Mας ρωτάτε, σας απαντάμε.

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 773 total)
  • Author
    GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Βίσκοβιτς, τρελό γελάδι, βλέφαρο εδώ.

Δεν είμαι ο Λέλος. :P

42, the answer to everything

Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348
    Been thanked: 0 times
    Grmadness wrote:
    Βίσκοβιτς, τρελό γελάδι, βλέφαρο εδώ.

Δεν είμαι ο Λέλος. :P

Σε παρακαλω πολυ, οχι τρελο, απλα απεθαντο!

Επεσα και εγω στη παγιδα… :facepalm: Ποσο ειναι τωρα? 300/300 επεσαν στη φακα?

Νομίζω πως είναι απόλυτα κατανοητό για ποιό λόγο θεωρείται (και είναι) το πιο σημαντικό από τα timings.

Ειχα δικιο 👿

devilridedevilride
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1279
    Been thanked: 29 times

να ρωτησω κ εγω κατι…αν κ γνωριζω πως δεν κινουμαι σε καθ’ολα νομιμα ορια :trollface: :pope:
    θελω να κατεβασω τη καινουργια σαιζον στο supernatural…
    εχω ενα λογαριασμο στο kryve-AKA GRT…αλλα δεν εχει κατι ολοκληρωμενο…
    ιδεες για το που μπορω να τα αναζητησω?
    :cheers:

BathoryBathory
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4330
    Been thanked: 93 times

Ολοκληρωμένα τα επεισόδια δεν νομίζω να βρεις, καθώς δεν έχει ολοκληρωθεί η σεζόν ακόμα. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το ένα-ένα επ, θα σου έρθει πμ σε λίγο.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Κυριε, κυριε, κυριε! Εχω αλλη μια ερωτηση!

Δεν ξερω εαν αξιζει να ριξω λεφτα για καρτα ηχου. Οι περισσοτερες μητρικες εχουν φτασει να υποστηριζουν 7.1 out of the box, αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν εχουν ξεχωριστο sound processor και χρησιμοποιουν τον πολυτιμο επεξεργαστη για οτιδηποτε εχει να κανει με τον ηχο. Εχοντας προβει σε αγορα των Audio Technica M50x, ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη λυση για να αξιοποιησω τα ακουστηκα στο επακρο? Η ενσωματωμενη καρτα ηχου ειναι αρκετη η να αρχισω να ψαχνω για dedicated καρτα ηχου, ωστε να ελαφρυνω και τον επεξεργαστη?

Σημειωση: Εχω ενισχυτη της TEAC συνδεδεμενο στη καρτα ηχου στον οποιο εχω συνδεσει δυο ηχεια, δυο δρομων της Sony και τα M50x. Η μητρικη μου ειναι αυτη

jimmy213
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3304
    Been thanked: 56 times

Είναι θέμα του chipset που χρησιμοποιεί η κάθε μητρική, δεν σημαίνει δηλαδή ότι επειδή μια m/b είναι τελευταίο μοντέλο, θα έχει καλύτερο chipset από μία m/b 5ετίας. Π.χ η δικιά σου έχει αυτό ενώ η δικιά μου (P35-DS3) έχει αυτό το οποίο είναι ελαφρώς καλύτερο.
    Επίσης, απ’ όσο ξέρω, είναι ελάχιστη η χρήση πόρων του επεξεργαστή, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.

Τώρα, γενικά ψιλοαρκετή είναι η εσωτερική σου για 38Ohm ακουστικά. Αλλά αυτό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα αυτιά σου και τι απαιτήσεις έχεις.

Υ.Γ.: Αν θες δες κι αυτό το άρθρο.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Το προβλημα μου ειναι μην κανει “bottleneck” η built-in καρτα, γιατι ολοι ξερουμε πως οι ενσωματωμενες ειναι για κλαματα γενικα. Μαλλον πρεπει να παω σε κανενα φιλο που να εχει dedicated καρτα ηχου να τα τεσταρω. Thanks Jimmy!

