Oι μεταλικες μας αποριες

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 124 total)
  • Author
    Kingslayer
    • Member
    Replies: 527
    Been thanked: 0 times

Μιας και ειμαστε ενα φορουμ γεματο μεταλαδες που ξερουν, ας το εκμεταλευτουμε. Πρωτη απορια, προσφατα γνωρισα τους Μεταλικα οταν αγορασα 2 αλμπουμ, το Μαυρο με τον τιτλο Μεταλικα και το Μαστερ οφ Παπετς. Απλα σας λεω πως δεν εχουν βγει απο τα αυτια μου εδω και 1 εβδομαδα.
    Επειδη ομως ειναι παλιο συγκροτημα και εχει αλλα 200 αλμπουμ μεχρι σημερα, αξιζει να ακουσω και τα πιο καινουργια? Θα βρω και εκει battery, sanitarium, unforgiven, sad bad true ή θα απογοητευτω?

Grmadness
    • Member
    Replies: 4811

Καλό μήνα κλπ κλπ… Άκου τα 3 πρώτα τους, και κατάλαβες τι εστί Thrash… Τα μεταγενέστερα ενώ στέκονται καλά σαν άλμπουμ, ΟΧΙ, δεν είναι αυτό που θα περίμενες να ακούσεις. Μην μπείς στην διαδικασία σύγκρισης με τα πρώτα, απλά θα απογοητευτείς φίλος. :thumbsup:

ΕDIT

Συμπληρωματικά, και με αφορμή το σωστό point του Northlander και του Hellion παρακάτω, δές και το Get thrashed, ένα documentary για το thrash, το οποίο πραγματικά αξίζει.

NorthlanderNorthlander
    • Admin
    Replies: 13029
    Been thanked: 64 times

Οι πιο hardcore thrashάδες θα σου πουν πώς οι Metallica ήταν τίμιοι όσο ζούσε ο Burton, δηλαδή μέχρι και το Master of Puppers (Kill ’em All, Ride the Lightning τα 2 πρώτα). Το … And Justice for All είναι και αυτό αξιοπρεπέστατο. Το Black Album βγήκε ως φόρος τιμής (εκτός από τον Burton) και στους απίστευτους θεούς Spinal Tap. Είναι η επόμενη μπάντα που πρέπει να τσεκάρεις καθώς και να δεις το ντοκυμαντέρ για αυτούς.

Για μένα μην ασχοληθείς καν με οτιδήποτε μετά το Master. :silly:

HellionHellion
    • Admin
    Replies: 7388
    Been thanked: 82 times

Αναφορικά με τους Metallica, όπως και σε κάθε μπάντα που αλλάζει ριζικά το στυλ της μουσικής της κατά την πορεία της, θα βρεις 2-3 διαφορετικές σχολές σκέψης. Άλλοι θα σου πουν “ΑΚΟΥ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ, ΑΠΟ ΤΟ BLACK ALBUM KAI META ΦΛΩΡΕΨΑΝ/ΞΕΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ/ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΠΡΑΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΚΩΛΟ ΤΟΥΣ“, άλλοι “ΝΑΙ ΝΤΑΞ ΑΛΛΑΞΑΝ ΥΦΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΩΡΑΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ, ΕΚΤΙΜΗΣΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟ-ΚΟΛΛΗΜΕΝΕ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙ ΤΩΝ 80S“, και άλλοι “ΜΟΝΟ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΑΞΙΖΕΙ, ΜΕΤΑ ΓΙΝΑΝΕ ΠΟΛΥ ΣΟΦΤ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΕΣ”.

Προφανώς δίνουμε τρελό ρησπέκτ στην τρίτη κατηγορία γιατί έτσι πρέπει αλλά και γιατί αντικειμενικά ο πρώτος δίσκος σε πάει γαμιώντας, αλλά από εκεί και πέρα άκου τους δίσκους και κρίνε για τον εαυτό σου. Γενικότερη πεποίθηση πάντως είναι πως από το Load και μετά γίνανε απλά ανεκδιήγητοι. Αν και το Garage INC (που είναι βέβαια σαν συλλογή με ηχογραφήσεις παλαιότερες) περιέχει κάτι διασκευάρες άλλο πράμα.

SavatarSavatar
    • Member
    Replies: 1146
    Been thanked: 1 time

Ε, γούστα είναι αυτά, εγώ προσωπικά δεν τους πολυπάω, αλλά σίγουρα μέχρι και το Black album είχαν αξιοπρεπέστατους δίσκους με πολλά διαμαντάκια μέσα. Έχουμε την χαρά να ζούμε στην εποχή του γιουτιούμπ όμως οπότε ρίχνεις μια αυτιά σε κομάτια και από τους άλλους δίσκους και αν δείς ότι ο ήχος τους σου αρέσει προχωράς. ;) Και δές το live τους στο Seatle το ’89!!

