Ram για Asus ROG Crosshair VIII Hero X570 και AMD Ryzen 7 2700X

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 45 total)
  • Author
    ArtyomArtyom
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 22
    Been thanked: 15 times

είχα και εγώ το haf 932 την amd εκδοσή και σκεφτόμουν για τα φίλτρα αλλά πολύ ακριβά οπότε δεν μπήκα στον κόπο. στην πορεία το άλλαξα βεβαία για το haf xb evo μιας και μου άρεσε η οριζόντια θέση της μητρικής γλίτωσα και από το sagging της gpu. γενικά αν είναι να μπεις σε τόσο ακριβό έξοδο πάρε καλύτερα νέο κουτί. αν από την άλλη κάνεις αυτοσχέδια φίλτρα τότε άλλη φάση. το κουτί είναι καλό σίγουρα και άνετα το κρατάς ακομα αλλά 60φεύγα για φίλτρα ούτε καν.

Εκτός και αν έχεις έρωτα με το κουτί και έχεις κάνει καμιά πρόσφατη αναβάθμιση σε ανεμιστήρια κλπ οπότε λες, δε παει στα διάλα, θα τους τα σκάσω. Η άλλη λύση είναι χαρτοκοπτική ή καλτσόν (το τελευταίο ακυρώνεται από τις γάτες).

Να και το botάκι, πετάγεται σαν την τσουτσού… :Ρ

Καταρχήν, καλορίζικο το νέο εργαλείο! Ωραίες επιλογές μέχρι εδώ. Η μόνη μου ένσταση (προς το παρόν) είναι στο τροφοδοτικό, αλλά ΟΚ, άμα γουστάρεις…

– Το θηριάκι σου μπορείς να το πηγαίνεις βόλτα επάνω σε αυτό. Είναι πολύ βολικό (ειδικά όταν πρόκειται να το μεταφέρεις στο μπαλκόνι για να το φυσήξεις).

– Το εσωτερικό του κουτιού σου μπορείς να το καθαρίζεις με ένα φυσητήρι σαν και αυτό (δεν χρειάζεται να είναι επαναφορτιζόμενο και ΟΧΙ, δεν δουλεύω στο Praktiker :Ρ). Προσοχή όταν χρησιμοποιείς το φυσητήρι επάνω στα ανεμιστήρια του κουτιού, να κρατάς με το χέρι τα πτερύγιά τους για να μην περιστρέφονται τρελά και πάρεις κάνα ανεμιστήρι στο χέρι. Με πινελάκι “χαϊδεύεις” σχολαστικά (σχεδόν ηδονικά θα έλεγα :Ρ) τη μητρική και την κάρτα γραφικών και, γενικά, όπου κολλάει η σκόνη και δεν βγαίνει με το φυσητήρι.

– Όσο για την ψύξη του επεξεργαστή σου, είμαι ακόμα υπέρ της αερόψυξης για διάφορους λόγους που έχεις ήδη αναφέρει. Καλή η καγκουροσύνη της υδρόψυξης, αλλά ακόμα και η 1/1.000.000 πιθανότητα να έχεις κάποια στιγμή διαρροή, με αποτρέπει εντελώς. Γι’ αυτό, Noctua και ξερό ψωμί.

– Επίσης, δεν θα πρότεινα να τοποθετήσεις άλλα ανεμιστήρια στο κουτί σου. Τα 3 προεγκατεστημένα 140άρια (2 εμπρός και 1 πίσω) είναι μια χαρά.

Καλώς τον hollow 🙂

Τροφοδοσία μπόλικη για χαλαρότητα.

Ακριβώς τέτοια πλατφόρμα είχα στο μυαλό, ευχαριστώ. Θα δω βέβαια αν μου βγαίνει πιο φτηνά να την φτιάξω μόνος.

Έχω και από φυσερό, σαραντα χρόνια φούρναρης, έχω ψήσει πολύ ψωμί.

Κι εγώ στην Noctua γέρνω, απλά νιώθω την έλξη της καγκουρινής πλευράς της δύναμης. Είναι και τα βάλε βγάλε του ανεμιστηριού της ψήκτρας αν θες να βάλεις βγάλεις ραμ. Θα το σκεφτώ.

Let them be helpless like children, because weakness is a great thing, and strength is nothing. When a man is just born, he is weak and flexible. When he dies, he is hard and insensitive. When a tree is growing, it's tender and pliant. But when it's dry and hard, it dies. Hardness and strength are death's companions. Pliancy and weakness are expressions of the freshness of being. Because what has hardened will never win.

