Middle-Earth: Shadow of Mordor

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 213 total)
  • Author
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

Άλλο ένα παίγνιο με θέμα τη Μέση-Γη που ελπίζω να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες όλων των Tolkien fanboys ανά την υφήλιο. Η δράση διαδραματίζεται στη Mordor τη χρονική περίοδο που ο Sauron επιστρέφει και αρχίζει να ξαναχτίζει το Barad-Dur. Τη δημιουργία του παιχνιδιού έχει επωμιστεί η Monolith που μεταξύ άλλων μας έχει παραδώσει τα εξαιρετικά FEAR 1/2.

Εμείς ελέγχουμε τον Talion που κατά την επιστροφή του εχθρού, σκοτώνουν την οικογένεια του και αυτόν μαζί ο οποίος αναστένεται από ένα wraith(!!!) και αποκτά υπερφυσικές δυνάμεις ξεκινώντας ένα ταξίδι για να βρει τους υπαίτιους.

Σύμφωνα με τους devs το παιχνίδι θα παρουσιάσει το nemesis system που σύμφωνα με το άρθρο του ragequit: Oι πράξεις και οι αποφάσεις του παίκτη θα επηρεάζουν τις σχέσεις και την συμπεριφορά των εχθρών, οι οποίοι θα προσαρμόζονται με μοναδικό τρόπο σε κάθε playthrough. Επίσης, μεγάλη επιρροή κατά τα λεγόμενα τους αποτελούν τα τελευταία Batman.

2 εικόνες από το game:
    Middle-earth-Shadow-of-Mordor-4.jpg

Warner-Bros-announces-Middle-earth-Shadow-of-Mordor-2-1024x520.jpg

Steel_HavocSteel_Havoc
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3862
    Been thanked: 126 times

Ωραία γραφικά και δείχνει πολύ σκοτεινό, αυτο το nemesis system επίσης φαίνεται ενδιαφέρον, για να δούμε τι θα λέει…

• Οργανωμένος Νεολαίος

Ψιλοχορταστικό gameplay footage.

Οι εντυπώσεις μου:
    -Πολύ ωραίος δομημένος κόσμος και ο πρωταγωνιστής φαίνεται badass.

-Τα γραφικά του είναι αρκετά καλά και ελπίζω να βελτιωθούν (άλλωστε ο κώδικας είναι alpha ακόμα).

-Το Nemesis system φαίνεται καινοτόμο και ειλικρινά περιμένω πως και πως να δω κι άλλα. Φανταστείτε πως οι εχθροί σας θυμούνται αν δεν τους έχετε σκοτώσει και όταν έχεις τη Wraith πλευρά μπορείς να διατάξεις ένα ορκ να σκοτώσει τον μεγάλο αρχηγό. Αυτό βέβαια, έχει ένα ποσοστό επιτυχίας που καθορίζεται ανάλογα τη θέση του στο τάγμα και το πόσο κοντά είναι.

– Οι διαφορετικές προσεγγίσεις σε μια αποστολή είτε είναι stealth είτε είναι σφαγή (αρκετές επιρροές από τα AC όσον αφορά τα σκαρφαλώματα).

– Δυστυχώς δε μου ήρθε στο μυαλό ότι παίζω LOTR τίτλο. Δε ξέρω, ίσως να μου αλλάξει αυτή η άποψη αλλά από το βίντεο δε πείστηκα.

Maverick StrangeMaverick Strange
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1477
    Been thanked: 26 times

Όπως είπα και στο άλλο θρεντ, Lord of Arkham Creed.

Απέθαντος ΓελαδάρηςΑπέθαντος Γελαδάρης
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1348
    Been thanked: 0 times

Πολυ ομορφο AC clone και δεν το ηξερα καν οτι βρισκεται in development τετοιο game. Εχει μπει ηδη στην wishlist και αναμενω new info :popcorn:

theonirvanatheonirvana
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1167
    Been thanked: 0 times

Epic.εχει ανακοινωθει ποτε κυκλοφορει?

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10580
    Been thanked: 814 times

Και μένα με αρέσει πολύ αυτό που βλέπω. Εντωμεταξύ σήμερα έσκασε στο Τουίτερ ένας dev που δούλεψε επάνω στο Assassin’s Creed II και κατηγόρησε τη Monolith πως έχει χρησιμοποιήσει αυτούσια κομμάτια κώδικα και animation από το AC2 στο παιχνίδι.

Ίσως να είναι το πρώτο LOTR παιχνίδι που θα με τραβήξει ν’ασχοληθώ full time μαζί του πάντως, εξαιρετικό το βλέπω!

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13425
    Been thanked: 494 times
    Borracho wrote:
    Εντωμεταξύ σήμερα έσκασε στο Τουίτερ ένας dev που δούλεψε επάνω στο Assassin’s Creed II και κατηγόρησε τη Monolith πως έχει χρησιμοποιήσει αυτούσια κομμάτια κώδικα και animation από το AC2 στο παιχνίδι.