TheUnforgiven
    • Member
    Replies: 128

Προσωπικα λατρευω τους μεταλλικα αλλα μετα απο το μπλακ αλμπουμ κενο… καταλαβαινω το σοφτ υφος στο black αλλα μετα και η φωνη του Hetfield αρχισε να χανεται με αποκορυφωμα το 2002 αλλα γενικα υπαρχουν καποιες καλες μελωδιες (βεβαια δεν συγκρινονται με τα πρωτα αλμπουμ!!) αυτη ειναι η γνωμη μου…

Nortrom
    • Member
    Replies: 1516

Έχω και εγώ μια “μεταλλική” απορία

είμαι ο μόνος εδω μέσα που δεν του αρέσει η μεταλ?

Kuivamaa
    • Admin
    Replies: 3054
    Been thanked: 1 time
    Kingslayer wrote:
    Μιας και ειμαστε ενα φορουμ γεματο μεταλαδες που ξερουν, ας το εκμεταλευτουμε. Πρωτη απορια, προσφατα γνωρισα τους Μεταλικα οταν αγορασα 2 αλμπουμ, το Μαυρο με τον τιτλο Μεταλικα και το Μαστερ οφ Παπετς. Απλα σας λεω πως δεν εχουν βγει απο τα αυτια μου εδω και 1 εβδομαδα.
    Επειδη ομως ειναι παλιο συγκροτημα και εχει αλλα 200 αλμπουμ μεχρι σημερα, αξιζει να ακουσω και τα πιο καινουργια? Θα βρω και εκει battery, sanitarium, unforgiven, sad bad true ή θα απογοητευτω?

Master of Puppets: 10/10, το αγαπημένο μου συγκρότημα, στον καλύτερό τους δίσκο. Το έχω σε βινύλιο,σε μπλουζα, σε αφίσα,σε παρτιτούρα,σε σε σε. Ο,τι πιο αγαπημένο σε μουσικό άκουσμα έχω.

Ride the Lightning: 10/10, αριστούργημα. Όλα τα κομμάτια. Πάρτο αμέσως. Creeping Death, For Whom the Bell Tolls το υπεραγαπημένο μου ομώνυμο… 20 χρόνια πριν τσακωνόμασταν ώρες για το αν είναι καλύτερο αυτό ή το puppets.Εποχές :cheer:

http://www.youtube.com/watch?v=UO_84C3fpuI

Κill ’em All: 10/10. Ίσως το καλύτερο ντεμπούτο μεταλ μπάντας, θα ήθελα να ήμουν από μια μεριά να βλέπω τις φάτσες των μουσικοκριτικών της εποχής ακούγοντας μια άγνωστη μπάντα από 20άρηδες να παίζει έτσι. Η παραγωγή και η μίξη είναι ψιλοχάλια (μιλάμε για 1983) αλλα και πάλι τα τραγούδια είναι ενα κι ενα. Για μένα είναι ο δίσκος που έσπασε το καλούπι του παραδοσιακού μεταλ και ολοκλήρωσσε αυτό που είχαν ξεκινήσει οι Motorhead και οι Venom,δλδ. τη γέννηση του Thrash, το οποίο είναι ο μπαμπάς του ακραίου metal και των περισσότερων σύγχρονων ιδιωμάτων του.
    Γενικά ως το puppets οι Metallica ό,τι συνέθεταν το ηχογραφούσαν και ήταν όλα αριστουργήματα, απίστευτος καλλιτεχνικός οίστρος. Το αγαπημένο μου εδώ είναι το No Remorse.

http://www.youtube.com/watch?v=EPA2rEsIgSU

Metallica (Black Album): 10/10 . Λατρεία,μακάρι να ξεπουλούσαν όλοι έτσι.My friend of misery το αγαπημενο μου.

And Justice for All: 9/10 O Burton έχει πεθάνει, η μπάντα σε σύγχυση και τους βγήκε λίγο σκοτεινό αυτό -δεν παύει να έχει αρκετά αριστουργήματα ισάξια με των άλλων κορυφαίων δίσκων τους (Οne,Blackened κλπ) αλλά υπάρχει μια υποβόσκουσα αμηχανία εδώ.

http://www.youtube.com/watch?v=TptaoXNJjsI

Load: 7/10. Είναι καλός δίσκος αλλά όχι στο επίπεδο των Metallica, τους αδικεί. Bleeding me το αγαπημένο μου. Πάντως ακόμα τον ακούω κατα καιρούς.