• This reply was modified 1 month, 2 weeks ago by Artyom Artyom.
    tommastommas
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 348
    Been thanked: 50 times

Αν και η επιλογή έγινε ενδιαφέρον videaki για μελλοντική αναφορά:

1 user thanked author for this post.
    ArtyomArtyom
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Ωραιος ο κύριος Linus, που σουν Linus τον χειμώνα, που την είχες τη κρυψώνα. Νομίζω θα είμαι πλήρως ευχαριστημένος με την RAM μου. Οκ, θα μπορούσα να πάω και πιο φτηνά παίζοντας με OC και infinity ή να επενδύσω σε πιο γρήγορα πράγματα απευθείας, αλλά συνεχίζω να πιστεύω οτι ορθώς επένδυσα σε φουλ τεσταρισμένο πράμα, για να χω και το μυαλό ήσυχο.

Κάποτε είχα μπλέξει με τα double και single sided chipped ram και την P5Q3. Σύντομη ιστορία: δεν έπαιζε με τα single sided και ήθελε double, τα kits είχαν πανομοιότυπους κωδικούς και μπορεί να ήταν single ή double, άνοιξα αλληλογραφία με τους κατασκευαστές, μου είπαν οτι ούτε αυτοί δεν ήταν σίγουροι αν στα αποθέματά τους θα υπήρχαν single ή double και τελικά αγόρασα έξτρα 4 GB, μεταχειρισμένα, από το Ebay από τις ιδιες ram που ειχα πρωτοαγοράσει. Ενώ είχαν περάσει κάμποσοι υπολογιστές από τα χέρια μου, πρώτη φορά την είχα πατήσει έτσι και επειδή η φάση με τα ψαξίματα, τεστς, αλληλογραφίες, καυγάδες με το κατάστημα που με έγραφε κανονικά κλπ κράτησαν κανα 2μηνο, αποφάσισα να ειμαι by the book στο θέμα της RAM. Παρόλο που αυτά τα κουσούρια ανήκαν σε προηγούμενες γενιές, έχει φοβηθεί το μάτι μου και επειδή παίζω μπάλα σε νέους AMD, νομίζω οτι είμαι καλύτερα έτσι σίγουρος.

Let them be helpless like children, because weakness is a great thing, and strength is nothing. When a man is just born, he is weak and flexible. When he dies, he is hard and insensitive. When a tree is growing, it's tender and pliant. But when it's dry and hard, it dies. Hardness and strength are death's companions. Pliancy and weakness are expressions of the freshness of being. Because what has hardened will never win.

Captain KalCaptain Kal
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 936
    Been thanked: 193 times

Καπετάνιο μου, με την σκόνη τι έχεις κάνει στο HAF; Πατροπαράδοτη ηλεκτρική σκούπα, φυσητήρι και πινέλο;

Τελικά έχω HAF 922, 😆 , και παίζει αποκλειστικά φυσητήρι!! Όχι πινελάκια και άλλα χαριτωμένα!!!!! 😆 😆

1 user thanked author for this post.
    ArtyomArtyom
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Παρέλαβα το PSU αλλά δεν έχω μαζέψει ακόμα όλα τα πράγματα για να αρχίσω συναρμολόγηση. Εσωτερικά είναι σαν παθιασμένη πρόωρη στο one night stand του C3PO. Το χουν πήξει στην κόλλα. Ελπίζω να μην σφυραει και ψάχνω αλλαγή ή να κάθομαι με το πιστόλι να του ρίχνω κι εγώ.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2815
    Been thanked: 157 times

θα αλλαξεις και καρτα γραφικων η οχι ακομα?

ArtyomArtyom
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Είναι υπό σκέψη. Υπάρχει επίσης δυνατότητα να μου δωσουν μια δεύτερη ίδια με τη δικιά μου.

• Οργανωμένος Νεολαίος

Α εγω περιμενω τον Boracho να μου πει ποτε θα αναβαθμισουμε καρτα γραφικων γιατι του το εχω υποσχεθει οτι θα παμε μαζι στο μαγαζι να τις παρουμε και αν παρω τωρα μετα θα λεει οτι τον κοροιδεψα κατι απαραδεκτο για εμενα τον αρχηγο των foot ninja. Ενας ninja παντα κραταει το λογο του.

• Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2519
    Been thanked: 180 times

καλά μέχρι τότε μάλλον θα έχει βγει η 444080 ti 😛

Look behind the mirror, i'm lost in the twilight hall

pc specs: regular potato (amd ryzen 2600 - rx 570 - 16gb ram)

gvorrisgvorris
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 473
    Been thanked: 215 times

Α εγω περιμενω τον Boracho να μου πει ποτε θα αναβαθμισουμε καρτα γραφικων γιατι του το εχω υποσχεθει οτι θα παμε μαζι στο μαγαζι να τις παρουμε και αν παρω τωρα μετα θα λεει οτι τον κοροιδεψα κατι απαραδεκτο για εμενα τον αρχηγο των foot ninja. Ενας ninja παντα κραταει το λογο του.

Ninja, χαιρετίσματα να του δώσεις και να είναι καλά, γιατί χάθηκε.

• This reply was modified 1 month, 1 week ago by gvorris gvorris.
    • Οργανωμένος Νεολαίος

καλά μέχρι τότε μάλλον θα έχει βγει η 444080 ti ?