Alucard
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2977

Οι ψύκτρες επεξεργαστή τύπου low end, που φυσάνε απευθείας πάνω στον επεξεργαστή, δημιουργούν πρόβλημα στη θερμοκρασία του κουτιού; Εγκλωβίζουν τη θερμότητα; Αν υπάρχει exaust ανεμιστήρας πίσω, φτιάχνει η δουλειά;

ccwr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1409
    Been thanked: 43 times

^ Μην σκέφτεσαι τις ροές αέρα τόσο πολύ. Δεν παίζει τόσο σημασία νομίζω. Σίγουρα θα υπάρχει διαφορά αλλά μάλλον θα είναι αμελητέα με ή χωρίς ανεμιστήρα εξάτμιση.

Δεν έχει τόσο σημασία πώς φυσάει μια αερόψυξη τον επεξεργαστή, όσο έχει σημασία η επιφάνεια της παθητικής ψύχτρας και κατά πόσο αυτή ψύχεται αποτελασματικά. Οι high end ψύξεις αέρα δεν είναι αποτελεσματικές λόγο του προσανατολισμού των ανεμιστήρων αλλά λόγο του μεγάλου όγκου παθητικής που επιτρέπει πολύ μεγάλη επιφάνεια αλουμινίου.

Chronomancy
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6965
    Been thanked: 8 times

Η ραμ που πήρα ήταν στα 1866 CL9 αλλά στο BIOS βλέπω 1600 CL11. Ή με κλέψανε ή είμαι τραχανάς.

Επειδή δεν θέλω να μπω σε διασδικασία να πειράξω to BIOS υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω πριν από αυτό?

lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6707
    Been thanked: 153 times
    Chronomancy wrote:
    Η ραμ που πήρα ήταν στα 1866 CL9 αλλά στο BIOS βλέπω 1600 CL11. Ή με κλέψανε ή είμαι τραχανάς.

Επειδή δεν θέλω να μπω σε διασδικασία να πειράξω to BIOS υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω πριν από αυτό?

με κλανιες δεν βαφονται τα αυγα

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Aπό 2 στικάκια και πάνω, οι AMD υποχρονίζουν την RAM στον αμέσως προηγούμενο Divider για να μην ζορίζεται ο IMC.
    Μπορώ να γράψω και πιο δυσνόητα πράγματα αν θέλεις. :P

edit

Το multi της RAM (divider) μόνο μέσα από το BIOS το αλλάζεις αγορίνα. Καθόλου δύσκολη διαδικασία, εξάλλου δεν πας για OC. Απλά αν δείς αστάθεια ίσως να χρειαστεί να ανεβάσεις το RAM voltage ένα κλίκ. Αν έχεις θέματα, ενημέρωσε. :)

Chronomancy
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6965

Εκτός και φας πατζάρια

Πείραγμα εννοώ να το κάνω φλας update ή ότι άλλο. Για κάποιο διαολεμένο λόγο μοιάζει να έχει κλειδώσει στα 1600 και δεν με αφήνει να το πειράξω. Το που μπόρεσα να κάνω ήταν να βάλω XMP προφιλ και να ρίξω τα timings στο 9.

Η μητρική είναι αυτή που λέγαμε
    gigabyte 970a-ud3p
    Και ραμ έχω ενα στικάκι 8αρι που το έβαλα στην υποδοχή του πρώτου καναλιού η οποία είναι πιο κοντά στον επεξεργαστή

MyrmidonasMyrmidonas
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1221
    Chronomancy wrote:
    Η μητρική είναι αυτή που λέγαμε
    gigabyte 970a-ud3p

Εγώ έχω την 970ad3 και τις 1600αρες τις έβλεπε 1333,αλλά από το bios άλλαξε αρκετά εύκολα από ότι θυμάμαι

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

To BIOS να το φλασάρεις από το utility της Gigabyte.
    Kανονικά θα έπρεπε να την βλέπει την RAM απευθείας, ή να αλλάζεις το Divider και να είσαι οκ…. Δεν βλέπω κάποιο λόγο να αρχίσεις να αλλάζεις θέσεις, άλλαξε την μόνο μια φορά, για το ονόρε. Και δες αν υποστηρίζεται η συγκεκριμένη. Τσέκαρε το QVL :)

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 773 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close