Single Player RPGs

Viewing 15 posts - 661 through 675 (of 1,922 total)
  • Author
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 753
    Been thanked: 0 times

υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω στο gothic τα potio και τα άλλα item που σε κάνουν heal κατά την διάρκεια της μάχης χωρείς να πατάω το tap (invetory) όλη την ώρα ;

Παναγιώτης ΜητράκηςΠαναγιώτης Μητράκης
    Υφυπουργός Πολιτισμού
    Replies: 8640
    Been thanked: 704 times

^^ Νομίζω πως δε γίνεται, μόνο με ανοιχτό inventory σταματάει ο χρόνος.

Και μιας και λέγαμε για gothic…
    http://www.youtube.com/watch?v=gpf63Dh9qdk

Έχω την εντύπωση πως κάπου πρέπει να έχει ξαναναφερθεί σε αυτό το θρεντ (μάλλον από το Μπράδερ :cheer: ).

Wind and stone, I search my heart and find...

tyrion395tyrion395
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1364
    Been thanked: 115 times
    elricelric
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 864
    Been thanked: 128 times
    lich king wrote:
    υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω στο gothic τα potio και τα άλλα item που σε κάνουν heal κατά την διάρκεια της μάχης χωρείς να πατάω το tap (invetory) όλη την ώρα ;

Μόνο στο gothic 3. Στα δυο πρώτα πρέπει να ανοίξεις το inventory

Adhan wrote:
    ^^ Νομίζω πως δε γίνεται, μόνο με ανοιχτό inventory σταματάει ο χρόνος.

Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι με ανοιχτό το inventory δεν παγώνει ο χρόνος σε κανένα gothic

Υφυπουργός Πολιτισμού

Στο 3 παγώνει 100%. Όταν το άνοιγα οι εχθροί απλά με κοιτάγανε και περιμένανε (ναι δε σταματάει με την κλασική έννοια αλλά δεν μπορούν να σου επιτεθούν).

EDIT: Sorry τώρα κατάλαβα τι ρωτούσε ο lich king. Ναι, αυτό που λέει ο Elric ισχύει, στο 3 έβαλαν shortcuts.

Στέφανος ΚουτσούκοςΣτέφανος Κουτσούκος
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 10579
    Been thanked: 814 times

15 ώρες έχω γράψει στο Game of Thrones και συνεχίζω.

Μιλάμε για περίπτωση παιχνιδιού που δεν είναι αρκετά κακό ώστε να το αφήσεις τελείως, ούτε αρκετά καλό ώστε να πεις “Τώρα απολαμβάνω την ενασχόλησή μου μαζί του”. Catch 22 γαμώτο.

Εξαιρετικό γράψιμο, lore και προσεγμένα τα voice-overs των κεντρικών χαρακτήρων, αλλά γραφικά-χειρισμός-κάμερα πολύ πρόχειρα και σύστημα μάχης που ναι μεν αποκωδικοποιείς αλλά ποτέ δεν αρχίζεις ν΄’απολαμβάνεις αληθινά. Ο Μόρς είναι τρομερά Γκεραλτικός χαρακτήρας, αλλά το παιχνίδι υποφέρει από γραμμικότητα, υπερβολικά άδειο κόσμο κτλ κτλ. Από αυτή την άποψη, το Mars War Logs (πάλι της Focus) ήταν κλάσεις ανώτερο ως RPG.

Πάντως λέει πολλά για το γράψιμο ενός τίτλου το γεγονός ότι παρά όλα του τα κουσούρια, έχω πεισμώσει να το φτάσω ως το τέλος. Πολύ ιδιάζουσα περίπτωση για τον γκέημινγκ βίο μου.

Είχε κανείς σας αντίστοιχη εμπειρία από παιχνίδι που δεν ήταν αρκετά καλό ώστε να τον πωρώσει αλλά όχι και αρκετά κακό ώστε να το αφήσει;

chek2firechek2fire
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 1230
    Been thanked: 146 times

το έχω πάθει αρκετές φορές και το ίδιο το έπαθα με το Mars War Logs

Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 3057
    Been thanked: 1 time

Torchlight II- μια χαρά νεράκι κύλησε αλλά δε με συγκλόνισε.

StamatimenosStamatimenos
    Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 2291
    Been thanked: 87 times
    Borracho wrote:
    15 ώρες έχω γράψει στο Game of Thrones και συνεχίζω.

Μιλάμε για περίπτωση παιχνιδιού που δεν είναι αρκετά κακό ώστε να το αφήσεις τελείως, ούτε αρκετά καλό ώστε να πεις “Τώρα απολαμβάνω την ενασχόλησή μου μαζί του”. Catch 22 γαμώτο.

