nVidia GPU – Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 1,523 total)
  • Author
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Για να το ξεκινήσουμε και αυτό…Τι περιμένετε από την 780Ti; Εγώ δεν έχω ιδέα αλλά θα ήθελα να έρθει με τον πυρήνα της Titan και 3GB VRAM (το compute κομμάτι θα είναι κουτσουρεμένο έτσι κι αλλιώς για να μην πληγούν οι πωλήσεις Quadro).

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Θα είναι πιο ακριβή από την R9-290X, και θα την ξεπερνά σε επιδόσεις, αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογείται το κόστος.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 4820
    Been thanked: 20 times

Κοίτα, υπάρχει θέμα. Από την μια η nVidia δεν νομίζω να θέλει η 780Ti ξεπεράσει την Titan, για ευνόητους λόγους, από την άλλη έχει ανταγωνισμό που δεν περίμενε. Οπότε μάλλον θα πάει για νίκη κορυφής.

Όσον αφορά τις Quadro, είναι εξειδικευμένες, και απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό, που δεν νομίζω να αλλάξει συνήθειες… Ok, παλιά μπορούσες να περάσεις Quadro drivers σε GTX και να κάνεις δουλίτσα.

Αυτά βέβαια τα έκοψε η nVidia, οπότε μπαίνουμε στον φαύλο κύκλο του ποιές είναι τελικά καλύτερες σε rendering, κλπκλπ. Οι Fermi ήταν καλύτεροι από τους Kepler σε αυτό τον τομέα, και δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι τόσο δραματικά… Οπότε δεν πιστεύω πως θα αλλάξει πολύ η αγορά με την 780 Ti. Βέβαια oι απόψεις είναι μοιρασμένες, οπότε μπέρδεμα.

Κοινώς, η nVidia θα παίξει για το γόητρο.

42, the answer to everything

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3704
    Been thanked: 56 times

Ναι, αλλά πόσο θα την ταΐζει το γόητρο; Όσοι από τους gamers δεν έχουν τσουβάλια με πεντακοσάευρα στο σπίτι, AMD ζαχαρώνουν. Βγαίνει και το Mantle, και το επαγγελματικό software άρχισε να υποστηρίζει και OpenCL εκτός από CUDA.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672
    Been thanked: 0 times

Νομίζω και ελπίζω να “αδειάσει” την Titan και να περάσει την 290Χ σε επιδόσεις η 780ti με άμεσο αποτέλεσμα μια πτώση τιμών σε όλη τη γκάμα.
    H nvidia πήγε καλά με την Titan, φτιάχνοντας ένα “διαμάντι” από ότι φαίνεται, η ΑΤΙ χρει’αστηκε λιγότερα μικρά και περρισότερα βατ για να την πιάσει, αλλά τιμώρησε για τα καλά αυτούς που τη προτιμήσανε με 1000 πικρά €υρώ. Αν είχε συνεχίσει το σωστό τιμολόγιο και έκανε η Titan mia 600-650αρα και η 780 τα 450-500 τώρα θα γελούσαμε.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Δηλαδή εσύ τώρα δεν γελάς με την κατραπακιά που έφαγε η nVidia; :trollface:

Πέρα από την πλάκα, η nVidia είχε την κότα με τα χρυσά αυγά. Ακόμα και μετά τα πρώτα benchmarks που δίνανε πρωτιά στην R9 290X, αντί για μείωση τιμών πρόσφερε παιχνίδια και -100$ για το Shield στην Αμερικάνικη αγορά. Τι να λέμε τώρα.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1672
    Been thanked: 0 times

Μωρέ γελάω … … αλλά δε διασκεδάζω! :P
    Ισως μεθαυριο που θα κυκλοφορήσει η απλή 290, που και αυτή θα χτυπάει την 780 και θα κάνει λογικά κανα 50αρικο λιγότερα.
    Ηλπιζα να φτηνήνει η 780, το χω ξαναδηλώσει μάλλον αλλά έχω σκοπό να πάρω μία, αφού πουλήσω τις δυο 6950 και δε χρειαστεί να βάλω άλλα τόσα. Αλλά δε τις ρίχνει ρε παιδί μου τις τιμές η nvidia. Ισως τώρα κάτι να γίνει. Μακάρι να πάει στα 450€. Εχουμε και αναλογία €/$ 1/1 στις τιμές, αστα διαλα. 550$ που κάνει η 290Χ στο αμερικα ειναι, βία, 400€ ισοτιμία.

• Υπουργός Ανάπτυξης

Στο αμέρικα δεν έχει ΦΠΑ (VAT). Βέβαια το 1/1 δεν το αποφεύγουμε.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Τελικά οι φήμες μιλάνε για τέρας. Μάλλον και στην τιμή.

Dark ArchonDark Archon
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 645
    Been thanked: 17 times

Η nvidia δεν έχει και πολλές επιλογές. Θα βγάλει μια καρτα που θα έχει τον πυρήνα της Titan σε πλήρη λειτουργία, με μια τζούρα oc.
    Όπως και να βαφτίσει την νέα κάρτα, όσο ψηλά και να την τιμολογήσει, θα έρθουν τα προβατάκια της πάλι για άρμεγμα……

• Υπουργός Ανάπτυξης

Αν βγάλουν απλά μια 780 με ενα cluster παραπάνω, δεν κάνουν δουλειά αφού clock for clock η 290Χ είναι γρηγορότερη και μόλις βγουν οι custom θα δουμε άγρια σκηνικά. Χρειάζονται τον πυρήνα της Titan με custom εκδόσεις (η nvidia αν δεν κανω λάθος απαγόρευσε custom coolersστην Titan) και ψηλά ρολόγια ή φουλ GK110 αλλά με το τέρας που έβγαλε η AMD τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αυτό το 512άρι bus και τα 64ROP θα στοιχειώνουν την nvidia για καιρό.

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Προσωπικά περιμένω και πόσα (και ποιά) sites θα αρχίσουν άγριο promo της 780Ti, ώστε όταν βγεί να πάνε να την αγοράσουν τα προβατάκια που είπε ο Σκοτεινός ΆρχωνΤΜ

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1648
    Been thanked: 2 times

Μα βγάζεις κάρτα του χιλιάρικου και έχεις 384άρι bus;

GrmadnessGrmadness
    • Οργανωμένος Νεολαίος

780Ti bench

• Υπουργός Ανάπτυξης

Nαι το είδα χτες, άκυρη η σύγκριση όταν η Titan μετριέται με 3930k και η R9-290X με ι7-3770k, για ασφαλή συμπεράσματα θες πανομοιότυπες πλατφόρμες,δεν εισάγεις κι άλλες μεταβλητές εκτός της κάρτας. Eπίσης δεν είμαι σίγουρος ότι ο τυπάκος μέτρησε 780Ti, θα μπορούσε να ήταν μια Τitan. Θα μου πεις βέβαια αν η Ti είναι μια Titan με υψηλότερα ρολόγια, τι διαφορά έχει :P

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 1,523 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close