Official Off-Topic Thread

Viewing 15 posts - 3,091 through 3,105 (of 3,154 total)
  • Author
    Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

Λέλο αν είναι γκαζμάδες εντελώς εκεί στη δουλειά και δεν έχουν πάρει πρέφα πως δουλεύει το μόνιτορ, άνετα το πετάς κάτω πάλι, το σκονίζεις καλά καλά και μη σου πω το βάζεις να πάρει κατευθείαν όποιο-Input-δεν-δίνει-το-PC.

‘Αφεντικό δε δουλεύει, αλλά σπίτι έχω ένα μικρό λάμπ, ίσως μπορέσω να το σενιάρω, θα το παλέψω και θα σου πω.’

Το φορτώνεις υπό τα βλέμματα όλων κύριος και μάγκας. Το έχουν ξεχάσει μέσα στο επόμενο διήμερο. Αν παραδόξως σε ρωτήσουν τί έγινε μετά από 2-3 εβδομάδες, τους ξηγάς παραμύθι πως έχεις παραγγείλει ανταλλακτικό IPS backpanel από αποθήκη στην Κίνα (‘Είναι Dell γαμώτο και παίρνουν μόνο τα δικά τους. Και το γαμήδι είναι εκτός παραγωγής από το ’08…’ και το επιστρέφεις αν σκάσει δεύτερη ερώτηση κοντά στο δίμηνο, θριαμβευτής και μονιτοροσωτήρας.

Αν πάλι η φάση είναι εντελώς χύμα, μια Παρασκευή έρχεσαι με Μπέρκιν φουσκωμένο γιατί ‘πας εκδρομή καπάκια για ΣΚ.’ Μόνιτορ χώνεται σε σάκο, δεν το ξαναβλέπει ποτέ κανείς και περνάς ένα πανέμορφο μουσικό σουκού.

1 user thanked author for this post.
    lelos kouneloslelos kounelos
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6800
    Been thanked: 313 times

Αυτά είναι έργα του προηγούμενου, ο οποίος πρέπει να έχει πολλά spikes στους νευροδιαβιβαστές του.

Μπορώ να πάω να τους πω, θα δανειστώ το μαραφετι. Όχι δεν θα πουν.

Δύο λόγια για εργασιακές σχέσεις και εργασιακά περιβάλλοντα. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΗΣ

Δύο εβδομάδες δούλευα εδω και τους είπα φεύγω, πάω Ελλάδα, θα γυρίσω σε έναν μηνα. Δεν ρώτησα, τους ενημέρωσα. Όχι δεν είπαν, αλλά την έφαγα όλη την άδεια. Έτσι είναι οι επαγγελματικές σχέσεις εδώ.

Με γνωρίζουν και σε αντίθεση με τους άλλους, εάν έχεις κανονικό δείκτη νοημοσύνης και βασικές γνώσεις, το εκτιμούν. Οι υπόλοιποι χεζονται πάνω τους όταν ακουμπούσα hardware. Ειδικά στο προηγούμενο μαγαζί. Εκεί με έτρεμε και η εταιρία  που τους νοίκιαζε το software για το δίκτυο των μηχανών. Όχι ότι είμαι κανένας τρελοεπιστημονας

Το μαγαζί δεν μου έδινε πρόσβαση πουθενά. Τους είπα σε ένα χρόνο θα πάτε πάτο. Στα @@ τους. Σε 6 μήνες τους το απέδειξα, τίποτα. Φοβόντουσαν ότι θα τους κοροιδεψω. Μετά τους είπα ότι το καναδέζικο σύστημα που έχουν είναι σάπιο και τους κλέβουν (έχουν deal με ποσοστά). Τους το απέδειξα και τίποτα, μόνο με ρώτησαν πως κάνω στατιστικά χωρίς κωδικούς για το σύστημα. Έκλεψα τα cookies από το laptop σου, αφού έσπασα το WiFi. Την άλλη μέρα πήγα πήρα προκαταβολή από τον μισθό μου και απλά μετακόμισα σε άλλο μαγαζί, ακόμα με ψάχνουν. Την άλλη μέρα έπεσε το σύστημα και κλείδωσαν όλες οι μηχανές και εννοείται ότι νομίζουν πως το έκανα εγώ, τώρα το νομίζει όλη η πόλη. Μπορούσα αλλά είχα καλύτερα πράγματα να κάνω. Το άφησα να το νομίζουν.

Εδώ προσπαθώ να μην ζητάω τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι στις σπάνιες φορές που ζηταω κάτι είναι σημαντικό και πρέπει να γινει.

