Official Off-Topic Thread

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 3,186 total)
  • Author
    Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 35 times

@νορθ:
    ειμαστε “πισω”??? τρολαρεις, τρολερέ??
    ειναι το απολυτα λογικο αυτο.

το παραλογο ειναι να χρειαζεται για ολοκληρη τη ζωη μου να αποδεικνυω καθε 2-3 χρονια οτι εχω μαθει κι οτι τιτλο σπουδων εχω αποκτησει απο τα 15 μου.
    τι μαλακια ειν αυτη. να κανουν το ιδιο και για την οδηγηση… για τους ταριφες, τους μπαρμπερηδες, τους γιατρους τους μηχανικους…
    σταματαω. δεν περιγραφω αλλο.

• Οργανωμένος Νεολαίος

ακους βερεσε τα περι τσουβαλιασματος?
    δηλαδη μου λες οτι ολοι οι ΔΥ ειναι οπως τους περιγραφει ο χελιον. ή οπως ειναι αυτοι που εστω εχεις συναντησει εσυ.
    ωραια αντιμετωπιση.
    οκ. πασο.

καποια στιγμη ομως πρεπει να σταματησουμε να σκεφτομαστε με βαση το στερεοτυπο που εχουμε στο μυαλο μας. το δημοσιο αποτελειται απο 700.000 ανθρωπους (μαλλον πολυ λιγοτερους, αλλα ειναι αλλο θεμα) και ΟΧΙ ΜΟΝΟ αυτους που ερχονται σ επαφη με το κοινο. οκ, ευτυχως συντομα αυτο το κοματι θα το αναλαβουν ολοκληρωτικα τα ΚΕΠ. ο καθενας κρινεται απ τη δουλεια του. αν ηξερα τι κανεις στη ζωη σου, θα σου ελεγα κι εγω ενα ωραιο στερεοτυπο.
    δε μ ενδιαφερει να το κανω.
    ζήτω του κυριακου του μητσοτακη. επρεπε να εχει λιγο χρονο ακομα να τους διωξει ολους, ετσι? μια χαρα. και γιατι να τους διωξει απλα? μιλαμε για παρασιτα. ας τους ριξουμε σε κανενα καιαδα να λαμψει η ιδιωτικη πρωτοβουλια, λεω εγω.
    εύγε.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13516
    Been thanked: 627 times
    Brother Bruce wrote:
    @νορθ:
    ειμαστε “πισω”??? τρολαρεις, τρολερέ??
    ειναι το απολυτα λογικο αυτο.

Για αυτό ακριβώς το “πίσω” ήταν σε εισαγωγικά.

PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3147
    Been thanked: 77 times
    Chronomancy wrote:
    Δράττομαι του τίτλου του θρεντ και ρωτώ. Πρώτη φορά συμπληρώνω CV. Έχει τις οδηγίες πάνω από κάθε ενότητα ως προς το τι να συμπληρώσεις. Αυτές θα τις σβήσω πριν το στείλω? Επίσης, υπάρχει κομμάτι που έχει γενικές γνώσεις. Εκεί βάζω ότι έχω κάνει? Ή πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία ότι όντως εγώ έχω ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο τομέα. Πχ οικοδομή, ελαιοπαραγωγή, αμπελουργία κτλπ

τελευταία ερώτηση(εις): Σε πληροφορική ας πούμε που δεν έχω ecdl και γενικά όπου πρέπει να ορίσεις με λόγια την κατάρτιση τι κλίμακα υπάρχει? Και η φοβία που μου δημιούργησαν οι υπεύθυνες δηλώσεις. Πρέπει να είναι όλα γραμμένα με κεφαλαία?

EDIT: Διόρθωση δεν έχω δουλέψει ποτέ νόμιμα (αδήλωτη :P ). Οπότε μήπως αυτά τα περί γενικών ικανοτήτων και το “επαγγελματική εμπειρία” πάνε πακέτο?

Ναι, τις οδηγίες τις σβήνεις. Στις γενικές γνώσεις γράφεις ό,τι παπάτζα θέλεις, όπως και στις “Ικανότητες που Αποκτήθηκαν μέσω εργασίας”. Τις “μαύρες” δουλειές φυσικά και τις γράφεις, αν ασχοληθούν να σου ζητήσουν διαπιστευτήρια τους εξηγείς (ή παίρνεις καμία “συστατική” αν μπορέσεις) και το πολύ πολύ να μην τις υπολογίσουν.

