Project/Troubleshooting: Επισκευή οθόνης

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 43 total)
  • Author
    NorthlanderNorthlander
    • Admin
    Replies: 13029
    Been thanked: 64 times

Χαιρετώ τα μισοζωντανά, σκληροπυρηνικά ζόμπι του RQ. Πριν από μερικούς μήνες όπως (δεν) θυμάστε είχε “καεί” η οθόνη, καθώς μετά από άνοιγμά της δεν έπαιρνε σήμα πέραν του LG logo (LG Flatron IPS231). Αντικαταστάθηκε γρήγορα και άμεσα από άλλη, παρόλα αυτά δεν μου έκανε η καρδιά να την πετάξω, γιατί παρουσίασε πρόβλημα από το πουθενά, χωρίς όμως να αργοπεθάνει. Έπειτα από λίγο ψάξιμο στα internetz, βρήκα ότι το σύνηθες πρόβλημα σε τέτοια panels είναι κάποιος καμμένος πυκνωτής. Επομένως, ως τυπικό γιωτόμπαλο, αλυσοπριονοκραδαίνων-borracho-wannabe θέλω τα φώτα σας για το πού κατά τη γνώμη σας είναι το πρόβλημα (αν μπορείτε να εντοπίσετε κάποιο μέσα από φωτογραφίες). Μπαίνω σε όλον αυτόν τον “κόπο” (και βάζω και εσάς μαζί) διότι εδώ στον “πολιτισμό” θέλουν τουλάχιστον £60 για να διορθώσουν ένα monitor, έστω και αν η ζημιά είναι ένας πυκνωτής της τάξης του ενός ευρώ. Προτού αποφασίσω να τον βάψω μπλε και να τον πετάξω σε καμμία λίμνη, ας κάμουμε ένα troubleshooting.

Σκοπός είναι να βρω στοχευμένα ποιος είναι ο υπεύθυνος πυκνωτής, διαφορετικά εάν δεν καταφέρετε να βρείτε ούτε εσείς τίποτα, θα παίξω LEGO και θα τους αλλάξω όλους. Ακολουθούν οι φωτογραφίες (υψηλό ISO, οπότε έχουν λίγο “κόκκο”), σε μεγάλο μέγεθος.

Η πλάκα από πίσω
    udga6G2.jpg

Η πλάκα από μπροστά
    xrbm8Tz.jpg

Υποψήφιος νο 1: Κεραμικός πυκνωτής που είναι μαύρος και εντελώς σαγρέ-γυαλόχαρτο στην αφή. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν τέτοιοι πυκνωτές, οπότε υποθέτω ότι είναι ο καμμένος. Ο διπλανός πυκνωτής, έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο καφετής οπότε ίσως χρειαστεί να τον αλλάξω ούτως ή άλλος (τον μπλε). Είμαι εντελώς λάθος να υποθέτω ότι ο μαύρος είναι η αιτία του προβλήματος? Αν ναι, θα πρέπει να βρω τις αξίες του στα netz, αλλά δεν νομίζω να δυσκολευτώ. Το υλικό που τον κρατάει σταθεροποιημένο είναι τίποτα το ιδιαίτερο ή μπορώ να κάνω και χωρίς αυτό έτσι και τον αλλάξω?
    oR9Cu3B.jpg
    LE5uhEZ.jpg
    Ix33W3d.jpg

Υποψήφιοι νο 2-5: Οι συγκεκριμένοι πυκνωτές φαίνονται να είναι εντάξει, χωρίς να υπάρχει κάποιο εμφανές σημάδι που να δείχνει ότι έχουν σκάσει. Βέβαια σε σύγκριση με τους άλλους τρεις δίπλα τους (που είναι σημαδεμένοι με μελάνι), φαίνεται ότι οι αυλακώσεις τους είναι λιγότερο βαθιές από των άλλων. Γνώμες?
    FcoaG9k.jpg
    HvnFexc.jpg
    heaSRhk.jpg
    Ej7rj0T.jpg
    nF83RuJ.jpg
    ODwbXf9.jpg

Κάθε γνώμη-άποψη ευπρόσδεκτη.

Brother Bruce
    • Member
    Replies: 5261
    Been thanked: 0 times

αφου κοιμουνται οι γκουρου του χαρντγουερ, ας γραψω μια γραμμη, να παρηγορηθει ο βορειος.

το safe bet ειναι να τους αλλαξεις ολους. αν βαριεσαι, τοτε αλλαξε αυτους που δειχνουν πιο φουσκωμενοι.
    κι ομως, αυτο ειναι το κριτηριο. εκεινος που εχει “σκασει”, φαινεται.

αν επρεπε να πω εναν, θα ελεγα τον πιο αριστερα της σημαδεμενης τριαδας.
    παντως δε μου φαινονται σε τοσο τραγικη κατασταση. στη δικη μου τη σαμσουνγκ, ειχαν τουμπανιασει.

παρε κι αυτο: https://www.youtube.com/watch?v=xAecERnyHHs
    εγω, που δεν κατσαβιδιαζω κιολας, ουτε πιανουν τα χερια μου, με το μαγικο γιουτιού ειχα λυσει λαικ ε μπος την οθονη, ειχα βρει τους ενοχους πυκνωτες, τα παντα ολα.. μ εσωσε στην κυριολεξια. δε χρειαστηκα καν πριονι.