Αυτό που ήθελα να ζητήσω είναι ένα μηχανάκι από το μαγαζί, στο σπίτι μου. Πόσοι έχουν φρουτάκια στο σπίτι τους, αντί για playstation? Χωρίς κάρτα, card reader, modem, software και licence πως θα παίξει η μηχανή; Αυτά θα αναρωτηθούν και μετά η σκέψη θα πάει αλλού. Το ξέρουν ότι μπορώ αλλά δεν χρειάζεται να τους το υπενθυμίζω. Μάλλον θα αγοράσω ένα, από ένα φιλαράκι.

Πάλι κουβέρτα έγραψα, είναι που δεν έχω τίποτα να κάνω. Έχω αλλά βαριέμαι.

Το Gaming είναι μια σωματονοητική κατάσταση και όχι μια χρονοχωρική διαδικασία.

3 users thanked author for this post.
    Captain KalCaptain Kal
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 897
    Been thanked: 159 times

Αν πάλι η φάση είναι εντελώς χύμα, μια Παρασκευή έρχεσαι με Μπέρκιν φουσκωμένο γιατί ‘πας εκδρομή καπάκια για ΣΚ.’ Μόνιτορ χώνεται σε σάκο, δεν το ξαναβλέπει ποτέ κανείς και περνάς ένα πανέμορφο μουσικό σουκού.

Μου αρέσει που σκέφτεσαι καταδρομικά!!!!

Ηλίας ΙακωβόπουλοςΗλίας Ιακωβόπουλος
    • Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 7109
    Been thanked: 79 times

Έχει κανείς εμπειρία από Chromecast?
    Έχουμε μία απλή, χαζή, τηλεόραση και σκεφτόμουν μέσω της θύρας HDMI να την κάνω έξυπνη, smart για να βλέπω Netflix, ΕΡΤ και youtube από τον καναπέ

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3504
    Been thanked: 220 times

Προσωπικά θα πήγαινα προς miracast μεριά. Τσέκαρέ το μήπως σε βολέψει περισσότερο (δεν ξέρω σε τι τιμές βγαίνουν τα dongles).

Απ’ την άλλη για “μόνιμο” smart, υπάρχουν και τα TV boxes.

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Μετά και τα νομοθετήματα της Ευρωβουλής για το διαδίκτυο, ψάχνοντας περισσότερα για το θέμα έπεσα τελείως τυχαία σε αυτό εδώ, το οποίο ομολογώ ότι το δεν το είχα ακούσει ποτέ.
    https://www.reader.gr/news/politiki/ti-pragmatika-egine-sto-eyrokoinovoylio-gia-ohtaoro-ton-epaggelmation-odigon

AsparagusAsparagus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 30
    Been thanked: 82 times

Το αναρτώ σε περίπτωση που καποιος συμφορουμίτης (κι οχι μονο) ενδιαφερεται.

Το department του πανεπιστημιου που εργαζομαι στην Ολλανδια προκηρυξε το παρακατω διδακτορικο που εχει να κανει με τον σχεδιασμο εκπαιδευτικων computer games για την ενισχυση των entrepreneurial skills των φοιτητων.

Παραθέτω το link και ειμαι στη διαθεση οποιου θελει για περαιτέρω πληροφορίες.

https://www.wur.nl/en/Jobs/Vacancies/Show/PhD-position-on-Using-Educational-Games-and-Simulations-for-Fostering-Students-Entrepreneurial-Skills.htm

Νάφε και μέμνασο απιστείν

• Οργανωμένος Νεολαίος

για το 8ωρο που θα γινει 24ωρο. αυτα θελει ο κοσμος και αυτα τους δινουν.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Ο Ισημερινος εκανε αρση της ασυλιας του Ασανζ και συνεληφθη σημερα στο Λονδινο απο τους εκει αστυνομικους. Η δικαιολογια, οτι εχει διαπραξει αδικηματα του διεθνους δικαιου…

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8183
    Been thanked: 1116 times

Λένε πως το τελευταίο leak που δημοσίευσε το wikileaks συμπεριελάμβανε φωτογραφίες και e-mail του νυν προέδρου του Εκουαδόρ (ο οποίος κιόλας ονομάζεται… Λένιν Μορένο) και της οικογένειάς του, και πως αυτό ήταν και καλά “η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι”.