Μπα δεν νομιζω  να περιμενουμε τοσο ο  μονος λογος που αποφασισαμε μετα απο μεγαλη συζητηση να περιμενουμε ειναι για να βγουν καρτες που να τρεχουν σε max settings 1440p και 4κ με full ray tracing κατι το οποιο καμια απο τις σημερινες δεν μπορει να το κανει.

ArtyomArtyom
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Παιδιά, είναι τραγική η κατάσταση στην αγορά 😛

Αφενός δεν έχουν βγει τα capital controls και έχουν μεγάλο πρόβλημα τα καταστήματα που παραγγέλνουν απευθείας από προμηθευτές χωρίς να διατηρούν στοκ, αφετέρου έχουν χάσει την μπάλα με την ζήτηση και όλος ο σκρουτζ είναι γεμάτος με προϊόντα που δεν υπάρχουν και είναι αβέβαιο το αν θα υπάρξουν, ακόμα και με προϊόντα που δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν ποτέ.

Ακύρωσα την παραγγελία για τις Flare X καθώς κλείσαμε μήνα που δεν ξέρουν ακόμα αν θα υπάρχει ποτέ περίπτωση να τις έχει ο προμηθευτής (βέβαια κατόπιν 4-5 επικοινωνιών με το κατάστημα, με δική μου πρωτοβουλία). Πάμε για τις Corsair Dominator Platinum 32GB DDR4-3200MHz C16 CMD32GX4M2C3200C16.

Οπότε, τον νου σας, επιβεβαιωμένα όλο το καλοκαίρι και όλο το φθινόπωρο (οπως φαίνεται) θα υπάρχει θέμα παραγγελιών. Αν κάποιος θέλει να αγοράσει κιτ για νέο μηχάνημα / αναβάθμιση, να καλέσει πρώτα σε καταστήματα που εμπιστεύεται και να ζητήσει να του στείλουν λίστα με τις *ΣΙΓΟΥΡΕΣ* RAM που μπορούν να του βρουν.

Αν θέλετε πρόταση καταστημάτων, οι MG MAnager και η MSystems με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο, ιδίως η MSystems, κάνουν και δόσεις με πιστωτική.

• This reply was modified 2 weeks, 6 days ago by Artyom Artyom.
    Great0ldOneGreat0ldOne
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 3996
    Been thanked: 344 times

Τα capital controls αποτελούν παρελθόν, εγκάθετο συριζοτρόλ 👿 .

Το είπαν στο ΣΚΑΙ, άρα είναι αλήθεια.

2 users thanked author for this post.
    • Οργανωμένος Νεολαίος

Οι επεξεργαστες και οι μητρικες της amd εχουν τεραστια ζητηση απο το 2017 και εγω περιμενα 1 εβδομαδα και κατι μερες να μου τα φερουν και μνημη ενω ηθελα να παρω 16 gb ddr43 3200mhzcl14 επειδη δεν εβρισκα πουθενα πηρα cl 15. Αυτα τοτε τον Μαρτιο του 2017 που μολις ειχαν βγει οι ryzen. Εντωμεταξυ το pc βρισκοταν σε τραγικη καταστααη καθως ειχε παθει μεγαλη ζημια η μητρικη και καθε δυο μερες σταματουσαν να δουλευουον τα ανεμιστηρακια της και εβγαζε μηνυμα cpu overheat και τοτε φωναζα τον τεχνικο  οποιος ανοιγε το κουτι και τα ξεμπλοκαρε αλλα σε 2 μερες παλι το ιδιο. Ημουν πολυ τυχερος οπως ειπε και ο ιδιος γιατι θα μπορουσε να καει εντελως πριν ερθουν τα νεα εξαρτηματα με κινδυνο να τιχατει ολο το pc στον αερα. Απο eshop ειχα παρει τις μνημες my systems την μητρικη και πλαισιο τον επεξεργαστη τον οποιο τον ειχε ετοιμο εκεινη τη στιγμη δεν χρειαστηκε να περιμενω να τον φερουν.

• This reply was modified 2 weeks, 6 days ago by Avatar SHREDDER.
    Captain KalCaptain Kal
    • Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 936
    Been thanked: 193 times

Αν θέλετε πρόταση καταστημάτων, οι MG MAnager και η MSystems με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο, ιδίως η MSystems, κάνουν και δόσεις με πιστωτική.

Δες και κανα Amazon πάντως!! Το μακρινό 2017 που και δεν υπήρχαν πολλές επιλογές για ryzen, και ήταν πανάκριβες από εκεί είχα πάρει G.SKILL F4-3200C14D-16GFX 16 GB (8 GB x 2) Flare X Series. Ακριβούτσικες τότε, αλλά plug n’ play στα 3200 κατευθείαν!!! (Και γενικά σκάνε καλά πράγματα στο Amazon.de. Μέχρι και monitor έχω φέρει από εκεί!!)

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 45 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close