NorthlanderNorthlander
    • Admin

Το ζήτημα είναι ότι δεν τους βλέπω ΣΙΓΟΥΡΑ φουσκωμένους, αν και έτσι νιώθω.

Για να είμαι ειλικρινής αυτό θα έκανα (θα τους άλλαζα όλους), μέχρι που είδα τον μαυρισμένο. Με έχει βάλει σε σκέψεις αν είναι όντως αυτός, ή αν είναι από τη μαμά του έτσι. Κατά τα άλλα πρέπει να πάω να πάρω κολλητήρι και προμήθειες.

Τα έχω χαζέψει τα γιουτούμπια, αλλά το ερώτημα είναι κυρίως για τον μαύρο πυκνωτή. ;)

manos426f
    • Admin
    Replies: 5806

Ρε παιδιά μόνο σ' εμένα οι φωτογραφίες εμφανίζονται τεράστιες, ή είναι θέμα που πρέπει να κοιτάξουμε αν σηκώνει διόρθωση (automatic resize);

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

JonIrenicusJonIrenicus
    • Member
    Replies: 6929

Και σε μένα τεράστιες εμφανίζονται, αλλά είχα την εντύπωση πως το έκανε επίτηδες ο Παύλος.

manos426f
    • Admin
    Replies: 5806

Χμμμμ, το θέμα είναι να μπαίνουν τεράστιες αλλά να γίνεται το κατάλληλο resizing για λόγους σωστής προβολής, ούτως ώστε με κατοπινό κλικάρισμα πάνω τους ν' ανοίγουν στην κανονική τους ανάλυση.

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

NorthlanderNorthlander
    • Admin

Όχι, πρέπει να βρούμε ρύθμιση για το resize, αλλά ούτως ή άλλως είναι τεράστιες. XD

Brother Bruce
    • Member

εχει αναφερθει πολλες φορες το θεμα με τα ρησαιζ των φωτο.
    ο τζιμης213 μου ειχε δωσει τη λυση:

παιζεις με τιμες στο width: 200, 300, 400 μεχρι να βρεις αυτο που θες.
    η κουνενα μου πε να σου πω χελοου, βορειε..  :P
    της ελειψες, λεει.

NorthlanderNorthlander
    • Admin

Αφού την ανέφερες, ποτέ resize μέχρι να ματώσουν τα ματάκια σου.

Brother Bruce
    • Member

τρεχουνε ηδη πορφυρα ποταμια βραδιατικο, ετσι που ποσταρες τις φωτο, μανα μου.
    αυτομπαναρομαι. αλλα πριν:
    κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα, κουνενα.
    αχχχχ, το φχαριστηθηκα τουλαχιστον

NorthlanderNorthlander
    • Admin

Μόλις έκλεισα το live chat με αντιπρόσωπο της LG από τις US. Μου έστειλε το service manual, αλλά δεν έβγαλα άκρη τις τιμές των πυκνωτών. Κουνένα που με κούναγε…….

devilridedevilride
    • Member
    Replies: 1240
    Been thanked: 2 times

για τις φωτο θα προτεινα το εξης..
    ..(αν και δεν νομίζω ότι δεν το γνωρίζει ο βόρειος – απλά και για τους υπόλοιπους απο μας )
    τις ανεβαζεις στο postimage…ειτε ως guest είτε με δικό σου λογαριασμο
    Φωτο με 720p ή 1080ρ αντε να ειναι 1.5 mb εκαστη οπότε δεν τίθεται και θέμα περιορισμού λόγω όγκου.
    Αφου τις ανεβασεις κανεις κλικ στην επιλογη show codes και κατοπιν επιλεγεις “αντιγραφη” στην επιλογή του thumbnail για forums.
    Στο παράθυρο που κάνουμε reply απλως δίνεις “ctrl+v”
    …και το thumbnail ειναι ετοιμο.Κατ'οπιν όποιος θέλει κάνει κλικ στις φωτο σου και τις βλεπει στις αναλυσεις που θελεις χωρις να τρωμε bandwidth
    :drinks:

NorthlanderNorthlander
    • Admin

Χαίρομαι που όλοι σπεύδουν να λύσουν το ζήτημα με τις φώτο.

Με τους πυκνωτές τι θα γίνει ρε παιδιά? :silly:

JonIrenicusJonIrenicus
    • Member
    Replies: 6929

Αυτό ξέρεις τι μου θυμίζει? Κάποτε στο πανεπιστήμιο μας είχε ρωτήσει ο καθηγητής παθολογίας για κάποια πάθηση των χοίρων. Επειδή δεν ήξερε κανένας μας, ξεκινήσαμε με την πάθηση, την συνδέσαμε με την ανατομία και καταλήξαμε στην ουρά, η οποία μοιάζει με σκουληκάκι, το οποίο σκουληκάκι…κοκ

Πάντως για την πάθηση δεν είπαμε τίποτα.  :professor:

jimmy213
    • Member
    Replies: 3251
    Been thanked: 21 times

Στους πυκνωτές δεν βλέπω κάτι. Αλλά η ασφάλεια είναι αρκετά άσπρη για τα γούστα μου (εικόνα 3). Βέβαια τέτοιες ασφάλειες μαυρίζουν όταν καίγονται….

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 43 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Close
Close