Reload.7/10 Ακριβώς τα ίδια και εδώ. Το αγαπημένο μου είναι το Attitude.
    http://www.youtube.com/watch?v=nK_7ljClJKw

St. Anger. 4/10. Νταξ’ ,αν δεις το ντοκιμαντέρ Some kind of Monster θα καταλάβεις γιατί βγήκε έτσι αυτός ο δίσκος. Χάλια παραγωγή, 2-3 ενδιαφέρουσες ιδέες που δεν έγιναν συνθέσεις της προκοπής, πολύς θυμός ,καθόλου focus. Αλλά τι περιμένεις όταν έχεις το Hetfield αλκοολικό να παρατάει την ηχογράφηση στη μέση για να πάει στη Ρωσία για κυνήγι αρκούδας;

Death Magnetic: 8/10. Η εξιλέωση και ο καλύτερός τους δίσκος από το 1991 και το Black Album.
    Αγαπημένα κομμάτια ,Broken Beat and Scarred – All Nightmare Long.

http://www.youtube.com/watch?v=ZPrrYcxkFOQ&list=SP34F9E41A615691FC
    http://www.youtube.com/watch?v=SeE1Y8S6jVc

Aπό τις λοιπές κυκλοφορίες (που δεν είναι κανονκοί στούντιο δίσκοι δλδ.) πάρε οπωσδήποτε το Garage Inc. περιέχει το θρυλικό Garage Days Re-revisited και άλλες διασκευάρες.

http://www.youtube.com/watch?v=pB6Fa_pJqRQ

Το συμφωνικό S&M είναι ok αλλά το Lulu με τον Reed είναι ελαφρώς γτπ.

gaius germanicus
    • Member
    Replies: 1990

that makes us 2.
    φιλε παλι καλα που δεν μας αρεσει.
    ειναι τωρα εποχες να κυκλοφορεις με απλυτο μακρυ μαλι,ξεπετσιασμενα δερματινα και να πηδας παρθενες απο πισω?
    απα απα.

Brother Bruce
    • Member
    Replies: 5261
    ShadowDancer wrote:

είμαι ο μόνος εδω μέσα που δεν του αρέσει η μεταλ?

οχι, δεν εισαι μονος σ αυτο, ουτε γω την καταλαβαινω.
    παντως εισαι ο μονος που εχει αλλαξει τοσα αβατάρια…

Kingslayer
    • Member
    Replies: 527

παντως το καινουργιο αβαταρ με την στολη παπιας του Μπλαντ Μόνεϊ τα σπαει, ελπιζω να εκανες την κλασσικη δολοφονια με το πιανο στο κεφαλι

Nortrom
    • Member
    Replies: 1516

παντως εισαι ο μονος που εχει αλλαξει τοσα αβατάρια…

Επηρεάζομαι εύκολα :P Αυτό θα το κρατήσω για πολύ καιρό.

Kingslayer wrote:
    παντως το καινουργιο αβαταρ με την στολη παπιας του Μπλαντ Μόνεϊ τα σπαει, ελπιζω να εκανες την κλασσικη δολοφονια με το πιανο στο κεφαλι

Για την ακρίβεια είναι απο το absolution. Στο επίπεδο με τον clemensa, αν πάς στον κάτω όροφο έχει πολλές αναφορές απο αποστολές του Blood money, απο πόστερ μέχρι μεταμφιέσεις. Και ναι, έριξα το πιάνο σε ένα απο τα μάυρα κοράκια στο BM.

tony crowtony crow
    • Member
    Replies: 6372
    Been thanked: 38 times

Στους μεταλικα επαιζε και ο μανστεην[κι8αριστας] , ομως επειδη εκανε μαλακιουλες τον διωξανε και πηγε και εφτιαξε τους 8εους :P μεγκαντε8 ρε νορ8 τι κα8εσε και του λες του παιδιου 😆 ακουσε εκει σπιναλ τραπ

Ακου πτωμα να μαθαινεις

AdhanAdhan
    • Little Smurf
    Replies: 7851
    Been thanked: 44 times
    gaius germanicus wrote:
    ειναι τωρα εποχες να κυκλοφορεις με απλυτο μακρυ μαλι,ξεπετσιασμενα δερματινα και να πηδας παρθενες απο πισω?
    απα απα.

001.jpg

Φίλε Kingslayer, όλα μέχρι και το black album είναι πολύ καλές κυκλοφορίες. Μέσα σε αυτή την περίοδο θα βρεις κομάτια στο ύφοςπου ψάχνεις. Α, και ίσως να θέλεις να τσεκάρεις κάτι τυχάρπαστους ονόματι Diamond Head που ο Lars λέει ότι χωρίς τους Metallica δε θα υπήρχαν αυτοί. Oh wait…
    Δες και τους Evile, πρόσφατα είχα βάλει κομάτια τους στο μεταλοθρέντ. ;)

Wind and stone, I search my heart and find...

InfamousJohn
    • Member
    Replies: 2401

ουτε εγω κοβω φλεβες για μεταλ….

haters_gonna_hate.jpg

βεβαια επειδη κατι το παιζει μια μεταλ μπαντα δεν σημαινει οτι ειναι και μεταλ ….. ναι μιλαω για ολους εσας που κοβετε φλεβες με nothing else matters και unforgiven κλπ κλπ κλπ… 😆 😆 😆
    ειδικα οταν εδω μεσα κυκλοφορουν αυτια που ξεκουραζονται με καφρικα συγκροτηματα beyond hearability!

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 124 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Close
Close