Εξαιρετικό γράψιμο, lore και προσεγμένα τα voice-overs των κεντρικών χαρακτήρων, αλλά γραφικά-χειρισμός-κάμερα πολύ πρόχειρα και σύστημα μάχης που ναι μεν αποκωδικοποιείς αλλά ποτέ δεν αρχίζεις ν΄’απολαμβάνεις αληθινά. Ο Μόρς είναι τρομερά Γκεραλτικός χαρακτήρας, αλλά το παιχνίδι υποφέρει από γραμμικότητα, υπερβολικά άδειο κόσμο κτλ κτλ. Από αυτή την άποψη, το Mars War Logs (πάλι της Focus) ήταν κλάσεις ανώτερο ως RPG.

Πάντως λέει πολλά για το γράψιμο ενός τίτλου το γεγονός ότι παρά όλα του τα κουσούρια, έχω πεισμώσει να το φτάσω ως το τέλος. Πολύ ιδιάζουσα περίπτωση για τον γκέημινγκ βίο μου.

Είχε κανείς σας αντίστοιχη εμπειρία από παιχνίδι που δεν ήταν αρκετά καλό ώστε να τον πωρώσει αλλά όχι και αρκετά κακό ώστε να το αφήσει;

Δεν το ένιωσα για το GoT, προσωπικά μου άρεσε πολύ αν και με χάλασε το “πρόβλημα” στο continuity που προκαλείται αν αγοράσεις τα “διάσημα” αντικείμενα που προστίθενται με το DLC. Θα γούσταρα περισότερες τοποθεσίες και λίιιιγο πιο openworldάδικη φάση.

Anyway, το συναίσθημα αυτό το έχω νιώσει με το Gothic 3. Ναι μεν θες να δεις το story, αλλά από την άλλη λες “δε τραβάει έτσι ρε μλκ”.

Υφυπουργός Πολιτισμού
    Borracho wrote:
    Ευκολάκι… Sacred, Neverwinter Nights, Deus Ex 2 κτλ.

NorthlanderNorthlander
    Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 13567
    Been thanked: 674 times

Ναι, το Neverwinter Nights πρέπει να είναι πρώτο στη λίστα για μένα.

Θα έλεγα και το Oblivion, αλλά ο μόνος λόγος που έκανα αέρα το main quest και μετά το παράτησα είναι γιατί είχα πάρει την Collector’s.

Οργανωμένος Νεολαίος

Πωωω φρικτή απογοήτευση ήταν το NWN και θυμάμαι είχα αναβαθμίσει κιόλας για να μπορέσω να το παίξω, γεμάτος τεράστιο ενθουσιασμό για τον “διάδοχο του Baldur’s Gate 2” και τις πρώτες 4 ώρες ήμουν σε σόκ, έλεγα “Δεν μπορεί, τουτόριαλ θα είναι”. Πιο άχαρο/αδιάφορο/άνοστο γράψιμο δεν είχα ξαναδεί.

Οργανωμένος Νεολαίος
    Replies: 292
    Been thanked: 0 times

μακαρι ρε σουρακια να ηταν το γραψιμο το μονο προβλημα του παιχνιδιου

μετριο (στην καλυτερη) σε ολους τους τομεις

Κώστας ΚαλλιανιώτηςΚώστας Καλλιανιώτης
    Υπουργός Ανάπτυξης
    Replies: 8534
    Been thanked: 1530 times

To NWN είχε δημιουργηθεί και κυκλοφορήσει τότε σε αυτήν την μυστήρια περίοδο τέλη 90s-αρχές 2000, που τα 3D games με ελεύθερη κάμερα προσπαθούσαν να επιβληθούν σαν το “νορμάλ” της αγοράς αλλά ακόμα υστερούσαν τραγικά σαν τεχνικές δυνατότητες. Και το ότι το σενάριο βασιζόταν στο γεγονός ότι η Aribeth είχε περίοδο δεν βοηθούσε και ιδιαίτερα.

Σαν τζενέρικ DND game δεν ήταν και άσχημο πάντως, ειδικά μαζί με τα expansions. Αλλά “διάδοχο των BG” δεν το έλεγες σε καμία περίπτωση.

Οργανωμένος Νεολαίος
    Hellion wrote:
    Και το ότι το σενάριο βασιζόταν στο γεγονός ότι η Aribeth είχε περίοδο δεν βοηθούσε και ιδιαίτερα..

Απλά υπέροχο :drummer:

Viewing 15 posts - 661 through 675 (of 1,922 total)

You must be logged in to reply to this topic. Login Register

Back to top button
Follow on Feedly

Close
Close