Project/Troubleshooting: Επισκευή οθόνης

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 43 total)
  • Author
    devilridedevilride
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1279
    Been thanked: 29 times

εγω θα εκανα και το εξης…
    βαλε στο google search ” capacitor leakage “
    δες τις φωτογραφίες και ξεκίνα πάλι Παύλο
    έχω την εντύπωση πως πρέπει να δεις κ αλλού!

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13315
    Been thanked: 338 times

Έχω ξεσκιστεί να googlάρω τις τελευταίες 3 μέρες.

Κανένας πυκνωτής δεν φαίνεται να έχει εμφανή διαρροή, και από αυτά που βλέπω στο net κανένας δεν φαίνεται να είναι φουσκωμένος/σκασμένος από επάνω. Η μόνη επιλογή είναι να τους αλλάξω όλους, αλλά προτού προβώ σε κάτι τέτοιο ήθελα επιβεβαίωση για αυτόν που είναι εντελώς μαύρος (μπορεί να είναι από τη μαμά του έτσι για να δείξει ότι έχει θερμική αντοχή – η επιφάνεια παρότι μαύρη και τραχειά είναι ομοιόμορφη).

Σήμερα το πρωί ήμουν στο τσακ να αγοράσω ένα κολλητήρι, μαζί με πλεκτό νήμα και πυκνωτές για να παίξω το Σ/Κ. Δεν με βλέπω να αντέχω μέχρι το απόγευμα.  :blush1:

ArchantwnArchantwn
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 375
    Been thanked: 0 times

Δανείσου ένα πολύμετρο, ή πάρε ένα και άρχισε να “μετράς” τους πυκνωτές.

Φαντάζομαι ότι ο πυκνωτής έχει αποφορτιστεί. Βάζεις το πολύμετρο στις άκρες και τιμές από 10KΩ ώς 1MΩ. Αν έχει πρόβλημα κολλά στο 0. Αλλιώς ανεβαίνει σταδιακά στο άπειρο και μένει εκεί (γιατί φορτίζει από τη μπαταρία του πολύμετρου).

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Το σκέφτηκα και αυτό – μιας και θα ήταν η πιο καλή απάντηση, αλλά άντε να βρω κάποιον να έχει πολύμετρο εδώ.

Εναλλακτικά σκέφτηκα να πάω την πλάκα, μόνο, στον ηλεκτρολόγο και να κάνει τις μετρήσεις επί τόπου και να αλλάξει ό,τι χρειάζεται. Βέβαια δεν θα έχω τη χαρά να το ξηλώσω και την απόλαυση του ότι έκανα κάτι σωστά έτσι και λειτουργήσει. :D

vtheofilisvtheofilis
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3688
    Been thanked: 24 times

Σε ηλεκτρονικό πρέπει να πας, όχι σε ηλεκτρολόγο.

Οι πυκνωτές φαίνονται εντάξει, δεν μοιάζει να είναι θέμα τροφοδοσίας. Μήπως δεν κάνει σωστά επαφή η οθόνη στο βύσμα του σήματος;

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Σε ηλεκτρονικό πρέπει να πας, όχι σε ηλεκτρολόγο.

Οι πυκνωτές φαίνονται εντάξει, δεν μοιάζει να είναι θέμα τροφοδοσίας. Μήπως δεν κάνει σωστά επαφή η οθόνη στο βύσμα του σήματος;

Στο UK, τα ίδια πεύκα είναι.

Δεν νομίζω διότι η οθόνη παίρνει σήμα (φαίνεται το LG logo κατά το άνοιγμα – και μετά είναι απλώς μαύρη). Βλακείες λέω. Δεν γνωρίζω αν παίρνει ή όχι σήμα, πρέπει να δω πώς θα ελέγξω τις επαφές εκεί.

jimmy213
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3305
    Been thanked: 56 times

Για το μικρό, στρογγυλό πραγματάκι (δίπλα στο μικρό μπλε) λες πιο πάνω; Αυτό δεν είναι πυκνωτής, αλλά thermistor και βγαίνουν και σε μαύρο χρώμα.

