com/articles/password-protect-folder-windows-10

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 645
    Been thanked: 17 times

Αυτό ισχύει μόνο στα 10άρια;
    Υπάρχει κανένα τζαμπέ προγραμματάκι να κλειδώνουμε φακέλους και σε προηγούμενες εκδόσεις windows;

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1793
    Been thanked: 8 times

χωρις επιπλεον software
    μια επιπλεον διακοπη κοινης χρησης δε θα βοηθουσε;;
    anyways :drinks:
    http://www.laptopmag.com/articles/password-protect-folder-windows-10

Ευχαριστώ για το λινκ, καθώς διδάσκει ένα ενδιαφέρον κόλπο, αλλά δεν είναι αυτό που θέλω. Για να γίνω πιο σαφής, δεν έχω/θέλω κάτι να κρύψω, θέλω να αποτρέπω άλλα user accounts να έχουν πρόσβαση σε φακέλους και προγράμματα. Πχ, να μην μπορεί ένας guest user να δει τα περιεχόμενα του C δίσκου ή να μην μπορεί να κάνει το παραμικρό στο C:Windows. Θυμάμαι ότι στα Windows7 Ultimate μπορούσα να το κάνω και ακόμα να μην μπορεί να ανοίξει επιλεγμένα προγράμματα, στα Windows10 δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή κρύβεται κάπου; Ψάχνοντας το πως να το κάνω είδα στο ίντερνετ αρκετά θέματα για τα permissions και έτσι αποφάσισα να το ρυθμίσω από εκεί, με το γνωστό καταστροφικό αποτέλεσμα…

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3623
    Been thanked: 105 times

Αυτό ισχύει μόνο στα 10άρια;
    Υπάρχει κανένα τζαμπέ προγραμματάκι να κλειδώνουμε φακέλους και σε προηγούμενες εκδόσεις windows;

Τσαμπέ δεν έχω ψάξει. Έχω όμως εδώ και 3 χρόνια το Folder Lock με την Trial έκδοση που υποτίθεται μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις μόνο 10 φορές, αλλά επειδή έχω επιλέξει να ανοίξει τον ένα τύπο αρχείου, δεν έχει “κλειδώσει” το πρόγραμμα.

Βέβαια βλέπω για κάποιο λόγο πολλές σελίδες του Folder Lock έχουν κλείσει; Τι έχει παιχτεί, ξέρεις κανείς;

Και επίσης μία -υποθέτω τώρα πια- τελείως noob ερώτηση και παρακαλώ μην γελάσετε, γιατί αν κάνω λάθος θα πρόκειται περί κατεδάφισης εσφαλμένων απόψεων πολλών ετών :

Αν αγοράσω ένα τροφοδοτικό στα 700watt, και το υποσύστημα σε idle καταναλώνει 300 watt, το PSU θα δίνει μόνο 300 watt τη στιγμή εκείνη σωστά; Δηλαδή ό,τι τροφοδοτικό και να πάρω, δεν θα καταναλώνει την ονομαστική του ισχύ κάθε στιγμή, αλλά μόνο όσο χρειάζεται (Π.χ από 140 watt εώς 520).  :blush1: :blush1: :blush2:

lucinoslucinos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 761
    Been thanked: 96 times

Αν αγοράσω ένα τροφοδοτικό στα 700watt, και το υποσύστημα σε idle καταναλώνει 300 watt, το PSU θα δίνει μόνο 300 watt τη στιγμή εκείνη σωστά; Δηλαδή ό,τι τροφοδοτικό και να πάρω, δεν θα καταναλώνει την ονομαστική του ισχύ κάθε στιγμή, αλλά μόνο όσο χρειάζεται (Π.χ από 140 watt εώς 520).  :blush1: :blush1: :blush2:

περίπου…

Εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά ενεργειακής απόδοσης τού κάθε τροφοδοτικού. Δηλαδή «ιδανικά» θα δίνει μόνο 300W (το οποίο είναι εξωφρενικό για idle που λες αλλά ας μην εμπλακώ σε αυτό) αλλά φυσικά δεν ζούμε σε έναν «ιδανικό» κόσμο. Όσο καλύτερο το τροφοδοτικό τόσο μικρότερη η σπατάλη όσο χειρότερο, τόσο μεγαλύτερη η σπατάλη και επίσης όσα περισσότερη η ισχύ τού τροφοδοτικού επίσης τόσο μεγαλύτερη η εν δυνάμει σπατάλη. Γενικά η ενεργειακή απόδοση τού τροφοδοτικού μεταβάλλεται σε σχέση με την ισχύ που δίνει. (λογικά υπάρχει μια συγκεκριμένη ισχύ που έχεις την βέλτιστη απόδοση και όσο απομακρύνεσαι είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω η απόδοση πέφτει)

Ποιο γενικά υπάρχει μια γραφική παράσταση που βάζεις στον άξονα χ την ισχύ που παρέχει και στον άξονα ψ την ισχύ που καταναλώνει και κάθε τροφοδοτικό έχει την δική του γραφική παράσταση, και οι γραφικές παραστάσεις αυτές δεν είναι καν γραμμικές. Ακόμα χειρότερο δεν είναι καν σταθερές αφού αν μεταβάλλουμε την ισχύ που ζητάμε υπάρχουν φαινόμενα υστέρησης  :D :D :D :D :professor:

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3623
    Been thanked: 105 times

Oκ, αυτό ήθελα να μάθω βασικά. Οκ, η “εν δυνάμει” σπατάλη που λες έχει να κάνει με το ότι το efficiency peak-άρει σε άλλη ισχύ.
    π.χ. αν έχουμε ένα τροφοδοτικό των 500 Watt :
    Στο wikipedia είχα διαβάσει ότι το peak του efficiency γίνεται στο 50%-75%  load. Δηλαδή στα 250-375  Watt.
    Στο άρθρο του GrMadness είχα διαβάσει ότι το peak είναι στο 40%-70%. Δηλαδή 200-350 Watts.

Ε, διάολε και να μην είναι τόσο όμως, δηλαδή να τρέχει σε idle στο 20% σιγά το πράγμα. Αν αγοράσεις ένα PSU με Gold/Platinum efficiency οι διαφορές στην κατανάλωση των διαφόρων loads θα ελαχιστοποιούνται. Σκέφτομαι για Platimax στα 550 Watt. Και να χω το κεφάλι μου ήσυχο για 6-7 χρόνια (δεν θα κάνω OC και δεν θα κουμπώσω SLI/Crossfire).

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7129
    Been thanked: 90 times

Είχα βγει για καφέ με την Corsair το απόγευμα και λέγαμε για το τροφοδοτικό μου. Με τα πολλά μου είπε πώς ίσως και να μου το πάρει στην Ολλανδία για κέικ χωρίς μεταφορικά αν της δώσω σωστές τιμές για 12v, 5v, 3.3v during load. Τέλος πάντων επειδή δεν ήξερα πώς να το δω αυτό είπα να ρωτήσω εδώ και της κέρασα τον καφέ και την βάφλα χελωνόσουπα.

Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 35 times

εχει καμια αδερφη?

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7129
    Been thanked: 90 times

Την έχει καπαρώσει ο σιθάρης

Viewing 15 posts - 376 through 390 (of 828 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close