Λέγεται επίσης πως ανάμεσα στους όρους της έξωσής του από την πρεσβεία ήταν να εκδοθεί σε χώρα που δεν υποστηρίζει τη θανατική ποινή. Αλλά αυτό μένει να το εξακριβώσουμε στην πορεία.

• Υφυπουργός Πολιτισμού

Αν ισχυει το ρεπορταζ της ερτ, τοτε θα εκδοθει στην Αμερικη, οποτε εχει να κανει με την πολιτεια που θα τον παραλαβει.  Παντως δεν πιστευω οτι θα τον φανε. Απλα δεν θα ξαναδει τον Ηλιο, εκτος και γινει καποιο θαυμα και αρθουν οι κατηγοριες

• Οργανωμένος Νεολαίος

τα παντα ειναι πολιτικη. ο ασανζ εβγαλε στην φορα ασκοπους θανατους πολιτων και ειναι προδοτης. ο τραμπ ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος της αμερικη.
    Η αμερικη εχει επιτεθει σε κρατη με το 1/10 των εγκληματων της και πολλες φορες αυτο το 1 ειναι ψευτικο αλλα ολοι κανουν οτι δεν βλεπουν.
    ο ασανζ ηταν χαλικι στα παπουτσια του Ισημερινου, ετσι τον χαρακτηρισαν οι ιδιοι, και ηταν θεμα χρονου να του κανουν εξωση. ολα ειναι πολιτικη.
    ολα ειναι πολιτικη και η πολιτικη δεν εχει ηθικη, ποτε δεν ειχε. θα δωσω και προσωπικο παραδειγμα που τρεχει τους τελευταιους μηνες. πριν λιγες μερες εκλεισε η αυλαια της παραστασης.

Τις τελευταιες μερες του Νοεμβρη μου εκαναν μια προταση απο ενα μαγαζι. Γνωριζω τους ιδιοκτητες και η προσφορα τους ειχε καπως καλυτερο μισθο απο αυτον που επαιρνα εως τοτε και λιγοτερες ωρες. το τυρακι ηταν οι βαρδιες μου. 4 ωρες το πρωι και 4 το βραδυ. αυτο που με παραξενεψε ηταν οτι δεν μου εδωσαν προσβαση στο ταμειο και στις καμερες. δεν με χαλασε, λιγοτερα καθηκοντα. 2.000$ μπορει να μην ακουγονται πολλα για μανατζερ, αλλα με την ακουστικη της ελλαδας. αν δεν κανω λαθος, αυτα τα λεφτα ειναι μισθος υπουργου εδω.

10 μερες μετα και ενω δεν εχω προσβαση. κατι δεν παει καλα με το ταμειο, μαλλον σας κλεβουν. γελασαν. μετα απο 5 μερες εκανα ενα ταξιδι αστραπη στην ελλαδα. μολις γυρισα τους το ξαναειπα και στα @@ τους. χωρις προσβαση στον τοπο του εγκληματος, τους το απεδειξα. τιποτα.
    το ανεφερα αλλη μια φορα και στα @@ μου επισης. πριν 15 μερες παρατηρησα μια μαζικη κινητοποιηση, καποιος νομιζε οτι θα χρησιμοποιησει τον υπολογιστη μου χωρις να το καταλαβω. τσεκαρε καποια report τα οποια εμενα μου ειναι αχρηστα επειδη προσβαση.τελικα εσκασε αυτο που τους ελεγα, απολυθηκαν 6 ταμιες και οι μανατζερ χωρις μισθο και ισως χωρις μισθο και για τον επομενο μηνα. εμενα με πληρωσαν και μου εδωσαν μια χαζη δικαιολογια για να με διωξουν. Μου εδωσαν και το δικαιωμα να μεινω οσο γουσταρω στο σπιτι που μου εδωσαν αλλα δεν χαιροντουσαν εαν εκανα μια βολτα στο μαγαζι.

15.000$ τους εφαγαν, μονο για τον μηνα Μαρτιο. Επειδη η ζωη ΕΙΝΑΙ adventure, τους επιασα εναν εναν για χαζοκουβεντουλα και δεν παρελειψα τους ιδιοκτητες. καταλαβα οτι καποιος πηγε να μου ριξει το φταιξιμο αλλα δεν εβγαιναν τα κουκια και μετα χεστηκαν επανω τους, ομαδικα. πως μπορω χωρις προσβαση και αυτοι με φυσικη παρουσια, καμερες και λογισμικο δεν μπορουν.