Άσχετο.
    ΕΓΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ HARDCORE :mosh: :mosh:

Be active users, not passive...
    XSubs
    Give a man a fish, and you can feed him for a day. But give a fish a man, and you can feed it for a month.

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Για το μικρό, στρογγυλό πραγματάκι (δίπλα στο μικρό μπλε) λες πιο πάνω; Αυτό δεν είναι πυκνωτής, αλλά thermistor και βγαίνουν και σε μαύρο χρώμα.

Σε μερσώ! Μένει να βγάλω τους πυκνωτές τότε και να τους ελέγξω. Δεν τους έχουν βάλει εντελώς κολλητά στην πλάκα, οπότε το φούσκωμα μπορεί να είναι από κάτω, ενώ από πάνω να φαίνονται μια χαρά.

Edit: Νιώθω μεγάλες τύψεις που σας απασχολώ για αυτό το ζήτημα, ενώ ως ατόφια ΠΛΗΡΩΣ ΖΩΝΤΑΝΗ gaming community πρέπει να συζητάμε για το καινούργιο Candy Candy που έχει βγει για το Wii U. Χίλια συγγνώμη.

Brother BruceBrother Bruce
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 5290
    Been thanked: 32 times

τελειωνε ρε φιλος με τους πυκνωτες και τα θερμίστο, να μιλησουμε για το ρησαιζ.
    και μετα θα πουμε και για το καντικαντι.

Chronomancy
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 6965
    Been thanked: 8 times

Κι εμένα με ξενίζει περισσότερο η ασφάλεια, παρά οι πυκνωτές. Ακόμη κι αν έσκασε τελείως ανώδυνα θα ήταν εμφανές ότι δεν είναι στα καλά του.
    Πάντωως ένα πολύμετρο για τέτοια δουλειά εδώ στο Ελλάντα το πήρα ένα δεκάρικο. Σίγουρα η διακριτική του ικανότητα δεν είναι και η καλύτερη, τα λέει στο τεχνξικό φυλλάδιο, αλλά για τέτοιες δουλειές θες να δεις μόνο αν παίρνει τιμή κι όχι να υπολογίσεις με ακρίβεια 2 δεκαδικών

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Update:

Χτες έφτασε το κολλητήρι μαζί με ένα πακέτο πυκνωτές. Αποφάσισα να αλλάξω αρχικά μία τριάδα πυκνωτές (τους 1000 μF, 16V). Έπειτα από παρορμητισμό-καφριλίκι, είπα να συνδέσω την οθόνη στο ρεύμα/PC για να διαπιστώσω αν όντως τρέχει μετά από τη συγκόλληση που έκανα.

Ως δια μαγείας η οθόνη λειτουργεί άψογα, με όλες τις λειτουργίες της. Δεν μυρίζει, κανένα καμένο pixel (το panel ήταν σε άριστη κατάσταση) και όλα είναι μια χαρά! Γλίτωσα τα έξοδα επισκευής, μου έμειναν εργαλεία για επόμενες δουλειές, επιδιόρθωσα με τα δικά μου χέρια αντικείμενο, δεν χρειάστηκε πριόνι. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

happy-cuteness-overload-l.png

manos426f
    • Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 5810
    Been thanked: 1 time

Έχουμε ένα πραγματικό μαστόρι ανάμεσά μας!  :drinks:

Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football, PS4, Nova και Cosmote TV!

Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς.

CercaphusCercaphus
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1787
    Been thanked: 2 times

Σωραίος! Bookmark το νήμα για να το χρησιμοποιήσω όταν καεί ξανά καμιά οθόνη! Την τελευταία φορά που μια Philips TV δεν άνοιγε αφού έκανε ένα τσαφ μου είπαν ότι κάτι κάηκε και μου πήραν ένα 50ρικο. Την επόμενη φορά και εγώ μόνος μου! Είσαι πρότυπο!

ccwr
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1409
    Been thanked: 43 times

Πώς μου διέφυγε αυτό το νήμα ρε γμτ  :/

Ωραίος ρε μάστορα!