Όσο για την πληροφορική: Εάν έχεις πιστοποίηση οποιουδήποτε είδους, την αναφέρεις στον τομέα των σπουδών, μαζί με τα βασικότερα θέματα με τα οποία ασχολήθηκες (π.χ. Βάσεις Δεδομένων, Java, C++ κλπ κλπ). Αν ΔΕΝ έχεις πιστοποιημένα skillzz τα αναφέρεις μαζί με τις λοιπές δεξιότητες, κατά προτίμηση σε δική τους παράγραφο ως “Γνώσεις Πληροφορικής – Η/Υ”

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3988
    Been thanked: 325 times

Δε ξέρω ποιους και πόσους έδιωξε ο αυτοδημιούργητος, ούτε με ποια κριτήρια. Ξέρω σίγουρα πως μερικοί που θα έπρεπε να τυλίγουν πιτόγυρα, παριστάνουν τους διευθυντές σε δημόσιες υπηρεσίες, και αυτούς ο Κυριάκος δε τους άγγιξε…

Το ότι ο καθένας κρίνεται από τη δουλεία του (από ποιον άραγε; Δηλαδή η δική μου κρίση ως “πελάτη” για ορισμένους από αυτούς που έχω έρθει σε επαφή, δε μετράει; ) είναι το ανέκδοτο του αιώνα στις ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες και το ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Όποιος κάνει σωστά τη δουλειά του, μπράβο του. Όποιος δεν την κάνει, και μάλιστα συχνά με επίσημες καταγγελίες ή και καταδίκες, τι ακριβώς έχει πάθει;

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 495
    Been thanked: 0 times
    Great0ldOne wrote:
    Όποιος δεν την κάνει, και μάλιστα συχνά με επίσημες καταγγελίες ή και καταδίκες, τι ακριβώς έχει πάθει;προαγωγή
    PainPain
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3147
    Been thanked: 77 times

@Brother: Βασικά, συγκεκριμένα για την οδήγηση ίσως θα έπρεπε να υπάρχει επανεξέταση (δωρεάν όμως). Ίσως έτσι γλυτώναμε από τους εν δυνάμει δολοφόνους που κυκλοφορούν εκεί έξω…

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1207
    Been thanked: 120 times
    Great0ldOne wrote:
    Το ότι ο καθένας κρίνεται από τη δουλεία του (από ποιον άραγε; Δηλαδή η δική μου κρίση ως “πελάτη” για ορισμένους από αυτούς που έχω έρθει σε επαφή, δε μετράει; ) είναι το ανέκδοτο του αιώνα στις ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες και το ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Κρίνεται από τα “αφεντικά” τους, δηλαδή τους υπουργούς, υφυπουργούς, δημάρχους, αντιδημάρχους κτλ. Και αυτοί με την σειρά τους κρίνονται από εσένα και εμένα. Κρίνοντας από την στάση μας (σαν…πελάτες) όσα χρόνια ζω, θα έπρεπε να ήμασταν ικανοποιημένοι.

Αξιοκρατία δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στον Ιδιωτικό τομέα. Δεν υπάρχει κανένα νόημα να τα διαχωρίζουμε στο μυαλό μας, διαφθορά υπάρχει παντού, καλοί και κακοί υπάρχουν παντού, “βλάκες” που τρώνε όλο το φόρτο εργασίας ενώ συνάδελφοι τους αράζουν υπάρχουν παντού, πολιτικά παιχνίδια υπάρχουν, μίζες και συμφωνίες κάτω από το τραπέζι κτλ. Αυτά όλα είναι αποτελέσματα, όχι αίτια ;)

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Pain, οι περισσότεροι “εν δυνάμει δολοφόνοι” είναι όσοι συστηματικά οδηγούν τύφλα στο μεθύσι, ή κάνουν μπαντιλίκια με τα σαξόραλα εν μέσω χιονοθύελλας :whistle: – δε νομίζω πως υπάρχει εξέταση για δίπλωμα οδήγησης που να μπορεί να εντοπίσει τους ασυνείδητους και να προστατέψει ουσιαστικά το κοινωνικό σύνολο.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Savatar wrote:
    Αξιοκρατία δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στον Ιδιωτικό τομέα.

Δε ξέρω σε ποιον Ιδιωτικό Τομέα δουλεύεις εσύ, αλλά θέλω να έρθω κι εγώ εκεί πέρα. Βγάζω φωτοτυπίες, φτιάχνω καφέδες, πλένω σκελέες και στο τσακίρ κέφι υπογράφω και στατικές μελέτες. Με θέλετε;

SavatarSavatar
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1207
    Been thanked: 120 times

Αμέ, απλά να ξες πως θα πρέπει να αναλάβεις και τις δουλειές του γιου του αφεντικού, που καμιά φορά τον παίρνει ο ύπνος. Είπαμε, αξιοκρατικά πράματα ;)

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Σε κάνα δίμηνο, θα κάνεις εσύ τη δουλεία τη δική μου, ενώ εγώ θα πίνω μπύρες με το γιο του αφεντικού – το παν είναι να ξέρεις να ελίσσεσαι :spiteful: :spiteful: :spiteful: .