Νομίζω πώς αυτό έκανε μπαμ από χιλιόμετρα, ειδικά στα σκαρφαλώματα κτλ. Είχα την εντύπωση πώς είχαν τσιμπήσει/αγοράσει επίσημα τη μηχανή. Σε κάθε περίπτωση ενδιαφέρον ως παιχνίδι, αλλά πραγματικά λυπηρό έτσι όπως κατήντησε το όνομα του LotR.

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8024
    Been thanked: 835 times

Φαίνεται οικτρά ενδιαφέρον, πολύ πρωτότυπο αυτό που πάνε να υλοποιήσουν με την Nemesis engine. Αρκεί να υπάρχει όντως ποικιλία στα Bosses και να μην είναι ξέρω’γω 5 αρχηγοί που πρέπει να φαγωθούν γραμμικά.

Άσχετα βέβαια αν ο Τolkien θα στριβογυρνάει στον τάφο του με αυτά που βλέπουμε. Παρέα με τον Altair.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Wraiths υπήρχαν στη Μέση-Γη αλλά ποτέ δεν έχω διαβάσει ότι κάνουν ανάσταση στους νεκρούς (οι Nazgul δε πιάνονται). :Ρ Εκτός και αν μέσα από το storytelling εξηγηθεί και μείνουμε μλκες. Ότι είναι λίγο ηλίθιο το σενάριο, δε χωράει αμφιβολία (από αυτά που μας έχουν δείξει). Περιμένουμε εναγωνίως.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Το σενάριο θα είναι ΓΚΑΡΑΝΤΙ ηλίθιο, άντε να ‘ναι μετριοκαλό στα μεράκια. Αν έχει ωραίο ξύλο και εντυπωσιακά σετπήσις όμως, λουκούμι στα 7.50-9Ε σε σέηλ :)

• Οργανωμένος Νεολαίος

Τουλάχιστον θα παίζουμε στη Μέση-Γη. :Ρ

Εγώ εδώ και χρόνια ζητάω ένα open world το οποίο να μπορείς να ταξιδέψεις σε όλες τις περιοχές της Μέσης Γης, να πολεμάς σε μάχες σαν απλός στρατιωτάκος και να παίρνεις quests όπως πχ: Βρες τον Άραγκορν στο Μπρι και ενημέρωσε τον για τις κινήσεις του εχθρού η κάτι τέτοιο. Πόσο θα γαμούσε;

Ναι ξέρω υπάρχει το Third Age mod για το M&B και το LOTRO αλλά εγώ θέλω μια μεγάλη ΣΙΝΓΚΛ ΠΛΕΙΕΡ παραγωγή. Πολλά ζητάω το ξέρω και οι μλκες στη WB σταμάτησαν και τη δημιουργία του MERP.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Open-World με ΟΛΗ τη Middle Earth, θα ‘ταν όντως φοβερό αλλά σχετικά απίθανο. Αν πάντως μιλάμε για έναν ανοιχτό κόσμο αντίστοιχο σε μέγεθος με εκείνον που είδαμε στο ACIV, θα είμαι κατευχαριστημένος!

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13425
    Been thanked: 494 times

Πρέπει να παίξουμε κάτι για να βρεθούμε στη Μέση-Γη?? Χάθηκε όλη η μαγεία. Αρκετά δεν έχουν ασελγήσει στο κουφάρι όλου του κόσμου του Tolkien? Ό,τι μυστικιστικό υπήρχε στη μυθοπλασία του, το έχουν κάνει generic λάστιχο, για να εξηγήσουν μηχανισμούς. Η νεκρομαντεία ήταν πολύ ισχυρό στοιχείο στο lore του κόσμου, για αυτό και υποδείκνυε κάποιον που είχε τρομερή δύναμη για να την εφαρμόσει. Εδώ βλέπουμε τον παλικαρά να κάνει mind-controls (πού μόνο ο Sauron μπορούσε να πετύχει καλά σε μη υποτακτικούς του μέσω των Paladir) και δε συμμαζεύεται….. Και δεν έχουν πιάσει ακόμη το Silmarillion…….

Τονίζω πώς το παιχνίδι φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά όπως είπε και ο Ελλιόν, τα κόκκαλα του Tolkien όχι απλώς τρίζουν. Έχουν γίνει σκόνη για αλοιφή…..

• Οργανωμένος Νεολαίος

Εγώ σαν φανμποι θα ήθελα κάτι τέτοιο ναι. Ένα παιχνίδι ντυμένο στη μυθοπλασία του Tolkien χωρίς να του ξεσκίζουν τα εσώψυχα.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δε χορταίνω με παιχνίδια με θέμα τον Άρχοντα διότι μου δίνεται η ευκαιρία να χάνομαι μέσα σε ένα lore που ξέρω και μου αρέσει πάρα πολύ. Ναι, έχεις δίκιο και όπως είπα και πριν η υπόθεση είναι ολίγον τι ηλίθια. Η Galadriel μπορούσε να διαβάζει το μυαλό των άλλων αλλά είχε γεννηθεί στο Valinor και ήταν εγγόνι του Φινγουε και του Ολγουε ffs!

Πολύ ξέσκισμα όντως αλλά το παιχνίδι αν μη τι άλλο φαίνεται ενδιαφέρον.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 213 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close