ενας μανατζερ ειναι πρωην συμμαθητης ενος απο τους ιδιοκτητες, ενας ειναι παλιοφιλος και ενας αλλος δουλευε για τον πατερα τους για πολλα χρονια. δεν με φωναξαν για να τους πω την γνωμη μου γιατι μετα θα επρεπε να τους διωξουν ολους. ετσι εφυγαν εμενα και κλεισανε στα γρηγορα το προβλημα τους. πολιτικη.
    προς απογοητευση της γυναικας μου, εβγαλα εισιτηριο για την επιστροφη μου και στο ενδιαμεσο με πηραν τηλεφωνο απο ενα αλλο μαγαζι. ενας μεγαλο-μανατζερ ηθελε να μιλησουμε για τυχον μελλοντικη συνεργασια. χθες τον πρωι εγινε η συναντηση και μου ειπε οτι το βιογραφικο μου ουρλιαζει 3.000$+ ομως δεν μπορει να μου τα δωσει αυτα τα χρηματα. του εκανα σκοντο και μου ειπε οτι μαλλον θα τα βρουμε ομως δεν ειναι αυτος που παιρνει αποφασεις. αν και τυπος που σηκωνει το σακακι ειναι πολυ straight στα υπολοιπα. το μεγαλο μου ατου ειναι οτι γνωριζω τον ξαδερφο του που δουλευει ηδη στο μαγαζι. μου ειπε οτι με χρειαζονται αμεσα και θα μιλησει και με τον ξαδερφο του.
    με τον ξαδερφο του εχω φιλικες σχεσεις γιατι ειναι κουναβι. καποια στιγμη ζητησε τις πιστοποιησεις μου για να βαλει το ονομα του, με την βοηθεια του photoshop και αρνηθηκα. αν ξεκινησω να δουλευω εκει θα τον λειωσει η σκια μου, ας εχουμε ισοτιμη θεση.

εννοειται οτι θα παρουν και τηλεφωνο τα πρωην αφεντικα μου γιατι δεν ηξεραν οτι σταματησα να δουλευω εκει. δεν ξερω τι θα τους πουν ομως ξερω οτι ολα ειναι πολιτικη. μολις μου εδειξαν την πορτα τους ειπα δυο πραγματα. εχετε μια τεραστια τρυπα ασφαλειας, εκει, την βλεπετε; και επειδη φευγω θελω χαρτι οτι ειμαι καθαρος σαν το νερο της πηγης. δεχτηκαν αλλα δεν πηγα να το παρω.

βεβαια δεν τους ειπα οτι υπαρχουν πολλες τρυπες ασφαλειας που ειναι σοβαροτερες. εαν απο την νεα δουλεια δω οτι εμφανιστουν ιδρωτες, θα παω να παρω το χαρτι και μετα θα παιξω βιολι με την πολιτικη τους. δεν ξερω τι σου ειπαν οι αλλοι αλλα εχω την υπογραφη τους οτι ειμαι καλο παιδι. μαλλον δεν θελουν να με δουν με ανταγωνιστη γιατι θα σας κανω καλυτερους.

ολα ειναι πολιτικη και εγω ο ανηθικοτερος ολων. εχω πολιτικη και για τον τυπο που ηθελε τις πιστοποιησεις μου. δεν με νοιαζει επειδη ειναι θεμα χρονου να βολευτω για τα καλα. ενα απο τα βολεματα ειναι η εξουσια να τους κλεισω τα μαγαζια αλλα αυτο δεν το ξερουν και ουτε θα το μαθουν ποτε. αυτα θα γινουν αυριο; σε μια εβδομαδα; σε τρεις μηνες; δεν το γνωριζω αλλα θα γινουν.

ξεχασα, λογικο, με αυτη την κουβερτα που εστρωσα. οι ταμιες που εκλεβαν την πληρωσαν αλλα οχι για πολυ, κυκλοφορουν ελευθερες. δεν εχω αποδειξεις αλλα νομιζω οτι αυτη η δουλεια πηγαινε σε ψηλοτερες καρεκλες και ο λογος πρεπει να ειναι ενας μικρο-συνεταιρος που δεν ανηκει στην παρεα.

MyrmidonasMyrmidonas
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1260
    Been thanked: 37 times
    NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13464
    Been thanked: 565 times

Τραγικά νέα…

ErevoSErevoS
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 849
    Been thanked: 27 times

Οι εικόνες αυτές είναι γροθιά στο στομάχι, όποιες και να είναι οι θρησκευτικές σου πεποιθήσεις… Κρίμα…

Viewing 15 posts - 3,091 through 3,105 (of 3,154 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close