• Οργανωμένος Νεολαίος

oποιος δεν κανει καλα τη δουλεια του με επισημες καταγγελιες και καταδικες, εδω και 5 χρονια τουλαχιστον, κι απ οτι καταλαβαινω και στο αμεσο μελλον, παιρνει τον πουλο και παει σπιτι του. ή μηπως δεν εχεις ακουσει για το ΣΕΕΔΔ, για τα ντου στα γραφεια μηπως εχει κανει καποιος το εγκλημα να παει απο κατω στην τραπεζα για να πληρωσει ρε παιδι μου τον γαμωενφια και το ρευμα και τις τυφλες διωξεις εναντιον των ΔΥ?
    ο Κ.Μ. εδιωχνε κοσμο οριζοντια, χωρις κανενα κριτηριο, χωρις καμμια αφορμη και βρισκονταν ανθρωποι να πουν: μπραβο, καλα τους εκανε.. (ελπιζω να μην εισαι σ αυτη την κατηγορια).

επειδη με τρελαινει αυτη η κουβεντα, αν εχεις κανενα αλλο επιχειρημα για τους κακους, τεμπεληδες, αχρηστους ΔΥ, πεστο να συζητησουμε. σε τετοιο επιπεδο (α, πινουν φραπεδια, α, πηγα και δε μ εξυπηρετησαν καλα) δεν συζηταω. οποιος σου φερθηκε ασχημα, τραβα του μια καταγγελια επωνυμη και μετα ελα πες μου τι συνεβη.
    αν θες σοβαρη κουβεντα, να εχεις υποψη σου οτι ειμαι στη μισθοδοσια και παιζω τους νομους με τα ενιαια μισθολογια στα δαχτυλα (καλυτερα απ οτι ο σιθάρης τον Β’ Π.Π.). ελα λοιπον να κατσουμε να δουμε ποιον εχουνε κυριολεκτικα ΓΑΜΗΣΕΙ (σορυ στους αντμινς, παρακαλω να μην διαγραφει ωστοσο) εδω και 6 χρονια στις μειωσεις μισθων, στην υπερφορολογηση, στην απειλη για αδικαιολογητες απολυσεις, δηλαδη στην σωματικη και ψυχολογικη εξαθλιωση.

αντε να πουμε, εχουμε βρει μια καραμελα απ τα 80s και πιπιλαμε και πιπιλαμε. εχει λιωσει, μαγκες. παει, ξεχαστε το.
    και βαλτε κατω τα στοιχεια του οοσα, της εκτ, της τραπεζας της ελλαδος, οποια θελετε τελος παντων κι ελατε μετα να μου πειτε π.χ. τι φορους πληρωνει ο ΔΥ και τι ο ιδ.υ. σε μεσους ορους και τι ποσοστο των ετησιων φορολογικων εσοδων αναλογει σε δυ και ιδυ.
    αυτα. μου βγηκε μια ενταση, αλλα τρελαινομαι με το θεματακι αυτο. σορυ εκ των προτερων, αν και δε νομιζω οτι εχω προσβαλλει καποιον.

Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Αν τρελαίνεσαι, ξυδάκι ΤΟΠ για τα νεύρα. Δεν με απασχολεί το pet-peeve του καθένα.

Το επιχείρημα είναι πως υπάρχουν φάτσα-κάρτα στις υπηρεσίες ανίκανοι, ευθυνόφοβοι, συχνά αγενής και εν τέλει ακατάλληλοι για την θέση που κατέχουν. Ας βγει ένας εδώ μέσα να μου πει πως δεν το έχει ζήσει, και είμαι εγώ γκαντέμης. Τώρα αν εσύ μου λες πως κρυμμένες στα γραφεία υπάρχουν στρατιές ολάκερες από υπαλλήλους-κομάντο που κάνουν δουλειά επτά ανθρώπων, χωρίς τους οποίους θα κατέρρεε το σύμπαν, ενώ και είναι και υποαμοιβόμενοι, δε μπορώ παρά να σε πιστέψω – το γεγονός πως το σύμπαν δεν έχει καταρρεύσει το αποδεικνύει άλλωστε.

Δεν αμφιβάλλω πως και οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν χτυπηθεί άσχημα. Αλλά αν πιστεύεις πως η κρίση έχει ΓΑΜΗΣΕΙ αυτούς και όχι τους ιδιωτικούς και τους ελεύθερους επαγγελματίες, δε ξέρεις τι γίνεται γύρω σου, όσους νόμους κι αν παίζεις στα δάχτυλα.

• Οργανωμένος Νεολαίος

οκ, καταλαβα.
    να το γυρισουμε στις ειρωνιες, λοιπον. ευκολο και βολικο, δε λεω.

να σαι καλα. σ ευχαριστω για την εποικοδομητικη συζητηση.

εντιτ: ωστοσο, τα ξυδακια και τις μαλακιες στους κολλητους σου. δε σε προσεβαλλα ουτε σε ειρωνευτηκα προσωπικα, αρα δεν αξιζω ουτε ανεχομαι αυτο το στυλακι.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 3,186 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close