Τελικά κάποιος απο τους πυκνωτές που αντικατέστησες ήταν εμφανώς καμμένος; ή φαινόντουσαν κυριλέ όλοι;

NorthlanderNorthlander
    • Υπουργός Ανάπτυξης

Οι τρεις πυκνωτές που άλλαξα, έδειχαν φυσιολογικότατοι, χωρίς να έχουν φουσκώσει-“σκάσει”. Τελικά δεν είχα πρόσβαση σε πολύμετρο (με είχε φάει κάψα να το επιδιορθώσω μέσα στο Σ/Κ) για να εξετάσω έναν-έναν τους πυκνωτές, και ίσως ήταν καλύτερα έτσι γιατί μπορεί να μου έδειχνε ότι ήταν όντως όλοι φυσιολογικοί. Σε τέτοιες περιπτώσεις (βλ. και παρακάτω) δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν. Είτε το πρόβλημα είναι ψηφιακό (άρα θέλει όλη η πλάκα άλλαγμα), είτε η συγκόλληση σε κάποιον από τους πυκνωτές είναι κρύα, άρα κάποιος ήθελε απλώς αλλαγή στη συγκόλληση (παρόλα αυτά η αντίσταση του πυκνωτή θα είχε φυσιολογική μέτρηση στο πολύμετρο). Στην περίπτωσή μου, δεν μπορώ πλέον να το επιβεβαιώσω, αλλά πιθανώς να συνέβη το δεύτερο.

Και λίγο backstory, γιατί νιώθω ότι βγήκα λίγο σοφότερος από όλη την ιστορία (πέραν των youtube videos):

Είχα εκτενή συζήτηση με φίλο φυσικό (ναι, αυτός είναι στο ΦΜΣ και είναι όντως φυσικός :P). Αφού μου έκανε πλήρη ανάλυση κυκλωμάτων και μιλούσε σαν να ήταν εξωγήινος αυτό που κατάλαβα είναι ότι πολλές φορές προσευχόμαστε να είναι τόσο απλό το πρόβλημα, δηλαδή να οφείλεται στα “αναλογικά”-χειροπιαστά τμήματα. Εντελώς απλοποιημένα (και όπως το κατάλαβα εγώ, χωρίς να είναι απαραιτήτως σωστά αυτά που λέω) οι πλάκες τις οθόνης είναι διαφορετικές από τις άλλες πλάκες (πχ. μητρική) στο πώς διαχειρίζονται το ψηφιακό σήμα και την μετατροπή του (ξαναλέω μπορεί να λέω μπαρούφες). Για αυτό το λόγο όταν πχ. πυκνωτές δείχνουν να είναι εντάξει, συνήθως αλλάζουν όλη την πλάκα από την αρχή αντί να ασχοληθούν με αλλαγή πυκνωτή.

Σε κάθε περίπτωση γλίτωσα τουλάχιστον £60 (πρακτικά £40 αφού αγόρασα κολλητήρια και πυκνωτές), και έμαθα ότι δεν είναι και τόσο σοβαρή δουλειά το να αλλάξεις κάτι τέτοιο, αρκεί να είσαι προσεκτικός. Λέω προσεκτικός, γιατί πρέπει το κολλητήρι να μην είναι μεγάλης ισχύος διαφορετικά μπορεί να ψήσει την πλάκα και να κάνει μεγαλύτερη ζημιά. Πάλι καλά που παρακολουθούσα τον πατέρα μου να αλλάζει λάμπες σε τρανζιστοράκια όταν ήμουν μικρός. :P

Ελπίζω να συμμερίζονται οι συμφορουμίτες/ίσσες τον ενθουσιασμό μου. Από εκεί που φοβόμουν να στήσω PC (να ενώσω τα κομμάτια δηλαδή – oh yes), έπιασα με τη μία να κάνω λεπτοδουλειά σε ηλεκτρονική πλάκα και μου έκατσε πολύ καλά. :D

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 43 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Follow on Feedly

Close
Close